Jump to content
Dogomania

Border collie-hodowla


maxishine.

Recommended Posts

Hej, zaczęłam z ciekawości szukać hodowli. Znalazłam taką:
[url]http://www.bordercollie.pl/pl/kategoria_artykulow/27[/url]
Jest to hodowla: Never Never Land. Ktoś ją zna?
edit:
znalazłam jeszcze tą:
[url]http://www.pastuchybrytyjskie-chilabo.pl/border_collie/index.php?nowosci-news-2013,138[/url]
Forest Land Chilabo

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Hej :) polecam ci zalogowanie się na forum borderowe tam masz wiele info nt. bc, jest tam też pare psów z tych hodowli :)
I nie polecam brać psa tylko dlatego, że taka jest moda.. bo kazdy ma bordera, każdy planuje, to są super psy, takie mądre, w reklamach występują itd :) Trzeba pamiętać, że bordery potrzebują sporo wysiłku i nie chodzi mi tu tylko o fizyczny :)
A jeżeli już poznałaś rase, znasz jej wszystkie wady i nadal jesteś zainteresowana itd itd to polecam skontaktować się z hodowczyniami :)
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Nie patrzę na modę ;)
Na forum borderowym mam już konto ;)
Znasz się na agility?
Bo mam kundelka i w Legnicy są zawody. I czy może ona startowac w Jumping 0?
Sobota
7.30-8.30 - przyjmowanie zawodników
9.00
Jumping 0-1 (S, M, L)
Jumping 0-2 (S, M, L)
A0-1 (S, M, L)

A1 (L, M, S)
A2 (S, M, L)
A3 (L, M, S)

Agility Open (L, M, S)
Jumping Open (L, M, S)

Niedziela
7.30 – 7.45 - przyjmowanie zawodników
8.00
Jumping Open (S, M, L)
Agility Open (S, M, L)

A3 (S, M, L)
A2 (L, M, S)
A1 (S, M, L)

A0-2 (L, M, S)
A0-3 (L, M, S)
Jumping 0-3 (L, M, S)

Link to comment
Share on other sites

Zależy ile twój pies ma cm w kłębie. W zalezności od tego ile ma cm zalicza się do poszczególnych klas
S - poniżej 35 cm M - 0d 36 do poniżej 43 cm L - od 43 cm

A jumping 0 jest dla początkujących i tam masz tylko stacjonaty i tunele.

Co do zabawki w ręce to zalezy . to są chyba oficjalne zawody czy treningowe? na trenigowych z tego co kojarze to można mieć zabawke.
Masz książeczkę startową ?
Na agility za bardzo się nie znam , ogarniam frisbee :) Ale poczytaj na forum, na pewno powinnaś wszystko znaleść :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Wercia40']Hej :) polecam ci zalogowanie się na forum borderowe tam masz wiele info nt. bc, jest tam też pare psów z tych hodowli :)
I nie polecam brać psa tylko dlatego, że taka jest moda.. bo kazdy ma bordera, każdy planuje, to są super psy, takie mądre, w reklamach występują itd :) Trzeba pamiętać, że bordery potrzebują sporo wysiłku i nie chodzi mi tu tylko o fizyczny :)
A jeżeli już poznałaś rase, znasz jej wszystkie wady i nadal jesteś zainteresowana itd itd to polecam skontaktować się z hodowczyniami :)
Pozdrawiam[/QUOTE]
"Lubię to" :grins:
Pomijając jeszcze to, że border łatwo może popaść w pracoholizm, jeśli się przesadzi. Może mieć jazdy typu "zaganiam samochody i rowerzystów" i przez to wpaść pod koła blaszaka. I jeszcze trzeba poszukać "w miarę" zdrowej linii - piszę "w miarę", bo chyba nie ma linii całkowicie wolnych od chorób - więc tutaj też trzeba liczyć się z tym, że u naszego psa może (ale nie musi) wyjść jakieś cholerstwo, które uniemożliwi mu agilitowanie. Nie lubię takiego wybierania psa typowo do sportu, żeby wymiatać, bo co jak pies nabawi się kontuzji? Co wtedy? Będzie nam się podobało życie z takim psem?
Mam taką teorię (oczywiście mogę się mylić, bo to sama obserwacja różnych psów u różnych ludzi), że od tego jaki będzie nasz border zależy prowadzenie. Jasne, może się zdarzyć, że "siła wyższa" spowoduje, że nasz pies będzie od małego schiznięty i nie ma w tym naszej winy, za to czeka nas odkręcanie, o ile w ogóle się uda. Border jest rasą zniszczoną przez modę i szczerze mówiąc jak szukałam miotu, w pewnym momencie stwierdziłam "rzucam to w cholerę, i tak nic nie znajdę", bo nie było NIC, KOMPLETNIE NIC, co by mi odpowiadało. A to były MIESIĄCE poszukiwań. Śmieszne jest to, że jak już się poddałam to przyszły do mnie dwa mioty i "czy chcę" :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Yuki - ksiażeczka do oficjalnych raczej jest na 100% potrzebna.. te zawody są jakoś tam powiązane ze Związkiem, a związek żąda kasy gdzie tylko się da ;p
wiec najpierw trzeba zarejestrować psa w ZKwP <koszt> wpłacić wpisowe czy jak to tam sie zwie <koszt> i wyrobić książeczkę startową <koszt > ;p
ale zobacz na regulamin tych zawodów bo ja nie sprawdzałam i dowiedz się od organizatorów co potrzebujesz , ja wiem tylko tyle co przeczytam raz po raz na forach czy fejsbuku ;p
Może się okazać ze nie bedzie ci ksiązeczka potrzebna ;p

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Wercia40']Yuki - ksiażeczka do oficjalnych raczej jest na 100% potrzebna.. te zawody są jakoś tam powiązane ze Związkiem, a związek żąda kasy gdzie tylko się da ;p
wiec najpierw trzeba zarejestrować psa w ZKwP <koszt> wpłacić wpisowe czy jak to tam sie zwie <koszt> i wyrobić książeczkę startową <koszt > ;p
ale zobacz na regulamin tych zawodów bo ja nie sprawdzałam i dowiedz się od organizatorów co potrzebujesz , ja wiem tylko tyle co przeczytam raz po raz na forach czy fejsbuku ;p
Może się okazać ze nie bedzie ci ksiązeczka potrzebna ;p[/QUOTE]
Nie no, jak pies jest kundelkiem to tylko my się rejestrujemy i jest samo wpisowe (bodajże 70zł), ale książeczka to znowu dodatkowy koszt i do tego jeszcze zawody. ZKwP żuli jak może, niestety :P Pod tym względem znacznie lepsze jest frisbee i flyball...


edit: aczkolwiek sama nie mam książeczki i ni cholery nie wiem jaki jest jej koszt :P

Link to comment
Share on other sites

Te 'jazdy' o których pisałaś GEZOWA to właśnie te wady o których pisałam.
Może to być właśnie chęć pogoni za ruchomymi przedmiotami < rowery, samochody, uciekające dzieci, ludzie na rolkach itd.. > i to wcale nie jest fajne, gdy musisz ciągle pilnować psa i obserwować czy nic nie jedzie żeby się nie rzucił i co gorsza wpadł pod te koła/rower...
Dla niektórych wadą są przyczajki inni to lubią... jeżeli nie przeszkadza ci to, że pies może nagle się zatrzymać i przyczaić się na ciebie, na piłkę która leży, którą trzymasz bądź na liście itd.. to luz. oczywiście nie mówie, ze tak mają wszystkie bc bo z jednym chodzimy bardzo czesto na spacery i Set wcale przyczajek nie robi <no chyba, że mu to 'wywołujemy' do zdjęć 3:> >
SZCZEKLIWOŚĆ bordery potrafią nadrzeć ryja <nie mówie, ze tylko one ;p >

ITD ITD

Co do linii- trzeba wiedzieć jakiego psa się poszukuje, czy wolisz psy mocniejsze, lżejsze itd.. każda hodowla ma jakąś tam swoją wizję borderów, do której dąży...
Tak samo z chorobami, trzeba przeanalizować rodowód czy nie zdażały się poważniejsze choroby i czy były to częste przypadki, nie tylko rodziców czy dziadków.. mioty po przyszłych rodzicach, kuzynów itd..

I ja również nie lubie brać szczeniaka z myślą, że będziemy trenować np. agility i już.. Oczywiście można wybierać miot typowo pod tym kątem ale trzeba mieć na uwadze to, że róznie bywa.. może okazać się, że psa to nie kręci, że wyjdzie mu jakaś choroba, a co z tym psem jeśli zdarzy mu się jakaś kontuzja ? wszystkie okoliczności trzeba brać pod uwagę..

Sorki, że tak chaotycznie i nie po kolei, ale robie 10 rzeczy na raz i tak to potem jest ;p

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gezowa']Nie no, jak pies jest kundelkiem to tylko my się rejestrujemy i jest samo wpisowe (bodajże 70zł), ale książeczka to znowu dodatkowy koszt i do tego jeszcze zawody. ZKwP żuli jak może, niestety :P Pod tym względem znacznie lepsze jest frisbee i flyball...


edit: aczkolwiek sama nie mam książeczki i ni cholery nie wiem jaki jest jej koszt :P[/QUOTE]

No tak ;p jeśli jest kundelkiem to siebie ;p ale no na to samo wychodzi ;p myslę, że książeczka to jakieś 100 zł... jak coś moge sie spytać znajomej :)

Jak ja się ciesze ze z Holssem siedzimy we frisbee i nie jesteśmy zalezne od tego ZK.. ah.. :D

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Angi']zacznę już szukać hodowli CS, co z tego że psa kupię gdzieś za 6-7 lat :grins:[/QUOTE]

No a coś w tym złego? Nie przeginaj, ja już mam wybrane hodowle, które mnie interesują, powoli prześwietlam, chociaż psa z rodowodem wezmę za minimum 5 lat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...