Jump to content
Dogomania

Przepisy na gotowanie dla psa


entka

Recommended Posts

Dziękuję za Wasze uwagi :) Jestem dopiero przed wprowadzeniem jedzenia domowego i nie chcę suni przekarmić ani głodzić.

Balbina12, czy Twój piesek waży 3,5 kg? Maluszek :)

Wydaje mi się, że ta proporcja jest dla psów średnich. Inna proporcja, o której czytałam mówi, że pies powinien jeść karmy domowej 3,5 raza więcej niż suchej. Więc 25 kg piesek powinien jeść koło 850 gramów a w tym 16 dag miesa, 12 warzywek i 12 węglowodanów. Wychodzi zatem o około 10 do 30 dag więcej niż w poprzednim wyliczeniu.
Jeśli się mylę to proszę mnie poprawić!

Link to comment
Share on other sites

Uśredniając zawartość białka w mięsie do 20% wychodzi, że z 16 dk mięsa pies otrzymuje 32 gramy białka co daje 1,28 grama na kilogram masy ciała.
Mnie się to wydaje trochę mało. Z tego, co do tej pory udało mi się znaleźć, zalecana dawka białka na kilogram masy ciała psa dziennie waha się od 2 do 5 gram - w zależności od opracowania. Oczywiście można założyć, że te 5 gram to jest już wysoka dawka białka, może i za wysoka, niemniej 1,28 grama jest poniżej dolnej normy a te 20% białka w mięsie to już jest i tak trochę zawyżona rachuba, bo przecież psu nie daje się samych mięśni.

Trudno będzie Ci wyliczyć to tak z kalkulatorem w ręku, bo wszystko zależy od zawartości miski. Pies musi jeść mięso ew. inne źródła białka (nabiał), ryż już niekoniecznie. Jeśli zacznie się zaokrąglać, można mu ten ryż czy makarony ograniczyć. To są wypełniacze - w sensie odżywczym pies niewiele z nich ma korzyści.

Link to comment
Share on other sites

Tak,dokładnie 3,5 kg:lol:
Ja akurat niczego nie wyliczam,daję na oko,czasem ma wiecej mięsa,czasem dużo warzyw, czasem wsypie mi się za dużo ryżu i żyje;)Porcji tez nie wyliczam.Generalnie można powiedzieć że mój pies je +/- woreczek o wielkości zaciśniętej dłoni dziennie:lol:Czasem dostanie coś jeszcze typu jajko,kefir:roll:Generalnie nie uznaje żadnych regułek-trzeba psa obserwować i tyle.

Link to comment
Share on other sites

Witam wszystkich forumowiczów, swoją drogą to mój pierwszy post na forum :) (no, parę lat temu miałam konto ale umarło śmiercią naturalną...).
Ja teoretycznie na jeden posiłek daję psu sucha karmę(Acanę bez zbóż), a na drugi domowe (moją mieszankę lub twaróg/jajko), choć szczerze mówiąc zwykle wychodzi tak,że to domowe je rzadziej...:roll: Co "jakiś czas" robię większą ilość jedzonka i zamrażam w porcjach. Generalnie nie bawię się w szczegółowe liczenie proporcji itd. , robię na oko, acz staram się rozsądnie i 'bogato' ;) Zwykle jest to ok 40% sparzonego/lekko podgotowanego mięsa (wołowina+drób+serca/chrząstki/czasem jakaś ryba), reszta to głównie podgotowane warzywa,owoce,zielenina(w zależności od tego co jest - marchewka,seler,buraki,pomidory,liście z buraków,natka pietruszki,jabłka..) + jakieś węglowodany(kasze/pełnoziarnisty makaron,trochę płatków owsianych,otrąb,siemienia lnianego..) + trochę oliwy, żółtka jajek. Jak się robi duży zapas to sporo roboty jest, ale później spokój ;) Psiak zwykle zajada bardzo chętnie, myślę,że mu służy. Chyba jest okej,hm? ;)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Dziś dostałam psią książkę i tam jest mowa o gotowaniu "mięsa i kości" - widać, jaką mamy teraz wiedzę i ile rzeczy się zmienia... Bo na którymś z wątków czytałam o tym, że gotowane kości są niebezpieczne. Od tego czasu sunia nie dostaje już korpusów w całości, tylko mięcho z nich zdjęte.

Dzięki!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

jak przepisy...jeśli w tym znaczeniu :) to:

Ugotowałam dzisiaj, pierwszy w swoim życiu rosół :) Z kaczki, kupiłam porcje kaczki i szyjkę za niecałe 4 zł :) Toudi na surową szyjkę znów pokręcił nosem, więc postanowiłam zrobić rosół :) Naprawdę polecam! Ponieważ te kostki kacze są bardzo miękkie. Plus kaczki nie są tak pędzone na hormonach jak biedne kurczaki.

Najpierw w 1,5L wody na małym ogniu gotowałam porcje i szyjkę. Następnie dodałam 2 marchewki, 1/4 selera, 1 cebulę, trochę poru i zostawiłam na kolejną godzinę gotowania. Odlałam połowę wywaru z porami, cebulami i dwoma kawałkami marchewki oraz selera dla ludzkiej części rodziny. A resztę nie doprawianych niczym, marchewki, selera i oczywiście kaczki przemieliłam :) Powstała z tego może nie do końca estetyczna papka, ale Toudi się zajada :)

Link to comment
Share on other sites

ja od czasu do czasu robię moim psom dzień z gotowanym jedzieniem , wolą to dużo bardziej niż suchą karmę ale przy 2 psach i małej lodówce nie mogę ich całkiem na takie jedzenie przerzucić .
najczęściej daję ryż/makaron/kaszę plus 1-2 udka kurczaka, oczywiście samo mięso na 1 saszetkę ryżu/150g makaronu/kaszy lub puszka animondy plus warzywa surowe akurat to co znajdę w lodówce . suce służy wszystko nigdy nie było problemu , pies nie trawi kaszy i makaronu więc najczęściej je bez wypełniacza .
często zamiast suchej na śniadanie daję twarożek lub jogurt naturalny i też nie ma problemów.

Link to comment
Share on other sites

Ja próbowałam różne rzeczy dawać mojemu kundelkowi Tytusowi. Mam go od 2 tygodni, to znajda i nie wiem czym był żywiony do tej pory. Najbardziej smakuje mu wątróbka ,a robię ją tak :
[B]Wątróbkę kroję w małą kostkę gotuję, po 20 min. dodaje pokrojone w kostkę jabłko oraz pół saszetki kaszy gryczanej, 1/4 łyżeczki soli morskiej i łyżka oliwy z oliwek. [/B]Mój pies to uwielbia. Z kolei pseudo-jamniki które mieszkają z moimi rodzicami jadą na kaszy wiejskiej wymieszanej z puszką, wiem że nie powinny tak jeść ,ale są tak żywione przez moich rodziców od maleńkości i nie chcą jeść nic innego :( mimo tego są zdrowe starsza ma 13 lat i żadnych problemów ze zdrowiem młodsza sześciolatka też okaz zdrowia :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ja gotuję w parowarze, takim 3-poziomowym. Na jednym poziomie mieszanka ryżu i kasz, na drugim mięcho i na górze warzywa - najczęściej włoszczyzna. W zależności od rodzaju padliny, nastawiam sprzęt na 20-30 minut. Potem mielę w malakserze mięsko z warzywami, dorzucam zboża, pakuję dzienne racje do woreczków i siup! do zamrażalnika. Gotuję raz na 5-6 dni. Ostatnio wytargałam szybkowar z piwnicy i też się zastanawiam czy go nie użyć, gotując wszystko razem w jednym garze, ale że nie mam w tej materii żadnego doświadczenia to się boję troszkę, że dam za dużo wody albo za mało i przyjaram żarcie... Do tego ustrojstwa się nie da zajrzeć w trakcie gotowania. Ktoś z Was gotuje w szybkowarze?

Link to comment
Share on other sites

ja gotuje tylko w szybkowarze. Z tym ze gotuje jarzyny tylko i zamiat zboz najczesciej daje ziemniaki- zdrowiej. Pozniej to wzystko miksuje blenderem. Mieso- wolowine daje surowa- mam dostep do pieknej prosto z ubojni. A jak mi sie mieso by nie podobalo to najpierw gotuje w szybkowarze mieso- okolo 25 min ( nastawiam minutnik jak zaczyna syczec) i pozniej w tej wodzie gotuje jarzyny. Jarzyny okolo 10-15 mintu. To chyba tez zalezy od szybkowara. Trzeba pamietac ze w szybkowarze gotuje sie jeszcze dosc dlugo w srodku - po wylaczeniu plomienia.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Cześć, to mój pierwszy post na forum ;) zdecydowałam się gotować mojej psinie - mam dość grymaszenia nad miską z suchą karmą (niezależnie jaką, próbowałam Acany, TOTW, RC, Bozity i Orijena). Gotuję codziennie dla siebie i chłopaka, więc nie będzie mi przeszkadzało jak posiedzę w kuchni kilka min dłużej. Mała ma 11 mcy, waży 13 kg, do tej pory jadła w zależności od firmy ok 180-220 g karmy. Ile powinnam dawać jej gotowanego? Od 4 dni jej gotuję, daję jej 400g dziennie (200g indyk/wołowina reszta to ryż i warzywa) plus suplementy. Miska czysta w 3 min i wydaje mi się, że mała chodzi głodna ;/ Nie daję jej za mało?

Link to comment
Share on other sites

Zgadza się, moja dostawała 2 posiłki dziennie (rano i po południu). Teraz chcemy ją trochę odchudzić i dajemy jej jedzenie 1 dziennie. Na początku wydawało mi się, że jak ona wytrzyma 1 posiłek, że będzie chodzić głodna. Ale jest OK, to wystarcza. Trzeba obserwować psa, czy np nie tyje/chudnie.

Link to comment
Share on other sites

Guest _Kamila

Ja normalnie, tak jak się gotuje wszystko inne :) Do jednego garnka z wodą wsadzam ryż i pokrojoną marchewkę, a w drugim razem z zupą gotuje się noga z kurczaka. Jak wszystko się ugotuje dodaję do suchej karmy i tadam! Moja sunia wcina tak szybko, że nawet nie zdążę dojsc do kuchni ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pamela555']Zgadza się, moja dostawała 2 posiłki dziennie (rano i po południu). Teraz chcemy ją trochę odchudzić i dajemy jej jedzenie 1 dziennie. Na początku wydawało mi się, że jak ona wytrzyma 1 posiłek, że będzie chodzić głodna. Ale jest OK, to wystarcza. Trzeba obserwować psa, czy np nie tyje/chudnie.[/QUOTE]

Podstawowa zasada odchudzania i u ludzi, i u psów, to często a po trochu - wtedy cały czas podkręca się metabolizm.
Lepiej by było dawać jej 2 a nawet 3 posiłki, za to mniejsze porcje i bez ryżu czy makaronu, tylko mięso z warzywami.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Martens']Podstawowa zasada odchudzania i u ludzi, i u psów, to często a po trochu - wtedy cały czas podkręca się metabolizm.
Lepiej by było dawać jej 2 a nawet 3 posiłki, za to mniejsze porcje i bez ryżu czy makaronu, tylko mięso z warzywami.[/QUOTE]

U ludzi tak, ale nie wiem czy u psów też. Weterynarz mówił że pies (dorosły) powinien dostawać jeść 1 dziennie. Chociaż co weterynarz, czy właściciel psa to inna idea ;) Psy trawią dość długo (chyba ok 8-9). Wiem nawet z obserwacji bo raz Milka po historii z ropuchą zwróciła zawartość żołądka po jakichś 6 godzinach od zjedzenia i wszystko jeszcze było mało przetrawione.

No, w każdym razie lepiej nie przesadzać z jedzeniem. Lepiej później dawać więcej niż żeby musieć potem odchudzać.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...