Jump to content
Dogomania

W obronie praw zwierząt - STOP dla kopiowania


LALUNA

Recommended Posts

Na Dogomanii istniały już takie topiki.

Kończyło się na agresji, wyzwiskach.
Problem w tym, że osoby - głównie hodowcy, ale i weterynarze - ktorzy robią takie rzeczy muszą najpierw powiedzieć SAMYM SOBIE - tyle lat krzywdziłem swoje zwierzęta...
:cool1:
A na to nie każdego stać.

Każdy taki topik zmieniał się w pyskówkę, bo osoby będące "za" cięciem stawały się ogromnie napastliwe.
Argumentów - takich rzeczowych - nie miały żadnych, bowiem każdy z nich (takie choćby, jakie omawiane są w artykule Advocates for Animals ktory przetłumaczyłam - to standard) jest natychmiast obalany. A to bardzo drażni.

Nie czarujmy sie - także na Dogo są tacy hodowcy i tacy weterynarze.
;) :evil_lol:

Sądzę, że podejście do tych spraw jednak będzie się zmieniać. Choć jak po raz kolejny czytam w związkowym "Psie" niewinny z pozoru tekst znanej hodowczyni terierów - sprawozdanie z wystawy w Skandynawii - i przy KAŻDEJ rasie ktorą niegdyś kopiowano (a która teraz tam kopiowana nie jest) są uwagi typu "byłby to piękny pies ale TEN OGON...", "pies ten nie zachwyca bo OGON psuje jego sylwetkę..." itd. - to w pewnym momencie wymiękam. To takie bezustanne podprogowe działanie na czytelnika - och, pies z ogonem NIE MOŻE się podobać, a fu, fi donc...
:cool1: :angryy:
Jest to działanie tak oczywiste, jawne i wręcz prostacko nachalne że się robi niedobrze.:mad:

Niestety, na tego typu mentalność nie ma lekarstwa - a część ludzi, niestety, kieruje się tymi jakże słabymi względami snobistycznymi i dopiero do nich dorabia ideologię bo nawet sobie nie umieją powiedzieć szczerze "robię krzywdę zwierzątku dlatego że mi się takie bardziej podoba".
;)

Mowię to z perspektywy osoby ktora wiele lat była absolutnie za kopiowaniem ogonów i cięciem uszu - z estetycznych przyczyn, a jakze.

Pomysł na cięcie ogonów skończył się kiedy zaczęłam w tym uczestniczyć bezpośrednio. :placz:
Czasem po prostu jest to dla nas jakaś abstrackja - i najczęściej tak się dzieje z nieświadomymi prawdy nabywcami którzy po prostu odbierająpsiaka już bez ogona i nie zastanawiają się, co go spotkało we wczesnym dzieciństwie.

W gruncie rzeczy z uszami było mi już łatwiej się pogodzić :evil_lol: . Wiecie kto mi w tym pomógł?
Hodowca mojej suki - sznaucerki - ktory błagał żebym nie cięła jej uszu. Jeszcze byłam nieprzekonana, jeszcze ciagle było myślenie "ale jak to, sznaucer z kłapciastymi uszami??? zawsze były cięte..." - ostateczny cios :lol: zadał mój weterynarz ktory strasznie się stawiał i upierał że żadnego cięcia być nie powinno. I wymyślał psu różne infekcje ktore nie pozwalają w tej chwili na zabieg...
;)
Za co mu jestem w tej chwili ogromnie wdzięczna zresztą.

Zabrało mi to chwilkę, takie pogodzenie się z nieco innym wyglądem paru ulubionych ras - ale jak juz się człowiek raz przekona, to zaczyna dostrzegać że te cięte psy stają się dla niego "przedziwne", "nienaturalne", "wydziwacznione".
:evil_lol:

I tu widać OGROMNĄ rolę właśnie hodowców i weterynarzy...

Cieszy mnie, że jednak jakieś zmiany są - nawet w naszej Polsce kochanej - bowiem naprawdę kilka lat temu było ogromne skrobanie się po glowie, że jakby kolejny sznaucer, to chyba trzeba będzie się do Szwecji po niego wyprawiać żeby był ogoniasty - a w tej chwili to większość polskich hodowców (przynajmniej tych, ktorych psy mnie interesująze względu na dobrą psychikę) wybałusza na mnie oczy kiedy upewniam się czy szczenięta nie będą kopiowane: "że jak? CIĘCIE OGONÓW??? :crazyeye: no wie pani??! ja tego nie robię!".

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 720
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

argumenty jakiś używają właściciele psów chcący kopiować uszy czy ogony: bo taki jest wymóg rasy(oczywiście mają psa z pseudohodowli, bez papierów), bo wygląda jak ciapciok(uszy), bo końcówki uszu będą krwawić(!), bo tak ładnie uszka stoją :angryy: . Na argumenty o bólu i problemach z komunikacją odpowiadają : że pies dostanie środki przeciwbólowe, że nie czuje bo mały (ogonki), że nie sprzedadzą szczeniąt (ogonki), problemów z komunikacją nie będzie bo "wszyscy obcinają".
Z doświadczenia wiem że większość z tych ludzi to tzw. betony i logiczne argumenty do nich nigdy nie trafią. A cierpienie psa mają gdzieś, ma "ładnie wyglądać" i już, bo jak się z nim pokażą.
Dobrze by było gdyby wszyscy weterynarze podawali ceny tzw.zaporowe ale wiadomo że drugi mu te ogony poobcina za 5zł
Co to za prawo mamy w tej Polsce którego nikt nie egzekwuje?:shake:

Link to comment
Share on other sites

Byłam ostatnio w Lesznie. Było troche miniaturek sznaucerów z ogonkami i widziałam też kilka średnich z ognkami. TAkie zakrecone i jakos wcale mi to nie przeszkadzało. Jedno co mi przysżło do głowy skoro taki zakrecony nad grzbietem trochę w precelek to jak on niby ma sobie go złamać jak macha ogonem. :-o Technicznej mozliwosci to za bardzo nie miałby.
Ale też widziałam Dogo Argentino z obcietymi uszami. Jakieś takie dziwnie nierówne były i poszarpane jedno wieksze drugie troszeczke mniejsze. Niby to miałobyć eleganckie a nie było. I przy okazji postanowiłam zobaczyc obciety ogonek z bliska. Bo tak normalnie z daleka widac ładnie zakończony ogonek. Ja go dotknęłam rozgarnęłam sierść. I ukazał mi sie goły kikut. Tak jak po amputacji kończyny. Kaleki kikut. Normalnie ogon jest na końcu coraz cieńszy zakończony miękko. To była gruba kosć i az obawiałam sie ze gdy bedę dłuzej macac to kość przetnie cieńką skórę. Podobne wrażenie miałam kiedy dotknęłam dawno temu kopiowanych uszu suki po której miałam swoją briardkę. Nienaturalnie zakończone ucho. Inna sprawa że miała zbyt krótko cięte ucho.
Przeglądajac różne strony natykam się na zdjecia psów kopiowanych : cane corso chodzacy wkładkami w uszach aby nadać kształt, doberman z kołeczkami w uszach aby nadać kształ. Przecież to musi psu bardzo pzreszkadzać, a jednak musi to znosić bo tak chce jego właściciel.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LALUNA'] doberman z kołeczkami w uszach aby nadać kształ. [/quote]
Przede wszystkim powiem - wątek megaświetny.
Co do dobków bardzo, bardzo mało się spotyka je z ogonem - w swoim życiu na żywo widziałam 1 ... sunie bez rodowodu. Przeglądając foty rasowych dobków, praktycznie na żadnej stronie hodowli nie znalazłam zdjęć niekopiowanych dobków. Ostatnio natrafiłam na hodowle gdzie były chyba 2 kopiowane i 2 niekopiowane w miocie. I to tyle, a często przeglądam dobkowe 'rzeczy'.

Link to comment
Share on other sites

[FONT=Verdana]Filozof i etolog Dominique Lestel pisze tak:[/FONT]

[I]„Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, do jakiego stopnia nasze wyobrażenia na temat zwierząt zostały wywrócone w ciągu minionych 30 lat, w tym także przez samych etologów. Jest to zmiana o takim samych charakterze jak rewolucja kwantowa w fizyce w pierwszej połowie XX wieku czy narodziny biologii molekularnej w drugiej połowie ubiegłego stulecia. [/I]
[FONT=Verdana][I][B][SIZE=4]Zwierzę stało się podmiotem[/SIZE][/B] – i to nie dlatego, że nasze popularne, sentymentalne wyobrażenia nakazują tak je postrzegać, lecz dlatego, że najnowsze prace naukowców nie pozostawiają nam wyboru.”[/I][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

ja tylko dodam, że kopiowanie ogonów wcale nie jest bezbolesne i nie goi się szybko, gdy trafił do nad nasz dobek zamiast ogona miał jątrzącą się ranę, nie chcial się bawić, bał się dotyku przy ogonie, ale musiał mieć smarowane, aby przyspieszyć gojenie, dopiero po okołi pół roku rana się zagoiła, tak,że przestała krwawić przy dotyku, nawet otarcie przy bieganiu powodowało krwawienie; nie było to przyjemne ani dla Rena, ani dla nas, dlatego nikt nie nie przekona, że kopiowanie jest dobre;

również moje dwie terierki, które trafiły do mnie jako dorosłe suki na końcu ogona mają łysy kikut z wystającą kością....

Link to comment
Share on other sites

KOMPLIKACJE
Przy każdym zabiegu trzeba sie liczyć z ryzykiem kompilkacji. Każdy organizm jest specyficzny i tylko od niego będzie zależeć jak będzie przebiegać proces gojenia. Do tego jeszcze może dojść złe wykonanie zabiegu. A konsekwencje bólu i cierpienia bedzie ponosić oczywiscie pies.
Oto kilka zdjęć takich przykładów, kiedy kończy się to cierpieniem psa

[IMG]http://www.anti-dockingalliance.co.uk/ADOCKINGNZ3.JPG[/IMG]
[IMG]http://www.anti-dockingalliance.co.uk/ADOCKINGWABS2005.JPG[/IMG]
Reszta zdjęć na stronie
[URL]http://www.anti-dockingalliance.co.uk/page_17.htm[/URL]

Link to comment
Share on other sites

[SIZE=5][B]Dlaczego pies ma i powinien mieć ogon?[SIZE=2]
-Kręgi ogonowe są u psa integralną i naturalną [U]częścią kręgosłupa[/U]([/SIZE][/B][SIZE=2]tak samo jak kręgi szyjne,piersiowe,lędzwiowe i krzyżowe)
[B]-Wszystkie-z ponad trzydziestu żyjących w naturze gatunków z rodziny psów(Canidae) -[U]posiadają ogon
[/U]-Dzięki balansowaniu ogonem pies może łatwiej [U]zachować równowagę[/U] podczas biegu i zwrotów oraz w trakcie przechodzenia przez wąskie powierzchnie
-Ogon pełni bardzo ważna rolę w [U]wyrażaniu emocji[/U] oraz [U]komunikowaniu się[/U] z innymi osobnikami,w tym także z człowiekiem.Wyróżnia się kilkanaście rozmaitych pozycji i ruchów ogonem,które są wyrazem sygnałów przekazywanych przez psa.Za pomocą ogona pies wyraża m.in.zainteresowanie,lek,uległość,dominację,agresję,niepewność,radość i podekscytowanie

[SIZE=3]Obcinając kilkudniowemu szczeniakowi ogon okaleczasz go i upośledzasz na cale życie;fizycznie-gdyż jest to naturalna,potrzebna część ciała (psiego kręgosłupa);psychicznie-gdyż ma on wtedy znacznie ograniczone możliwości przekazywania emocji i prawidłowego komunikowania się.

Nie traktuj będącego pod twoją opieka zwierzęcia jak żywopłotu,który można docinać według własnego widzimisię i potrzeb!

Żadne dostatecznie ważne powody nie usprawiedliwiają również przycinania psom uszu.Nie służy to niczemu,być może poza urzeczywistnieniem szkodliwych wizji człowieka.Czy ktokolwiek chciałby,żeby jego małżowiny uszne zostały zmienione w sterczące strzępy?Oczywiście,że nie.
Kilkumiesięczny,ufny szczeniak poddawany tej operacji,nawet przy całkowitym znieczuleniu,z pewnością tez nie.

[SIZE=4]Nie okaleczajmy zwierząt ingerując w instrumentalny sposób w ich naturę.
Nie amputujmy zdrowym zwierzętom części ciała.
TRAKTUJMY PSY JAK NAJLEPSZYCH TOWARZYSZY CZŁOWIEKA,A NIE JAK RZECZ LUB TOWAR.

[/SIZE][/SIZE][/B][SIZE=3][SIZE=4][SIZE=2]ulotka przeciw kopiowaniu 1,do pobrania na [URL]http://empatia.pl/plik/64.jpg[/URL][/SIZE]
[/SIZE][/SIZE][B][SIZE=3][SIZE=4]
[/SIZE][/SIZE][/B]
[/SIZE][/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Warto, by takie ulotki, jak najwiekszym drukiem, wywieszac w gabinetach weterynaryjnych. Rozkladac w poczekalniach.

Mysle, ze wielu weterynarzy wyraziloby na to zgode.

Moze zaczac taka akcje?

Zofia

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mrzewinska']Warto, by takie ulotki, jak najwiekszym drukiem, wywieszac w gabinetach weterynaryjnych. Rozkladac w poczekalniach.

Mysle, ze wielu weterynarzy wyraziloby na to zgode.

Moze zaczac taka akcje?

Zofia[/quote]
Ja jestem za. Tylko dogomaniacy musieliby sie aktywnie włączyć.
TAk samo można umieszczac to na swoich stronach internetowych

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mrzewinska']Warto, by takie ulotki, jak najwiekszym drukiem, wywieszac w gabinetach weterynaryjnych. Rozkladac w poczekalniach.

Mysle, ze wielu weterynarzy wyraziloby na to zgode.

Moze zaczac taka akcje?

Zofia[/quote]

No jasne,że tak,o to mi chodzi :multi:
W lecznicach,na stronach internetowych i koniecznie NA WYSTAWACH PSÓW!

Link to comment
Share on other sites

[B]PRAKTYKI KOPIOWANIA USZU[/B]

[COLOR=black][FONT=Verdana]Kopiowanie ucha[/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Symbol]· [/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]Kopiowanie uszu przeprowadza się w ogólnej narkozie w wieku szczeniaka od 7- do12 miesięcy.[/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Symbol]· [/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]Każda ogólna narkoza jest ryzykiem dla szczeniaka.[/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Symbol]· [/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]2/3 odcinanego płatu ucha ma wiele nerwowych zakończeń i strefę akupunktury. Bolesne krwawiące krawędzie są zamykane opatrunkiem i usztywnieniem ustawiającym ucho w nowym położeniu. Wielu hodowców będzie mówić że szczeniaki nie czują bólu z powodu kopiowania uszu. Jednak, kiedy szczeniak piszczy z bólu, potrząsa i drapie ucho to jest oznaka bólu![/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Symbol]· [/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]Kiedy ucho jest już obcięte, przesunięte do innej pozycji, szczenię będzie musiało przechodzić kolejne miesiące przymusowego związania ucha taśmą. W niektórych przypadkach ucho może nigdy nie stać i pies będzie przechodzić kolejna korektę ucha pod kolejną narkozą w starszym wieku. Dla tych właścicieli psa, którzy nie powtórzą kopiowania taki pies będzie zawsze szpetny, o ile jedno ucho będzie miał stojące a drugie klapnięte.[/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana] [/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Nie ma żadnych dowodów medycznych, aby była jakakolwiek korzyść z kopiowanego ucha. Nie ma żadnego dowodu z medycznego punktu że kopiowanie będzie redukować infekcję uszu poprzez powiększenie wentylacji kanału ucha. Utrzymywanie ucha w czystości jest obowiązkiem każdego właściciela niezależnie czy jest on kopiowany czy nie. Wystawcy uważają że kopiując uszy będą mieli więcej korzyści na ringach piękności. Jednak ucho nie określa wartości psa. Jeśli pies jest dobry, on będzie miał szanse jak każdy inny pies. Psy z naturalnym uchem może i wygrywa tytuły championa. Obcięte ucho będzie wpływać na brak komunikacji z innymi psami. Psy komunikują się używając sygnałów uszu i ogona i obcinanie ich będzie wpływać na sygnały komunikacji.[/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Położenie ucha i ogona jest bardzo ważnym językiem w mowie psów tak jak nasz ludzki język.[/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Musimy nasza opinią zmienić pogląd ze kopiowany pies jest bardziej atrakcyjny. Nie bójcie się o tym mówić na wystawach i w innych miejscach.[/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Pomóż zatrzymać obcinanie uszu psów, w ciągu tygodnia tysiące psów mają obcinane uszy. [/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana] [/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana][B]Odmawiajcie kupna psa z kopiowanymi uszami i ogonem ![/B][/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana] [/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Wiele państw wprowadza zakaz kopiowania. Jak długo będą ludzie wyjeżdżać aby nielegalnie kopiować? Kiedy wreszcie będą zmienione standardy rasy, aby rasy mogły być z normalnymi głowami nie wymagające zmieniania tak samo zwyciężające, albo będą przynosić większe korzyści. [/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana][IMG]http://www.doggiesparadise.com/images/health-ear-cropping-foto.jpg[/IMG][/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana][/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana][URL]http://www.doggiesparadise.com/earcropping-dogs.shtml[/URL][/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana][/FONT][/COLOR]
[B]RÓWNOWAGA ORGANIZMU[/B]
[quote]
Akupunktura to "system" medycyny, który przywraca i podtrzymuje zdrowie dzięki wkłuwaniu igieł w ściśle okreslone miejsca na ciele ludzkim. Nakłucia działają na organizm, pobudzając go powodują powrót do równowagi i aktywację mocy regeneracji samouzdrawiania. Siła życiowa, albo inaczej energia "życiowa" organizmu, Qi zajmuje centralne miejsce w teorii akupunktury - jest podstawą tradycyjnej medycyny chińskiej. Według Chińczyków Qi przepływa przez ciało kanałami zwanymi meridianami, które są powiązane z ważniejszymi narządami ciała. Warto zaznaczyć, że w medycynie chińskiej narząd jest definiowany w oparciu o jego czynności, a nie umiejscowienie czy budowę. Wzdłuż każdego z dwunastu meridianów znajdują się punkty, których nakłucie pozwala wpływać na Qi. Oprócz dwunastu klasycznych meridianów istnieją też meridiany cudowne. Na ciele ludzkim istnieją też punkty o znaczeniu terapeutycznym nie leżące na meridianach - są to tzw. punkty pozakanałowe (nowe i extra).

Chińczycy uważają, że wystąpienie stanu chorobowego jest związane z zaburzeniem równowagi między tymi energiami.
[/quote]

[URL]http://www.akupunktura.com.pl/leczenie/leczenie.html[/URL]

[quote]Przeprowadzono badania wycinków skóry pochodzących z miejsc lokalizacji punktów akupunkturowych. Okazało się, że w miejscach tych istnieje wyraźnie zwiększona ilość zakończeń nerwowych typu Krausego, Golgiego, Ruffiniego, Vater-Pacciniego i Meissnera w stosunku do skóry otaczającej. Badano również właściwości bioelektryczne puntów akupunkturowych i stwierdzono, ze w stosunku do otaczającej skóry punkty te mają znacząco mniejszy opór elektryczny (20-250 ohmów w stosunku do ponad 300 ohmów w skórze otaczającej) i wyraźnie większą pojemność elektryczną. Oznacza to, że istnienie punktów akupunkturowych o specyficznych właściwościach biologiczno-fizycznych jest faktem.
Kiedy potwierdzono ich istnienie, zaczęto sprawdzać, jaki wpływ na organizm ma pobudzanie tychże punktów. Istnieje bardzo wiele badań i wiele mechanizmów, tłumaczących działanie lecznicze akupunktury. Jednym z nich jest mechanizm neurofizjologiczny. Zaobsewowano, że odczucie bólu jest przewodzone w układzie nerwowym dwoma grupami włókien o różnym czasie przewodzenia impulsu. Wiadomo również, że bodziec, który dotrze do ośrodkowego układu nerwowego szybciej, może blokować bodziec po nim następujący. Bodziec powstały po nakłuciu wędruje poprzez "szybsze" włókna i hamuje odczucie bólu przewodzone wolniej. Innym mechanizmem działania akupunktury jest mechanizm neurohormonalny. Okazało się, że po zabiegu w tkance mózgowej rośnie poziom beta-endorfin, serotoniny i wielu innych związków, które powodują podniesienie progu odczuwania bólu i poprawę samopoczucia.
[/quote]

[URL]http://www.akupunktura.katowice.pl/czyleczy.html[/URL]


[SIZE=3]Jak to sie ma do kopiowania?[/SIZE]
[SIZE=3][B]W uchu łączą się odgałęzienia wszystkich meridianów[/B][/SIZE] .
Dlatego ucho jest bardzo ważnym organem energetycznym dla całego organizmu w akupunkturze.
Wszyscy, którzy stosują akupunkture, wiedzą że zakłócenie równowagi energetycznej prowadzi do wielu chorób.
[B]Nie obcinajmy psu ucha, bo ono jest bardzo wazne dla niego i dla zdrowia całego organizmu.[/B]
W Polsce jest kilku weterynarzy którzy mają uprawnienia i stosują obok tradycyjnego leczenia psów, akupunkturę.
Przy jakich schorzeniach można stosować akupunkturę:
[quote]
Choroby narządu ruchu (dyskopatie, zespół bolesnego barku, ostre i przewlekłe mięśniobóle)
Choroby układu nerwowego (bóle głowy, różne nerwobóle a zwłaszcza zapalenie nerwu trójdzielnego czy kulszowego, porażenia i niedowłady do 1 roku po przebytym incyden-cie, porażenie nerwu twarzowego)
Choroby wewnętrzne (zapalenie oskrzeli, astma oskrzelowa, choroba nadciśnieniowa, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy)
Choroby uszu, nosa i gardła ( ostra głuchota i niedosłuch,Choroba Meniera, przewlekłe zapalenie zatok obocznych nosa)
Choroby oczu (przewlekłe zapalenie spojówek, zapalenie nerwu wzrokowego)
Medycyna sportowa (trema przedstartowa, urazy sportowe) [/quote]

Link to comment
Share on other sites

Nie ma żadnych racjonalnych podstaw aby sadzić, że posiadanie rozumu jest jedynym wyznacznikiem godności żywej istoty. Lecz właśnie taką niedorzeczność lansował humanizm wobec przyrody. Nie trzeba nawet sięgać do zupełnie spektakularnych teorii zwierzęcia – maszyny głoszonej przez Kartezjusza. Wystarczy tylko przypomnieć, że większość zachodnich filozofów od Rousseau po Kanta i Nietzschego dostrzegałą wyjątkowość człowieka w tym, co ten pierwszy nazwał „możnością doskonalenia się” - poprzez uczenie się i dalsze przekazywanie zdobyczy kultury.

[FONT=Verdana]Długo zastanawiano się czy zwierzęta mają dusze.[/FONT]
[FONT=Verdana]Dzisiaj się zastanawiamy, czy one mają jakieś prawa. [/FONT]
[FONT=Verdana]Istnieją właściwie dwa powody, aby szanować zwierzęta: w imię natury ludzkiej albo w imię natury zwierzęcej.[/FONT]
[FONT=Verdana]W pierwszym przypadku powstrzymujemy się od ich złego traktowania przez wzgląd na nas samych, a w drugim w imię tego, czym są zwierzęta. W pierwszym przypadku pozostajemy w obrębie humanizmu z jego dwoma wariantami – barbarzyństwem lub życzliwością. W drugim dowartościowujemy zwierzę za cenę relatywizacji miejsca człowieka w przyrodzie. I w tym wypadku, naturalizm okazuje się bardziej „ludzki” niż humanizm, jak o tym świadczą wizje Arystotelesa, Montaigne’a, Schopenhauera.[/FONT]

Link to comment
Share on other sites

[B]ROZWÓJ PSYCHICZNY PSA[/B]
/John Fisher "Okiem Psa"/
[quote][B]Noworodek (0 do 13 dni)[/B]

W tym okresie, kiedy rozwijają się ich zmysły, szczenięta zaczynają żmudną naukę bycia psem. Początkowo, kiedy nieporadnie pełzają po pudle, w którym przyszły na świat, ich rachowanie jest zupełnie nie psie. W tych dniach Szczenięta używają rozwijających się zmysłów do poznawania otaczającego je świata drogą pozytywnych i negatywnych doświadczeń. Uczą się działać w sposób właściwy swemu gatunkowi. Kiedy na przykład, po dotarciu do ścianki kojca szczeniak próbuje się na nią wspinać jak kot, kończy się to zawsze upadkiem na plecy. To negatywne doświadczenie przekonuje psiaka, ze nie może się wspinać jak kot. Kiedy natomiast w trakcie pełzania wokół ścianek kojca szczeniaki wpadają na siebie, ten pierwszy, przypadkowy kontakt jest wstępem do późniejszych zabaw miotowego rodzeństwa, choć początkowo kończy się raczej tym, że przytuleni do siebie malcy zasypiają - To pozytywne doświadczenie prowadzić będzie w przyszłości do typowych psich zachowań. [/quote]

W tym czasie używa rozwijajacych sie zmysłów, głównie węchu do poznawiania otaczajacego świata drogą pozytywnych lub negatywnych doswiadczeń.
W wieku 3-5 dni, szczeniak doznaje olbrzymiego bodźca negatywnego jakim jest obcięcie ogona i jest on powiązany z zapachem człowieka.

[quote][B]Faza socjalizacji z człowiekiem (7 do 12 tygodni)[/B]

Nauczywszy się w poprzednich fazach rozwoju Jak być psem, szczenięta musza teraz nauczyć się, jak przystosować się do życia wśród ludzi...................................
Pomiędzy ósmym a jedenastym tygodniem szczeniak poznaje uczucie strachu. Toteż, jeśli w tym okresie doświadczy zbyt silnego strachu lub bólu, stanie się nadmiernie lękliwy i wyprowadzenie go z tego stanu może być bardzo trudne. Nowy właściciel musi bardzo delikatnie traktować malca w tej fazie rozwoju, chroniąc go przed wszelkiego rodzaju urazami
[/quote]

W wieku okolo 9 tygodni kopiuje się uszy i przez kolejne tygodnie pielęgnuje się rany po kopiowaniu, usztywnia się i klei uszy aby prawidłowo stanęły. Kolejny olbrzymi stres, ból i wszystko zwiazane z człowiekiem w tym bardzo wrażliwym dla psa okresie. A przecież to własnie w tym okresie właściciel powinien zadbać o malucha i chronić szczeniaka przed doznawianiem silnego strachu i bólu.

Link to comment
Share on other sites

[FONT=Verdana]Myślę, że bliscy jesteśmy chwili, gdy okropne nieporozumienie, które sprawia, że człowiek jest zwierzęciu „wilkiem”, zostanie podważone wskutek zmiany naszego stosunku do życia, wynikającej ze wzrostu wrażliwości, rozwoju świadomości ekologicznej i odkryć naukowych.[/FONT]
[B][FONT=Verdana]Zwierzę nie jest tylko elementem przyrody, lecz także kultury![/FONT][/B]
Uznanie człowieka przez człowieka zależy od uznania zwierzęcia przez człowieka. I znamienna jest furia, jaką wywołują u niektórych wszelkie oznaki litości albo solidarności wobec zwierząt. Ukazują one pokłady złego sumienia ukrytego pod nieprzemakalnymi warstwami rozumu. Tego samego, który nie przepuści żadnej okazji, aby powiedzieć wam, że Hitler był wegetarianinem albo że jest czymś śmiesznym litowanie się nad barankiem, świnką lub pieskiem, gdy dzieci w Trzecim Świecie umierają z głodu.
Jak gdyby współczucie było w sercu człowieka jakimś ograniczonym ilościowo produktem, którego nie starczy dla wszystkich.

Link to comment
Share on other sites

Dodałam do wczesniejszego postu artykuł
"Praktyki kopiowania uszu"

A tutaj opowieść o tym jaka opinia jest o polskich weterynarzach w Holandii skoro prawo zabrania cięcia kosmetycznego a niektórzy weterynarze tną
[URL]http://www.wilw.waw.pl/modules.php?name=News&new_topic=5[/URL]

Link to comment
Share on other sites

Rottweiler,któremu usuwano ogon metodą gumkową. Psiak meczył się z obumierajacym ogonem bardzo długo, zdjęcia pokazują na jakie cierpienie był narazony ten psiak. Gumka została zawiazana w wieku 3 dni, ten psiak trafił do weterynarza w wieku 4 tyg. Weterynarz musiał amputować resztę ogona. Wiele takich szczeniaków umiera z powodu infekcji nie doczekawszy pomocy.
Zdjecia ( dosć drastyczne) do obejrzenia [URL]http://www.asiahomes.com/dev/Atomic_tail_docking.htm[/URL]

Link to comment
Share on other sites

[CENTER][COLOR=black][FONT=Verdana][SIZE=3][B]Wydaje się to niewiarygodne a jednak pod wieloma[/B][/SIZE][/FONT][/COLOR]
[B][COLOR=black][FONT=Verdana][SIZE=3]względami [/SIZE][/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana][SIZE=3]psy są nam bliższe od szympansów.[/SIZE][/FONT][/COLOR][/B][/CENTER]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Cz. I[/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Takie stwierdzenie to nie przejaw antropomorfizmu. Najnowsze badania pokazują, że nasz wierny towarzysz rozumie taki gest jak, wskazanie przedmiotu palcem, potrafi śledzić spojrzenie albo ruch głowy i w zasadzie odczytuje ludzką komunikację niemal tak samo, jak małe dziecko. I dużo lepiej niż szympans! Jak to możliwe, że ten stosunkowo daleki gatunek jest pod względem społecznym bardziej do nas podobny, aniżeli najbliższy krewniak na drabinie społecznej?[/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Badacze z Instytutu Maksa Plancka w Lipsku, uwazają, że rozwiązanie tego problemu rzuca nowe światło na naszą własną ewolucję i powstanie ludzkich społeczeństw.[/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Wyjdźmy od prostego doświadczenia. Chowamy smakołyk w pudełku. Próba polega na tym, że zwierze musi znaleźć skrytkę – i to nie na chybił trafił, lecz korzystając z pomocy eksperymentatora, który wskazuje właściwe pudełko palcem, skinieniem głowy lub spojrzeniem. Dla czternastomiesięcznego bobasa taki test jest dziecinną igraszką. Teraz poddajcie próbie psa, upewniwszy się, że nie zdoła on wywąchać łakoci. [/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Pies poradzi sobie świetnie i to już w pierwszych próbach, nie potrzebuje do tego żadnej tresury. Za to szympans wykazuje bardzo małe zdolności do takich ćwiczeń. [/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Badacze opisują też doświadczenie, w którym zwierze otrzymuje inną wskazówkę. Jest nim kostka ułożona na właściwym pojemniku. Także i wówczas pies poradzi sobie dobrze. Tym razem szympans przegra sromotnie. [/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Co więcej: kiedy wskazówką jest kierunek spojrzenia, pies nie bierze jej pod uwagę, gdy zauważy, że eksperymentator spogląda zbyt wysoko aby mógł wzrokiem wskazać pojemnik. [/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Inaczej mówiąc, pies jest świadomy tego co widzi człowiek![/FONT][/COLOR]

[COLOR=black][FONT=Verdana]Na podstawie Le Nouvel Observateur, 4.01.2007r.[/FONT][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LALUNA']Dodałam do wczesniejszego postu artykuł
"Praktyki kopiowania uszu"

A tutaj opowieść o tym jaka opinia jest o polskich weterynarzach w Holandii skoro prawo zabrania cięcia kosmetycznego a niektórzy weterynarze tną
[URL]http://www.wilw.waw.pl/modules.php?name=News&new_topic=5[/URL][/quote]

no właśnie - nic dodać, nic ująć. :shake: Niektórzy studenci weterynarii sobie dorabiają kopiowaniem i się tym chwalą. Tacy nam "rosną" etyczni fachowcy.

Link to comment
Share on other sites

[quote]no właśnie - nic dodać, nic ująć. :shake: Niektórzy studenci weterynarii sobie dorabiają kopiowaniem i się tym chwalą. Tacy nam "rosną" etyczni fachowcy.[/quote]
Dr Janicki raczej mówił o lekarzach nie studentach. A z tego co mówił jedno nazwisko powtarza się od wielu lat. Musi to byc wet o dłuższym stażu i chyba z Warszawy bo raczej z tego miasta jest Dr Janicki

A oto inny tekst - "nie po to płacimy za psa tyle kasy, aby wyglądał jak kundel"
Tak to niestety jest jak ktoś ze snobizmu kupuje psa i tnie mu uszy, ogon aby pies szlachetniej wyglądał. Argumenty ze jest to okaleczanie nie wiele sie zdadzą. Bo dał kasę to mu się należy.
[U][URL]http://www.psy.pl/dzialy/?O=4494[/URL][/U][URL="http://www.ooops.pl/textonly/?p=451"][/URL]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LALUNA']Dr Janicki raczej mówił o lekarzach nie studentach. A z tego co mówił jedno nazwisko powtarza się od wielu lat. Musi to byc wet o dłuższym stażu i chyba z Warszawy bo raczej z tego miasta jest Dr Janicki[/quote]
ja wiem że dr Janicki mówił o lekarzach, to były dwie oddzielne myśli. Lekarze robią swoje, studenci swoje. Też mogłabym podać nazwisko takiego pana wet który mianował się specjalistą od bulowatych i kopiuje uszy od lat. Kiepsko kopiuje, właściwie je obcina. Może już sobie na tyle poćwiczył że idzie mu lepiej?

[URL="http://www.psy.pl/dzialy/?O=4494[/quote"]Co[/URL] do argumentów przytaczanych przez tych ........... obcinających psom uszy to szkoda klawiatury na komentarze.

Link to comment
Share on other sites

[CENTER][COLOR=black][FONT=Verdana][B][SIZE=3]Wydaje się to niewiarygodne a jednak pod wieloma względami [/SIZE][/B][/FONT][/COLOR][/CENTER]

[CENTER][COLOR=black][FONT=Verdana][B][SIZE=3]psy są nam bliższe od szympansów.[/SIZE][/B][/FONT][/COLOR]

[COLOR=black][FONT=Verdana]Cz. II[/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]120 TYSIĘCY LAT RAZEM.[/FONT][/COLOR][/CENTER]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Wszystkie te doświadczenia, które wykonano w ciągu ostatniej dekady, stanowią dla nas podwójna zagadkę: dlaczego pies odnosi sukcesy? I z czego wynika niepowodzenie szympansa?[/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Pierwsze wyjaśnienie jakie przychodzi na myśl, jest takie, że pies wychowany przez ludzi przyswoił sobie ich sposoby komunikacji. Ale ta hipoteza wskazywałaby na to, że pies będzie radził sobie lepiej, im dłużej żyje z ludźmi. Otóż, jednak okazało się, że dziewięciotygodniowe szczenięta wykazują taką samą umiejętność do komunikowania się z naszym gatunkiem, co dorosłe psy. Nie widać też dużej różnicy, między szczeniętami wychowanymi „przy domu” a psami włóczęgami, mniej związanymi z człowiekiem. [/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Tym samym, wyjątkowa umiejętność psa do komunikowania się z człowiekiem wydaje się wrodzona. Zdaniem Michaela Tomasella najbardziej wiarygodna hipoteza jest taka, że człowiek, oswajając psa, zmusił go do „uczłowieczenia się”.[/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Niemal na całym świecie, i to od 120 tysięcy lat, człowiek hodował psy, aby pomagały mu polować albo pilnować stada. Taki oswojony pies pochodzi od wilka, który poluje w sforze i jest już zwierzęciem bardzo społecznym. Jednak wilk nie ma uzdolnień do komunikowania się z człowiekiem, które są właściwe psu. Aby mogły się one rozwinąć, potrzeba było czegoś więcej: człowiek wybierał, pokolenie po pokoleniu, te psy, które mu pomagały najlepiej. [/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Darwin poświęcił zresztą cały początek swego dzieła „O pochodzeniu gatunków” opisowi takiej selekcji psów przez hodowców, którą traktował jako wzorzec mechanizmu selekcji naturalnej.[/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]cdn[/FONT][/COLOR]

[COLOR=black][FONT=Verdana]Na podstawie Le Nouvel Observateur, 4.01.2007r.[/FONT][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

[IMG]http://www.circumstitions.com/Restric/Images/dogears.jpg[/IMG]
[COLOR=black]Smokey to 14 tygodniowy szczeniak pit bull terriera, właściciel chciał aby wyglądał groźnie. Pies został zabrany od właściciela, w swoim życiu przeszedł bardzo dużo bólu i infekcje uszu. Psem zajeła sie organizacja do walki z okrucieństwem wobec zwierząt (Society for the Prevention of Cruelty to Animals ), to ona wytoczyła proces właścicielowi. Maksymalna kara, którą moze dostać to pół roku więzienia i kara pieniężna 25 tys dolarów.[/COLOR]
[URL]http://www.circumstitions.com/Restric/dogears.html[/URL]

Link to comment
Share on other sites

psy z tak "fahowo" obciętymi uszami pojawiają się co jakiś czas w PWP, niedawno nawt był jakiś wysyp. Wychodzi na to że ci którzy obcianli u weta sa bardzo "humanitarni" w porównaniu z tym tu.
Dzisiaj widziałm yorka z optrunkami na uszch. Właściciel-emeryt pękał z dumy. Oczywiście był to tzw. Maksi york (8kg). Wiecie o tym że pseudohodowcy/handlarze wmawiają ludziom że są mini, średnie i maksi yorki? Maksi ważą ok.10kg. Ludzie im wierzą i płacą za kundelki po 600zł i więcej. Oczywiście ogony i uszy cięte.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...