Jump to content
Dogomania

Chihuahua "oduczył" się załatwiana na matę / podniesiona łapa


allgie83

Recommended Posts

Witam,

Mamy problem z naszym 7 miesięcznym, superowym chihuahua :)
Generalnie jest bardzo grzeczny ale ostatnimi czasy, od kiedy to nauczył się sikać z podniesioną nogą na dworze, w domu zaczął wariować.. Nauczony był od małego załatwiać się w domu, na macie. Zawsze, ale to zawsze grzecznie tam to robił. Nie było z nim żadnych problemów. Kiedy miał ok. 4 miesięcy, kupiliśmy do mieszkania dywanik na środek salonu. Polubił go i niekiedy zaczął na niego siusiać.. Ale odzwyczaił się. W tej chwili skończył 7 miesięcy. Jak pisałem wcześniej, nauczył się siusiać na dworze z podniesioną nogą i dosłownie podczas 15 minutowego spaceru potrafi z podniesioną nogą, siusiać po trochu nawet z 10 razy byle by tylko znaczyć teren :)

Ale teraz do rzeczy..

Piesek zaczął siusiać w domu poza matą.. Zawsze kiedy jesteśmy w innym pomieszczeniu i tego nie widzimy. Podnosi nogę i robi to na boki sofy, firanki i dywanik… Jest to bardzo męczące.. Kiedy siedzimy niedaleko lub z nim, zawsze przykładnie siusia kucając i załatwia się na macie.

Co zrobić?

I co najważniejsze, nie jesteśmy w stanie nauczyć go tylko i wyłącznie siusiania na dworze. Zwłaszcza zimą byłby z tym problem z takim maluchem przy -20C bo od razu by nam zamarzłJ Stąd od małego chcieliśmy aby załatwiał się na macie i oczywiście jak chce, podczas spacerów na dworze :)

Jest to dla nas priorytet aby "wrócił" do normalności, ponieważ niedługo kupujemy mu brata, drugiego chihuahue i nie chcemy żeby "uczył" go złego i sikania gdzie popadnie gdy nie patrzymy :)

Z góry dziękuję za porady

W awatarze jego mordka :)

Link to comment
Share on other sites

Z tym sikaniem to straszny problem... Słyszałam, że chihuahua ogólnie sprawia więcej problemów z nauką czystości niż inne psy. Czy to prawda? Chciałam mojej małej bichonce kupić siostrzyczkę innej rasy. Rozważałam chihuahuę, ale już z tą moją dziewczynką jest trudność z sikaniem, więc jak dwie będą sikać po całym mieszkaniu to mnie coś trafi...

Link to comment
Share on other sites

hmmm jesteście pewni że chihuahua ma obowiązek całe życie sikać na matę ? Znam dwie mieszkające obok sunie chihuahua i jednego miniaturowego pinczerka ...każdy z nich spaliłaby się ze wstydu sikając w domu . A suczkom zima pewnie jeszcze zimniej bo muszą kucnąć :) Po prostu zimą robią błyskawiczne spacerki i szybciutko załatwiają co trzeba . Pewnie nie czytały że nie wypada będąc takim małym sikać na dworze :) bo już od kilku lat każdym rankiem widuję je na porannym siku

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Lady_Arashi'] Słyszałam, że chihuahua ogólnie sprawia więcej problemów z nauką czystości niż inne psy. Czy to prawda?.... [/QUOTE]
Nie,to nieprawda, to wina właścicieli, którzy w sposób szczególny z racji wielkości traktują swoich pupili. A allgie83 musicie rozpocząć naukę czystości od podstaw. Chłopaczek dorasta i nie będzie siusiać w jedno miejsce.

Link to comment
Share on other sites

to w zimę Twój pies w ogóle nie wychodzi na dwór? biedne zwierzątko. ja rozumiem nauczyć załatwiania na matę psiaka, który musi zostawać długo w domu sam, ale nie na zasadzie: sikasz do kuwety to spacerów nie ma.
psiak dorósł i znaczy sobie teren tak jak mu pasuje. skoro nie nauczyliście go, że potrzeby załatwiamy tylko na dworze to i dom traktuje jak toaletę. ja bym zaczęła od porządnego wyszorowania wszystkich obsikanych elementów, a następnie od ponownej nauki czystości. upilnowałabym psa w domu i za każdym razem jakby chciał sikać w niedozwolonym miejscu to bym go karciła, wynosiła na miejsce, gdzie ma się załatwiać i nagradzała za poprawne załatwienie.

Link to comment
Share on other sites

Znałam duet maltańczyk i [COLOR=#000000]chihuahue. Podobno już wykastrowani.

Przed kastracją to była jakaś masakra. Szkraby siusiały praktycznie non stop znacząc teren. Włącznie z załatwianiem się na poduszkę właścicielki.

Też były maty i kiepska nauka załatwiania swoich potrzeb na zewnątrz.

Troszkę tego nie rozumiem. Mam większe psy ale jak jest -20 to też nie błąkam się godzinami. Szybki wypad i do domu. [/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

To to nie jest prowokacja? :eviltong:

Ja w ogóle tego nie ogarniam... Ale że co mu się niby stanie, jak wyjdzie zimą na dwie minuty?
Polubił dywan i zaczął na niego sikać? Drugi pies miałby sikać w domu, bo by się NAUCZYŁ od pierwszego?

Jakaś lekcja albo dobra książka na temat psów by się przydała chyba :cool3:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...