Jump to content
Dogomania

Jak zostać hodowcą ?


ImagineCreate

Recommended Posts

[quote name='Itske']To zależy też od arsy, w niektórych do hodwlanki wymagane testy, badania itd, Rinuś ma rację - poczytaj regulamin ZKwP, idź do swojego oddziału / najlepiej do sekcji Twojej rasy i porozmawiaj
a po o chcesz suczkę rozmnażać?[/QUOTE]
W ogóle dziwi mnie to pytanie tak szczerze mówiąc.... ktoś kupuje sukę z hodowli z dobrym papierem i jest kompletnie zielony? A co robił hodowca wydając tego psa tej osobie?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ImagineCreate']Witam, jestem totalnie nieświadoma i proszę o pomoc. Zakupiłam suczkę z bardzo dobrym rodowodem FCI i chciałabym ją rozmnażać legalnie. Co mam zrobić, kiedy i jak? Proszę o poradę. Dodam, że nie mam zarejestrowanej hodowli ani nic.[/QUOTE]
Hmmm. Mam mieszane uczucia. Trzy tygodnie wcześniej szukasz psa na DT, a nagle masz sukę z dobrymi papierami. Kurcze, ja na psa czekam po rok, półtora, a niektórzy dostają sukę ze świetnymi papierami od ręki i hodowcy dają ją osobom kompletnie zielonym. Mam nadzieję, że jesteś tylko nieźle zakręcona, ale jeśli wzięłaś jakiegoś psa z fundacji czy schronu to mam poważne wątpliwości, co do Twoich intencji.
Może tak jednak rasa i przydomek suki ?

Link to comment
Share on other sites

Już tłumaczę. Szukając psa nawiązałam masę kontaktów, przeszperałam cały internet i doszłam do wniosku, że zajmę się hodowlą psów. Pojechałam po moją suczkę 350km. Wyczytałam, że ma być to rodowód FCI a nie jakieś stowarzyszenie, gdzie oszukują ludzi pseudohodowcy. Kupując psa nie było tematu czy ma być do hodowli czy nie. Dostałam rodowód, przegląd szczenięcia z oceną na bardzo dobrze rokującą wystawowo sukę, książeczkę zdrowia, badania DNA suczki oraz rodziców, badania serca i tyle. Hodowczyni udzieliła mi informacji, że szczenię nadaję się na wystawy, ponieważ jest doskonała pod wzgledem ubarwienia itp.... Dlatego stąd moje pytanie. Skoro mam już suczkę, która w przyszłości ma zostać do hodowli to chciałabym to robić jak najbardziej odpowiednio i przede wszystkim legalnie. Mała ma 6 miesięcy więc mam jeszcze masę czasu, ale nie wiem jak to jest z formalnościami itd.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ImagineCreate']Już tłumaczę. Szukając psa nawiązałam masę kontaktów, przeszperałam cały internet i doszłam do wniosku, że zajmę się hodowlą psów. Pojechałam po moją suczkę 350km. Wyczytałam, że ma być to rodowód FCI a nie jakieś stowarzyszenie, gdzie oszukują ludzi pseudohodowcy. Kupując psa nie było tematu czy ma być do hodowli czy nie. Dostałam rodowód, przegląd szczenięcia z oceną na bardzo dobrze rokującą wystawowo sukę, książeczkę zdrowia, badania DNA suczki oraz rodziców, badania serca i tyle. Hodowczyni udzieliła mi informacji, że szczenię nadaję się na wystawy, ponieważ jest doskonała pod wzgledem ubarwienia itp.... Dlatego stąd moje pytanie. Skoro mam już suczkę, która w przyszłości ma zostać do hodowli to chciałabym to robić jak najbardziej odpowiednio i przede wszystkim legalnie. Mała ma 6 miesięcy więc mam jeszcze masę czasu, ale nie wiem jak to jest z formalnościami itd.[/QUOTE]
A co takiego w necie wyszperałaś,że do takiego wniosku doszłaś:"[COLOR=#000000]zajmę się hodowlą psów"? Tak pytam z ciekawości,bo ja w necie kopię w tych tematach kilka ładnych lat..i jakoś raczej mnie odstrasza to,co czytam...niż zachęca do hodowli...[/COLOR]

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Masz wyrobiony rodowód? Czy tylko metrykę dostałaś suki? Jeśli nie masz wyrobionego rodowodu to musisz się z tą metryką zgłosić do Odziału ZKwP i tam wyrobić rodowód. Potem zacząć zgłaszać się na wystawy, w zalezności od rasy różne są wymagania do hodowli , testy psychiczne, badania na dysplazję, oczy , OCD, no ciężko coś powiedzieć nie znając rasy.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ImagineCreate']Już tłumaczę. Szukając psa nawiązałam masę kontaktów, przeszperałam cały internet i doszłam do wniosku, że zajmę się hodowlą psów. Pojechałam po moją suczkę 350km. Wyczytałam, że ma być to rodowód FCI a nie jakieś stowarzyszenie, gdzie oszukują ludzi pseudohodowcy. Kupując psa nie było tematu czy ma być do hodowli czy nie. Dostałam rodowód, przegląd szczenięcia z oceną na bardzo dobrze rokującą wystawowo sukę, książeczkę zdrowia, badania DNA suczki oraz rodziców, badania serca i tyle. Hodowczyni udzieliła mi informacji, że szczenię nadaję się na wystawy, ponieważ jest doskonała pod wzgledem ubarwienia itp.... Dlatego stąd moje pytanie. Skoro mam już suczkę, która w przyszłości ma zostać do hodowli to chciałabym to robić jak najbardziej odpowiednio i przede wszystkim legalnie. Mała ma 6 miesięcy więc mam jeszcze masę czasu, ale nie wiem jak to jest z formalnościami itd.[/QUOTE]
Z Twojego opisu wnioskuję, że suczka jest z rodowodem PFK, a nie ZKwP, a rodowód zapewne F.C.I a nie FCI.

Link to comment
Share on other sites

Hodowca ZK zrzeszony w FCI - Międzynarodowej Organizacji Kynologicznej współpracującej z AKC (czyli Ameryka, Anglia, Australia) wydaje nie rodowód tylko metrykę, z tą metryką idzie się do najbardziej dostępnego (np. odlegość od zamieszkania, pracy) oddziału ZK i dopiero tam wpisuje się i wyrabia się rodowód.
Badania DNA to wymysł jednej z organizacji poza ZK w Polsce.
Możesz mi przesłać skan dokumentu na PW to Ci napiszę czy to FCI czy nie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Rinuś']W ogóle dziwi mnie to pytanie tak szczerze mówiąc.... ktoś kupuje sukę z hodowli z dobrym papierem i jest kompletnie zielony? A co robił hodowca wydając tego psa tej osobie?[/QUOTE]

a czy ty musisz każdego podejrzewac o jedno?! kupowałaś psa z rodowodem? to zapewne byłaś tak oświecona że wiedziałaś wszystko co i jak ??:diabloti:

nie potrafisz odpowiedzieć dziewczynie na tak "proste" pytanie?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

[quote name='martq20'] kupowałaś psa z rodowodem? to zapewne byłaś tak oświecona że wiedziałaś wszystko co i jak ?[/QUOTE]

Mój obecny pies to już trzeci z rodowodem. Pierwszego kupowałam, gdy o internecie nikt nie słyszał. Przy ostatnim, cofnęłam się po rodowodzie, do niemal początków rasy. Sprawdziłam hodowle matki, ojca, dziadków, pradziadków, ich sukcesy sportowe i wystawowe.
Jeżeli ktos nie jest w stanie przeczytać regulaminów hodowlanych, to szczerze powiedziawszy wolę, aby za hodowlę się nie brał. Można czegoś nie zrozumieć i się dopytać, poprosić o radę jak się nie myśłało o hodowli, a pies nagle został gwiazdą ringów i na szybko trzeba robić uprawnienia czy championaty.
Ale jeśli ktoś 3 tygodnie wcześniej szuka psa w typie rasy na DT, a potem wyskakuje z takim pytaniem, kupuje w pierwszej hodowli na którą trafi psa i twierdzi, że zapowiada się świetna suka hodowlana (bo ma świetny kolor), to dla mnie podejrzane.
Bo jeśli człowiek z góry decyduje się na hodowle, to naprawdę inaczej wybiera się szczeniaka i jest to raczej dłubanina po rodowodach i sprawdzanie wcześniejszych miotów w wybranych hodowlach.

Edited by Brezyl
Link to comment
Share on other sites

[quote name='aneta']Hodowca ZK zrzeszony w FCI - Międzynarodowej Organizacji Kynologicznej współpracującej z AKC (czyli Ameryka, Anglia, Australia) wydaje nie rodowód tylko metrykę, z tą metryką idzie się do najbardziej dostępnego (np. odlegość od zamieszkania, pracy) oddziału ZK i dopiero tam wpisuje się i wyrabia się rodowód.
Badania DNA to wymysł jednej z organizacji poza ZK w Polsce.
Możesz mi przesłać skan dokumentu na PW to Ci napiszę czy to FCI czy nie.[/QUOTE]

Zgadza sie, tylko czasem hodowca rejestruje szczenię na siebie - a więc wyrabia mu rodowód - i wtedy kupując takie szczenię otrzymamy juz rodowód - zwłaszcza w przypadku podrośniętych szczeniąt.

Ale tak jak napisałaś - badań DNA nie zleca ZKwP (chyba że był jakiś problem / podejrzenia czy uznanie miotu) - tylko któraś organizacja spoza - nie wiem czy nie Polski Związek Kynologiczny (dawny Psa Rasowego).

Link to comment
Share on other sites

Całkowicie zgadzam się z Brezyl, jak ktoś myśli o hodowli to nie kupuje psa na łapu capu nie mając zielonego pojęcia o rodowodach. Poza tym takie informacje łatwo uzyskać czytając, jeśli komuś nie chce się tego zrobić to idzie na łatwiznę. Zakładając hodowlę trzeba mieć dużą wiedzę i wciąż ją pogłębiać. Ktoś, kto myśli o hodowli a pyta się o podstawy jest dla mnie zupełnie niepoważny.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='martq20']a czy ty musisz każdego podejrzewac o jedno?! kupowałaś psa z rodowodem? to zapewne byłaś tak oświecona że wiedziałaś wszystko co i jak ??:diabloti:

nie potrafisz odpowiedzieć dziewczynie na tak "proste" pytanie?[/QUOTE]
jak nie umiesz dziewczynko z pseudo staffikiem czytać ze zrozumieniem to się cofnij do przedszkola (masz niedaleko).

W dobie internetu gdzie już nawet w telefonie i TV jest internet można bardzo szybko uzyskać informacje jak wygląda rodowód z ZKwP a jak z pseudo stowarzyszenia.
Ty wiesz jak wygląda ten drugi to podziel się z koleżanką/kolegą informacjami.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='marta30']Całkowicie zgadzam się z Brezyl, jak ktoś myśli o hodowli to nie kupuje psa na łapu capu nie mając zielonego pojęcia o rodowodach. Poza tym takie informacje łatwo uzyskać czytając, jeśli komuś nie chce się tego zrobić to idzie na łatwiznę. Zakładając hodowlę trzeba mieć dużą wiedzę i wciąż ją pogłębiać. Ktoś, kto myśli o hodowli a pyta się o podstawy jest dla mnie zupełnie niepoważny.[/QUOTE]

też się z tym zgadzam, ale nie można kogoś od razu skreślać. znalazła ofertę, na szybcika podjęli decyzje, a teraz chciałaby wykorzystać to że ma świetną sukę . Nie znam jej, nie wiem jakiej rasy szczeniaka kupiła, dlatego nie będę oceniała jej postępowania.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Rinuś']jak nie umiesz dziewczynko z pseudo staffikiem czytać ze zrozumieniem to się cofnij do przedszkola (masz niedaleko).

W dobie internetu gdzie już nawet w telefonie i TV jest internet można bardzo szybko uzyskać informacje jak wygląda rodowód z ZKwP a jak z pseudo stowarzyszenia.
Ty wiesz jak wygląda ten drugi to podziel się z koleżanką/kolegą informacjami.[/QUOTE]

Chamuj się , bo troszkę się rozpędziłaś. Masz dowód na to że mój szczeniak był kupiony u pseuducha?! Pytam się !! na jakiej podstawie tak twierdzisz. Nie wypisuj juz na tym forum takich bzdur, bo to kolejny watek który zaśmiecasz, także uważaj na to co piszesz. Do przedszkola powinnaś się sama cofnąć, aby Cie kulturki nauczyli :angryy:
I jaka dziewczynko, kim jesteś żeby w ten sposób się do mnie zwracać??????

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

[quote name='Rinuś']jak nie umiesz dziewczynko z pseudo staffikiem czytać ze zrozumieniem to się cofnij do przedszkola (masz niedaleko).[/QUOTE]

Nie tak ostro. Każdy ma prawo kupować psa, gdzie chce, jeżeli nie ma tam lewych miotów i ludzie się dobrze opiekują psami. Czasami można trafić na gorsze warunki utrzymania psów w hodowlach zwiazkowych, nad czym boleję.

Jeśli jednak okaże się, że szczenię będzie super wystawowe, to później można sobie pluć w brodę. Bo wyjść z FCI można łatwo ich rodowody są uznawane przez wszystkich, w druga stronę to już nie działa.
No i w przypadku, gdy rodzice pochodzą z hodowli FCI, zawsze istnieje podejrzenie, że coś z psem nie tak, skoro uprawnień nie udało się wyjeździć.
Ciężko mi zrozumieć hodowle poza związkiem, największa ilość wystaw, sędziów, łatwość wystawienia psów tuż za granicą, choć pojeździć można wszędzie. Uczestnictwo w mistrzostwach w różnych sportach, możliwość dostania się do reprezentacji kraju i starty za granicą w agi, obi, IPO i innych sportach, klubówki w kraju i za granicą, światówki.
Za bardzo nie rozumiem, jak można z tego rezygnować, jeśli ktoś myśli o wystawianiu, hodowli, sporcie. U mnie w grę wchodzi tylko ZK lub coś ze schroniska.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Brezyl'] (...)
No i w przypadku, gdy rodzice pochodzą z hodowli FCI, zawsze istnieje podejrzenie, że coś z psem nie tak, skoro uprawnień nie udało się wyjeździć.
Ciężko mi zrozumieć hodowle poza związkiem, największa ilość wystaw, sędziów, łatwość wystawienia psów tuż za granicą, choć pojeździć można wszędzie. Uczestnictwo w mistrzostwach w różnych sportach, możliwość dostania się do reprezentacji kraju i starty za granicą w agi, obi, IPO i innych sportach, klubówki w kraju i za granicą, światówki.
Za bardzo nie rozumiem, jak można z tego rezygnować, jeśli ktoś myśli o wystawianiu, hodowli, sporcie. U mnie w grę wchodzi tylko ZK lub coś ze schroniska.[/QUOTE]


Ależ powód jest jeden, prosty i logiczny :)
KASA !!!

A "dokumenty" w tych nawet dużych organizacji jak mają być uznawane jak są najczęściej NN a wręcz są już toczące się sprawy o kradzież danych, podszywanie się itd !?!

Link to comment
Share on other sites

A więc tak, zgadza się chciałam psa w typie a nie rasowego. Interesowały mnie głównie Cavaliery, ponieważ jestem zachwycona ich charakterem i wyglądem. Jak już szukałam to chciałam dać mu DT lub stały, jednak nie było żadnego "kandydata", który mógłby przebywać w domu z małym dzieckiem itd.. więc zaczęłam rozglądać się po ogłoszeniach, aby kupić psa. Najpierw była to kwota 1000zł a zakończyło się na 2500zł. A to tylko dlatego, że jak przeglądałam ogłoszenia, dzwoniłam, pytałam i czytałam to co druga hodowczyni, z którą rozmawiałam mówiła mi jaka to jest cudowna rasa, jaką ma psychikę, jaki stosunek do dzieci itp.. i wszystkie psy czy suczki, które "wpadły mi w oko" były przeznaczone na wystawy, ponieważ jak to stwierdziły panie z hodowli "szkoda marnować takie cudo na kolana skoro można je pokazać światu", "jest to tak piękna suczka, że sprzedam tylko żeby pokazywać na wystawach" itd... I prawie każda z tych pań zadała mi pytanie dlaczego nie chcę się tym zająć jak jest to coś wspaniałego, jak twój podopieczny, twoje "dziecko" wygrywa wystawy i że jest to duma. Że jestem osobą młodą i mam czas to powinnam się tym zająć, że trzeba powielać i rozpowszechniać tą wspaniałą rasę itd.. Zaczęłam więc wchodzić na strony hodowli, czytać jak to jest na wystawach, z jaką pasją i oddaniem hodowcy piszą o swoich psach. I zaczęło mi się to podobać. Stwierdziłam, że spróbuję. Źle się określiłam jeśli chodzi o pytanie, że tak się wyraże "prosto z mostu", że chcę założyć hodowlę by rozmnażać suczkę legalnie. Chciałabym wiedzieć jak w temacie "Jak zostać hodowcą", wszystko na ten temat. I gdzie się udać itd. Dodam, że suczka ma już wyrobiony rodowód, a nie metrykę. Pani z hodowli już jej wyrobiła, ponieważ miała ona zostać u niej, ale niestety sprawy potoczyły się inaczej niż chciała i suczkę sprzedała mi z przeznaczeniem na wystawy. Opowiedziała mi szczegółowo o co chodzi. Badania DNA ma dlatego, że ta rasa niestety jest narażona na choroby genetyczne - syndrom epizodycznego upadania, syringomyelię, choroby serca, oczu itp. A co do ubarwienia to chodziło mi o to, że ma wyraźnie zaznaczony "okular" oraz pożądaną kropkę na głowie. Mała była na wystawie i ma wpisane "Wybitnie obiecująca" to chyba dobrze. A rodowód ma taki jak w linku, ponieważ nie mam skanera i nie mam jak wstawić i nawet nie umiem. [url]https://www.google.pl/search?q=rodow%C3%B3d+psa+fci&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=DqvOUrCUHayV7Aak0IBQ&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1024&bih=605#q=rodow%C3%B3d+psa+fci+wz%C3%B3r&tbm=isch&facrc=_&imgdii=_&imgrc=Zy3XSLP9sKCyOM%253A%3BFpTBK0h0K_W1PM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.flatretriever.pl%252Fimg%252Frodowod.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.flatretriever.pl%252Fnasz******.html%3B2105%3B1489[/url]

A z tyłu ma taki hologram i przez całą długość Polską flagę, cos takiego : [url]https://www.google.pl/search?q=rodow%C3%B3d+psa+fci&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=DqvOUrCUHayV7Aak0IBQ&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1024&bih=605#q=rodow%C3%B3d+psa+fci+wz%C3%B3r&tbm=isch&facrc=_&imgdii=_&imgrc=8tsToCbamBJesM%253A%3BxxVGr1B0y2sbpM%3Bhttp%253A%252F%252Fmals.pl%252Fwp-content%252Fuploads%252F2012%252F07%252Frodowodreproduktor.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fmals.pl%252Ftag%252Fcena-malamuta%252F%3B2409%3B3437[/url]

Link to comment
Share on other sites

To są badania które określamy jako GENetyczne a nie DNA ;)
OK - z tymże dokumentem idziesz do oddziału ZK. Wpisujesz się do ZK, opłacasz wpisowe, składkę roczną, rejestrację psa, musisz mieć umowę kupna że hodowczyni się zrzeka na Twoją korzyść psa - wtedy wpisują ciebie z tyłu w rubrykę "zmiana właściciela" .
A hodowla .... Najpierw wystaw sunie a resztę cię pokierują w ZK i dowiesz się wielu rzeczy w międzyczasie. Większość Hodowców zaczynało hodowle z przypadku ! Ja też nie myślałam o hodowli kupując pierwszą suczkę, nie była shomenką ale miałą doskonałe cechy jako suka hodowlana jak się okazało w jej dzieciach.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='aneta']To są badania które określamy jako GENetyczne a nie DNA ;)
OK - z tymże dokumentem idziesz do oddziału ZK. Wpisujesz się do ZK, opłacasz wpisowe, składkę roczną, rejestrację psa, musisz mieć umowę kupna że hodowczyni się zrzeka na Twoją korzyść psa - wtedy wpisują ciebie z tyłu w rubrykę "zmiana właściciela" .
A hodowla .... Najpierw wystaw sunie a resztę cię pokierują w ZK i dowiesz się wielu rzeczy w międzyczasie. Większość Hodowców zaczynało hodowle z przypadku ! Ja też nie myślałam o hodowli kupując pierwszą suczkę, nie była shomenką ale miałą doskonałe cechy jako suka hodowlana jak się okazało w jej dzieciach.[/QUOTE]

Oj, ale ja nie podpisywałam żadnej umowy. Nie mam takiej :( Co teraz mam zrobić?????

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...