Jump to content
Dogomania

Szczeniaczek - parę pytań


silezskij

Recommended Posts

Witam. :)

Wczoraj wieczorem stałem się właścicielem siedmiotygodniowego szczeniaka. Szczeniak w domu zaaklimatyzował się całkiem nieźle, szybko załapał gdzie jest jego ciepłe legowisko (po zabawie gdy jest zmęczony idzie się tam położyć) a także gdzie ma miski. Co raczej nie dziwne, piszczy w nocy i kręci się po pokoju, zakładam że tęskni, szuka mamy i rodzeństwa. Poza tym, chętnie by wszystko gryzł (z moimi nogami włącznie :P). W związku z tym wszystkim mam parę pytań.
1. Przez jaki czas piesek będzie taki niespokojny nocą? Miejsce w którym śpi jest bardzo blisko mojego łóżka, więc nie jest tak że został pozostawiony samotnie. Co powinienem zrobić by piesek łatwiej się przyzwyczaił a czego robić nie powinienem?
2. Kwestia gryzienia, jak go tego oduczyć? Set (bo tak nazywa się nasz piesek) ma swoją gumową kostkę, ale interesują go też np. firany. Na razie gdy gryzie coś czego nie powinien to wyciągam mu to z pyszczka i odpycham lekko, mówiąc 'nie wolno'.
3. Jak skutecznie nauczyć psa czystości?
4. Psie przedszkole - warto? Jeśli tak, to w jakim wieku powinienem tam pójść z pieskiem?
5. Fitmin Medium Puppy - wyczytałem w internecie że ta karma jest całkiem niezła. Będzie odpowiednia dla małego beagle'a?
6. Jak nauczyć go reagować na swoje imię?
7. Co zrobić by przyzwyczaić go do tego że przez parę godzin każdego dnia będzie sam? Rodzice pracują, ja chodzę do szkoły więc w godzinach 8-14 piesek będzie musiał zostawać sam.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='silezskij']Witam. :)

Wczoraj wieczorem stałem się właścicielem siedmiotygodniowego szczeniaka. Szczeniak w domu zaaklimatyzował się całkiem nieźle, szybko załapał gdzie jest jego ciepłe legowisko (po zabawie gdy jest zmęczony idzie się tam położyć) a także gdzie ma miski. Co raczej nie dziwne, piszczy w nocy i kręci się po pokoju, zakładam że tęskni, szuka mamy i rodzeństwa. Poza tym, chętnie by wszystko gryzł (z moimi nogami włącznie :P). W związku z tym wszystkim mam parę pytań.
1. Przez jaki czas piesek będzie taki niespokojny nocą? Miejsce w którym śpi jest bardzo blisko mojego łóżka, więc nie jest tak że został pozostawiony samotnie. Co powinienem zrobić by piesek łatwiej się przyzwyczaił a czego robić nie powinienem?
2. Kwestia gryzienia, jak go tego oduczyć? Set (bo tak nazywa się nasz piesek) ma swoją gumową kostkę, ale interesują go też np. firany. Na razie gdy gryzie coś czego nie powinien to wyciągam mu to z pyszczka i odpycham lekko, mówiąc 'nie wolno'.
3. Jak skutecznie nauczyć psa czystości?
4. Psie przedszkole - warto? Jeśli tak, to w jakim wieku powinienem tam pójść z pieskiem?
5. Fitmin Medium Puppy - wyczytałem w internecie że ta karma jest całkiem niezła. Będzie odpowiednia dla małego beagle'a?
6. Jak nauczyć go reagować na swoje imię?
7. Co zrobić by przyzwyczaić go do tego że przez parę godzin każdego dnia będzie sam? Rodzice pracują, ja chodzę do szkoły więc w godzinach 8-14 piesek będzie musiał zostawać sam.[/QUOTE]

Hej :bye:

1. Z tą tęsknotą to w zależności od charakteru szczeniaczka myślę że max tydzień ale zazwyczaj trwa to 2-3 noce ;)
Ważne abyś wtedy się nad nim nie rozczulał i nie brał go do siebie do łóżka, bo nauczy się że to ok że tak robi

2. Moim zdaniem kontynuuj to, ważne byś nie zmieniał komendy która oznacza zostawienie , myślę że warto by było wprowadzić jakieś zachowanie zastępcze choć teraz jeszcze pewnie nie umie komend , kiedy puści pochwal go i daj jakiegoś smaczka

3.Wychodzenie na dwór po każdym jedzeniu, spaniu i zabawie , w zależności od psiaka trwa to dłużej lub krócej (jednak nie myśl że to kilka dni i się nauczy) szczeniak nie jest wstanie wytrzymać bez siusiu dłużej niż ok 4/5 godz. Tylko się nie złość jeśli zdarzą się wpadki :bluepaw:

4. Nie wiem jestem zielona w tym temacie , niemniej myślę że masz beagle to może ci się przydać ;)

5. Nie wiem :roll:, mój pies jedzie na barfie ( myśłę że jeśli ma duż mięska to będzie w porządku, poszukaj opinii w necie)

6. Wołasz go po imieniu kiedy podejdzie do ciebie dostaje smaka/pochwałę/zabawkę (proponuję mieszać nagrody żeby nie było że nie chce nic robić jak nie dostanie smaka)

7. Proponuję poszukaj w Wychowanie--> Sam w domu
tam na pewno znajdziesz potrzebny ci wątek lub może ktoś bardziej wprawiony ze szczeniakami się wypowie :lol:

Życzę powodzenia i cierpliwości :cool2:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Wasylek']Hej :bye:

1. Z tą tęsknotą to w zależności od charakteru szczeniaczka myślę że max tydzień ale zazwyczaj trwa to 2-3 noce ;)
Ważne abyś wtedy się nad nim nie rozczulał i nie brał go do siebie do łóżka, bo nauczy się że to ok że tak robi

2. Moim zdaniem kontynuuj to, ważne byś nie zmieniał komendy która oznacza zostawienie , myślę że warto by było wprowadzić jakieś zachowanie zastępcze choć teraz jeszcze pewnie nie umie komend , kiedy puści pochwal go i daj jakiegoś smaczka

3.Wychodzenie na dwór po każdym jedzeniu, spaniu i zabawie , w zależności od psiaka trwa to dłużej lub krócej (jednak nie myśl że to kilka dni i się nauczy) szczeniak nie jest wstanie wytrzymać bez siusiu dłużej niż ok 4/5 godz. Tylko się nie złość jeśli zdarzą się wpadki :bluepaw:

4. Nie wiem jestem zielona w tym temacie , niemniej myślę że masz beagle to może ci się przydać ;)

5. Nie wiem :roll:, mój pies jedzie na barfie ( myśłę że jeśli ma duż mięska to będzie w porządku, poszukaj opinii w necie)

6. Wołasz go po imieniu kiedy podejdzie do ciebie dostaje smaka/pochwałę/zabawkę (proponuję mieszać nagrody żeby nie było że nie chce nic robić jak nie dostanie smaka)

7. Proponuję poszukaj w Wychowanie--> Sam w domu
tam na pewno znajdziesz potrzebny ci wątek lub może ktoś bardziej wprawiony ze szczeniakami się wypowie :lol:

Życzę powodzenia i cierpliwości :cool2:[/QUOTE]

1. Co mam przez to rozumieć? Po prostu chodzi o to bym nie brał go łóżka czy w ogóle zignorować to że piszczy? Bo gdy to robi, to po prostu sie z nim bawię tak długo, aż sie nie zmęczy i nie pójdzie do legowiska (albo zaśnie koło mnie, wtedy go przenoszę).

3. Okej. Na razie piesek i tak wychodzić na dwór raczej nie może (ogrodu nie mamy a jeszcze nie miał drugiego szczepienia). :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='silezskij']1. Co mam przez to rozumieć? Po prostu chodzi o to bym nie brał go łóżka czy w ogóle zignorować to że piszczy? Bo gdy to robi, to po prostu sie z nim bawię tak długo, aż sie nie zmęczy i nie pójdzie do legowiska (albo zaśnie koło mnie, wtedy go przenoszę).

3. Okej. Na razie piesek i tak wychodzić na dwór raczej nie może (ogrodu nie mamy a jeszcze nie miał drugiego szczepienia). :)[/QUOTE]

Tak, kiedy skomli nie zwracaj na to uwagi, kiedy zaczynasz się z nim bawić wpajasz mu że jak tak zrobi to ma ciebie ;) , proponuję wyszaleć go przed spaniem a nie kiedy zaczyna

Myślę że jeżeli znajdziesz jakieś czyste miejsce gdzie nie ma innych psów i ich odchodów to możesz go tam wynosić (szybciej załapie o co chodzi) sens w tym, żeby nie miał kontaktu z innymi psami i ich koopami :lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='silezskij']Witam. :)

Wczoraj wieczorem stałem się właścicielem siedmiotygodniowego szczeniaka. Szczeniak w domu zaaklimatyzował się całkiem nieźle, szybko załapał gdzie jest jego ciepłe legowisko (po zabawie gdy jest zmęczony idzie się tam położyć) a także gdzie ma miski. Co raczej nie dziwne, piszczy w nocy i kręci się po pokoju, zakładam że tęskni, szuka mamy i rodzeństwa. Poza tym, chętnie by wszystko gryzł (z moimi nogami włącznie :P). W związku z tym wszystkim mam parę pytań.
1. Przez jaki czas piesek będzie taki niespokojny nocą? Miejsce w którym śpi jest bardzo blisko mojego łóżka, więc nie jest tak że został pozostawiony samotnie. Co powinienem zrobić by piesek łatwiej się przyzwyczaił a czego robić nie powinienem?
2. Kwestia gryzienia, jak go tego oduczyć? Set (bo tak nazywa się nasz piesek) ma swoją gumową kostkę, ale interesują go też np. firany. Na razie gdy gryzie coś czego nie powinien to wyciągam mu to z pyszczka i odpycham lekko, mówiąc 'nie wolno'.
3. Jak skutecznie nauczyć psa czystości?
4. Psie przedszkole - warto? Jeśli tak, to w jakim wieku powinienem tam pójść z pieskiem?
5. Fitmin Medium Puppy - wyczytałem w internecie że ta karma jest całkiem niezła. Będzie odpowiednia dla małego beagle'a?
6. Jak nauczyć go reagować na swoje imię?
7. Co zrobić by przyzwyczaić go do tego że przez parę godzin każdego dnia będzie sam? Rodzice pracują, ja chodzę do szkoły więc w godzinach 8-14 piesek będzie musiał zostawać sam.[/QUOTE]

1. Psiaka wymecz zanim polozysz sie spac, jesli bedzie piszczec olej to po prostu minie mu, z reszta pierwsza noc dla takiego malucha to nie lada przezycie obcy ludzie obce miejsce brak mamy i rodzenstwa.
2. Ja z moja sucz gdy lazila i gryzla nie to co powinna jak do nas przyjechala to dawalam jej cos na podmiane, maskotka ringo jakis gryzak sprawdzaja sie swietnie, po prostu przekierowujesz chcec gryzienia na przedmioty dozwolone, zadzialalo swietnie.
3. Patrzac z perspektywy czasu i kilku psow jakie mielismy, kazdy uczy sie inaczej. Najlepiej tak jak juz bylo pisane po jedzeniu po zabawie i po spaniu lub gdy widzisz ze psiak sie kreci po mieszkaniu chyc i na dwor, za kazde zalatwienie sie poza domem nagroda w tym przypadku smakolyk chyba jest najlepszy, podajesz gdy pies konczy siusianie. Oczywiscie wpadki w domu moga sie zdazac nawet i do 7 miesiaca zycia psiaka, nie nalezy wtedy psa karcic sprzatnac i tyle. ew. spojrzec groznym wzrokiem.
4. o przedzkolu sie nie wypowiem my nie uczeszczalismy, czesc ludzi chwali czesc nie jak ze wszystkim... choc w przypadku bigla sugerowala bym szkolenie posluszenstwa, jest ich pelno na moim osiedlu i niestety wiekszosc osob spuszczajace psa ze smyczy pozniej za nim gania zeby zlapac bo pies ma w d... on bedzie biegal.
5. Co do fitmina czylatalm o tej karmie, wydaje sie dosc dobra opinie w wiekszosci tez pozytywne, osobiscie karmie britem.
6. wolasz po imieniu, reaguje to smakolyk czy chwila zabawy, imie psu musi kojarzyc sie pozytywnie
7. Proponuje najpierw zostawiac go na chwile pozniej coraz dluzej itd. , przedewszystkimm gdy pies ma zostac sam, przed wyjsciem obowiazkowo spacer i zabawa niech sie zmeczy, zostaw mu zabawki kule smakule lub kong zapewni mu to zajecie. przywyknie do tych kilku godzin solo :)

Powodzonka !

Link to comment
Share on other sites

Polecam zakupienie książki,która rozwieje Twoje wszelkie wątpliwości.Moim zdaniem obowiązkowa lektura dla każdego właściciela szczeniaka:razz: Napisana tak,że pochłoniesz ją w kilka godzin a wychowanie szczeniaka to będzie "pikuś";)
[URL]http://allegro.pl/zwykly-niezwykly-przyjaciel-mrzewinska-i3647415887.html[/URL]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

mój psiak przez pierwsze 4 wieczory, już po 22, dawał takie koncerty szczekające że szok. Nie reagowałam na zaczepki, starałam się wymęczyć psiaka w ciągu dnia czyli dużo zabawy a mało spania w dzień, i szczeniaczek padał wykończony na swoje legowisko :)

Co do pozostawiania pieska samego to najpierw na kilka minut, potem na dłużej, potem na godzinę... aż przyzwyczai się tak, że nawet kilka godzin sam zostanie

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...