Jump to content
Dogomania

Przepisy na gotowanie dla psa


entka

Recommended Posts

a pewnie ze moge -BARF czyli surowe jedzenie ,składa sie z miesa wraz z koscią , diete uzupełnia sie dodajac nabiał ,zmielone warzywa , mogą byc wraz z owocami, mozna stosowac róznorodne dodatki olej z pestek winogron, z oliwek, tran, podroby itp

ja mysle ze od przyszłego poniedziałku zaczne dawac juz psu surowe -w zamrazarce mam juz zakupione mieso na cały miesiac

tutaj napisze ci przykładowy 2 tyg jadłospis mojego psa max25 kg

pn:
0.6kosci drobiowych(korpusy z kurczaka,indyka,gesi itd..., skrzydełka ,szyje ,łapki kurze, -wybierasz sobie z tego co chcesz dac w dany dzien)
wt
0.4 kosci drobiowych+kefir 200g
sr
0.4 kosci drobiowych +1/2 kostki twarogu+jajko(surowe wraz ze skorupką)
czw
0.6 kosci wieprzowej+łyzka miodu
pt
0.3 zoładków +olej+0.3 papki warzywnej
so
0.6 kosci wołowych
nd
0.4 kaczki+kefir 200g

2 tydzien

pn
0.3 kosci drobiowych+0.3 papki warzywnej
wt
0.3kosci drobiowych+0.3 podrobów wołowych( np serca ,zoładki,watroba)
sr
0.2 kosci cielecej +0.2 papki owocowej+kefir 200g
czw
0.3 kosci wieprzowej +0.3 kosci drobiowej
pt
0.4 kosci wieprzowej +0.2kosci drobiowych(tutaj -kurze łapki)
so
0.3 podrobów drobiowych+0.3 papki warzywnej
nd
0.2 kosci drobiowej+ 0.3 miesa mielonego z jelenia+100g jogurtu naturalnego+ olej+łyzka miodu


barf nie polega na tym by w jednym posiłku psa znajdowały sie :nabiał, kosci miesne , mieso, warzywa,owoce -mozna to rozdzielic na przestrzeni wiekszych odstepów

kosc miesna np drobiowa ,wieprzowa-głowna zasada w barfie: nie mozna podawac samego miesa , poniewaz ma ono duza zawartosc fosforu , nie jedzac kosci pies nie bedzie miał jak pobrac wapnia zawartego w nich

reszta dodatków to urozmaicenie

raz na np 2 tyg czy jesli ktos ma ochote sie wykosztowac:D mozna podac cos dla zbilansowania diety-jakis inny aminokwas(białko) pochodzace np z innego zwierzka np poza podstawa czyli drobiem (drób podajemy najczesciej, na kolejnym miejscu jest wołowina i na koncu dopiero wieprzowina) podac mozna np

-łososia
-kaczke
-gęś
-krolika
-konine
-mieso z jelenia,sarny,zajaca
-baranine itd

w sumie w wiekszosci menu jest drób przewaznie uzywa sie kurczaka i indyka -a to nie jest drogą sprawą , wołowina juz jest drozsza-mozna ją podac np tylko 2 razy na tydz, a inne dodatki wypisane wyzej tak-sporadycznie

uwazam ze jest to najlepsza dieta jaka moze byc dla psa, przede wszystkim zdrowe,nie konserwowane , trawione przez psa w ciagu 6-8 godz a nie tak jak ma to sie w sytuacji kiedy karmimy suchą -tutaj proses trawienia trwa ok 16 godzin

-pies otrzymuje najlepsze białko jakie moze byc-z surowego
-jest dobrze rozkłądane i wykorzystywane

- nastepuje poprawa w wygladzie siersc i zebów

na naturalnym jedzeniu mozemy psu przedłuzyc zycie - pozniewaz jak to sie dzieje w karmach -które np zawierają duza ilosci weglowodanów -ryz,pszenica-skł roslinny-----pies nie posiada wystarczającej ilosci enzymów by trawic białko roslinne ;zboza ; równiez weglowodany nie sa mu za bardzo potrzebne -fakt z nich pochodzi energia ale psy sa bardziej przystosowane do pobierania energi z tluszczy a nie weglowodanów

wiec karmiac psa suchym przeciazamy jego oragany, pracują na max obrotach po to by rozłozyc ciezke dla trawienia przez psa białko roslinne, zboza itp.....a jak to dzieje sie z przeciazanym organem-pewnego dnia przestanie działac

układ pokarmowy psa nadal pozostał niezmieniony-jest taki sam jak u wilka ....a czy wilkowi ktos gotuje makarony? no chyba raczej nie

- ta papka warzywna nasladowac ma postac zawartosc zoładka ofiary wilka- załózmy zająca a zajac jest roslinozerny wiec pies jest w stanie trawic warzywa,owoce ale tylko po ich zmiksowaniu

*mozna podawac wszystkie warzywa prócz cebuli i warzyw wzdymających
*owoce mysle ze tez wszystkie :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Koreksonowa']Ojojoj. To z tego co widze to raczej dość mocno daje po kieszenie taka dieta:/[/QUOTE]
Nie jest źle, naprawdę. Przy 10-kilogramowym psie i rodzinie 3-osobowej, niewegetariańskiej, jadającej normalne posiłki w domu a nie na mieście, praktycznie się tego nie odczuwa.
Jeśli ktoś nie gotuje dla rodziny/nie je mięsa, to i tak nie sądzę żeby wyszło drożej niż karmienie karmą klasy premium.

Link to comment
Share on other sites

ja wydałam na mieso dla mojego psa ok 160 zł z tym ze nakupowałam jelenia,kaczke,ges ,duzo podrobów, wołowine, i dlatego tyle wyszło , wcale nie trzeba kupowac wszystkiego naraz -ale ja tak własnie wole, ten jelen,kaczka itd sa jako dodatek wiec bedą nam słuzyc na dobre pare mies-wiec jest to powiedzmy b.rzadki drogi wydatek -gdyby nie one własnie zmiesciła bym sie w sumie 90 złotych

Link to comment
Share on other sites

Zaletą na pewno jest wiedza, że wiesz co pies je. Jak dla mnie gotowanie to za dużo babraniny i zachodu, bo nie mam możliwości robienia większych zapasów jedzeniowych, a gotowanie dla psa +40kg mi się nie uśmiecha. Już to przerabiałam i jednak wróciłam do karmy, bo pies ma alergię na mięso, a Taste of the wild mu dobrze służy.

Link to comment
Share on other sites

psy nie powinny otrzymywac kaszy poniewaz
1.jest dla nich bardzo ciezko strawna(o ile wogole ją trawią)
2.jest przyczyną biegunek
3.nie ma zadnych wartosci odżywczych dla psa (procz moze kaszy gryczanej)

jedyną kasza jaką ewentuanie mozna podac jest kasza gryczana manna

pies nie trawi ziemniaków ale jedynie wtedy kiedy sa one pod postacią duzych kawałków-wtedy psom brakuje enzymów które je rozłazą
natomiast ziemiaki pogniecione-postac puree jest przez psy trawiona i wtedy ziemiaki sa dobrym wypełniaczem

Link to comment
Share on other sites

Co do Dog Chow, to nie wiem czemu tak sadzicie..? mi naprawde sluzy ;) ma tyle roznych wartosci ktore sa mi potrzebne, dla nowofundlanda ;) a co do gotowania to wlasnie jak mowi an1a, gotowanie dla psa +60 kg jest dla mnie trudne ze wzgledu na to ze musialabym duzo gotowac a nie mam tez gdzie przechowywac :P

A jaka karme najbardziej polecacie? Wazne zeby miala białko 23-25 % :)
Ostatnie widzialam karme Outdog 100 i Outdog 500, wiecie cos na ten temat?
[url]http://www.dogomania.pl/threads/197585-Outdog-100-Outdog-500[/url]

Link to comment
Share on other sites

Zastanów się co jest w karmie <5zł/kg, żeby opłacało się ją jeszcze produkować ;) Dog Chow to w większości chemia, tak samo jak Pedigree. Patrz na skład karmy. Z tego przedziału już Brit byłby lepszy, zależy jakie masz możliwości finansowe.

Ale naprawdę w porównaniu z Dog Chow, to już "okraszona" kasza z warzywami byłaby zdrowsza.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...