Jump to content
Dogomania

kilka pytań o wilczaka


Nana17

Recommended Posts

witam! mam kika pytań na temat wilczaka czechosłowackiego.
Moja 'przygoda' z nimi zaczela sie gdy w zaszlym roku zobaczyłam wilczaka na wystawie. Po powrocie do domu poszukiwałam inforacji na ich temat... i tak zostało do dziś. nadal czytam chyba wszystkie bogi o wilczkach, lecz nigdzie nie umiem znaleźć odp. na moje pytania.


Jestem wstanie poświęcić psu ok. 70-80 % swojego czasu. To i tak mało jak ktoś mądże napisał no al s obowiązki któe musze wykonać.
Prowadze aktywny tryb życia. od wiosny do jesieni biegam codziennie po pobliskich lasach i parkach w zime tylko spaceruje. Wiem, że wilczaki potrzebują dużo ruchu a ja uwielbiam jeździć na roweże dlatego się nimi zainteresowałam. nie lubie jeździć sama a moi znajomi mają dość po kilku km.
wiem tez, że wilczaki nie lubią zostawać same w domu ale tu nie a żadnego problemu. w domu nie ma mnie od 8 do 13 (przez kilka lat to sięnie zmieni) ale podczas mojej nieobecności wilczak zostawałby zmoją mamą, która pracuje w domu. Zastanawiam się tylko czy TRZEBA wysyłać wilczaka do psiego przedszkola czy MOŻNA PSA SOCJALIZOWAĆ W DOMU. Na różnych forach i w różnych hodowlach pisze inaczej i , tak anprawde, am wrażenie, że im więcej czytam tym niej wiem :(


Co do wterynaza to znalazłam niedaleko jednego , który an wilczakach się naprawde zna także tu nie ma problemu :)


Kolejne moje pytanie to czy suczka czy piesek. I tu również wszędzie pisze inaczej. Na jednym z forum pisze że różnica pomiędzy psem i suką jest ogroman a na innych wręcz przeciwnie. Wiem, że suczka będzie mieć cieczke raz (lub więcej) w roku ale czy istnieje tak naprawde jakaś wielka różnica pomiędzy płcią w tej rasie?


wiem że jest to wyjątkowa rasa psówm ze prawdopodobnie nie ma drgiej takiej. Wiem też że nidy nie miałam wilczka 'na własność' i wiem w co się wpakuje kupując takiego.

Link to comment
Share on other sites

Witamy na forum.
Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedz na wolfdog.org (http://www.wolfdog.org/), jednak trzeba to forum nieźle przekopać żeby na konkretne pytanie uzyskać odpowiedz. Odpowiem wiec tu na Twoje konkretnie pytania ale bardzo zachęcam do zapoznania się z tym co jest na wilczakowym forum, zwłaszcza w wątkach o zniszczeniach, zanim kupisz wilczaka etc. :evil_lol:
Co do Twoich pytań odpowiem cytując tak będzie najłatwiej :lol:

witam! mam kika pytań na temat wilczaka czechosłowackiego.


Jestem wstanie poświęcić psu ok. 70-80 % swojego czasu. To i tak mało jak ktoś mądże napisał no al s obowiązki któe musze wykonać.[...] wiem tez, że wilczaki nie lubią zostawać same w domu ale tu nie a żadnego problemu. w domu nie ma mnie od 8 do 13 (przez kilka lat to sięnie zmieni) ale podczas mojej nieobecności wilczak zostawałby zmoją mamą, która pracuje w domu.



Musisz być świadoma że początki z wilczakiem są naprawdę trudne i jeżeli mieszkasz z mamą to musisz ją także uświadomić i uzyskać jej aprobatę. Niestety już były przypadki oddawania szczeniaka, bo rodzina stawiała ultimatum. Co ja rozumiem przez trudne? Poczytaj sobie tutaj co opisywałyśmy z Makotą http://www.dogomania.pl/forum/threads/241076-Wataha-z-Imbirowego-Lasu/page3
Nawet jezeli zakładasz, ze przez cały czas ktos z psem będzie to moim zdaniem i tak trzeba nauczyc wilczaka zostawania w domu samemu. Żeby nie było bardzo przykrego rozczarowania kiedy zdarzy sie, ze jednak trzeba zostawic samego :cool1:


Prowadze aktywny tryb życia. od wiosny do jesieni biegam codziennie po pobliskich lasach i parkach w zime tylko spaceruje. Wiem, że wilczaki potrzebują dużo ruchu a ja uwielbiam jeździć na roweże dlatego się nimi zainteresowałam. nie lubie jeździć sama a moi znajomi mają dość po kilku km.



To super, ale... :diabloti: Wilczak potrzebuje czegoś więcej mianowicie rozrywki intelektualnej /jakieś zabawy, zadania do wykonania, praca węchowa, elementy szkolenia/. Jesli nie dostanie jakiejś pracy do roboty to po jakimś czasie sam zacznie sobie szukać zajęcia i wtedy zaczynają się pojawiać problemy. Bo niszczy, bo ucieka, bo zjada koty :evil_lol: Z tymi kotami to tak pół żartem pół serio, wiec warto mieć świadomość ze większość wilczaków poluje na obce koty, wiewiórki, ptaki etc.

Zastanawiam się tylko czy TRZEBA wysyłać wilczaka do psiego przedszkola czy MOŻNA PSA SOCJALIZOWAĆ W DOMU.



Nie trzeba, ale jest to wysoce zalecane jezeli w okolicy jest trener znający rasę i rozumiejący jej specyficznosć. My w psim przedszkolu nie byliśmy, poszliśmy od razu na szkolenie z podstawowego posłuszeństwa i było bardzo OK. Wilczaki znane sa z tego w zyciu doroslym nie toleruja przedstawicieli tej samem płci (za wyjątkiem przyjaźni zawartych w wieku młodzienczym). Czy pójście do psiego przedszkola coś w tej kwestii zmienia, nie wiem, raczej watpię. Wiem jednak, ze socjalizować wilczaka trzeba w mieście, nie w domu! jesli mieszkasz w mieście to robisz socjalizacje wychodząc na codzienne spacery+ zabierajac go od czasu do czasu w jakieś inne miejsca, jeśli mieszkasz na wsi to minimum raz w tyg pakujesz psa do samochodu/pociągu/autobusu i jedziesz do miasta :cool3:




Kolejne moje pytanie to czy suczka czy piesek. I tu również wszędzie pisze inaczej. Na jednym z forum pisze że różnica pomiędzy psem i suką jest ogroman a na innych wręcz przeciwnie. Wiem, że suczka będzie mieć cieczke raz (lub więcej) w roku ale czy istnieje tak naprawdę jakaś wielka różnica pomiędzy płcią w tej rasie?



IMO są i to zarówno w wyglądzie jak i zachowaniu. Weź pod uwagę że samce standardowo są większe (=silniejsze) i bardzo macho kiedy już dorosną. Suki natomiast często coś ukrywają żeby potem wypalić w najmniej oczekiwanym momencie :lol: Na przykład 10 razu przejdą koło drugie suki bez reakcji a za 11 razem nie wiedzieć czemu wypali jak z armaty :evil_lol:

wiem w co się wpakuje kupując takiego.


Tak Ci się tylko wydaje :eviltong: czytałaś już o wyskakiwaniu przez okno z 1 pietra bo pani poszła wyrzucić śmieci? albo o otwieraniu okien (Makota by się tu mogła pochwalić Czesiem :lol:)? o tym ze przez pierwsze miesiące człowiek chodzi wiecznie niewyspany i zły i praktycznie nie ma życia? fajnie być aż za bardzo uświadomionym, żeby potem móc się przyjemnie rozczarować (albo i nie :diabloti:)

Jak będziesz miała jakieś pytania jeszcze to śmiało pytaj. i czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj. pozdrawiamy :multi:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Przeczytałam te wszystkie "zue" rzeczy i stwierdzam jedno, jeszcze bardziej chce mieć tego psa :D Zasadniczo porównałabym posiadanie go do pasji której trzeba oddać się całkowicie, z tym wyjątkiem, że ta "pasja" odwzajemni Twoje uczucia.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Jestem szczęśliwą posiadaczką mieszańca wilczaka czechosłowackiego z malamutem (prawdopodobnie). 
Takie wyszły szczeniaczki, zdarza się. 

 

  1. Przede wszystkim to już od urodzenia bardzo charakterne psisko. Będzie się kłócić, będzie próbować przekraczać granice.
  2. Nie uzyskasz nic karami. Podczas prób patrzył będzie na Ciebie jak na najgłupszą istotę pod słońce, a i tak zaraz zrobi swoje.
  3. Nagrodami uzyskasz bardzo wiele. To niesamowicie inteligentne psy, które uczą się w zastraszającym tempie.
  4. Muszą mieć dużo ciekawych zajęć. Jeśli takowych nie dostaną, sieją spustoszenie.
  5. Ponadto wszystko są super kochane. Jako rasa pierwotna bardzo dbają o swoje stado. Śpią ze stadem, odliczają członków stada na spacerach... bronią jeśli wyczują niebezpieczeństwo.

Rzeczywiście, trzeba im poświęcać ogrom swojego czasu, jednak zwraca się to dużą dawką miłości.

 

22815264_1660615127290320_2185671913228885204_n.jpg

24085063_1691242050894294_1364120961_o.jpg

24177163_1697227206962445_4003513397514449993_n.jpg

24201227_1706337312730235_389030610_o.jpg

26648748_1748887115141921_1570169304_n.jpg

26829402_1740932145925284_557365929_o.jpg

26905865_1740932325925266_354536_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...