Jump to content
Dogomania

TTA RAPID a zerwane więzadło krzyżowe


LALUNA

Recommended Posts

Jedna z najskuteczniejszych metod naprawy więzadła krzyżowego TTA , TTA Rapid daje szansę psom na powrót do aktywności z przed urazu.

Zanim podjęłam decyzję o operacji TTA Rapid mój pies przeszedł operację zewnątrzstawową, wyjęcie urażającego implantu nici syntetycznej, 4 miesiące intensywnej rehabilitacji , po słabych efektach , nie rokujących powrotu do normalnego chodzenia podjęłam decyzję o metodzie TTA RApid.
Nie spodziewałam się tak szybkich postępów. Operację TTA Rapid przeprowadził dr N wet. Janusz Bieżyński z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
NA tym kanale będą zamieszczane dalsze postępy psów po TTA RApid. Obydwa psy operował dr Janusz Bieżyński

[URL]https://www.youtube.com/channel/UCuIBdLxDecVv1bohuDfnBIg[/URL]


TTA RAPID ( Tibial Tuberosity Advancement RAPID )
[URL]https://www.youtube.com/watch?v=xq6JuEiG7HE[/URL]

TTA Rapid jest mniej inwazyjna od TTA , w TTA jest odcinana kość i mocowana blachą i klinowaty mały implant. W TTA jest tytanowy implant większy niż w TTA ale mocuje się go bez dodatkowej blachy. Wielkość tytanowego implantu zależy od wielkości psa


Operacja mojej suki trwała około godziny
Pies został oddany po znieczuleniu miejscowym. Po paru godzinach znieczulenie puściło. Wróciło czucie w tylnej partii ciała. Pies dobrze zniósł czas po operacji, nie piszczał, była bardzo spokojna. W pierwsza dobę dużo odpoczywała, na dwór wychodziła na trzech łapach.
Na drugi dzień próbowała dostawiać operowaną łapę. Na trzeci dzień w stępie używała już czterech łap.

Przez siedem dni miała miękki opatrunek. Ósmy dzień zdjęte szwy.
[COLOR=#0000CD][FONT=arial black]Ukazał się wywiad z dr Januszem Bieżyńskim . Jest dostępny online na stronie zkwp.pl : [/FONT][/COLOR]
[URL]http://zkwp.pl/zg/pies/numery/pies_2014_2.pdf[/URL]

[U][B]JEŻELI KTOŚ CHCE SKONTAKTOWAĆ SIĘ Z DR JANUSZEM BIEŻYŃSKIM W TRUDNYM PRZYPADKU ORTOPEDYCZNYM PODAJE TEL 601796780[/B][/U]

Edited by LALUNA
Link to comment
Share on other sites

Fajnie, ze bedziesz regularnie opisywac! Bede z zainteresowaniem zaglądać.

U nas dwie lapy zewnątrztorebkowo tylko jedna standardowo traydycyjnie a druga tight rope i niestety pies nigdy nie wrocił do pełnej sprawności. Niestety oprócz kolan ma też inne problemy więc zapewne jest to powiązane.

W jakiej syt doszlo do zerwania u Was? Kontrolowaliście już stan drugiego kolanka?

Link to comment
Share on other sites

Manta zerwała ? Jak ? U nas zaczęło się pół roku wcześniej od problemów podczas skoków, szarpania piłeczki pies nagle przestawał i widać było ze coś go boli. Jednak nie na tyle aby zdiagnozować problem. Ponieważ międzyczasie wyszedł na zadzie kaszak został usunięty a wcześniej podany jad tarantuli. Po półtora tygodnia wyszła narośł przy dużej poduszcce tylnej łapy. Została usunięta ale dalej było jeszcze coś nie tak Zdecydowaliśmy się na podejście pod poduszkę. Nic nie było, natomiast była pusta przestrzeń która mogła urażać nerw. Prawdopodobnie coś się musiało wbić, otorbiło pod poduszką i po podaniu jadu torbiel oderwała się i przesunęła się i wyszła obok poduszki. Kiedy już się zagoiło i pies miał wrócić do treningów na spacerze zawirażowała w biegu i poszło więzadło w tej drugiej łapie. Jakie są Twoje doświadczenia po zewnętrznostawowej metodzie? Mój pies po zewn.staw. dopiero zaczął próbować obciążać łapę po ponad 2 tyg. Kastor- labek drugą łapę miał robioną 2 razy zewnątrzstawową nie widać aby utykał, ale kiedy jest zimno albo zbyt długo biega wtedy zaczynają drżeć mu mięśnie, tego nie ma przy TTA rapid.

Link to comment
Share on other sites

Nie ma potrzeby usuwania , bo jest to niewielki koszyk umieszczony w środku kości a nie duża płytka jak w TPLO czy TTA na zewnątrz kości. Koszyk się zaleje i nie ma potrzeby usuwania i ponownego rozcinanie łapy i naruszania wszystkich struktur. TPLO jest bardziej inwazyjne od TTA i TTA rapid bo kość zostaje przecięta na całej szerokości. Wiec zarówno płytka jak i ilość śrub jest dużo większa.

Link to comment
Share on other sites

Nie, u nas też border, JJ.

Wiosna/ lato 2012 mial kulawizny, dziwne objawy w związku z tylną częścią ciała. Podejrzenia spondylozy, dyskopatii, czegoś co wpływa na nerwy, rdzeń.
Kulawizna się nasiliła, badania dokładne u ortopedy - podejrzenie naderwania więzadla krzyżowego. I poszedł na luźny spacer (wtedy już miał ograniczenie ruchu więc tylko kłus luźny) i zobaczył człowieka, chciał się ucieszyć, zerwał sie w bok, pisk i został na 3 łapach. Zerwane więzadło.
Operacja, po operacji dość dlugo miał opatrunek, który wymuszał nie obciążanie łapy i nie uzywanie jej. Potem zdjęcie opatrunku i stopniowo zaczął obarczać kończynę. Było coraz lepiej i po 2 miesiącach miał zacząć intensywniej się ruszać - dłuzsze spacery, trochę swobodnego kłusa, itp. Kulawizna znów wróciła mocna, nasilała się. Wizyta u lekarza operującego - łąkotka do zoperowania. Stan zapalny był, łąkotka powiększona, silny ból. Operacja, po operacji było lepiej. Ale w stawie widac już zmiany zwyrodnieniowe.
Po dwoch miesiącach znowu miał stopniowo wracać do aktywności, akurat była zima, sikał na krzaczek na zdrowej nodze - odjechała mu łapka na lodzie - pisk i został na trzech. Zerwane więzadło w drugiej lapie. I tu operacja gdzie indziej. Zewnątrztorebkowo ale tight rope. Dużo szybciej pies doszedł do siebie, dużo szybciej zaczął sie ruszać.
Obecnie jeśli ma BARDZO spokojne dni to w stepie i kłusie kulawizna nie jest widoczna. W galopie równiez, ale JJ oprócz problemów ortopedycznych ma tez problemy umysłowe ;) i jak tylko wpada w galop to niestety traci łączność z mózgiem.
Tylne łapy sa sporo słabsze, widać, że baaaaardzo słabo je obciąża, ma krótki wykrok nimi, mięśnie mało. I kulawizna ciągle nawraca, nie w trakcie wysiłku, ale po nim. Jak poleży i wstaje odczuwa silny ból, problem ze wstawniem itp.
Niestety ma chyba predyspozycje osobnicze do zmian zwyrodnieniowych, bo jego stan nie jest adekwatny do wieku/historii.
Nigdy nie wrócił do pełnej sprawności. Jak tylko ciut wiecej pozwolimy mu pobiegać to od razu odczuwa duże dolegliwości bólowe.

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE][COLOR=#000000] Zewnątrztorebkowo ale tight rope[/COLOR][/QUOTE]
Nie spotkałam się z tym określeniem. Co ono oznacza ?

Tu jest filmik z Violka przed operacją TTA RApid. Na tym filmie miała już wyjęty implant nić syntetyczną po zewnatrztorebkowej bo ocierała [url]http://www.youtube.com/watch?v=MZ5B2ERZQLE[/url] na filmie nie widać aż tak tego tragicznie. Nawet bym powiedziała jest OK.
W galopie nic nie widać, Trochę w kłusie, trochę w stępie. Ale po czterech miesiącach 1-2 godzinnej rehabilitacji chora łapa to 2/3 zdrowej , może nawet jeszcze mniej. Przy staniu widać było jak ustawia łapę, aby odciążyć. Każde złe postawienie łapy ( przy jakimś rotacyjnym ruchu ) powodowało ze pies zaczynał kuleć. Po operacji zewnątrztorebkowej minęły ponad dwa tygodnie zanim pies zaczął obciążać nogę. Mięśniówka poleciała błyskawicznie. Tu jest Nice Terki z Czech i Fuu Juanity z Finlandii obydwa psy po TTA po 5 miesiącach wróciły do agility. Zobacz czy widzisz jakąś nieprawidłowość w ruchu [COLOR=#000000][FONT=verdana]Wiesz gdzie widzę poprawny ruch ? U psów po TTA. [/FONT][/COLOR]
[COLOR=#000000][FONT=verdana] Nice [/FONT][/COLOR][URL="http://www.youtube.com/watch?v=MzdRZz0hQ8o&list=UUmLiE85jsHD7tSsfGUoFd1A"]http://www.youtube.com/watch?v=MzdRZ...HD7tSsfGUoFd1A[/URL]
[COLOR=#000000][FONT=verdana] Fuu [/FONT][/COLOR][URL="http://www.youtube.com/watch?v=gBW2Xd72XJk&list=UUdASbZjeNQHUSNzJb1Zu1Qw"]http://www.youtube.com/watch?v=gBW2X...QHUSNzJb1Zu1Qw[/URL][COLOR=#000000][FONT=verdana] [/FONT][/COLOR]

Trzeci pies to Celine Hansa Frieda władowała się na metalowy słupek od ogrodzenie tak że go złamała. Wybiła biodro i zerwała więzadło w kolanie. Miała wstawianie sztuczne więzadła boczne i stabilizacje zewnatrzstawowa. Do sportu nie wróci. Po czterech miesiącach dopiero pokazywał ja w kłusie.
Nie wiem czy nie powinnaś pomyśleć o TTA. Wiem jak ciężko utrzymać bordera, aby nie postawił źle łapy. Jest to praktycznie niemożliwe, nawet jeśli tylko już myślisz o emeryturze dla niego, to czy jednak nie warto, aby była bardziej komfortowa.
U Ciebie druga łapa poszła w podobnych okolicznościach co u mnie pierwsza. Wcześniej zaczęły się problemy z drugą łapą i pies oszczędzał ja. Tylko że moja oszczędzała z innego powodu.

Link to comment
Share on other sites

Tak, teraz juz po fakcie i w chwili kiedy trochę nawet przez to z ludzkiego fizjoterapeuty stałam się zoofizjoterapeutą jestesmy na tyle dokształceni, że tez wybralibyśmy pewnie TTA (wlasnie chociazby na bazie przykładu innych psów). Niestety wtedy na szybko zaufaliśmy decyzji weta, które zdania nie chcieliśmy podważać i nie padła propozycja innej metody.

[URL]http://www.warrenanimalclinic.com/tightrope.html[/URL]
Taką informacje znalazłam w internecie, od weta operujacego dostalismy co prawda trochę inną. Ale ogólnie chodzi o stabilizacja kolana czymś co ma być substytutem więzadła. Nie ma ingerencji tak dużej w kości i zmianę biomechaniki stawu jak w TTA (ale pewnie tez dlatego kolano potem ma problem z dostosowaniem się, bo pracuje 'po staremu' ).

Niestey u JJa teraz jest ten problem, ze prawdopodobnie przy reoperacjach druga obciążana mocno wtedy łapa, mogłaby sie posypać całkiem.
On jest bardzo nieszczęsliwym psem pod katem zdrowotnym i jego stan ogólny nie wskazuje jego wieku. Jego organizm wydaje się być znacznie starszy.
Niestety mamy 4 potwory teraz, wszystkie 4 zyją tak samo i jedzą tak samo, a ciągle z nim jest coś nie ok i strasznie boimy się dalszych ingerencji.
Plus jest taki, że używa wszystkich 4 łap i nie ma problemów z lokomocją w celu fizjologicznym czy taki 'życiowym'. Do sportu na pewnie nie wróci.

Edited by Paskuda_Bandzior
Link to comment
Share on other sites

[QUOTE][COLOR=#000000]Niestety wtedy na szybko zaufaliśmy decyzji weta, które zdania nie chcieliśmy podważać i nie padła propozycja innej metody.[/COLOR][/QUOTE]
Pewnie dlatego że jej nie wykonywał.
[QUOTE][COLOR=#000000]a ciągle z nim jest coś nie ok i strasznie boimy się dalszych ingerencji.[/COLOR][/QUOTE]
Może własnie dlatego że się boicie. Po kilku operacjach dwie na pierwsza łapę , tłuszczak, potem na druga jedna, druga miałam to samo. Ile jeszcze ten pies musi znieść czy to się nigdy nie skończy. Co dwa miesiące jakaś operacja. Do czasu TTA ciągle mnie nachodziły wątpliwości i ciągle trzymałam się myśli że do sportu nie muszę. Czytałam że po klasycznych operacjach u kilkunastu procent operowanych psów dochodzi do uszkodzenia łękotki przyśrodkowej po TTA jest 5 razy mniejsze prawdopodobieństwo.
Jeżeli JJ ma problemy z wstawaniem , ma bolesność łapy to zrób tą gorszą najpierw, jeżeli zobaczysz że mocniej ją obciąża to znaczy że ta go już nie boli i wtedy zastanowisz się co z drugą. Myślę że lepiej się przemęczyć 2-3 miesiące niż czekać aż stan zwyrodnieniowy będzie tak mocny że pies nie będzie mógł chodzić.
Sama operacja nie jest aż tak inwazyjna jak mi się wydawało patrząc na prezentację TTA Rapid na YT . W mojej głowie wyolbrzymiłam sobie to jak to będzie wyglądać podczas i po operacji, jakie mogą być komplikacje. I mimo ze widziałam Nice, Fuu jak biegają nie potrafiłam podjąć decyzji o TTA Rapid. Wtedy wydawało mi się to masakryczna operacja. Tym bardziej ze psy operowane w Czechach musiały zostać na noc w klinice. Wyobrażałam sobie wiele rzeczy. Niepotrzebnie.
Coś Ci pokaże
Violka miała operacje w środę o 18 to nagranie było w sobotę około godziny 13.30
[URL]http://www.youtube.com/watch?v=VbbTwIeycpk[/URL]
Przywiozłam ją na trening , zrobiłam film, potem leżała na materacu wygrzewając się na słoneczku. Po 3 godzinach zrobiliśmy kolejny film [URL]http://www.youtube.com/watch?v=Qrp0BFcR288[/URL]

To jest niesamowite ze z godziny na godzinę widać poprawę. Wystarczyło dobrze ustabilizować kolano. W czwartek chodziła na trzech łapach w piątek wieczorem już dostawiała łapę a w sobotę jak widzisz.
Po prostu przelicz ile Twój pies ma lat i ile jeszcze może żyć. :)

Edited by LALUNA
Link to comment
Share on other sites

Pewnie ostatecznie będziemy ingerować ponownie w tę łapę, na razie zajęliśmy się diagnostyką ogólnoustrojową, bo znów jest podjerzenie, że coś z nim nie ok.
Nas wlaśnie tez niektórzy straszyli, że TTA to takie inwazyjne i tyle musi pote odciążać łapę! Potem się oczywiscie okazało, że ile osób tyle opinii ;)

I tak jak piszesz - też słyszałam, że po zewnątrztorebkowej łąkotki masowo "idą".

Fajnie, ze bedziesz opisywac. Wiem jak cenne są takie doświadczenia jak człowiek ma psa po urazie i właśnie przekopuje internet w celu wyszukania odpowiedzi, rad, doświadczeń. Nadal jest tego niewiele!

A ile Violka teraz ma lat?

Link to comment
Share on other sites

8 i jeszcze conajmniej 6 przed sobą :)

Te opinie są ludzi którzy nigdy nie zrobili TTA :)
A artykuł który krąży po necie nie jest do końca wiarygodny. Wszystkie komplikacje po TPLO, TTA , TTA rapid zebrane razem aby zrobić wrażenie. Im nowsza metoda tym niektóre komplikacje są już nieaktualne. Ja już przekopałam internet, więc dużo nie odkryjesz nowego. :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LALUNA']Nie ma potrzeby usuwania , bo jest to niewielki koszyk umieszczony w środku kości a nie duża płytka jak w TPLO czy TTA na zewnątrz kości. Koszyk się zaleje i nie ma potrzeby usuwania i ponownego rozcinanie łapy i naruszania wszystkich struktur. TPLO jest bardziej inwazyjne od TTA i TTA rapid bo kość zostaje przecięta na całej szerokości. Wiec zarówno płytka jak i ilość śrub jest dużo większa.[/QUOTE]

metal w lapie zima to nie jest cos, co chcalabym fundowac psu.

moj pies mial tplo pod koniec maja, a ta fota jest z sierpnia [url]http://imageshack.com/a/img600/3747/ejfc.jpg[/url]

tak wiec ja bym sie nie zastanawiala, gdyby jeszcze kiedys przyszlo mi decydowac. tylko dr niedzielski.

Edited by a_niusia
Link to comment
Share on other sites

[SIZE=3][FONT=arial]Fajny psiur :) Jakiej rasy? Jak doszło de zerwania?

Tytan nie jest dobrym przewodnikiem ciepła , czyli w drugą stronę podobnie :) A wpuszczony w kość jak w TTA rapid poprostu staje się jej częścią w środku kości. "...Tytan jest nie toksyczny i biologicznie kompatybilny z ludzka tkanka i koscmi. ..." Z tytanu robi się implanty zębowe. Więc coś co jest w kości nie ma takiego znaczenia. Chyba że fakttycznie jest dokręcona do kości jako duża płytka. MIałam kiedyś zespoloną kość po złamaniu taką płytką nie odczuwałam jjej inaczej w zimie. Z tym że po roku ją wyjęłam. Ale to było też dokręcone do kości. A czemu nie wybrałaś TTA ? Teraz raczej się odchodzi od TPLO bo jest o wiele bardziej inwazyjne, po kość kroi się na całej szerokości przez rdzeń kości. [/FONT][/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

nie wiem, jak doszlo do zerwania. moje psy to szatany w polu-teraz jeden ma np. zaszyte sciegno.
dzwonilam do biessenika do warszawy, bo on robi tta, ale sam mi powiedzial, ze na moim miejscu operowalby u niedzielskiego.
we wroclawiu nikomu innemu psa bym nie dala pokroic.

no wiesz...ty sie ubierzesz, a pies czesto laduje lapy w snieg.
moj pies jak zerwal wiezadlo mial niecale dwa lata. ma do towarzystwa 2 rownie aktywne jak ona kumpele w domowym stadzie. ograniczenia dla setera "bo snig" itd. to nie jest zycie. dlatego tez we wrzesniu tytan z lapy poszedl precz.

Link to comment
Share on other sites

No tak, tylko nie chodzi o wybór lekarza tylko metody. Dlaczego TPLO a nie TTA ? Czy miałaś wybór?

Ja też mam takie zaufanie do Dr Janusza Bieżyńskiego ratował wiele czołowych psów sportowych agility.
Funny dwu krotna reprezentantka Mistrzostw Swiata Agility ściegna
Wendy kwalifikacje na MSw Obi zwichniety nadgarstek
Oksa- pyrek uczestnik Mistrzostw Sw. Agility połamana łapa aż z Bydgoszczy
Vigo pyrek kwalifikacje na MSw Ag. dwukrotnie ścięgna
Teraz doszła Violka uczestnik MSw.Ag wiezadło
Jest jeszcze parę innych psów obi i agility po OCD .
A co ciekawe kontuzje zdarzały się na spacerach.

Link to comment
Share on other sites

Trochę z informacji o TTA Rapid .

TTA Rapid została opracowana w Niemczach , jest mniej inwazyjna niż TPLO i TTA . Operacja trwa około godziny. W TTA Rapid stosuje się implant z tytanu z grupy tytanu 1 , który zmniejsza do minimum ryzyko infekcję . Implant ma budowę gąbki dzięki temu jest bardziej zbliżony do właściwości kości, jego rusztowanie jest otwarte co pozwala wypełnienie także przez implant. TTA Rapid charakteryzuje się dużą elastycznością, ponieważ TTA najlepiej dawało sobie radę z psami do wagi 30 kg, TPLO powyżej 20 kg , TTA RApid z powodzeniem można stosować dla psów o wadze od 5 kg do 90 kg.

To zdjęcie obrazuje co się dzieje w stawie z i bez więzadła krzyżowego ( kiedy brakuje więzadła kość goleniowa ześlizguje się do tyłu):
[IMG]http://www.fitzpatrickreferrals.co.uk/sites/default/files/Cruciate-image-collage-2-4_0.jpg[/IMG]

Po operacji TPLO i TTA można zauważyć ze kąty są lepsze i naturalniejsze w TTA
TPLO
[url]http://www.fitzpatrickreferrals.co.uk/sites/default/files/cruciate/Collage-2-TPLO-neutralises-forces.jpg[/url]

TTA
[url]http://www.fitzpatrickreferrals.co.uk/sites/default/files/cruciate/Collage-3-TTA-neutralises-forces.jpg[/url]

Edited by LALUNA
Link to comment
Share on other sites

świetne artykuły choć nie wszystko rozumiem. Mogłabym prosić o linki, które warto poczytać kiedy pies ma zerwane wiązadło?
Mam właśnie taki problem z psiakiem.
[URL]http://www.dogomania.pl/forum/threads/251147-Labrdor-w-potrzebie[/URL]
Weterynarz powiedziała mi, że w przypadku długotrwałego urazu staw się przebudowuje i po zaleczeniu stanów zapalnych zabieg nie zawsze jest konieczny. Co sądzicie na ten temat?

Link to comment
Share on other sites

Zerwane więzadło diagnozuje weterynarz najlepiej ortopeda poprzez manualne zrobienie testu szufladowego. Czyli sprawdza czy mozna kość goleniowa do piszczelowej przesunąć. Może potrzebować psa zwiotczyć przed tym. Jeżeli ma zerwane to nie liczyłabym ze się samo naprawi, prędzej pójdzie drugie kolano. Operować trzeba tylko problemem może być koszt operacji bo jest bardzo duży,
A czego nie rozumiesz , to może lepiej wyjaśnię :)

Link to comment
Share on other sites

Tak więc... co to za metody TPLO i TTA - jaka jest różnica? O co chodzi z tymi kątami? Jakie znaczenie ma tutaj waga psa?
I to czego się najbardziej boję... koszty - na ile trzeba się przygotować (czy w zależności odm metody koszty są inne)? Czy odpowiednia karma na stawy ma znaczenie przed i po zabiegu?

Link to comment
Share on other sites

TPLO i TTA masz na zdjęciu. Obydwie metody zapobiegają zsuwaniu kości goleniowej po piszczelowej i dzieki temu uzyskuje się stabilność kolana. [COLOR=#000000][FONT=arial] Wszystkie trzy techniki TPLO, TTA, TTA Rapid nastepowały po sobie , jako coraz lepsze i mniej inwazyjne. TTA rapid opracowano w Niemczech i publicznie pokazano na prezentacji we wrzesniu 2012 r we Włoszech. Wszystkie te trzy metody mają założenie zmienienia geometrii nachylenia stawu tak aby kość goleniowa nie ześlizgiwała się po piszczelowej. TPLO polegało na przecięciu całej kości na szerokość przez rdzeń i przesuniecie jej o kilka stopni. do czasu zrośnięcia kości trzeba było scalić te dwa kawałki blachą i śrubami. TTA odcina się fragment kości w poprzek, wstawia w środek klin i odcięty fragment kości zespala się płytką. W[/FONT][/COLOR][COLOR=#000000][FONT=arial] TTA - rapid masz już tylko sam klin tytanowy z grupy tytanu 1 czyli ryzyko infekcji zminimalizowane prawie do zera. Kość się nie odcina a tylko odchyla po częściowym przecięciu. TPLO jest najstarszą metodą i będzie się pewnie od niej odchodzić. Waga i wielkość psa decydowała czy daną technikę można zastosować. Szczególnie w TPLO trzeba było uzyskać precyzyjne cięcie półokrągłe i im mniejsza kość tym ciężej się to robi.
Inne różnice - zobacz na tych rysunkach zieloną prostą iporównaj ze wszystkimi rysunkami.
Koszty są bo sam implant tytanowy to bardzo duży koszt. Najtańsza zewnatrzstawowa metoda która cechuje się duża zawodnością to 800,- -1100,- zl w TTA to nawet nie pokryje kosztów implantu tytanowego. Odżywianie ma duży wpływ na ogólne zdrowie psa, ale najważniejsza jest waga. Widziałam film z Twoim psem, jest o wiele za gruba. Pamiętaj ze przy nadwadze od razu siadają stawy.[/FONT][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za szybką i precyzyjną odpowiedź. Czyżby wykształcenie weterynaryjne?
Co do wagi Szani to muszę przyznać, że ta uwaga mnie lekko zabolała. Odkąd zajmuje się psem (regularne spacery, masaże i odpowiednia ilość karmy) pies systematycznie chudnie. Dwa tygodnie temu ważyła 34,4 kg. Już można zobaczyć zarys żeber i brzuszek jej tak nie wisi.
Na kulawiznę leczę ją od 4 tygodni (24.02, Metacam, Arthrodol, Arthrofos), a dodatkowo przez 3 dni podawałam jej karę r.c. mobility. Rezultat był zaskakujący. Zawsze byłam przekonana, że psinka ma piękną lśniącą sierść. Po tej karmie było rewelacyjnie, wyglądała jak węgielek w maśle (fantazja mnie poniosła). Takie rezultaty na zewnątrz to co do się dzieje w środku psiaka. Szkoda tylko, że tak krótko. Jednak to za duże obciążenie finansowe. Chciałabym, żeby sunia wyszła na prostą. Czekam na kolejną wizytę u weterynarza, żeby ocenić konieczność zabiegu.
Troszkę odeszłam od tematu - pozdrawiam serdecznie.

Link to comment
Share on other sites

Zootechnik, ale lubię zrozumieć jak działają mechanizmy zabiegu który ma pomoc mojemu psu lepiej chodzić. Pozatym niekiedy trzeba mieć duża wiedzę aby dobrze wybrać weterynarza :)
Tycjanko moja uwaga o wadze psa nie miała Cię dotknąć , bo to nie o krytykę chodziło ale o dobro psa. Poprostu trzeba się do niej przyłożyć i wprowadzić dietę, tym bardziej że jeżeli pies ma problemy ze stawami to nie można odchudzania wspomóc ruchem. A na pływanie za wcześnie. Więc dieta. Jezeli podajesz jej suche to zmniejsz i mocz w wodzie .

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LALUNA']Zerwane więzadło diagnozuje weterynarz najlepiej ortopeda poprzez manualne zrobienie testu szufladowego. Czyli sprawdza czy mozna kość goleniowa do piszczelowej przesunąć. Może potrzebować psa zwiotczyć przed tym. Jeżeli ma zerwane to nie liczyłabym ze się samo naprawi, prędzej pójdzie drugie kolano. Operować trzeba tylko problemem może być koszt operacji bo jest bardzo duży,
A czego nie rozumiesz , to może lepiej wyjaśnię :)[/QUOTE]

no ten test szufladowy to u nas nie wychodzil, bo pies mial tak umisnione tyly.
trzeba bylo zrobic w koncu rezonans.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...