Jump to content
Dogomania

Mój pies zabił ukchanego szczurka


Cirilla30

Recommended Posts

Witam,proszę o pomoc.Jestem miłośniczką szczurów i psow, mam 3 psy i do wczoraj 3szczurki. Niestety nasz najnowszy pies adoptowany ze schronu wczoraj zabił nasząukochaą szczurkę. Dorwał ją na łóżku piętrowym synka( nie mam pojęcia jak się tam dostał) pies jest wielkości sznaucera miniaturowego, mam jeszcze skundlonego owczarka niemieckiego i pudliczkęminiaturową dla tych psów szczurki są objętne. Pomóżcie proszę jak oduczyć go tej niesamowitej fiksacji na punkcie szczurków bo nie może być tak, aby pies zabijał zwerzęta, które są członkami naszego stada. :-(

Link to comment
Share on other sites

Też mam 2 psy, kota i 2 szczury. Nie wyobrażam sobie jednak sytuacji, gdy podczas wybiegu szczura pies/kot jest w tym samym pomieszczeniu. Zarówno psy jak i kot były adoptowane już jako zwierzaki dorosłe. O ile ignorują szczury, gdy te są w klatce w tym samym pomieszczeniu, to nigdy jednak nie odważyłabym się im zaufać w kontakcie bezpośrednim, bez izolacji, jaką stanowią pręty klatki. Musisz wziąć pod uwagę, że nie każde zwierzę jest gotowe zaakceptować szczura. Czasem instynkt łowiecki bierze górę. Zwłaszcza w przypadku, gdy bierzesz psa dorosłego, którego od szczenięcia nikt nie nauczył, że szczur jest ok i szczura nie łapiemy. Pewnie istnieją metody, by psa uczyć, że szczura należy co najmniej tolerować, jednak w takim przypadku każda z metod będzie zbyt dużym zagrożeniem dla tak małego i bezbronnego wobec psich pazurów i zębów zwierzaka, jakim jest szczur, o ile nie będzie się odbywała przy szczurze zamkniętym w klatce. Twój psiak ewidentnie jest zafiksowany na punkcie gryzoni, skoro dostał się nawet na piętro łóżka. Zważ, że szczur jest wyjątkowo atrakcyjnym łupem dla psa, a pies jednak jest drapieżnikiem.
Jak pies zachowuje się przy klatce szczurów? Ignoruje, czy jest pobudzony? Z pewnością trening rozpoczęłabym od nauki psa ignorowania szczurów w klatce, spokojnego zachowania czy skupiania na sobie, gdy pies znajduje się obok klatki.
Nie radzę jednak na siłę psa przekonywać, że powinien zaprzyjaźnić się ze szczurem. Po prostu dla dobra szczurów odpuść i odseparowuj zwierzęta, gdy szczury biegają.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Dokładnie - zgadzam się z przedmówcą. Kiedyś miałam myszy i kota. Ale myszy nie wychodziły z klatki. Kot przez dwa tygodnie siedział non stop na klatce, ale w końcu zrozumiał, że nic z tego... I dał sobie spokój. Podobnie z psem - trzeba separować zwierzaki, dopóki pies się nie przyzwyczai.

Link to comment
Share on other sites

Też miałam kiedyś szczury - akurat mój doberman był w nich zakochany i lizał im kupry. Szczury też nigdy nie zrobiły mu nic złego - wpatrywali się w siebie na zasadzie wzajemnej fascynacji, szczury wylizywane nie uciekały ani się nie broniły. Jak wzięliśmy nowego szczeniaka to oglądał szczury tylko przez kraty i raz niestety któryś szczurek spróbował jak pies smakuje :) Nie wiem, jak by się zachowała moja młodsza sunia w bezpośrednim kontakcie. Nie zaufałabym jej. Takie kontakty międzygatunkowe zawsze, ale to ZAWSZE muszą się odbywać pod naszym ŚCISŁYM NADZOREM.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...