Jump to content
Dogomania

Dalmatyńczyki


elka468

Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów!
Przez ostatnich kilka dni myślę o dalmatyńczykach zawsze ta rasa bardzo mi się podobała a teraz chciałabym kupić takiego pieska w szczególności dla sportu abym miała towarzysz do biegania. Czytałam różne opinie na ich temat. Mam 3 letnia córkę i to mnie zastanawia najbardziej. Jakie te psy są w stosunku do dzieci? o to obawiam się najbardziej. Czekam na odpowiedz.
Pozdrawiam,
E.:roll:

Link to comment
Share on other sites

Dalmatyńczyk to dobry przyjaciel i towarzysz, ale nie są szczególnie ufne,nie lubią się kontaktować z każdym napotkanym człowiekiem. Są wierne swojemu przewodnikowi oraz jego rodzinie. Z własnego doświadczenia wiem że gdy pojawi się ktoś obcy w domu długo trzeba czekać aż pies się uspokoi.
Macie małe dziecko i uważam że może być wam ciężko wychować tak żywiołowego i upartego psa. Potrzeba naprawdę dużej konsekwencji i poświęcenia na wychowanie tej rasy. Nie lubią powtarzać jednej komendy kilkukrotnie.Problem tez może pojawić się na spacerach, gdyż dalmatyńczyk może nie tolerować psów szczekających lub zachowujących się w sposób agresywnie.
Dalmatyńczyk to duży łakomczuch, trzeba uważać aby nie przekarmić psa i nie doprowadzić do otyłości.

Zapraszam do odwiedzenia najpierw kilku hodowli i poznanie rasy na codzień oraz na stronę :
[URL]http://www.sosdalmatynczyki.pl/ciekawostki/25-zanim-adoptujesz-dalmatynczyka.html[/URL]

Link to comment
Share on other sites

Jeśli szczeniak będzie dorastał z dzieckiem to są bardzo duże szanse na to, że stworzą razem zgrany duet :p
Ale... Dziecko musi wiedzieć jak może bawić się z psem, a czego nie powinno robić (ciągnąć za uszy, wsadzać rączek do pyska, itp).
Pamiętaj, że żadnego psa (nawet najłagodniejszego) nie można zostawiać z małym dzieckiem bez kontroli! Przezorny zawsze zabezpieczony ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Zależy na jakiego trafisz osobnika... Jest to rasa bardzo uparta, trudna do wychowania. Potrzebuje bardzo dużo ruchu. Są to przede wszystkim psy [B]dominujące [/B]i trzeba jasno im pokazać miejsce w hierarchii. Z mojego doświadczenia wynika, że niewyżyte lubią uciekać. Z powowdu białego umaszczenia mogą cierpieć na głuchotę przez co należy jak najszybciej zrobić im w kierunku badania. Rasa ta podatna jest też na różnego rodzaju choroby układu moczowego. Warto wybierać zawsze dobre hodowle. [B][U]Absolutnie rasa nie nadaje się dla kogoś kto nie ma doświadczenia z dominującymi psami! [/U][/B]Dalmatyńczyk, z którym mam do czynienia ani to nie lubi, ani to lubi dzieci. Podchodzi do nich neutralnie. W nagłej ekscytacji może przez przypadek zrobić dziecku krzywdę. Ale poza tym psy niesamowicie wierne i oddane. Kochają towarzystwo człowieka. Raczej ciężko znoszą samotność i nie nadają się do bloków, z małymi mieszkaniami. Na ich białej sierści łatwo widać zabrudzenia. Są to psy bardzo wrażliwe i trzeba karmić ich specjalistyczną karmą. No nie wiem co jeszcze byś chciała wiedzieć jak coś to pisz :)

Link to comment
Share on other sites

Na jednej ze stron poswieconym psom obalano wlasnie mit o gluchocie u psow o bialej siersci. I w cale to nie jest tak. Dalmaty od dawnych czasow mialy problemy z gluchota. A do tego niezgodze sie ze beda sie meczyc w mieszkaniu.
Przy odpowiedniej dawce ruchu pod nasza nieobecnosc bedzie spal.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kropi124']Na jednej ze stron poswieconym psom obalano wlasnie mit o gluchocie u psow o bialej siersci. I w cale to nie jest tak. Dalmaty od dawnych czasow mialy problemy z gluchota. A do tego niezgodze sie ze beda sie meczyc w mieszkaniu.
Przy odpowiedniej dawce ruchu pod nasza nieobecnosc bedzie spal.[/QUOTE] to tez racja

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kropi124']Na jednej ze stron poswieconym psom obalano wlasnie mit o gluchocie u psow o bialej siersci. I w cale to nie jest tak. Dalmaty od dawnych czasow mialy problemy z gluchota.
[/QUOTE]

A możesz podać link? Bo głuchota związana z brakiem pigmentu u części białych osobników ma podstawy już we wczesnym rozwoju zarodkowym i nie bardzo wiem, co tu można było obalić ;)

Link to comment
Share on other sites

Moja dalmatynka przeżyła prawie 14 lat. Codzienna spora dawka ruchu dla tego psa jest obowiązkowa, bo inaczej pies zostawiony sam w domu z nudów może wynajdywać dla siebie ciekawe zajęcia. Wychowywać należy konsekwentnie ale bez przemocy. Jako młode pieski lubią zawierać przyjażnie z ludżmi i z innymi psami, potem to już różnie bywa. Karmić trzeba odpowiednio żeby pies nie przytył. Absolutnie nie dawać kęsków z własnego jedzenia bo potem to człowiek nie może się od śliniącego psa opędzić. Z dalmatyńczykiem można "porozmawiać". Modulują głosem, ochrzaniają człowieka jak np. za długo go nie ma w domu, a zostawione jedzenie na z pozoru wysokich blatach kuchennych raczej na pewno zniknie podczas nieobecności właściciela. Potrafią kombinować jak żaden inny pies. Zanim kupisz pieska tej rasy, wybierz się na kilka wystaw i poobserwuj pieski jak się zachowują. Czy nie są zbyt bojażliwe, nerwowe itp. Jak kupiłam Dinę, mój syn miał 6 lat i nie było problemu z dogadaniem się ich obu. Ja osobiście doradzałabym suczkę, bo psy tej rasy potrafią być łobuzami i awanturnikami, choć zależy to na jaki "egzemplarz" się trafi. Ogólnie mówiąc to właściciel dalmatyńczyka nie będzie się nudził. Gdyby nie ogromna ilość wbijających się wszędzie i we wszystko kudeł prawie przez cały rok, kupiłabym dalmatynkę jeszcze raz /tylko suczkę/. Aha i jeszcze trzeba mieć jakąś kanapę dla pieska, bo one uwielbiają spać wyżej, nie na ziemi, jak większość krótkowłosych psów. Na międzynarodowej wystawie w Katowicach powinny być wystawiane jakieś dalmatyńczyki. Ja osobiście bardzo lubię pieski tej rasy.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...