Jump to content
Dogomania

Rosyjski Toy - kilka pytań odnośnie charakteru psów i suczek


Malinowa301

Recommended Posts

Jest to mój pierwszy post tutaj zatem witam wszystkich serdecznie :)

Od dłuższego czasu poważnie rozważam zakup psiaka rasy Rosyjski Toy i mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości uda mi się zrealizować to marzenie. W związku z tym mam kilka pytań dotyczących szczególnie charakteru tych piesków (zarówno długo i krótkowłosych). W kilku opisach rasy natknęłam się na stwierdzenie, iż charakter psów i suczek różni się znacząco - niestety bliższych informacji brak. Zatem zwracam się do hodowców oraz właścicieli toyków z prośbą o krótkie scharakteryzowanie tych różnic.

Pytam o to ponieważ chciałabym kupić psiaka do kochania i na chwilę obecną jest mi w zasadzie obojętne czy będzie to piesek czy sunia, ponieważ i tak planuję sterylizację. Nie mniej jednak jeśli charakter obu płci jest tak odmienny to może jednak warto byłoby się zastanowić nad płcią.

W związku z zamiarem sterylizacji zastanawiam się również jak zmienia się charakter toyka - i suni, i pieska - po zabiegu.

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam :)

Link to comment
Share on other sites

Posiadam samca i moge Tobie opisac tylko jego zachowania ,ktore prawdopodobnie pokrywaja sie w duzej czesci z zachowaniami tej rasy.Jest to pies inteligientny ktorego bedac czasowo dyspozycyjnym mozna wiele nauczyc.Wybierajacy sobie sposob na zycie ktory mu najbardziej pasuje.Jest to pies jednego pana i uzurpatuje sobie do niego wylaczne prawo-pozostali czlonkowie dla niego sobie sa i potrafi wyrazic swoje niezadowolenie w momencie kiedy nie ma ochoty na ich "mizi-mizi"-taki pies kot .Moj pies w srodowisku ktore zna doskonale stara sie byc mocno niezalezny.Mozna to odczytac min.po tym,ze najpierw skupia sie na swoich sprawach,potem gdy wyczuwa irytacje przewodnika ,przyjdzie nie spieszac sie na jego zawolanie.Zreszta w miejscach mniej znanych rowniez probowal(probuje) isc na zywiol.Jest psem o sklonnosciach do dominacji i drugi pies w domu, ktory jest od niego kilka razy wiekszy i ciezszy nie stanowi jakiejs specjalnej przeszkody.Po ich "konfrontacjach" mozna sie zastanowic jakim sposobem on jeszcze zyje.Wazna rzecza jest ,zeby nie ulec toy'owemu wyrazowi pyska i wyraznie pokazac mu gdzie jest jego miejsce,ze zdecydowana korzyscia dla niego i dla reszty domownikow.Udalo nam sie go dobrze zsocjalizowac i dzieki temu mamy zrownowazone zwierze,bez sklonnosci do chisterii ,nie mniej zdaje sobie sprawe ,ze wciaz moze nas czyms zaskoczyc.
Z opowiesci znajomych i hodowcow posiadajacych toy'e wiem,ze roznia sie nieco pod wzgledem plci.Prawdopodobnie w domysle chodzi o to,ze tak jak przy wielu innych rasach-suki generalnie sa bardziej spolegliwe,posluszniejsze ,nie wykazuja wiekszych tendencji do dominacji czy mobilizacji do chronienia swojego miejsca bytu.Kupujac toy'a musisz miec swiadomosc,ze mimo wszystko jest to pies i nie mozna go izolowac (chronic) od reszty swiata.Sa rzeczy na ktore nalezy uwazac,ale mimo wszystko trzeba traktowac go jak psa. :)...pisalem o toy'u dlugowlosy

Edited by jez
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...