Jump to content
Dogomania

Jak Nauczyć Czystości???:(


Monietta

Recommended Posts

[quote name='Magda_Miki']Hej, hej! Myślę, że czas zakończyć ten spór, bo się robi nieprzyjemnie. Pozwólmy ludziom żyć jak chcą i wychowywać psy jak najlepiej potrafią. Żadnemu nie dzieje się przecież krzywda.

Nie każdy ma możliwość zostawienia psa tylko na 2-3h.....Ja nie zauważyłam żebym wyrządzała Mikiemu krzywdę zostawiając go na 6-7h, a potem zajmowała się nim przed całe popołudnie;) Pies potrafi się zająć sobą, ma smakołyki, dostęp do okna, a i tak przychodząc do domu widzę go stulonego na kanapie.[/quote]

Madzia analizując debate PAŃ doszłam do pewnego dosć znaczącej konkluzji
Nie poszło o to na ile pies jest zostawiany w domu dym się zaczął po określeniu, że co niektórzy nie muszą pracować, a psy wypuszczane sa trzy godziny.
A jak ktoś planuje wyjazd jest PSIA NIANIA.
W naszym mieście jest kobieta, zresztą mój aktyw sekcyjny:loveu: , która
również nie pracuje, a swoje psy wyprowadza co dwie godziny.:crazyeye:

A jak wyjeżdża na wystawe psy zawsze maja nianię która siedzi w domu i pilnuje psiaki :multi: i to uważam jest równiez normalne.

P.S.
Koszt jednodniowego pilnowania uważam , że nie jest zbyt duży wacha się w granicach 75-150 PLN W zależności od tego ile psów jest i jaki rodzaj pożywienia dostają.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 276
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

No prosze napisałam do Nane a tu Cardea się odezwała:razz:
Chciałam zauwazyc ze psa miałam od zawsze,wiec nie widze u siebie syndromu o którym pisałas:roll:

Jezeli chodzi o bezstroskie zycie to chodziło mi o osoby bardzo młode których nic oprócz szkoły nie musi interesowac;) Cardea ja nie pisałam o Tobie :cool1:

Nie znosze u ludzi syndromu wyższosci:shake: a taki tu czasem mozna zauwazyc;)

Jeszcze dodam tylko ze ja równiez nie pracuje ,bo mam małe dzieci.Moje psy biegają non stop w ogrodzie.Jednak potrafia wytrzymac wiecej niz 3 godziny jak mnie nie ma w domu.

Link to comment
Share on other sites

[quote]Visenna pragnę zauważyć że to nie było do ciebie wobec czego "nie wchodź między wódkę a zakąskę" kobietom w Twoim wieku raczej nie wypada.[/quote]
A skąd Ty wiesz co wypada kobietom w moim wieku? :lol: Pragnę zauważyc, że moj post również nie był do Ciebie, tylko do osoby ktora pisala do mnie zaraz po moim poscie.... Co do dzieci - no moje mają prawo się czuć niepotrzebne, bo takowych nie posiadam...:roll:

[quote]Generalnie macie Y.T. dość krótko i można zaobserwowac syndrom posiadania dwuletniego.[/quote]
Hehe, dobra jestes!:evil_lol: Najpierw mi wróżysz w jakim wieku jestem, a teraz mi wróżysz ile lat posiadam Yorka :lol: Wiec dla Twej informacji, to wróżka z Ciebie jak z koziej d... trąbka :) bo mam psa w typie York już trochę niestety dłuzej (jakos co najmniej dwa razy....), a ogolnie psy ( bo różne juz miałam i kundle i Bulteriera i Jack Russel terriera i nawet Collie na DT się przewinął) to miałam od dziecinstwa. No, ale gratuluję bystrości umysłu, która na podstawie tego że piszę ile moj pies i jak czesto przebywa sam, pozwoliła wyciągnąc takie wnioski. Moje koleżanki "gdzies poszły"? Takie one moje koleżanki, jak i Ty, zreszta nie są mi do niczego potrzebne,sama potrafię dyskutować. :) Ale nie widzę jakos tego Twojego wsparcia, które próbujesz wywołac, jakos się nie odzywają wszyscy ci co to mają psy "troszkę dłużej i tak wiedzą o co chodzi". Skoro ja niby nie wiem, to prsozę, nie bądź snobem i podziel się wiedzą z nami, maluczkim ciemnym narodem...tfu!
...a że robię dym? Będę robiła "dym" w każdym temacie, w którym ktoś wykazywać się bedzie brakiem tolerancji. Zwłaszcza kiedy dotyka on bezpośrednio mnie.
No i moze teraz dotrze, jak napiszę dużymi- z MOJEJ STRONY EOT, bo nie chcę zeby mi mod zwracał uwagę że offtopuję.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='duszek01']No prosze napisałam do Nane a tu Cardea się odezwała:razz:
Chciałam zauwazyc ze psa miałam od zawsze,wiec nie widze u siebie syndromu o którym pisałas:roll:

Jezeli chodzi o bezstroskie zycie to chodziło mi o osoby bardzo młode których nic oprócz szkoły nie musi interesowac;) Cardea ja nie pisałam o Tobie :cool1:

Nie znosze u ludzi syndromu wyższosci:shake: a taki tu czasem mozna zauwazyc;)[/quote]

Wiesz doskonale, że NANE dzisiaj nie ma
I jeszcze jedno nie jest dzieckiem różnica między wami może byc nawet kilku letnia max 7
Jak to delikatnie okreslić nie jest zbytnio "zjechana przez Życie"
Wiesz chodząc do szkoły chodziła oprócz normalnej do muzycznej i języki do tego dodaj sobie kilkugodzinne codzienne ćwiczenia fortepianowe :crazyeye:
Jednym słowem jak to określiłaś beztroskie dzieciństwo :lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Visenna']A skąd Ty wiesz co wypada kobietom w moim wieku? :lol: Pragnę zauważyc, że moj post również nie był do Ciebie, tylko do osoby ktora pisala do mnie zaraz po moim poscie.... Co do dzieci - no moje mają prawo się czuć niepotrzebne, bo takowych nie posiadam...:roll:


Hehe, dobra jestes!:evil_lol: Najpierw mi wróżysz w jakim wieku jestem, a teraz mi wróżysz ile lat posiadam Yorka :lol: Wiec dla Twej informacji, to wróżka z Ciebie jak z koziej d... trąbka :) bo mam psa w typie York już trochę niestety dłuzej (jakos co najmniej dwa razy....), a ogolnie psy ( bo różne juz miałam i kundle i Bulteriera i Jack Russel terriera i nawet Collie na DT się przewinął) to miałam od dziecinstwa. No, ale gratuluję bystrości umysłu, która na podstawie tego że piszę ile moj pies i jak czesto przebywa sam, pozwoliła wyciągnąc takie wnioski. Moje koleżanki "gdzies poszły"? Takie one moje koleżanki, jak i Ty, zreszta nie są mi do niczego potrzebne,sama potrafię dyskutować. :) Ale nie widzę jakos tego Twojego wsparcia, które próbujesz wywołac, jakos się nie odzywają wszyscy ci co to mają psy "troszkę dłużej i tak wiedzą o co chodzi". Skoro ja niby nie wiem, to prsozę, nie bądź snobem i podziel się wiedzą z nami, maluczkim ciemnym narodem...tfu!
...[U]a że robię dym? Będę robiła "dym" w każdym temacie[/U], w którym ktoś wykazywać się bedzie brakiem tolerancji. Zwłaszcza kiedy dotyka on bezpośrednio mnie.
No i moze teraz dotrze, jak napiszę dużymi- z MOJEJ STRONY EOT, bo nie chcę zeby mi mod zwracał uwagę że offtopuję.[/quote]

To super i gratuluję :razz:

Link to comment
Share on other sites

[quote]Koszt jednodniowego pilnowania uważam , że nie jest zbyt duży wacha się w granicach 75-150 PLN W zależności od tego ile psów jest i jaki rodzaj pożywienia dostają.[/quote]
Noo :crazyeye: Skoro to dla Ciebie nie zbyt dużo to gratuluję albo zarobków, albo bogatych rodziców! Takie rozwiązanie to TYLKO w przypadku, kiedy bym wyjedzała na całą dobę. Ale w takich wypadkach zabieram psa ze sobą. Pomijając juz ze z taką "nianką" to tak jak z nianką do dzieci : w oczy kiziu miziu, a jak Cie nie ma to przez łeb z buta :/ (oczywiście to przejaskrawienie, ale wszyscy wiemy że ludzie co nie swoje to nie szanują zazwyczaj)
W życiu bym psa nie zostawiła z obcą osobą chyba ze naprawdę szła bym do szpitala i nie miałby sie totalnie kto nim zająć. Nie widzę powodu dla którego mam wywalać 75 zl dziennie zeby ktos wyczyniał nie wiadomo co z moim psem, skoro on te 6 godzin może spokojnie przespac.

Link to comment
Share on other sites

Wiesz co Cardea juz nawet nie chce mi się tłumaczyc co miałam na mysli pisząc beztroskie zycie, bo widze ze i tak nie zrozumiałas.To dobrze ze masz zdolną siostre ;) Widac ma cos wspólnego z moim mężem.Chodzi mi o talent muzyczny;)
Skąd niby mam wiedziec ze dzisiaj nie ma Nane.Chyba nie myslisz ze mam czas czytac całe to forum;) Dzisiaj ogolnie mam kiepski humor więc nie dam się sprowokowac:shake: ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Visenna']W życiu bym psa nie zostawiła z obcą osobą chyba ze naprawdę szła bym do szpitala i nie miałby sie totalnie kto nim zająć. Nie widzę powodu dla którego mam wywalać 75 zl dziennie zeby ktos wyczyniał nie wiadomo co z moim psem, skoro on te 6 godzin może spokojnie przespac.[/quote]
fakt,zgadzam się

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Visenna']Noo :crazyeye: Skoro to dla Ciebie nie zbyt dużo to gratuluję albo zarobków, albo bogatych rodziców! Takie rozwiązanie to TYLKO w przypadku, kiedy bym wyjedzała na całą dobę. Ale w takich wypadkach zabieram psa ze sobą. Pomijając juz ze z taką "nianką" to tak jak z nianką do dzieci : w oczy kiziu miziu, a jak Cie nie ma to przez łeb z buta :/ (oczywiście to przejaskrawienie, ale wszyscy wiemy że ludzie co nie swoje to nie szanują zazwyczaj)
W życiu bym psa nie zostawiła z obcą osobą chyba ze naprawdę szła bym do szpitala i nie miałby sie totalnie kto nim zająć. Nie widzę powodu dla którego mam wywalać 75 zl dziennie zeby ktos wyczyniał nie wiadomo co z moim psem, skoro on te 6 godzin może spokojnie przespac.[/quote]

Taki jest zwyczaj i nikt nie narzeka :roll:
Ani ten , który pilnuje, ani ten który płaci

Link to comment
Share on other sites

Zwyczaj? Gdzie ten zwyczaj jest? Jeszcze w Szcecinie nie spotkałam nikogo kto by go stosował, ani nikogo kto by się tym zajmowal.
Swoją drogą - zwyczaj : " miliony much mają zwyczaj, nie mogą się mylić, jedzmy..." Wg mnie bez sensu kupować psa, a potem płacic komuś żeby z nim siedzial. To po co ten pies, zeby tylko był? I mam nadzieję ze nadal rozmawiamy o sytuacjach kiedy ktoś zostawia psa w domu o 8 rano i wraca o 15, bo o sytuacjach wyjazdów na dłuzej kiedy psa nie mozna zabrać ja nie pisałam.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='duszek01']Wiesz co Cardea juz nawet nie chce mi się tłumaczyc co miałam na mysli pisząc beztroskie zycie, bo widze ze i tak nie zrozumiałas.To dobrze ze masz zdolną siostre ;) Widac ma cos wspólnego z moim mężem.Chodzi mi o talent muzyczny;)
Skąd niby mam wiedziec ze dzisiaj nie ma Nane.Chyba nie myslisz ze mam czas czytac całe to forum;) Dzisiaj ogolnie mam kiepski humor więc nie dam się sprowokowac:shake: ;)[/quote]

Wiele dzeici "jeśli rodziców tylko stac ma zajęcia pozalekcyjne zapewnione" i to jest normalne
Więc jak tradycja w naszej rodzinie nakazuje : fortepian i zającia z francuskiego musza być :cool3: .

I nie blefuję jesli chodzi o psie niańki jest to osoba zaufana która kocha zwierzęta najczęściej polecana przez innych.

P.S. LESZNO JEST

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Visenna']Zwyczaj? Gdzie ten zwyczaj jest? Jeszcze w Szcecinie nie spotkałam nikogo kto by go stosował, ani nikogo kto by się tym zajmowal.
Swoją drogą - zwyczaj : " miliony much mają zwyczaj, nie mogą się mylić, jedzmy..." Wg mnie bez sensu kupować psa, a potem płacic komuś żeby z nim siedzial. To po co ten pies, zeby tylko był? I mam nadzieję ze nadal rozmawiamy o sytuacjach kiedy ktoś zostawia psa w domu o 8 rano i wraca o 15, bo o sytuacjach wyjazdów na dłuzej kiedy psa nie mozna zabrać ja nie pisałam.[/quote]
Jednak w Miastach powiatowych jest inaczej :razz:

Link to comment
Share on other sites

Ależ ja ci wierzę, ze jest u Was taka zaufana "niańka" :) Tego nie kwestionuję. Uważam tylko ze to bez sensu mieć psa tylko po to, żeby codziennie płacić niańce za to ze z nim siedzi! Kiedy faktycznie można z usług takiej osoby skorzystać, to napisałam już wyżej.

[quote]Jednak w Miastach powiatowych jest inaczej[/quote]
A Szczecin co jakie miasto wg Ciebie? :D
Szczecin - (niem. Stettin, łac. Stettinum lub Sedinum[1]) to powiat grodzki, stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego. Szczecin jest jednym z najstarszych i największych miast w Polsce, (3. miejsce pod względem zajmowanej powierzchni i 7. pod względem liczby ludności). Szczecin to jedna z metropolii w Polsce uznana przez UE. Główny ośrodek gospodarczy regionu i jeden z największych w kraju.
{swoją drogą ile się sama o swoim miescie własnie dowiedzialam ;) )

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Visenna']Ależ ja ci wierzę, ze jest u Was taka zaufana "niańka" :) Tego nie kwestionuję. Uważam tylko ze to bez sensu mieć psa tylko po to, żeby codziennie płacić niańce za to ze z nim siedzi! Kiedy faktycznie można z usług takiej osoby skorzystać, to napisałam już wyżej.[/quote]

Jest taka zasada, jesli komus pies naprawde wytrzymuje iles tam godzin bez sikania to chwała mu za to
My nasze wypuszczamy jak maja tylko ochote i tak juz jest zawsze ktos jest w domu proste i logiczne
Jak wyjeżdża sie na wystawę z jednym psem trudno, aby reszta zajęła sie sobą przy takiej ilości jest to niemożliwe
Nauczyc czystości można i owszem, ale o pomste do nieba woła, jeśli ktos od szczeniaka 4 miesięsznego wymaga , aby jego pęcherz wytrzymywał wiele godzin :mad:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='cardea']Wiele dzeici "jeśli rodziców tylko stac ma zajęcia pozalekcyjne zapewnione" i to jest normalne
Więc jak tradycja w naszej rodzinie nakazuje : fortepian i zającia z francuskiego musza być :cool3: .

I nie blefuję jesli chodzi o psie niańki jest to osoba zaufana która kocha zwierzęta najczęściej polecana przez innych.

P.S. LESZNO JEST[/quote]

u nas tradycja jest taka z dziecko samo decyduje na jakie zajęcia chce chodzic ,moze dlatego ze moja mama jest nauczycielką;)
Wiem ze jest dzisiaj wystawa w Lesznie ,sama miałam tam byc ,ale niestety mam tez inne obowiazki.Czekam z niecieropliwoscia na wyniki ,choc częsciowe juz widziam;)

Pozdrawiam
Renata

Link to comment
Share on other sites

[quote name='cardea']Nauczyc czystości można i owszem, ale o pomste do nieba woła, jeśli ktos od szczeniaka 4 miesięsznego wymaga , aby jego pęcherz wytrzymywał wiele godzin :mad:[/quote]

tu się zgodze z Cardeą ,4 miesięcznemu szczeniakowi jeszcze wszystko moze się przytrafic;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='duszek01']u nas tradycja jest taka z dziecko samo decyduje na jakie zajęcia chce chodzic ,moze dlatego ze moja mama jest nauczycielką;)
Wiem ze jest dzisiaj wystawa w Lesznie ,sama miałam tam byc ,ale niestety mam tez inne obowiazki.Czekam z niecieropliwoscia na wyniki ,choc częsciowe juz widziam;)

Pozdrawiam
Renata[/quote]

:cool3: u nas w domu jest od zawsze tak samo wszyscy chcą na zajecia z muzyki chodzić tylko później się okazuje, że nie jest różowo
z językiem to chyba wszystkie dzieci maja już do czynienia i raczej same sobie wybieraja jaki chcą

A w Lesznie dziwne rzeczy sie dzieją wiem z relacji telefonicznej , aż sie cieszę, że nie pojechałam :razz:

Link to comment
Share on other sites

"Nauczyc czystości można i owszem, ale o pomste do nieba woła, jeśli ktos od szczeniaka 4 miesięsznego wymaga , aby jego pęcherz wytrzymywał wiele godzin "

Ale nie o tym mowa.
Mowa o tym, że są na tym świecie niegodziwe ludzie co osmielają się mieć psy i chodzić do pracy zostawiając je na 8 godzin. :lol:

Szczerze mówiąc u mnie żadne ze zwierzątek nie załatwia się w mieszkaniu podczas takiej naszej nieobecności, po wyprowadzeniu też nie zdradzają obłędnego pośpiechu...

Co zabawne w tym wszystkim, na problemy z nietrzymaniem moczu u swoich psów (a często jest to w prześmieszny sposób uogólniane na psią fizjologię i kwitowane zadziwiającymi stwierdzeniami że "pies NIE MOŻE wytrzymać 8 godzin bez sikania) uskarżają się... osoby mieszkające w domkach jednorodzinnych, które najwięcej spacerków z psami załatwiają przez wypuszenie ich do ogródka.
Fakt niezaprzeczalny... nawet moja prywatna statystyka na to wskazuje, jak przychodzi własciciel z pieskiem i puszcza farbę że zwierzak sika w domu to bez pudła jest to osoba mająca ogród.:lol:

Bowiem tak naprawdę to nie jest problem z nietrzymaniem moczu, potrzebą oddawania moczu co dwie godziny itd - tylko rzecz w nieprawidłowym uczeniu zachowywania czystości.
Wypuścić do ogródka jest najprościej, ale... niepedagogicznie. :lol:
NIestety potem sa kłopoty, co widac, słychać i czuć...

BTW właściciele małych psów (ras toy) mają z tym najwięcej kłopotów ale bynajmniej nie z powodów takich, że niby pieski te róznią się znacząco od psów większych.
;) Przeciwnie, są pod względem fizjologii i budowy takie same.:lol:
Tyle, ze właściciel briarda nie wymyśla że jego owczarek może sikać w domu na podkład z pieluszki - tylko od początku bardzo pracuje nad nauką zachowywania czystości.
:lol:
Przewodnicy piesków małych ras zabierają się do tej nauki bardzo późno, bez odpowiedniej motywacji i na ogół nieumiejętnie.
:lol: :evil_lol:

P.S.
"Generalnie macie Y.T. dość krótko i można zaobserwowac syndrom posiadania dwuletniego"

Melduję posłusznie iż yorki posiadam od lat 12.
Również sporo przedstawicieli tej rasy szkolę.
A psy to nieprzerwanie od roku 1980.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Visenna']Zwyczaj? Gdzie ten zwyczaj jest? Jeszcze w Szcecinie nie spotkałam nikogo kto by go stosował, ani nikogo kto by się tym zajmowal.
[/quote]



[quote name='cardea']Jednak w Miastach powiatowych jest inaczej :razz:[/quote]

nie, no ludzie, Szczecin leży nad morzem i jest małą wioseczką :lol::lol::lol:

a ja się dziwię, że ludzie z Warszawy nie potrafią mnie zlokalizować na mapie :lol:

albo dzieci z USA nie znają stanów we własnym kraju, a ja muszę :mad:

Link to comment
Share on other sites

A ja co do załatwiania sie na dwoze : to dziś byłam z Misiem w mojim ogrodku dosłownie na chwileczke (taki prezencik z okazji 8 tygodnia :) ) i jak tylko go puscilam go na ziemie to sie załatwił :evil_lol: jestem z niego dumna :D Moze to było przez przypadek bo akurat mu sie chciało ale i tak :evil_lol: sie ciesze! :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Berek']"Nauczyc czystości można i owszem, ale o pomste do nieba woła, jeśli ktos od szczeniaka 4 miesięsznego wymaga , aby jego pęcherz wytrzymywał wiele godzin "


A kto tak napisał? bo przejrzałam cały wątek i nie widzę ?

Link to comment
Share on other sites

[FONT=Courier New][COLOR=magenta]Tak sobie czytam i czytam i nie rozumiem do czego dąży ta dyskusja :shake: ???[/COLOR][/FONT]
[FONT=Courier New][COLOR=magenta]Czy wy uważacie, że wszyscy na forum siedzą 24h na dobę??? ja do takich osób nie należę. :cool1: [/COLOR][/FONT]
[FONT=Courier New][COLOR=magenta]Pisałam na offie, że jadę na wystawę ale widzę, że co niektórzy nawet nie orientują się, że zaczął się sezon wystawowy (a ja w ten sposób sobie dorabiam) :evil_lol: no ale cóż wy wolicie z góry założyć, że nie wiedziałam co odpisać :mad: [/COLOR][/FONT]
[FONT=Courier New][COLOR=magenta]nie pisałam, że psy wypuszczam co 3 godziny również w nocy co mi zasugerowano przez jednego z użytkowników. :razz: [/COLOR][/FONT]
[FONT=Courier New][COLOR=magenta]Wywnioskowałam, iż to ja nauczyłam:crazyeye: moje Yorki, że wychodzą co 3 godziny !!! Dziwne ponieważ one same mi sugerują, że chcą iść się załatwić i za każdym razem jak z nimi wychodzę jest robione siusiu czy kupka czy też jedno z drugim (a jest to co 3 godziny) co innego gdybym sama z własnej woli je wypuszczała bo mi się np. nudzi. :lol: [/COLOR][/FONT]
[FONT=Courier New][COLOR=magenta][/COLOR][/FONT]
[FONT=Courier New][COLOR=magenta]Duszku to, że wyglądam na 16 lat to raczej zasługa genów jakie mamy w rodzinie dlatego proponuję nie oceniać książki po okładce - dla twojej wiadomości 18 lat skończyłam już daaaawwwwnnnnoooo temu co prawda nie mam jeszcze dzieci bo jakoś mi się do macierzyństwa nie śpieszy ! :cool1:[/COLOR][/FONT]
[FONT=Courier New][COLOR=#ff00ff][/COLOR][/FONT]
[FONT=Courier New][COLOR=#ff00ff]Jeszcze jedno widzę, że co niektórzy oburzają się gdy słyszą teksty, że ktoś nie musi pracować albo, że istnieje coś takiego jak psia niania. [/COLOR][/FONT]
[FONT=Courier New][COLOR=#ff00ff]Fakt pracować nie muszę i co z tego??? Yorki były moim kaprysem ale przemyślanym kaprysem ponieważ gdybym nie miała czasu na posiadanie Yorka i opiekowanie się nim w sensie wyprowadzania, karmienia, pielęgnacji (papilotowanie) to w życiu bym go nie miała no chyba, że poszłabym do pracy i sama na niego zarobiła. :evil_lol: [/COLOR][/FONT]
[FONT=Courier New][COLOR=#ff00ff]Co do psiej niani to jeżeli kogoś stać na taką nianię to nie widzę problemu żeby takowej nie posiadać gdy się wyjeżdża:cool1: Ja wymagam od niej żeby siedziała z psami 24h a nie tylko przychodziła żeby je nakarmić i wypuścić (a podejrzewam, że taka usługa jest tańsza). :razz: [/COLOR][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...