Jump to content
Dogomania

Jakiego psa wybrać?


Marinn

Recommended Posts

Dzień dobry,
Poszukuję rasy odpowiedniej dla siebie i proszę Was o radę, jaka rasa byłaby dla mnie najlepsza. Wymienię kilka czynników, które powinien spełniać mój pies.
- Pies Duży/ Bardzo duży
- Bardzo szybko się uczy (Bardzo dobry do szkolenia)
- Może wychowywać się z małymi dziećmi
- Pies stróżujący/obronny
- Nie jest wybitnie trudny w wychowaniu

Mieszkam z żoną i małymi dziećmi w dużym domu z ogrodem. Pies może mieszkać na dworze jak i w domu ( Prawdopodobnie będzie mieszkał w domu). Jestem w stanie poświęcić psu 2-3 godziny dziennie(szkoląc go, biegając, pielęgnując) , w weekendy więcej. Posiadam doświadczenie w wychowaniu psów, wcześniej miałem ich 4. Przyszły pies mógłby biegać po działce podczas nieobecności, ewentualnie w nocy.
Odpadają rasy: Owczarek Niemiecki, wszystkie Retrievery oraz Dogi. Miałem te rasy, piękne, mądre psy, ale chciałbym spróbować czegoś nowego.
Z góry serdecznie dziękuję za wszelkie sugestie.

Link to comment
Share on other sites

nie wiem jaki pies jest dla Ciebie duży-dla niektórych pies o wzr.45cm i wadze 20kg to już 'bydle' ;-)
zobacz sobie pieski szwajcarskie do bydła,tzn.Appenzellera,Berneńskiego Psa Pasterskiego i Dużego Szwajcarskiego Psa Pasterskiego.

dwa pierwsze miałam okazję widzieć jak funkcjonują w rodzinie z dziećmi[w tym z takimi malutkimi,upierdliwymi bąkami uwieszającymi się ogona albo uszu]-widać było że podoba im się rola i miejsce w rodzinie.nie wiem jak ze szkoleniem,nawet podstawowym,bo oba psy jakie poznałam nie były szkolone.jeśli masz ambicje typu PT,musiałbyś popytać hodowców czy ich psy mają,czy może szczeniaki od nich...

podobno Duży Szwajcar to dobry stróż.

pomyślałam jeszcze o Sznaucerze Olbrzymie,Airedale Terrierze i Hovawarcie.

Edited by Koszmaria
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ja oczywiście zachecalabym do adoptowania psa bezdomnego, jeśli nie musi koniecznie być rasowy. Jest tyle naprawdę wspaniałych psów spelniających Twoje wymagania, że szkoda kupować, skoro można uratowac i mieć skarb. W Twoim przypadku powinien to byc pies z domu tymczasowego, żeby znany był jego charakter i potrzeby. Naprawdę są takie psy i bzdurą jest, że adoptowanie psa "po przejściach" to zawsze duże ryzyko. Wszystko zależy od konkretnego psa i od tego, jakie te przejścia były. Większość psów przeżyła po prostu porzucenie i gdy ktoś je przygarnie są szczęśliwe i bardzo wdzięczne. Niewiadoma zawsze jest, ale w przypadku kupienia szczeniaka też jest niewiadoma, pies to nie maszyna, nawet w obrębie jednego rasowego miotu sa rózne osobowości i może Ci sie trafić akurat taki szczeniak, który bedzie sprawiał jakieś trudności.
Natomiast jeśli koniecznie musi być rasowy, to w tej chwili przychodzą mi do glowy dwie rasy, które spełniaja Twoje warunki, Owczarek Szkocki i Leonberger. Z tym, że collie nie jest aż taki duży, natomiast leon jest naprawde dużym psem...
Berneński Pies Pasterski, o ktorym Ci wyżej pisano, też byłby dobrym wyborem. Gdybyś był zainteresowany, to zajrzyj do Fundacji "Pasterze". Tam też bywaja do adopcji Duże Szwajcarskie i Podhalany. Owczarek Podhalański tez mógłby do Was pasować, ale to juz zależy od osobnika i od wielkości Twojego ogrodu... W każdym razie polecam kontakt z Pasterzami, bo tam ewentualnie dobiorą Wam psa, jesli ewentualnie chcielibyście własnie u nich adoptować...
Dodam, że Podhalanami zajmuje sie jeszcze Fudacja Bono, a Collie Fundacja Dr Lucy, jest też fundacja zajmująca sie Leonbergerami, ale nazwy w tej chwili nie pomnę. Zajrzyj, może gdzies już czeka na Was pies, który do Was tęskni...

Dodam jeszcze, że ja mam psa adoptowanego z fundacji (na zdjęciu w awaterze :-) ) i jest ideałem, przerasta wszelkie moje oczekiwania, a to jest dowód, że można adoptować psa bezdomnego i zyskać prawdziwy skarb :-)

Edited by beta ata
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...