Jump to content
Dogomania

3mies. collie załatwia się w ogrodzie a poza terenem nie


kamila&maja

Recommended Posts

Hej ;) Mam suczkę collie, prawie 3-miesięczną. Od czasu, kiedy jest u nas załatwiała się w ogrodzie, ponieważ miała kwarantannę. Od kilku dni wychodzimy już z nią poza teren- na uliczkę, łączkę itp. ale ani razu nie zdarzyło jej się załatwić tak, jakby wstrzymywała i od razu jak wejdziemy do ogrodu to siuśka :p Co mamy zrobić, żeby oduczyła się robić w ogrodzie?
I jeszcze jedno. Zaczęłam ją uczyć siad i już praktycznie umie ale ona jak widzi że coś mam- smaki to od razu jak na nią spojrzę to siada i się we mnie wpatruje. Więc nie wiem czy ona siada bo się nauczyła, czy ze skupienia :eviltong:
I jeszcze drugie:lol: Czy mogę uczyć ją naraz: siad, waruj, targetowanie, do mnie i łapę?
na razie uczę ją siad, waruj i targetowanie ręki i przedmiotów.

Link to comment
Share on other sites

Musisz wydłużyć spacery na zewnątrz, w końcu nie wytrzyma i się wysika. Żeby przyspieszyć możesz jej porzucać piłeczkę jak sobie pobiega to jej się szybciej zachce. Jak zrobi siusiu to daj nagrodę, możesz też dodać komendę to będziesz miała psa sikającego na zamówienie. Jak dorośnie to nawet nie będzie chciała robić siku w ogrodzie. Z czasem potraktuje go jak część domu.
Siada bo wie, że dostanie nagrodę ale to bardzo dobre, pomaga w dalszej nauce. Dobrze o niej świadczy, mądry piesek.
Tak możesz uczyć wszystkiego. Dla psa to dobre bo się szybko nie znudzi. Musisz tylko powtarzać sztuczki aby pies sobie utrwalił. Na każdą poświęcaj kilka minut i zmieniaj. Potem trochę aportowania i znowu. Psy lubią taką różnorodność.

Link to comment
Share on other sites

Od przywołania zaczyna się naukę szczeniaka ;)
Bez siadania i targetowania można żyć; bez przywołania ciężko. Najlepszy okres do "wdrukowania" psu przywołania to właśnie 2-4 miesiące, i prowadzanie szczeniaka na lince to jednak marnowanie tego czasu. 2-3 miesięczne maluchy boją się zazwyczaj oddalać od właściciela, pilnują się, podążają za nim i trzeba z tego maksymalnie korzystać, uczyć przychodzenia do nogi, podążania za właścicielem w terenie. Drepcząc za nim w tym okresie z linką uczycie go czegoś odwrotnego - że może łazić gdzie chce, a Wy go pilnujecie... Jak pies skończy 4 miesiące i później, ciekawość świata będzie coraz silniejsza, i jak do tamtej pory nie ogarniecie kontrolowania psa bez pomocy linki, to będzie już tylko trudniej i gorzej.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...