Jump to content
Dogomania

Bilans wapnia i fosforu dla szczennej i karmiącej suki małej rasy


pamela

Recommended Posts

[quote name='Martens']Owszem, nadmiar wapnia zostanie wydalony z kałem, tyle że nie o to w związku z tężyczką chodzi. Nadmierna podaż wapnia w pożywieniu powoduje, że organizm reguluje jego przyswajanie z pożywienia - przestawia je na niższy poziom. W ciąży wszystko jest fajnie, schodki zaczynają się po porodzie, kiedy rusza laktacja, zapotrzebowanie na wapń rośnie lawinowo, a organizm jest dalej nastawiony na niewielkie wchłanianie wapnia z pożywienia i zwyczajnie nie nadąża się przestawić z dnia na dzień na wchlanianie większej ilości wapnia z pokarmu. Cały wapń idzie na produkcję mleka, spada jego poziom we krwi i mamy tężyczkę.
Ja bym pozostawiła wapń w pożywieniu dla suki w ciąży na takim poziomie, jaki był normalnie - jedynie w przypadku licznego miotu zwiększyłabym jego ilość w okresie, kiedy mineralizuje się szkielet szczeniąt. W innym przypadku podnosiłabym go dopiero po porodzie.[/QUOTE]

pogłebiłam troche wiedze w temacie i tak, martens ma racje co do drugiej częsci wypowiedzi, co do pierwszej to sprawa wygląda tak, że
suplementacja wapnia w pożywieniu zmniejsza pobieranie wapnia z kości (u suki) i powoduje, że organizm suki wyłapuje wapń z przewodu pokarmowego. Jakiekolwiek zaburzenia wchłaniania wapnia z przewodu pokarmowego po porodzie spowodowane zmniejszonym apetytem, zbyt mała ilością pożywienia (wbrew pozorom o to dośc łatwo) czy rozwolnieniem kończy się źle bo organizm suki nie przestawia sie szybko na pobieranie wapnia z kości. Tak naprawdę kości są sporym magazynem tego pierwiastka i jesli miot nie jest bardzo liczny to w ogóle nie pa potrzeby zwiekszania dawki wapnia w stosunku do ilości pożywienia suki nawet w czasie karmienia jeżeli suka tego zbilansowanego pokarmu ma odpowednia ilośc. Przy licznym miocie suplementacja w czasie karmienia zapobiega skutkom ewentualnego błedu w żywieniu a nadmiar w razie czego zostanie wydalony.

Link to comment
Share on other sites

Odgrzebałam notatki ze studiów i po części się zgadzam, po części podtrzymuję to co pisałam ;)
Zmniejszone wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego po porodzie może być wywołane nie tylko brakiem apetytu czy problemami trawiennymi, ale i tak jak pisałam, nadmiarem tego pierwiastka w pokarmie w czasie ciąży. Kalcytonina, jeden z hormonów tarczycowych, przy wysokim stężeniu wapnia we krwi, ogranicza nie tylko jego pobieranie z kości, ale i wchłanianie z jelita cienkiego, tak więc przy nadmiarze wapnia w pokarmie podczas ciąży, i skoku zapotrzebowania po porodzie, możemy mieć problem niedoborowy nie tylko dlatego, że organizm nie pobierze brakującego wapnia z kości, ale i nie będzie w stanie pobrać go tak szybko w takich ilościach z pokarmu, nawet jeśli suka ma apetyt i jest dobrze żywiona - właśnie ze względu na poziom kalcytoniny, który nie zdążył jeszcze opaść.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...