Jump to content
Dogomania

Szczegóły o których nie ma mowy w regulaminie


Agnisia =)

Recommended Posts

Zamierzam startować w Obidience klasie 0
Nie mam możliwości dojeżdżać do szkoły więc pracujemy sami.
Mój problem polega na tym, że nie wiem jak powinny wyglądać poszczególne ćwiczenia na zawodach i za co traci się punkty. W regulaminie ćwiczenia opisane są bardzo pobierznie. Np. nie ma mowy o tym, że pies powinien przywarowaniu kłaść najpierw przednie łapy na ziemi, a do teraz nie wiem czy jeśli tego nie zrobi traci jakieś punkty.
Proszę o pomoc, byłabym wdzięczna gdybyście mogli wpisywać tu rzeczy ważne, które łatwo przeoczyć oraz takie za które odejmowane są punkty.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nie ma znaczenia w jaki sposób pies zawaruje - czy wyrzuci przednie łapy do przodu czy zadek do tyłu. Ważne jest żeby szybko i równo to zrobił.
Łatwo przeoczyć, jak ktoś sam uczy psa, że smycz trzeba trzymać luźno w [B][I]lewej [/I][/B]ręce.

Link to comment
Share on other sites

No to mamy problem bo lewa dłań przy pasku to u nas znak optyczny na chodzenie przy nodze.
Teraz pytanie o przywołanie: czy musi być równym tempem? Jak tak to jakim? I co jak pies biegnie do mnie galopem a potem ma się dostawić do nogi, trudno to wszystko zrobić w galopie...

Link to comment
Share on other sites

W Obedience "0" mozna uzywac podwojnych komend: czyli rownoczesne wypoiedzenie komendy glosem i znakiem optycznym. Problem w tym ze nie mozna ich powtarzac :cool3: Za kazde powtorzenie przyznawane sa punkty karne...
Nam obedience wypadlo w tym roku :placz: bo Kesi dostala akurat teraz cieczke i jest bardzo atrakcyjna :shake::placz:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Agnisia =)']Każed ćwiczenie ma się kończyć siadem przy lewej nodze. Czy pies może najpierw przybiec i usiąść naprzeciwko mnie, a dopiero na kolejną komende zająć miejsce przy lewej nodze?[/quote]

Chodzi Ci o przywołanie? Z tego co wiem to może. Ja tak uczę.
Kiedy na zawody? :-)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Marta i Wika']Chodzi Ci o przywołanie? Z tego co wiem to może. Ja tak uczę.
Kiedy na zawody? :-)[/QUOTE]


Zawody chciałabym jaknajszybciej. Właściwie mamy już wszystko zrobiony tylko nie wiem co jeszcze treba dopracować (typu ręce przy chodzeniu przy nodze). Co z tym przywołaniem, gdy wołam psa ma iśc równym tempem czy może zwolnić kilka kroków przedemną? Tzn. czy mam za to jakiś uszczerbek w punktach? Na co jeszcze uważać?

Link to comment
Share on other sites

Agnisia, z Żywca to Ty masz najbliżej i najszybciej zawody w Krakowie 23 czerwca - wybierasz sie może?
Tempo oczywiście powinno być równe i staraj sie tak uczyć. W zerówce może nie będzie dużej kary za zwalnianie ale w wyższych klasach już sędziowie baczniej zwracają na to uwage i gorliwiej punkty obcinają.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję. Do zawodów w Krakowie nie zdążymy bo musimy jeszcze wprowadzić zmienne nagradzanie, dodać maksymalne rozproszenia, no i ciągle dowiaduję się o nowych rzeczach na które wcześniej nie zwróciłam uwagi.

Teraz uczę psa żeby na jedną komendę przybiegał do mnie i ustawiał się przy nodze bez zatrzymania na wprost mnie, ale nie wiem do końca czy tak może być...

Link to comment
Share on other sites

A jak to jest ze zmianami pozycji?
Można robić dwoma sposobami? Albo dwa-trzy kroki przed psem albo pies obok nogi? Bo coś takiego wyczytałam w regulaminie. I kto wybiera, którym sposobem? Sędzia, czy my sami?
I ile jest tych zmian pozycji?

I jeszcze jedno.
Jak jest zostawanie w siadzie lub warowaniu. To kto wybiera czy pies ma warować lub siedzieć? Ja czy sędzia?

Oczywiście chodzi o kl. 0

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Agnisia =)']Zawody chciałabym jaknajszybciej. Właściwie mamy już wszystko zrobiony tylko nie wiem co jeszcze treba dopracować (typu ręce przy chodzeniu przy nodze). Co z tym przywołaniem, gdy wołam psa ma iśc równym tempem czy może zwolnić kilka kroków przedemną? Tzn. czy mam za to jakiś uszczerbek w punktach? Na co jeszcze uważać?[/quote]
może zwolnic nawet musi zeby nie wpacs na przewodnika.jak usiądzie to potem robi nogę ja tak zrobiłam i dostalam 9,5punkta ale odjęli mi za to ze pies usiadł za daleko mojej nogi. a jak zostawia sie psa na minute w zostan i na domnie to trzeba zawsze najpierw np.polozyc psa a potem odpiąć smycz ale sedziowie wszystko mówią wiec nie ma sie czym martwic.ja tez sie denerwowałam tydzień temu w Ryczywole a zajęliśmy drugie miejsce:multi:
pozdrawiam jak cos to pytaj

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sunprince']A jak to jest ze zmianami pozycji?
Można robić dwoma sposobami? Albo dwa-trzy kroki przed psem albo pies obok nogi? Bo coś takiego wyczytałam w regulaminie. I kto wybiera, którym sposobem? Sędzia, czy my sami?
I ile jest tych zmian pozycji?

I jeszcze jedno.
Jak jest zostawanie w siadzie lub warowaniu. To kto wybiera czy pies ma warować lub siedzieć? Ja czy sędzia?

Oczywiście chodzi o kl. 0[/quote]
tylko jak jes przywolanie to pies musi byc w waruj a reszte sama wybierasz.a co do znmiany pozycji to pies najpierw siedzi potem ma warowac i znoeu usiasc

Link to comment
Share on other sites

Tylko, ze przy zmianie komend pojawilo sie cos dziwnego na MP w Sopocie... Jezeli pies byl przy nodze, to normalnie, waruj, siad. Ale jezeli byl przed przewodnikiem, to zostawialo sie psa na waruj, odchodzilo, mowilo siad, waruj, podchodzilo, siad do postawy zasadniczej. Chodzilo o zachowanie kolejnosci zmian pozycji.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ewka i haker']może zwolnic nawet musi zeby nie wpacs na przewodnika.jak usiądzie to potem robi nogę ja tak zrobiłam i dostalam 9,5punkta ale odjęli mi za to ze pies usiadł za daleko mojej nogi. a jak zostawia sie psa na minute w zostan i na domnie to trzeba zawsze najpierw np.polozyc psa a potem odpiąć smycz ale sedziowie wszystko mówią wiec nie ma sie czym martwic.ja tez sie denerwowałam tydzień temu w Ryczywole a zajęliśmy drugie miejsce:multi:
pozdrawiam jak cos to pytaj[/quote]

Gratulacje! I dziękuję za pomoc.
Co jak pies przekręci tyłek na bok przy zostawaniu na waruj? Aha, i czy jak mam wołać to mogę najpierw powiedzieć komende zwalniającą z tego co pies właśnie wykonywał, a dopiero potem wołać?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Agnisia =)']Gratulacje! I dziękuję za pomoc.
Co jak pies przekręci tyłek na bok przy zostawaniu na waruj? Aha, i czy jak mam wołać to mogę najpierw powiedzieć komende zwalniającą z tego co pies właśnie wykonywał, a dopiero potem wołać?[/quote]


co do zostan to pies nie moze oderwac tyłka od podłoża
a co do wolania to trzeba chyba uzyc max 2koment trzeba zobacyc w regulaminie.ja uzywam zawsze do mnie i a zaraz potem noga

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sunprince']Jak jest zostawanie w siadzie lub warowaniu. To kto wybiera czy pies ma warować lub siedzieć? Ja czy sędzia? [/quote]
Rok temu w Ryczywole sędzia narzucił zarówno zostawanie (było tylko na warowanie), jak i zmiany komend, które odbywały się sprzed psa (w klasie 0). Najlepiej dopytać się na odprawie zawodników.
[quote name='sunprince']czyli może przekręcić tyłek na bok?[/quote]
Przekręcenie tyłka z ładnego warowania do bardziej luzackiego leżenia u wielu sędziów jest traktowane jako zmiana pozycji - lecą za to punkty.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...