Jump to content
Dogomania

Karma ??? Wielki problem :(


natcia2810

Recommended Posts

Witam wszystkich !!!! Mam duży problem z pieskiem w typie shih tzu, którego przygarnęłam ok 2 lata temu. Okazało się, że piesek się ciągle drapie i gryzie, wet powiedział, że to na 100% alergia ale żeby zorientować się na co konkretnie trzeba zrobić testy, drogie testy :( Dlatego postanowiłam na początek obserwować psiaka co go uczula, a co nie, jeżeli chodzi o suche karmy. Przerobiliśmy brita z jagnięciną i ryżem- szału nie było, później był TOTW z bizonem hm... no w sumie było lepiej, niedawno jadł First Mate z jagnięcina- masakra, teraz zaczynamy TOTW z rybą- ciekawe co będzie. Zastanawiam się jaką jeszcze karmę mogę przetestować (oczywiście nie za drogą) tak by trafić na tą odpowiednią. Na pewno kurczak odpada, bo strasznie się po nim drapał ale w sumie po jagnięcinie też nie było szału. Poza drapaniem ma ciągle stan zapalny uszka i strasznie sączy mu się z oczu, nie wiem czy to z powodu alergii ale przypuszczam, że tak. Dlatego zwracam się do was drodzy forumowicze, może ktoś przechodzi przez to samo, a dysponuje większą wiedzą na ten temat :) Za wszelką pomoc dziękuje :)

Link to comment
Share on other sites

Przy drapaniu najpierw robi się testy zeskrobiny - o ile pies w ciągu ostatnich 2-3 tygodni nie miał podawanego sterydu, bo wtedy wynik wychodzi fałszywy. Przy takich objawach zrobiłabym też badanie krwi oraz moczu, a nawet badanie na pasożyty.
Dieta eliminacyjna nie polega na dawaniu psu różnych karm i stwierdzeniu, na której jest ok - karmy i tak dobrze jest zmieniać co jakiś czas (np. co większy worek). Najpierw ustal, co pies jadł dotychczas, a potem dopiero wybierz taką karmę, która nie posiada dotąd jedzonych składników. Najczęściej uczula białko, dlatego jeśli pies dotychczas jadł kurczaka, to szukaj karm np. rybnych, ale dobrej jakości i bez tłuszczu drobiowego. Karmić trzeba ok. 3-4 tygodni, aby zobaczyć w ogóle jakikolwiek efekt.
Bierz pod uwagę też, że alergia nie musi być na jedzenie, może być na coś w środowisku - środki pielęgnacji psa albo chemię domową, materiał w legowisku czy na kocu, a nawet pleśnie albo roztocza kurzu. Jeśli dieta eliminacyjna nie pomaga (a w jej trakcie nie należy podawać np. sterydów, bo nie będziesz wiedzieć, czy to lek pomaga, czy zmiana sposobu żywienia), trzeba będzie szukać innych rozwiązań, w tym też zrobić testy alergiczne.

Link to comment
Share on other sites

Co jadł hm.. śmieci nic sensownego tanie puszki i resztki z obiadu tyle się dowiedziałąm(biedak). Pchły- był odpchlony i odrobaczany niedawno, więc to nie pchły, a drapie się już dłuższy czas. Co zauważyłam, że jak na samym początku mu podałam tanią puchę, bo takie tylko jadł i zostało mi to wciśnięte razem z pieskiem (ci ludzie ......) to masakra straszna. Karmy podaję właśnie po ponad miesiąc (a nawet czasami dłużej), kupuje większy worek i sprawdzam jego reakcję, miał badaną wydzielinę z ucha i wyszła bakteria, brał antybiotyki dług okres wet powiedział, że to może być wina alergii dlatego kupiłam karmę z jagnięciną i widzę, że ten rodzaj mięsa odpada drapie się ciągle i znowu zaczyna mu się coś dziać z uszkiem jutro idziemy na szczepienie to zobaczymy co i jak z tym ucholkiem. Jeżeli to grzyb to czy drugi pies może się zarazić od niego, bo są już dłuższy okres razem i z drugim psiakiem nic się nie dzieje.

Link to comment
Share on other sites

Podczas leczenia czy podejrzenia choroby pies nie powinien być szczepiony. Grzybem może się zarazić drugi pies, jak najbardziej - wystarczą sprzyjające warunki. Ja bym wzięła zeskrobinę jeszcze z ciała, z miejsca, gdzie się drapie, i zbadała mimo wszystko krew. I nie zmieniała karm co miesiąc - trzymaj psa dłużej na karmie, zwłaszcza jeśli podejrzewasz, że to alergia pokarmowa.

Link to comment
Share on other sites

Pieski są razem już z rok i drugiemu nic nie jest hm.... w sumie o grzybie nie pomyślałam ale szczerze to mi to wygląda, że oprócz alergii pokarmowej on jest jeszcze na coś z środowiska uczulony, bo w sumie to tak jak pisałam kupowałam duże worki powyższych karm i taki piesek duży worek karmy ma na bardzo długo a i tak tylko przy TOTW coś się polepszyło. Co do szczepienia to pies jest zdrowy no chyba, że ucho znowu będzie do leczenia to nie zostanie zaszczepiony, te problemy o których pisze nie pojawiły się nagle teraz, tylko opisuje tu z czym się borykam odkąd go mam.

Link to comment
Share on other sites

A może iść jeszcze na konsultację do innego weterynarza,im niestety też przydarza się zła diagnoza i jeżeli potwierdzi że przyczyną problemów psa jest alergia,to wtedy chyba trzeba będzie znaleźć przyczynę uczulenia.Ale może być tak,że piesek ma jakąś chorobę skórną i to powoduje takie jego zachowanie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='natcia2810']Pieski są razem już z rok i drugiemu nic nie jest hm.... w sumie o grzybie nie pomyślałam ale szczerze to mi to wygląda, że oprócz alergii pokarmowej on jest jeszcze na coś z środowiska uczulony, bo w sumie to tak jak pisałam kupowałam duże worki powyższych karm i taki piesek duży worek karmy ma na bardzo długo a i tak tylko przy TOTW coś się polepszyło. Co do szczepienia to pies jest zdrowy no chyba, że ucho znowu będzie do leczenia to nie zostanie zaszczepiony, te problemy o których pisze nie pojawiły się nagle teraz, tylko opisuje tu z czym się borykam odkąd go mam.[/QUOTE]

Ale choroby skóry to nie tylko grzyb. Mogą być pasożyty, może być malessezia, drożdżaki rozmaitego typu. Po prostu trzeba zrobić badania.

Link to comment
Share on other sites

W sumie badania skóry na obecność grzyba czy innego brzydactwa można zrobić plus krew- wielki koszt to to nie będzie? Pójdę z pieskiem do innego weta i zrobimy zeskrobinę i badania krwi, nie zaszkodzi a może pomoże. Mi to wygląda na alergię bo widziałam jak momentalnie zareagował kiedyś na tanią puszkę, którą zjadł, reakcja natychmiastowa świąt taki, że pies w miejscu nie umiał usiedzieć. Teraz drugi dzień je TOTW z rybą zobaczymy za jakiś czas co będzie, karmę ładnie zjada i nie drapie się więcej. Dzisiaj pytała się weta czy to może być grzyb/pasożyt to wykluczył tą okoliczność bo drugiemu psu nic nie jest, hmm...

Link to comment
Share on other sites

Mój pies drapał się bez przerwy po całym grzbiecie, a także wystąpił u niego łupież. Karmiłem ją Joserą, a jak zajrzeć do składu jest w nim zboże. Gdy zacząłem kupować karmy bez zbożowe problem znikł. Więc podawaj karmy absolutnie bez zboża, bo być może na nie Twój pies jest uczulony. Na pewno trochę czasu musi minąć, ale miejmy nadzieję, że to pomoże i nie będzie trzeba płacić za drogie testy.

Link to comment
Share on other sites

Ja już mam dość strzelania :( zdecydowałam się, że jedziemy do dobrego weta- będą testy na alergię i wymaz z ucha plus antybiotykogram skoro to bakteria w tym uchu siedzi to trzeba wiedzieć jaka. Pogadam z wetem może uda się rozłożyć na raty koszt testów i leczenia :( pies się męczy drapie i to ucho cały czas zawalone:( karmę kupię po testach jak będę wiedzieć co i jak. Dziękuje za wszystkie porady Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

[quote name='natcia2810']Ja już mam dość strzelania :( zdecydowałam się, że jedziemy do dobrego weta- będą testy na alergię i wymaz z ucha plus antybiotykogram skoro to bakteria w tym uchu siedzi to trzeba wiedzieć jaka. Pogadam z wetem może uda się rozłożyć na raty koszt testów i leczenia :( pies się męczy drapie i to ucho cały czas zawalone:( karmę kupię po testach jak będę wiedzieć co i jak. Dziękuje za wszystkie porady Pozdrawiam[/QUOTE]

Z tymi testami różnie bywa , wielu wetów odradza twierdząc , że nic nie dają . Znam psa któremu na testach wyszło , że jest uczulony na wszystko . Może jeszcze spróbuj karmy Trovet dla alergików , dużo psów przestało się drapać po karmie z królikiem . Jest też Trovet z dziczyzną lub z kaczką . Są to karmy bezzbożowe dobrej jakości .

Link to comment
Share on other sites

A ja wzięłam psa ze schroniska z chorymi uszami i trzustką nie wiedząc o tym oczywiście i wolałam wydać kasę na badania i leczenie niż eksperymentować na psie. Ciekawa jestem jaki wet odradza robienie testów mających potwierdzić lub wykluczyć chorobę skóry, obecność bakterii w uchu czy alergię i radzi kupować co chwilę inną karmę i tym psa leczyć. No bez przesady vivictoria.
Dobrze, że zdecydowałaś się zrobić badania. Być może w ostatecznym rozrachunku okaże się to bardziej opłacalne finansowo niż ciągłe poszukiwania karmy. No i psu pewnie ulżysz.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Bandyta'] Ciekawa jestem jaki wet odradza robienie testów mających potwierdzić lub wykluczyć chorobę skóry, obecność bakterii w uchu czy alergię i radzi kupować co chwilę inną karmę i tym psa leczyć. No bez przesady vivictoria.
[/QUOTE]
Mam psa alergika przebadanego przez 9 ! , tak dziewięciu wetów i większość odradza robienie testów na alergeny . Rozmawiałam z wieloma właścicielami psów , którzy testy wykonali i wiele to im nie pomogło ,aby uporać się z problemem alergii . Co do diagnostyki chorób skóry i chorób uszu - nie wypowiadałam się o braku konieczności ich wykonania ! Jeżeli chodzi o problem alergii , jest wiele sposobów łagodzenia jej objawów . Na pewno mój pies nigdy nie dostał i nie dostanie sterydów , którymi weci tak tylko potrafią leczyć alergię .

Link to comment
Share on other sites

niestety alergia na kurczaka ( tez hydrolizat), ryz i SOJĘ nie jest wcale taka rzadka
z moich dwu alergicznych psiaków oba miały koszmarny odczyn po tym RC
u mnie akurat sprawdziło sie wprowadzenie karmy z ziemniakiem i kaczką ( trovet dpd) czyli składniki z którymi psy nie miały wczesniej kontaktu

Link to comment
Share on other sites

Karmy Royala dla alergików - jedna bazująca na soi ( GMO ) , druga zrobiona z piór [url]http://www.zwierzaczek-wroclaw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=268&Itemid=273[/url] . Szkoda , że jeszcze nie dodano dziobów i pazurów ! Sorry , ale mój pies to nie śmietnik i nie będę mu świadomie skracała życia . Wiadomo też jest , że karmy Royala zawierają rakotwórcze konserwanty [url]http://www.zwierzaczek-wroclaw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=213&Itemid=200[/url]

Link to comment
Share on other sites

ja dzisiaj dostałam próbki właśnie rc na alergię psiak ładnie zjadł i jak na razie jest ok, myślałam nad zakupem ale już teraz to nie mam zielonego pojęcia co kupić a muszę mu kupić karmę, obecnie po sensacjach z jagnięciną jest na taste of the wild z rybką przez tydzień i nie jest źle ale już mi się kończy i musze mu kupić karmę i teraz to już nie wiem jaką. Wet mi polecał właśnie rc ale teraz to już zgupiałam :(

Link to comment
Share on other sites

Nie znam weterynarza , który by nie polecał RC , Hillsa czy Eucanuby . Ciekawe czy ich znajomość karm jest tak ograniczona , czy czerpią z tego profity ? chyba to drugie . Nie spotkałam gabinetu weterynaryjnego bez reklamy RC czy Hillsa . Oczywiście decyzja o wyborze karmy należy do właściciela psa . Nie mam zaufania do weterynarzy w dziedzinie żywienia , ponieważ ich tego na studiach nie uczą . Weterynarz ma leczyć i nie ma czasu na studiowanie składu i właściwości karm , których jest obecnie na rynku b. dużo .

Link to comment
Share on other sites

Ja miałam taki przypadek, że adoptowałam stareńką suczkę ze schroniska. Było to zimą, jakiś czas później u Pusi objawiła się okropna alergia. Łysiała na brzuszku i bardzo się drapała nawet w nocy. Zaczęłam stosować ścisłą dietę, czyli karmy dla alergików, kąpiel w Hexodermie i coś tam jeszcze na poprawę bariery lipidowej skóry (jakoś tak wet mi tłumaczył). Rezultat tego był żaden. W końcu z oporem podałam jej jednak za radą weta Calcort (to było zastosowane jednorazowo) i przeszło po tym jak ręką odjął na długie kolejne miesiące.
Istotnie Calcort to jest steryd, ale uważam , że jednorazowe zastosowanie i przełamanie przewlekłej alergii to nie jest złe rozwiązanie.
Do dziś nie wiem co mogło spowodować alergię, zwłaszcza że w schronisku pomimo byle jakiej karmy wszystko było o'k ze skórą.
Może to jednak jakieś pyłki, trawy itp., bo alergia była w miesiącach wiosenno -letnich.
Zeskrobiny były robione i nic nie wykazały. Pusia spała ze mną i z moim dzieckiem w łóżku i bynajmniej nas nie zaraziła, więc nie była to choroba skórna.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...