Jump to content
Dogomania

kilka pytań nowicjusza.


spike1975

Recommended Posts

  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='ŚLEDZIK']Przyznam, że to główny powód, dla którego chciałabym spróboważ BARFu.
[/QUOTE]
W sensie, że inne powody Cię nie przekonują? :)
U mojego psa pomogła sama rezygnacja z przetworzonego jedzenia, z suchych karm i karmienie "normalnym" zróżnicowanym jedzeniem a na BARFie problem całkowicie wygasł i więcej się nie pojawił. Także na pewno warto spróbować. Ale nie tylko z tego powodu - jest wiele innych ;) Karmiłam już chyba wszystkim - BARF jest najlepszy dla zębów. Na żadnym innym żarciu, z żadnymi innymi "czyścikami", gryzakami, nie ma takich efektów jak przy podawaniu surowych mięsnych kości.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ŚLEDZIK']Ja mam pytanie o wpływ BARFu na "spaczony" apetyt psa.

Mam 7 miesięcznego Parsona, który w wieku ok. 4 miesięcy zaczął patologicznie zajadać odchody. Po długich staraniach udało mi się go ogarnąć, tzn. umiem go odwołać, na słowo "NIE" też zaprzestaje prób zjadania czegokolwiek. Ale nie zmienia to faktu, że ochotę na zjadanie kup wciąż posiada, pomimo tego, że zabraniam mu jej zaspokajania :angryy: Zastanawiam się więc, czy BARF mógłby tu pomóc?

(Dodam, że karmiłam go kilkoma karmami, dostaje regularnie rumen tabs, to nic nie zmienia.)

Oczywiście wiem, że póki nie spróbuję, nie przekonam się o tym. Ale może ktoś z Was zna takie przypadki?[/QUOTE]

Tutaj masz ciekawy artykuł na temat koprofagii [url]http://psiediety.blogspot.com/2014/01/postepowanie-w-przypadku-koprofagii.html[/url]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='filodendron']W sensie, że inne powody Cię nie przekonują? :) [/QUOTE]

Nie, no co Ty ;) Główny powód dlatego, że problem zjadania odchodów jest przyczyną dla której chcę spróbować BARFu. Mój pies karmiony dobrymi karmami bezzbożowymi ma się bardzo dobrze, poza patologicznym wcinaniem kup. Stąd do sformułowanie.

Boję się trochę o to, co np. zrobię w trakcie długiej podróży, do tego np. w upale, czy na wakacjach pod namiotem. Ale na pewno spróbuję i zdam relację.

Link to comment
Share on other sites

Z tego, co pamiętam, na wątku barfowym przewinęło się sporo osób, których psy na okoliczność wyjazdów przestawiały się bezproblemowo na suchą albo suszone mięso/suszone warzywa lub właśnie puszki. Oczywiście były i takie, u których taka zmiana powodowała sensacje żołądkowe, ale nie ma co z góry zakładać, że tak właśnie będzie ;)

Link to comment
Share on other sites

Moja starsza suka na wyjazdy, gdzie naprawdę nie ma możliwości kupić nawet kury w sklepie, jest przestawiana na suche - je susz co prawda średnio chętnie i zwykle mi chudnie do poziomu "nasza szkapa", ale jeszcze nie wymyśliłam, jak to racjonalnie rozwiązać i nie zbankrutować. W każdym razie ona jest raczej wrażliwcem pokarmowym, ale rozsądnie wprowadzona zmiana diety nie powoduje jakichś rozstrojów ;)

Link to comment
Share on other sites

Mój 23-24 kg pies jest na BARF-ie już 3 rok. Koszt to jakieś 140-150 zł miesięcznie. Zjada też sarninę, królika. Gęsiny i kaczki nie jada z zasady. Kości je cielęce i wołowe kupowane za niewielkie pieniądze.
Jak wyjeżdżam zamawiam jedzenie na miejsce. Próba przestawienie psa na chrupki skończyła się prawie zagłodzeniem kundla.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Dardamell']filodendron, ale mleko krowie nie uzupełnia wapnia niezbędnego do budowy kości. Zwróć uwagę w jakich krajach jest najwięcej osób z problemem osteoporozy i porównaj to sobie ze spożyciem mleka i nabiału. Hasło kampanii nie powinno brzmieć "pij mleko, będziesz wielki" tylko "pij mleko będziesz kaleką". Kampania nie była robiona z myślą o naszym zdrowiu a z myślą o przemyśle mleczarskim.
Jeżeli chcemy wapń uzupełniać to mączką ze skorupek jaj a nie nabiałem. A to, że pies lubi. No cóż, są gusta i gusta.

Do odłożenia sadełka na zimę używała bym raczej skór drobiowych i tłustych części zwierząt a nie pustych kalorii z makaronu. Że zapychacz to wiem, ale to jest zapychacz obniżający jakość posiłku. Wg mnie zupełnie zbędny i do zastąpienia.[/QUOTE]
Moim zdaniem, nie ma co przesadzać. "Pij mleko będziesz kaleką" to jednak jest przesada, mimo wszystko. Zachowajmy zdrowy rozsądek-dużo racji jest w postach [B]Filodendrona[/B]. Barf jest fajną, dobrą i zdrową metodą żywienia. Ale nie jedyną słuszną i podobnie jak wszystko inne, nie dla wszystkich. Nie wmawiajmy ludziom, że podając karmę czy gotowane posiłki karmią swoje psy źle. To nie musi być i nie jest regułą.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Witam. Chciałbym się Was poradzić jak skomponować odpowiedni jadłospis dla Mojego 21 kilogramowego psa. Czytalem że 60% mięsa, ok 10-20% podrobó i do tego papki warzywne etc. Dobra ale jak to wszystko skomponować? Czytałem że powinno się dawać tylko 15% kości dziennie a reszta to mięso. Ten ogół procentowy powinien być zachowany na jakiej przestrzeni? czytałem że dieta BARF bilansuje się w czasie, więc dokładnie nie trzeba tak tego liczyć. Jak w ogóle zacząć? co dawać? jakie części drobiu np? czy kości długi nie zaszkodż mojemu psu? mam dostęp do wieprzowiny, drobiu całego, tam szyje z indyka, kaczki, kurze łapki. Jest również wołowina. Martens czytałem że cena posiłków Twojego psa to od 2zł do 8, to całkiem nie dużo. Co podajesz? mam 2 psy. Jeden 21 kg a drugi 20. Od czego w ogóle zacząć? Jak to liczyć? przeraża mnie to szczerze mówiać trochę. Prosiłbym o pomoc.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ja jestem również świeżakiem w kwestii barfa ale pamiętam jedną radę którą otrzymałam zaraz na samym początku mojej przygody z barfem. Zapomnij o aptekarskiej dokładności, obserwuj psa i wtedy będziesz wiedział jak komponować posiłki.  Ja dość długo zbierałam się żeby przejść na barfa, przerażało mnie to całe balansowanie, kupowanie, mrożenie, rozmrażanie, krojenie, mielenie itp :D

 

Obecnie moja zamrażarka jest pełna posegregowanych i poporcjowanych posiłków. Na przygotowanie wszystkiego na cały tydzien, bądź dwa tygodnie, w zależności jak dużo zamówię jedzenia, przeznaczam 2-3 godziny raz na tydzien/dwa , żeby wszystko co przyjdzie popakować w paczki, czasem zamawiam też już gotowe zbilansowane pakowane po pół kg jedzonko, tj, mięso, podroby kości i warzywa, wszystko zmielone.

 

Ogólnie moje psy dostają: mielone mięso z kaczki i kurczaka, kacze i kurze szyje, serca, żołądki,  ogony, wątróbkę na chwilę obecną z krówki bo rzeźnik miał gest i podarował nam jej jakieś 5kg za całkowitą darmoszkę :D

kurze łapki, serca wołowe, żeberka wołowe,  skrzydełka z kurczaka ale rzadko, czasem uda nam się dostać za pół ceny jagnięce udźce  ;]  No i zrzynki wołowe wysokiej jakości, jako że pracuję w hotelu to w układ z kucharzami weszłam i jak okrajają polędwicę to te okrawki lądują do " mojego" pojemnika :D

No i warzywa i owoce, a to już zależy co mam pod ręką, marchewka, jabłka, pomidory, banany, pietruszka... bo moje psy jedzą wszystko, takie to one dziwne są :D

Cenowo wychodzę całkiem nieźle, mogę powiedzieć, że bardzo dobrze, w porównaniu z suchą karmą moje miesięczne wydatki na jedzenie spadły o ponad połowę,

Na suchą karmę wydawalam 120 euro miesięcznie, ( karmiłam totw ) teraz wydaję jakieś 40, max 50  euro.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Moim zdaniem, nie ma co przesadzać. "Pij mleko będziesz kaleką" to jednak jest przesada, mimo wszystko.


"Przesada" to delikatnie powiedziane - to głupota. Vide wątek (jeśli chodzi o psy) Pij mleko - będziesz wielki... psie!
http://www.dogomania.com/forum/topic/143072-pij-mleko-będziesz-wielki-psie/

 

Barf jest fajną, dobrą i zdrową metodą żywienia. Ale nie jedyną słuszną i podobnie jak wszystko inne, nie dla wszystkich. Nie wmawiajmy ludziom, że podając karmę czy gotowane posiłki karmią swoje psy źle. To nie musi być i nie jest regułą.


Co do BARF-u, to zgadzam się z Tobą - najlepsze jest tu zachowanie zdrowego rozsądku. Natomiast zdrowy rozsądek podpowiada nam, by karmę przemysłową stosować tylko awaryjnie - gdy nie mamy pod ręką BARF-a, albo jedzenia domowego. Karma przemysłowa nie powinna być podstawą diety naszego psa, a suche guano w szczególności - obojętnie jaką nosi nazwę.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Cześć, włączę się do wątku, bo sama mam dwa psy na barfie. Pierwsza rzecz, to barf jest tani. Osobiście karmię psy głównie korpusami z kurczaka + szyje indycze + dodatki (ścinki wołowe, podroby, kości cielęce do gryzienia, owoce, warzywa, olej z ryb (nie roślinny!), jaja, twaróg, etc.). Wychodzi mi koło 60 zł miesięcznie na psa i jest na wypasie ;) A psy są w świetnej kondycji i do tego uprawiają sporty więc mają swoje wymagania ;)

Węglowodany podaję tylko jak muszę je podtuczyć - makaron razowy, chleb razowy, ryż. 

 

Z psami też podróżuję, również w góry, gdzie nie ma możliwości nic kupić świeżego. Wtedy ratuję się puszką animonda gran carno i jest spoko ;) No pucha, wiadomo, ale jak na puchę, to całkiem znośna.

Dieta jest tania, więc ja polecam robić psu po prostu badania krwi! Pełen ful pakiet de lux kosztuje koło 100 zł. Raz na kilka miesięcy można zrobić i od razu widać czy czegoś mu nie brakuje np. wapna, nienasyconych kwasów tłuszczowych, etc. Można od razu zareagować :)

Dla początkujących polecam tekst doświadczonej barfowiczki i trenerki psów. Jest przykładowy jadłospis, trochę ciekawostek: http://voguetravel.pl/blog/2014/08/28/naturalna-dieta-dla-twojego-psa-barf/
 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Zajrzałam na wątek, zamierzam przestawić Fidka na barf. To niewielki psiak ok. 9 kg z żołądkiem wrażliwym na zmiany. Dałam mu kiedyś surowe żoładki, miał biegunkę jak talala. Zastanawiam sie czy rzeczywiście głodówka przy zmianie diety a potem kilka dni na samych żołądkach sa konieczne. Zamierzam jutro dac mu trochę piersi z niewielką ilością żołądków.

Link to comment
Share on other sites

Czy barf faktycznie jest taki tani? Moim zdaniem zależy to już od nas oraz od diety i produktów na które się zdecydujemy,u nas np Barf wcale nie wychodził taniej,wręcz przeciwnie jeżeli przeanalizujesz wszystkie kupione produkty jakie kupujesz aby gotować swojemu psu.

Link to comment
Share on other sites

Tylko to mają być żwacze wołowe.

Fidel znosi całkiem dobrze zmianę diety. Daję mu może trochę za mało,ale staram sie nie przełądować mu żołądka. Koleżanka doradziła, żebym go potraktowała jak aktywnego psa i dostaje porcję 2,3% a właściwie trochę mniej. Mieszam mięso z żołądkami/żwaczami (mało istotne bo śmierdzą niezaleznie od nazwy, hahaha). Dzisiaj spróbuję mu przemycić tartą marchewkę.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

witajcie i mnie los przepchną na BARF
Nie miałam potrzeby przechodzenia na barf bo psy dobrze się miały na suchym
to też nie kwestia pieniędzy aktualnie jeden pies je karmę powyżej 250zł

Muszę mojego białaska przerzucić na mięso (żeby nie eksperymentować z karmami żeby psu przywrócić kolor)
i co jest dobre ?
Myślę że będę kupować wołowinę i indyka i od czasu do czasu cośdla urozmaicenia z tej strony -> http://miesodlapsow.pl/

Mam pytanie co do mięsa -
Wołowe podroby co najlepsze żeby dawać na surowo ?
myślę że serca mogą być :)
coś jeszcze mogę psu podać ?

a i czy dawanie od czasu do czasu suchą karmę - np. Simpsons Premium 80/20 Fish
nie zaszkodzi ? - myślę tu pod kontem a gdzieś wyjedziemy - a to pies trochę zgłodniał itp
 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Mysle, ze w temacie barfu zawsze bedzie duzo pytan, bo jednak to nie jest takie latwe zywienie jak w przypadku suchej czy mokrej karmy. Trzeba tez obserwowac pieska, sprawdzac jak reaguje na nowe jedzonko, monitorowac zdrowie. Ja swojego karmie barfowo juz jakis czas, teraz jestesmy na barf primexie. Glownie ze wzgledu na dostepnosc (w pobliskim sklepie zoologicznym go mają) i duzy wybor smakow.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...