Jump to content
Dogomania

Wybór maści psa- sprawa kontrowersyjna?


Aletheia

Recommended Posts

a ja tam sadze, ze "polepszanie rasy" to jest slogan wyciagniety z dupy i jest on popularny na dogomanii tak jak wyswiechane opowiesci o podbiegaczach, archetyp hodowcy jak jakiegos znawcy i nie wiadomo kogo itd. powtorze raz jeszcze: hodowla psow zgodnie z regulaminem zkwp ma charakter amatorski.
przecietne mioty po zwyklych poprawnych psach sa POTRZEBNE na rynku i nie rozumiem dlaczego posiadanie na sprzedaz takich sczeniat mialoby byc wstydem. zdrowy, dobrze odchowany, PRZECIETNY szczeniak to jest wlasnie to, na co jest zapotrzebowanie na rynku.
z PRZECIETNYM szczeniakiem mozna pokazywac sie na wystawach-bez przedady, ile w stawce jest psow wybitnych? wiekszosc z nich to wlasnie takie przecietne, mniej lub bardziej poprawne pieski sprzedane jako WYBITNE, z CIEKAWEKO SKOJARZENIA itd.

tyle ze za PRZECIETNE szczenie cena rowniez powinna byc PRZECIETNA. i to by bylo uczciwe oraz sprawialoby, ze pseudohodowcy nie mieliby az tylu klientow.

aaa i jeszcze jedno: UCZCIWOSC. jesli za dwa lata pojade z moja DROGA importowana suka o ZAJEBISTYM rodowodzie, zywiona DOSKONALA KARMA i w ogole co tam jeszcze zajebistego chcecie, oczywiscie PRZEBADANA, ZDROWA, CZYSTA DZIEDZICZNIE itd. na krycie do uk albo finlandii i okaze sie, ze moje wyczekane ZAJEBISTE szczeniaczki maja slabe glowy, brzyfkie katowania i polamane ogonki to kuurde...nie sprzedam ich za 3500 zeta za sztuke, gdyz najzwyczajniej w swiecie MAM DOBRZE W GLOWIE.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='motyleqq']no tak, to wszystko prawda. czasem na stronach hodowli można przeczytać, że cena jest ustala indywidualnie dla każdego szczeniaka. tak właśnie powinno to wyglądać, wiadomo że jeden pies jest 'lepszy', a drugi nieco mniej. tak często na dogo się radzi ludziom 'weź peta, będzie taniej', ale gdzie tego peta znaleźć? i teraz jak się dziwić tym, co idą do pseudo? nie każdemu zależy na 'wybitnym' psie i to jest chyba zrozumiałe...[/QUOTE]

ooo no wlacha "wez peta".
z tym ze ja nie chce np. szczeniaka z wada zgryzu, labka z cielistym nosem, cavisia z plama na jednym oku itd.
chce kupic zwykle, przecietne szczenie danej rasy bez niewiadomo czego w rodowodzie i nie nie wiadomo co jesli chodzi o eksterier. i sa takie szczenieta. jest ich od cholery. tylko ze maja nieuczciwa cene.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='a_niusia'][B]a ja tam sadze, ze "polepszanie rasy" to jest slogan wyciagniety z dupy[/B] i jest on popularny na dogomanii tak jak wyswiechane opowiesci o podbiegaczach, archetyp hodowcy jak jakiegos znawcy i nie wiadomo kogo itd. powtorze raz jeszcze: hodowla psow zgodnie z regulaminem zkwp ma charakter amatorski.
przecietne mioty po zwyklych poprawnych psach sa POTRZEBNE na rynku i [B]nie rozumiem dlaczego posiadanie na sprzedaz takich sczeniat mialoby byc wstydem[/B]. zdrowy, dobrze odchowany, PRZECIETNY szczeniak to jest wlasnie to, na co jest zapotrzebowanie na rynku.
z PRZECIETNYM szczeniakiem mozna pokazywac sie na wystawach-bez przedady, ile w stawce jest psow wybitnych? wiekszosc z nich to wlasnie takie przecietne, mniej lub bardziej poprawne pieski sprzedane jako WYBITNE, z CIEKAWEKO SKOJARZENIA itd.

[B]tyle ze za PRZECIETNE szczenie cena rowniez powinna byc PRZECIETNA. i to by bylo uczciwe oraz sprawialoby, ze pseudohodowcy nie mieliby az tylu klientow.
[/B]
aaa i jeszcze jedno: UCZCIWOSC. jesli za dwa lata pojade z moja DROGA importowana suka o ZAJEBISTYM rodowodzie, zywiona DOSKONALA KARMA i w ogole co tam jeszcze zajebistego chcecie, oczywiscie PRZEBADANA, ZDROWA, CZYSTA DZIEDZICZNIE itd. na krycie do uk albo finlandii i okaze sie, ze moje wyczekane ZAJEBISTE szczeniaczki maja slabe glowy, brzyfkie katowania i polamane ogonki to kuurde...nie sprzedam ich za 3500 zeta za sztuke, gdyz najzwyczajniej w swiecie MAM DOBRZE W GLOWIE.[/QUOTE]

No tu się nie zgodze, bo ja na ten przykład mam określony typ psa, który mi się podoba i tez wiem jaki chciałabym charakter. Co wzmocnić w psie, co ewentualnie uzupełnić.
Przykładowo suka z zarąbistym charakterem i mega fajną głową, ale dość lekka i taka "sportowa", pokryta psem o grubszej kości MOŻE dać fajne wyrównane szczeniaki. Bliżej wzorca, jako, że rot nie ma byc chuchrem. I to mam na myśli mówiąc o polepszaniu.

Co do reszty, dokładnie o to mi chodzi, wszystko wybitne, gdzie tak naprawdę z wybitnością nie ma nic wspólnego. Nazywanie rzeczy po imieniu. Tylko, że za przeciętnego psa już nie wypada skasować jak za wybitnie rokującą jednostkę wiec się upiera przy tej wybitności. I tego ja tez nie rozumiem.

Bo ja chętnie wezmę tego przecietnego psa, bez szans na kariere wystawową, byle tylko miał w glowie to co powinien przedstawiciel rasy miec.

Link to comment
Share on other sites

taaa "co wzmocnic", "co uzupelnic", "suka moze dac":))))))))))

z miotu mojej Ronji wiekszosc szczeniat rozjechala sie po swiecie. Ronja jest po wybitnym, legendarnym psie, ktory od kilku lat nie zyje, a ona jest z pierwszego i jak dotad jedynego miotu po jego smierci. jej matka tez jest zajebista, na te szczenieta bylo od cholery chetnych mimo badzmy szczerzy zabojczej ceny. i oczywiscie przemyslany inbreed, odpowiedni rodzice i wyszlo super. wiekszosc z nich robi swiatowe kariery wystawowe. szczegolnie chlopaki. przed drugim rokiem zycia niektorzy z nich porobili juz dzieci po calej europie.

co to ma do tego? otoz ten miot caly jest podzielony na dwie czesci: czesc z nich to psy o bardzo mocnej kosci, niezbyt wysokie o mocnych glowach i jak na ten wiek krotszym futrze, druga czesc to psy mega dlugowlose, wyzsze, delikatniejsze w konstrukcji o zupelnie innej anatomii.

zaplanowane? nie. loteria.
hodowla to jest w duzej czesci wiedza, ale amator takiej wiedzy nie ma. dlatego istotniejsze niz wiedza jest szczescie. bo szczerze watpie, zeby np. hodowczyni moich psow, ktora z zawodu jest lekarzem, nie hoduje czesto ani duzo, ale robi tylko DOBRE, ELITARNE (wiecie, co mam na mysli...) krycia, wyszla od rewelacyjnej, wybitnej suki (miala szczescie)...segregowala zarodki w macicy. ot po prostu SZCZESCIE. kwestia tego, zeby swoje szczenieta umiec ocenic obiektywnie i powtorze UCZCIWIE.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='a_niusia']taaa "co wzmocnic", "co uzupelnic", "suka moze dac":))))))))))

[/QUOTE]

Owszem, można ciut wpłynąc na jakość szczeniaków, poprzez przemyslane skojarzenia, przykład juz podałam, i owszem szczescie jest potrzebne, bo może to się udać, a może nie wyjśc zupełnie, co wcale nie wyklucza, ze jakiś zamysł takiego a nie innego miotu był. I jest to jakas tam myśl hodowlana i polepszanie rasy.

z resztą się nadal zgadzam, bo bez względu na to czy miocik się uda i bedzie fajny, czy wyjdzie beznadziejny, trzeba umiec to ocenić i nie wciskać kitów, ze wszystko super rewelacja, kiedy tak nie jest. Co wcale nie wyklucza tego, że można mieć pomysł na hodowlę i to co chciałby się osiągnąć.

Link to comment
Share on other sites

Trzeba też pamiętać że nie tylko po rodzicach, ale także dziadkach i pradziadkach szczenięta dziedziczą ;) I w miocie może urodzić się taki klonik dziadka więc pod uwagę należy brać więcej pokoleń pod uwagę. Poza tym po mocnym psie i słabej suce może wyjśc jedno wyrównane a reszta np. po matce. Dlatego zgadzam się, to loteria. Po super championach wychodzą czasem masakryczne szczeniaki, dobrym podglądem na to co może się urodzić są szczenięta z wcześniejszych miotów, dają jakiś tam obraz tego jaki może być szczeniak z danego skojarzenia.

Link to comment
Share on other sites

ooo mnie jeszcze smiesza takie wywody znawcow, ze szczeniak "dziedziczy po dziadkach" oraz ze o ujawniani sie niektorych cech "w co drugim pokoleniu":)))
to nie jest nawiazanie do tego, co ty napisalas, fauka. po prost czesto czytam takie *******y...

odpowiedz jest jedna: do podstawowy przypomniec sobie, co to crossing over zanim zaczniecie pociskac *******oly lub za hodowle sie brac.

Link to comment
Share on other sites

Wiesz, moi rodzice nie należą do osób wybitnie wysokich (moja mama ma 160cm wzrostu) a ja mam 180cm wzrostu. Okazało się że jakaś babcia (Filomena! :P) była również bardzo wysoka jakimś cudem wyszło to u mnie. Czasem w miotach też rodzą się takie kloniki dziadka/babci choć ie wiem jak duży ma to wpływ na miot. Bo załóżmy połączymy psy długowłose i nie urodzą się w takim miocie krótkowłose mimo że w rodowodach obu lini są psy również w krótkim włosem, przynajmniej nie zaobserwowałam tego przeglądając linie borderów a u nich jest dosyć duże zróżnicowanie pod tym względem.
Hodowcy często też zwalają "a to może babka była taka i owaka" jak jest jakiś problem ze szczeniakiem, choć potem okazuje się że np. ojciec aniołem nie był ale hodowca nie może przyznać się do złego wyboru repa.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Fauka']Wiesz, moi rodzice nie należą do osób wybitnie wysokich (moja mama ma 160cm wzrostu) a ja mam 180cm wzrostu. Okazało się że jakaś babcia (Filomena! :P) była również bardzo wysoka jakimś cudem wyszło to u mnie. Czasem w miotach też rodzą się takie kloniki dziadka/babci choć ie wiem jak duży ma to wpływ na miot. Bo załóżmy połączymy psy długowłose i nie urodzą się w takim miocie krótkowłose mimo że w rodowodach obu lini są psy również w krótkim włosem, przynajmniej nie zaobserwowałam tego przeglądając linie borderów a u nich jest dosyć duże zróżnicowanie pod tym względem.
Hodowcy często też zwalają "a to może babka była taka i owaka" jak jest jakiś problem ze szczeniakiem, choć potem okazuje się że np. ojciec aniołem nie był ale hodowca nie może przyznać się do złego wyboru repa.[/QUOTE]

chyba tez powinnas poczytac o crossing over...bez urazy:))))))))

serio...to, ze jestes wysoka to nie jest "jakims cudem":))))

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Fauka']Poczytam :) Czyli jak hodowca mówi że rodzice byli spoko tylko dziadek/babcia widocznie nie byli spoko to znaczy że bzdura?[/QUOTE]

ale co bzdura?
ze rodzice sa spoko czy ze dziadkowie nie byli spoko?


ej geny dzialaja tak, ze krotkiego czy dlugiego penisa mozesz odziedziczyc po matce, ktora wcale nie ma penisa:)))))))

Link to comment
Share on other sites

To może żeby rozjaśnić niektórym - "dziedziczenie po dziadkach" to skrót myślowy. Proste i logiczne, że młode dziedziczą po rodzicach, ale co Ci rodzice mogą im w tych genach dać, a co niekoniecznie ujawniło się u nich samych, można sobie w pewnym stopniu zobaczyć u wcześniejszych pokoleń i ogólnie krewnych (oczywiście nie dotyczy to wszystkich cech).

A wzrost jak dobrze pamiętam jest u człowieka determinowany przez polimeryczne działanie genów, jak odcień skóry; stąd po wysokich rodzicach może urodzić się niskie dziecko, i odwrotnie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Fauka']To tak jak z łysieniem u facetów? Poczytałam trochę, wynika z tego że to naprawdę loteria. Na wiki nic nie ma, dla zainteresowanych znalazłam to - [URL]http://www.sciaga.pl/slowniki-tematyczne/2339/crossing-over/[/URL][/QUOTE]

hahaha lysienie tez mozna odziedziczyc po starej. jest tez o tym na sciaga.pl, bo to popularny temat szkolny.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Co do jakosci szczeniorow, to 'moja' rasa jest wg mnie cholernie droga. Za dosc dobre, ale wg mnie nie genialne psy z polski niektorzy biora 6 tysiecy. 4 tysiaki za suke to norma.
kurde, bostony to sa 'ozdobki' , nie psy uzytkowe czy do sportu. I mam placic 6 tysi za psa ktory jest ladny?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

[quote name='Fauka'].... Bo załóżmy połączymy psy długowłose i nie urodzą się w takim miocie krótkowłose mimo że w rodowodach obu lini są psy również w krótkim włosem, przynajmniej nie zaobserwowałam tego przeglądając linie borderów a u nich jest dosyć duże zróżnicowanie pod tym względem.....[/QUOTE]
I napiszę tylko - i nie ma prawa żeby się w takim kontekście urodził krótkowłosy ! .....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...