Jump to content
Dogomania

Idealny moment na sterylizację między cieczkami


Milka__

Recommended Posts

Witajcie, mój TŻ ma zamiar wysterylizować swoją 5-letnią sukę (labrador). Cieczki dostaje regularnie co ok. 5 miesięcy. Ostatnia skończyła sie na początku sierpnia.
Sunia ma poczatek zwyrodnienia stawów, ale poza tym jest okazem zdrowia, jak na laba to ma świetną, bardzo smukłą sylwetkę.
Z tego co wiem najlepiej sterylizować w środku cyklu i tak byśmy zrobili, ale szykuje nam się dłuższy wyjazd i w zasadzie jak nie teraz to potem do kolejnej cieczki znów nie będzie okazji, żeby to zrobić. Teraz ja mam miesiąc wolnego, więc mogłabym poświęcić jej maksimum mojego czasu. Jakie jest ryzyko zachorowania na jakieś sucze przypadłości, jeśli wykonamy sterylkę w niewłaściwym czasie? Czy ktoś się z tym spotkał?
Jako wieloletnia wolontariuszka schroniska, gdzie wszystkie suki sterylizuje się od razu po upływie 2-tygodniowej kwarantanny nie zauważyłam u żadnej z nich żadnych przypadłości posterylkowych, a sterylizowane były w różnym czasie (pomijam skłonność do otyłości). W schroniskach nie zwraca się uwagi na to, w jakim momencie cyklu jest suka (oczywiście podczas cieczki i zaraz po niej nie wykonuje się zabiegu, chodzi mi o miesiące). Zastanawiam się więc, jak to wygląda w praktyce. Czy widać jakąś dużą różnicę między sukami sterylizowanymi w środku cyklu a np. zaraz po cieczce (miesiąc, góra dwa)?
I czy sterylka może jakoś wpłynąć na rozwój osteoporozy?

Link to comment
Share on other sites

sterylizacja nie powinna wpływać na gosp.mineralną.moja miesiąc po cieczce była sterylizowana(upłynęło juz 7 lat od tego momentu)i po pewnym czasie,chyba po 2 lartach od sterylizacji miała epizod posterylkowego nietrzymania moczu ale zaradzilismy hormonami i teraz jest od dłuzszego czasu ok

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź.
W czwartek rano jedziemy do weta na badania (krew, serducho) i pokażę mu też zdjęcia rentgenowskie stawów. Chciałabym też zrobić, jeśli będzie opcja, powtórkę tych zdjęć, żeby zobaczyć jak się rozwija osteoporoza. No i mam mnóstwo pytań, dlatego pomyślałam, że warto się umówić na taką rozmowę. Wtedy też umówimy termin zabiegu.

Link to comment
Share on other sites

Milka a skąd u Ciebie obawy jeśli chodzi o osteoporozę? Nie ma zbyt wielu publikacji naukowych związanych z problemem tej choroby u psów. Wiadomo że po zabiegu pozbawimy sunię głównego źródła estrogenów które jednak ma wpływ na gospodarkę mineralną. Porozmawiaj na ten temat z weterynarzem. Ja bym się bardziej obawiała nadmiernego przyrostu masy ciała który obciąży stawy niż tej osteoporozy.

Link to comment
Share on other sites

Ona ma artrozę (zwyrodnienie), przepraszam za pomyłkę. Obawy wzięły się po po prostu z mojej niewiedzy ;) Sterylizacja jest jednak poważną ingerencją w organizm, więc wolałam się upewnić, czy nie przyniesie to negatywnych skutków pod tym właśnie kątem. Poza tym wiem, że np. u kobiet jest tak, że po okresie menopauzy są szczególnie narażone na właśnie osteoporozę i jest to spowodowane nagłym spadkiem estrogenów... jakby nie patrzeć u suk może być podobnie, bo też pozbawiamy ich tych hormonów.
Znalazłam w internecie taki fragment: "(...)[I] stężenie tych najważniejszych żeńskich hormonów ma istotne znaczenie w rzeszotowieniu kości (osteoporozie). Utrata masy kostnej najwyraźniej zaznacza się w pierwszej dekadzie po menopauzie.[/I]"
[LEFT][COLOR=#000000] [/COLOR]
[/LEFT]
Co do wagi to suczka miała bardzo dużą nadwagę, ale 2 lata temu ostro się za nią wzięliśmy i udało nam się osiągnąć wspaniałe efekty, które widoczne są do dziś. Mam nadzieję, że tak pozostanie.

Link to comment
Share on other sites

Myślę że nie ma się czego bać, sterylizacja ma wiele plusów i minus w postaci takiej, że zarówno psy jak i suki tyją co obciąża stawy. Skoro udało Wam się ją odchudzić, nie powinno być problemów żeby utrzymajć jej figurę w ryzach :) a jaka będzie wygoda, nie trzeba będzie jej pilnować w czasie cieczki itp. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...