Jump to content
Dogomania

Niepokojące objawy u yorka


wioletka155

Recommended Posts

Moi drodzy. Moja sunia je tylko gotowane mięcho. Raz jest to indyk, raz kurczak, raz wołowina, czasem wątrobka. Do tego marchewkę i czasem ryż. Je tak od szczenięcych lat . Ostatnio się tak złozyło że jadla kuraka kilka dni pod rząd . Dostała biegunki. Kupala robiła wodnistego kilka razy dziennie, ale podalam jej lakcid i przeszło. Były dwa dni spokoju, potem myslac ze moze za duzo tego kuraka, ugotowalam ligawę wołową. Wszamała jak zwykle z apetytem i znowu po dwoch dniach wrocila biegunka. Natomiast nie byla już tak mocno wodnista. Mała tez saneczkowała. Poszłam do weta. Oproznił gruczoly- okazalo sie ze w jednym miala sporo tego dziadostwa. No i ok . Wet stwierdził że powinno przejść (opróżniamy gruczoły regularnie co 2 m-ce u weta). Dodatkowo mała dostała taletkę na odrobaczenie (tez regularnie ją odrobaczamy co 3 gora 4 m-ce, teraz minely dopiero 2 m-ce, ale wet mowil ze nei zaszkodzi). No i fajnie byl spokoj z 3-4 dni. Bez biegunek kupka normalna, nie saneczkowała. Minely z 4 dni i znowu wodnista kupa. Niezaleznie czy jadla wołowinę, czy kuraka. Tzn moze trudno nazwać to biegunka bo nie bylo wodnistej kupki, ale chyba z 5 razy w ciagu dnia robiła kupkę dosc miękką. Dodam ze mala puszcza okropnie śmierdzace bączki, czego wczesniej tez ni ebyło .

Wet wykluczył zapalenie na wskutek nagromadzenia się tego płynu w gruczołach, bo ją pod tym kontem badał. Cos jej wtedy dodatkowo podal, ale za chusteczkę odczytać nie mogę co to było. Podał pik i mowił ze za miesiąc dostanie kolejny, to taki niby zapobiegawczy by do zapalenia nie dosżło. Było to w tydzien temu i mala znowu fukcnjonowała normalnie po czym wczoraj i dziś znowu akcja. Kupal 4 razy dzienne, nie do konca wodnisty ale tez nie zwarty jak powinien byc. Do tego bąki smierdzące. Co to moż byc?
Jutro postara się wybrac do weta , ale nie wiem czy zdąze po proacy w najgorszym razie w wtorek .
Dieta urozmaicona, zadnych nowosci, nikt jej nie dokarmia... ni rozuiem skąd nagle te zmiany ...

Podpowidzcie coś.

Link to comment
Share on other sites

Przy gotowanej diecie piesek może mieć rzadsze q-ki. Spróbuj dawać wiecej gotowanej marchewki, jak dziecku. :evil_lol: To zagęszcza stolec. Wypełniacze są konieczne, samo mięso nie jest wystarczająca dietą.
Ja swojego karmię głównie gotową karmą, ale też się zdarza, że załatwia się częściej (zdarzają się dni, że robi dwukrotnie na każdym spacerze, zwłaszcza kiedy poszaleje z kumplami). Wtedy daję mu surowe szyjki drobiowe, ale mój psiak jest ciut większy i ma kundlowski żołądek.
PS. Z gruczołami mamy stały problem, czyścimy systematycznie co miesiąc.

Link to comment
Share on other sites

"wiatry" moga pojawiac się na skutek złej fermentacji w jelitach i pewnie stąd luzne stolce(bakterie?-pewnie dlatego lakcid pomógł),zastanów się czy aby przypadkiem pies nie zjada nieczystości na dworze-szczególnie sa na nie łase psy które dostaja "wyjałowiony"czyli gotowany pokarm.moze warto byłoby dorzucic rumen tabsa w tabletkach?moze zbadaj stolec,bo moze podjadajac cos na dworze nabawiła sie np.pierwotniaków na które tabletki p/robakom nie działają?
mam nadzieje że pies codziennie samego mięsa nie dostaje,że ten ryz i marchew sa codziennie dodawane do diety.

Link to comment
Share on other sites

Tak więc diagnoza jest taka: zapalenie jelita. MAła dostała leki w zastrzykach (jutro poproszę weta by CZYTELNIE napisał mi co jej podaje, nie sa to zadne sterydy bo zastrzeglam ze ona fatalnie reagowała po leczeniu sterydami) 3 zastrzyki przez 3 dni pod rząd ma brac i jutro dostanie coś do domu. Dodatkowo kazał podawać jej ranigast po 1/4 tab.2x dziennie i lakcid 1x dziennie.
Mała je od szczeniaka gotowane miecho i ryz, mięcho róznorakie. Wątróbkę dostaje rzadko. Wet mówił ze na pewno to nie zaszkodzi jak sie rzadko podaje. Ryż jest tak co drugi dzien, marchewka codziennie, czasem tez dostaje makaron gotowany -1 w tyg np. Mięcho jada raz wołowe, raz drób, watróbkę dostaje nie częsciej jak 2-3 razy w miesiącu-wet mówił ze taka częstotliwośc jest ok , ale nie częściej. Nigdy nie zjadła nic na dworze, chodzi ciągle na smyczy, nie ma "ciągot" do kup innych piesow. Nie mam pojęcia skąd to się wzięło, bo nic jej w diecie nie zmieniłam.
Wet pytal też czy ona ma taki odruch JAKBY wymiotny przy przelykaniu śliny bo to ponoc jeden z objawow zwiazanych z zapalenie jelit . A ona tak ma. Jakby chciala przelknąc a nie mogła. Tzn połyka normalnie ale tak jak ludzie nieraz mają przy bólu gardla ze przełykając pręza się i poruszają głowa do przodu -ona to sami robi od paru dni.
Czasem dostaje tez jakiś smakołyk .
A tak przy okazji powiedzcie mi , czy moge jej dać do obgryzania kość z golonki indyczej? Mąz sobie nieraz gotuje i nie wiem ...

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli Twój piesek ma delikatne jelita, to absolutnie nie dawaj jej kości. A już absolutnie gotowanych!
Najlepiej poszukaj sobie porad dotyczących kości na wątku barfu, ewentualnie u cioteczek posiadających yorki.
Ja miałam pudelka, który miał ciągłe kłopoty z jelitami, też dawałam mu wyłacznie gotowane jedzenie, ale jakikolwiek "przysmak" w postaci np. okrawka wędliny wywoływał u niego krwawe biegunki. O kościach nawet nie myślałam. Baaa, mogłam mu gotować wyłącznie drób, bo już wołowinia... patrz wyżej.
Gotowanie kości ponoć zmienia ich strukturę, lepiej dawać surowe lub sparzone szyjki drobiowe.

Link to comment
Share on other sites

Rozumiem. Dobrze wiedzieć. Ona za wszelką cenę probowała dobrać się do szpiku jak jj kiedyś tam dalam kość bodajże z żeberka wieprzowego -nie pamiętam juz, bo dawno to było.
Tak więc. Dziś skonczylam leczenie zastrzykami malej i zalecenia do domu :
Synulox 250mg 1/2 tabl co 12 godzin od jutra przez 7 dni.
Bioprotect 1 kapsułka 1x dziennie przez 6 dni.
Metronidazol 1/4 tabl przez 7 dni.
Ranigast przez 14 dni po 1/4 tabl 2x dziennie

Za 2 tyg badania krwi dot wątroby.

Mam małej dawać WYŁACZNIE mięcho z ryzem i marchewkę, bez jakichkolwiek smakołyków, kostek, cukierków itd przez te 7 dni, a za 2 tyg zrobic badanie krwi.

Zapytalam raz jeszcze o tą wątróbkę i stanowczo zaprzeczył temu, by zupełnie niewskazane było jej podawanie od czasu do czasu. Mówił ze psy ją lubią i jest dodana nawet do wszelkiej maści karm suchych.mokrych itd. I że można dawac jednak nie częsciej jak raz w tyg i małe ilosci, bo procz tych złych skladników ma tez sporo dobroczynnych.

Więc tyle wiadomości po dziejsziejszej wizycie.
Dziękuję za wszelką pomoc i informacje:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...