Jump to content
Dogomania

cieczka, ropomacicze, inna choroba czy normalne zachowanie psa?


lea_mala

Recommended Posts

Witam wszystkich. Mam pewien problem z moją suczką, która została zabrana od pana pijaka, który się nia nie zajmował. Suczka ma 1 rok i 4 miesiace, biegała sama po miasteczku albo była przypieta do lancucha drugiego psa(samca). Niestety miała już młode kilka miesięcy temu, które zostały utopione.. Teraz jest u nas, ponad miesiac. Zauwazylam, że jak sie spotyka z innymi pieskami na wybiegu, to kilka z nich(czy to kastraci czy też nie) próbują się do niej dobrać, na co ona sobie nie pozwala lub ignoruje ich zaloty. Ponad 1,5 tyg temu zauważyłam podczas zabawy, ze na ciemnej kapie jest coś mokrego, sprawdziłam jej tamte miejsca, były moim zdaniem jakieś powiększone - stwierdziłam, ze to cieczka. Unikałysmy piesków, zero wybiegu, same spacerki. Zaniepokoiło mnie jednak to, że w ogóle nie widziałam jak się wylizuje tam, a ponad to, nie zostawiała nigdzie plam krwi. Poszłam do weterynarza, który stwierdził, że nie widzi żadnego wypływu stamtad - ani krwi, ani ropy, ani jakiegoś brązowego płynu - wszystko okej, ale zaleciła, żebym obserwowała suczke. Dziś byłysmy na wybiegu, ładnie bawiła się z innymi pieskami i suczkami, jednak znów jeden delikwent próbował się do niej dobrać, a ona reagowała tak jak zawsze - ignorowała to, bądź warczała.
Psiak pije normalnie, sika raz bądź dwa razy w ciagu godzinnego spaceru, wiec wydaje mi się, że to też norma, nie jest osowiała, ani nic z tych rzeczy.
W przyszłym miesiacu chciałabym ją wysterylizować.
Co myślicie na ten temat?
Czekam na odpowiedzi i pozdrawiam ciepło

Link to comment
Share on other sites

To że niektóre samce się interesują i próbują dobrać, jest to normalne i naturalne - zachowują się tak dominujące samce oraz 'niewyżyte'. Sama mam dominującego samca który próbuje do każdej startować z amorami (naskakiwania stanowczo zabraniam).
Inna sprawą jest to czy cieczkę widać i czy suka się wylizuje. Otóż nie każda suka ma obfitą cieczkę, niektóre (np moja) mają bardzo skromną i jedynie po obrzęku sromu widać oraz kilkoma czasem znalezionymi 'kropkami'.
Mimo tego obserwuj sunię, sterylizacja w przypadku jeśli martwisz się o ropomacicze oraz przypadkowe krycie jest dobrym pomysłem. Wybierz bardzo dobrego weterynarza, bo źle zrobiona sterylizacja może stać się udręką.

Jeszcze jedno. Jeśli suni po cieczce nie wymyłaś to mógł zostać zapaszek który nęci samce.

Link to comment
Share on other sites

zrób po prostu ogólne badanie moczu - przed sterylizacja i tak powinnaś wykonac suce podstawowe badania
Skład osadu powinien wyjasnic czy to cieczka, czy jakiś stan zapalny pęcherza/pochwy- i jedno i drugie ma wpływ na zapach z pochwy co może nęcić samce

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

To, że suka nie brudzi po domu nie znaczy, że nie ma cieczki - przykładaj kilka razy dziennie białą chusteczkę higieniczną, albo wkładaj płytko wacik do czyszczenia uszu - jak jest cieczka, to zostanie krwawy lub różowo słomkowy ślad. Możliwe, że cieczka się dopiero zbliża, bo powiększenie sromu i zainteresowanie psów mogą być widoczne już kilka tygodni wcześniej. Możesz zrobić usg i cytologię wymazu z pochwy - będzie można sprawdzić, czy nic złego nie dzieje się w macicy i na jakim etapie jest cykl. Ze sterylką bym się nie spieszyła, bo powinno się ją wykonywać w okresie ciszy hormonalnej, ok. 3 miesiące po cieczce. Sterylka zaraz przed lub tuż po cieczce zwiększa ryzyko powikłań przy samym zabiegu i późniejszych zaburzeń hormonalnych.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...