Jump to content
Dogomania
Natalia i Ori

Chcesz kupić border collie lub już go masz? Przeczytaj ten artykuł!

Recommended Posts

Tłumaczyła Beata Banaszak

[B]BORDER COLLIE - PIES Z PROBLEMAMI?[/B]

To znany widok: sztywne, napięte ciało, zastygnięty w bezruchu, skoncentrowany, powoli podkradający się - nie spuszczający wzroku z owiec . Na gwizdek, odwraca się, biegnie dużym łukiem , na inny gwizd kładzie się . Nigdy nie traci koncentracji , widzi owce - nawet jak się odwróci. Na inny gwizd, skrada się do przodu. Prowadzi biegnące w stadzie owce aż do pasterza.

To fascynujące widzieć jak Border Collie pracuje. Szybko zdajesz sobie sprawę jak szczególne są te psy . Niestety, to za mało aby wiedzieć co to znaczy prowadzić Border Collie. Możemy być poinformowani, w pełni przygotowani - jednak często idzie źle. Dlaczego?

Aby współdziałać tak silnie z pasterzem, Border Collie ma wysokie pragnienie "chcesz to proszę ". Ponadto, mimo atletycznej budowy, to bardzo drobna i wrażliwa istota, oczywiście, o atrakcyjnym wyglądzie. To sprawia, że Border Collie jest bardzo atrakcyjny nie tylko dla pasterzy.

Szczególnie w psim sporcie, można spotkać tę rasę, w bardzo korzystnym świetle. Niezależnie od tego, czy to Agility , Obedience , czy inne psie sporty - wszędzie tam, gdzie pojawia się Border Collie, jest on na czołowych lokatach. To oczywiście sprawia, że są bardziej pożądane. On wydaje się być gwarancją sukcesu, i dlatego że tak łatwo go dostać wybieramy jego.
Patrząc na problematyczną stronę tych psów szybko się okaże że jest tego trochę. Częstą przyczyną "nadmiernych wymagań ", są incydenty z pogryzieniem . Prawie każdy widział też „szalone bordery”.
Również na zawodach można je zobaczyć wychodzące rozszczekane z klatek zanim jeszcze nastąpi bieg na parkurze, a następnie szybko znikają z powrotem w swoich klatkach.


JAKI JEST PROBLEM Z BORDER COLLIE?

Border Collie to pies " pracujący ". Pies, który zaganiania owce w Anglii na dużych powierzchniach, które nie są dostępne dla ludzi. Owce mogą bardzo szybko uciekać. W tej pracy żadna rasa pasterska nie może się równać z border collie, które są wyhodowane w bardzo ścisłym specjalistycznym kierunku. Border Collie dla swoich wyjątkowych cech został wybrany do pracy ze zwierzętami gospodarskimi. To sprawia że jest idealnym psem do pracy z owcami , jednak może być dosyć problematyczny jako pies rodzinny. Jakie cechy stwarzają potencjalne problemy rasy Border Collie? Dlaczego są te psy dla przeciętnych właścicieli psów są zbyt trudne? Dlaczego te psy w specyficznych sytuacjach gryzą skoro Border Collie są uznane jako przyjazny z charakteru, czy w rzeczywistości go naprawdę znamy ?


BORDER COLLIE TO PIES PRACUJĄCY

Border Collie aby wykorzystać jego potencjał musi pracować.
Często słyszy się takie wypowiedzi o border collie : “To pies, który musi dużo robić”, “musi pracować cały dzień, aby się nie zanudzić” Jeśli zakłada się, że Border Collie potrzebuje dużego obciążenia, to już mamy pierwszy błąd. Założenia katastrofalne . Oczywiście pies potrzebuje „pracy” , ale tak naprawdę potrzebuje „zadania” . A to nie oznacza że pies potrzebuje pracować non stop!
Pasterz prowadzi swojego psa do pracy, gdy tego potrzebuje. Jeśli w zimie owce są w owczarni, lub na wiosnę są jagniaki, pasterz nie wykorzysta psa. Gdy pasterz potrzebuje psa, pies idzie do pracy - a jeśli nie, to żyje częściowo nawet przez cały tydzień jako "bezrobotny". I te psy mają się tak bardzo dobrze.
Duże przeciążenie pracą wszechobecnie panujące jest wręcz zabójcze dla tych psów.
Dwa razy w tygodniu Agility, potem jeszcze coś, następnie posłuszeństwo i długie spacery robią z tego psa kukłę - robota pracującego. To dla innych psów nie jest zbyt wiele - dla Border Collie to za dużo. Border Collie potrzebuje "obciążenia" i wyzwania w pracy oraz ogromną ilość odpoczynku pomiędzy na regenerację. To jest skala którą trzeba zachować.


BORDER COLLIE GONI!

Niektórzy tutaj pomyślą "ale to jest pies pasterski" . Oczywiście, Border Collie to pies pasterski, ale jego zachowania popędowe to nic innego niż zachowania łowieckie.
Wilk nie opiekuję się owcami on je zjada. Wilk poluje na swoją ofiarę i goni ją. W hodowli psów pasterskich używano tego zachowania łowieckiego wybierając tylko niektóre sekwencje z nich. Zostało wyłączone rozgonienie i zabijanie a zamiast tego zachowania położono nacisk na pozostałych sekwencjach łowieckich.
W ten sposób border collie nie tylko skrada się i czai się. On także zatacza wielki okrąg wokół „zdobyczy” i często zatrzymuje się na godzinie 12 do pasterza i tam je prowadzi aby pasterz przejął dalszą część polowania. Czyli on poluje wspólnie ze swoim właścicielem.
Problem jednak w tym, że jeżeli osoba nie chce tego polowania a pies wykonuje swój program zachowań uwarunkowanych genetycznie. I jeśli pies myśli że, kilkoro dzieci ludzkich, należy poprowadzić to może być niebezpiecznie.


BORDER COLLIE REAGUJE SILNIE NA BODŹCE WIZUALNE I AKUSTYCZNE

Do swojej pracy istotne jest, aby pies widział owce, które uciekają w odległości. Ważne jest również, że się zatrzymuje nawet na odległy i cichy gwizd właściciela. Border Collie musi zobaczyć nawet najmniejsze zmiany w stadzie owiec i reagować natychmiast. Należy w związku z tym do psów , które reagują szybciej na wizualne (ruchu) bodźce i słuchowe bodźce niż inne rasy . Jest to jednak problematyczne, w codziennym życiu. Oczywiście, Border Collie nie wie, że w dużej odległości porusza się owca. On reaguje na ruch w oddali. Zauważa ruch na horyzoncie i reaguje instynktownie tak jak na biegaczy. Jeśli w Sylwestra i przy innych okazjach grzmią petardy , dużo Border Collie reaguje bardzo wrażliwie na te bodźce.
Takie rzeczy są trudne do zapobiegania dla przeciętnych właścicieli. Zanim oni zauważą że ktoś wyskakuje, lub jest daleko w ruchu , pies może już odpalić i zapolować co prowadzi do następnego punktu:


BORDER COLLIE JEST W MILISEKUNDZIE O 180 STOPNI

Border Collie musi reagować bardzo szybko. Musi natychmiast reagować na najmniejsze bodźce i biegnie bardzo szybko. Kiedy owca ucieknie od stada, pies powinien rozważyć nie tylko, czy on powinien pobiec po owce, musi też chronić pozostałe stado przed czyhającym niebezpieczeństwem przywrócić owce. Musi szybko przywrócić owce bez wcześniejszych rozważań. W życiu codziennym, jest to trudne, ponieważ pies również szybko odpowiada na wszystkie bodźce. Kiedy goni samochody, nie myśli o niebezpieczeństwach. Widzi, szybko poruszający się obiekt który jest bodźcem do uruchomienia zachowań łowieckich - właściciel nie ma dostatecznie dużo czasu aby zadziałać szybciej. Pies szybko popędzi za samochodem, co może być niebezpieczne dla niego i dla ludzi w samochodach bo może doprowadzić do kolizji.


BORDER COLLIE NIE JEST SPOKOJNY I MUSI NAUCZYĆ SIĘ ODPOCZYWAĆ

Wiele Border Collie, które są nadal pracuje przy owcach, mieszka w hodowli, na podwórku lub w stodole. Praca jest, psy wychodzą. Nie ma pracy psy nic nie robią Jeśli pies służy do pracy, musi dać wszystko z siebie. Pasterz nie może sobie pozwolić na utratę owcy, bo pies już nie może, bo jest zmęczony. Border Collie w swojej pracy jest na granicy obciążenia. Po pracy musi odpocząć .
W życiu codziennym oznacza to, że Border Collie ledwo pokazuje, że ma już dosyć. Bez względu na to, jak jest wyczerpany - kontynuuje swoją pracę. Nie ma "off" ( wyłącznika), ponieważ tak został wyhodowany . I tak może się zdarzyć, że pies po godzinie długiej gry w piłkę nie pokazuje że jest zmęczony i raczej padnie z wyczerpania, niż się zatrzyma samoczynnie. Kiedy jest za dużo, to właściciel musi podjąć decyzję odpowiednio wcześniej. „Odpoczynek " to coś, co musi się nauczyć te psy.


BORDER COLLIE JEST WRAŻLIWY

To pies, który ma w sobie wiele "twardości" aby móc kontrolować stado i wiele wrażliwości aby pasteż mógł jego kontrolować na dużym dystansie - dlatego tak ważna jest jego wrażliwość do pasterza. Dlatego , Border Collie szybko wykonuje i reaguje bardzo dobrze na każdym znak właściciela.
W codziennym życiu „twarda ręka” może spowodować więcej szkody niż pożytku. Siłowe metody połączone z krzykiem może nim zachwiać i doprowadzić do paniki . Na przemoc border collie reaguje bardzo szybko strachem i utratą zaufania. Wiele ras po takim doświadczeniu odbije się psychicznie , w border collie zostanie to bardzo głęboko.


BORDER COLLIE SZYBKO SIĘ UCZY

Kto teraz myśli, że powinien obchodzić się z nim jak jajkiem, zapomina, że te psy uczą się bardzo szybko i są bardzo inteligentne. Jako pies pracujący, potrzebuje dużo pracy razem z ludźmi, jest psem bardzo szybko uczącym się rzeczy, które pochodzą od człowieka. To nie działa tylko wtedy, gdy są to pożądane zachowanie - to działa tak samo dobrze z niechcianych zachowaniami.
Gdy można być przy innym psie „zrelaksowanym” przy Border Collie nie jest to możliwe. Border Collie obserwuję każde zachowanie człowieka, wyciąga wnioski i szybko stosuje nowo wyuczone zachowanie, bardzo konsekwentnie. On nie potrzebuje zbyt wielu powtórzeń – czasem wystarczy jedno zdarzenie i pies mutuje do małego tyrana, który opracowuje własną strategie . Na przykład : jeśli pies z sukcesem cię dociągnął na smyczy do ciekawie pachnącej latarni, nauczył się zachowania " ciągnięcie smyczy =sukces ". Jeśli pies miał kiedyś doświadczenie że obnażenie zębów w niewygodnej sytuacji przyniosło efekt, bardzo łatwo uogólni to do wszystkich sytuacji które się mu z tym skojarzą. Jeśli pies nauczył się głupiego zachowania przy jakimś psie, będzie to zachowanie powtarzał przy innych psach. Z powodu swojej inteligencji, nigdy nie jest zmęczony i ciągle próbuje nowych zachowań. Szczególnie w pierwszych latach życia bordera, należy uważać aby się samodzielnie nie edukował w zachowaniach niekorzystnych dla człowieka. To wymaga pewnej wiedzy i doswiadczenia w posiadaniu psa i szkoleniu.


PRZEWAGA BORDER COLLIE

Kto widział jak owca broni swojego jagniaka, lub kozioł broni swojej dziewczyny ten wie co musi zrobić border collie, aby zwyciężyć. To mit, że Border Collie nigdy nie gryzą. On korzysta z pomocy swojego hipnotyzującego wzroku i swoich naturalnych zachowań. To odpowiedzi na takie zagrożenia. Owce uciekają, jednak unieruchomione mogą zaatakować Ważne jest, aby przypomnieć że owce muszą się poruszać w tym kierunku w którym prowadzi je border collie. Jeżeli nie chcą, pies może je ugryźć.
To może być bardzo niebezpieczne w normalnym codziennym życiu. Border Collie są przyjazne w stosunku do ludzi, ale z pewnością mogą użyć swoje zęby, jeśli uważają, że jest to właściwe. Szybko się uczą, są inteligentne i jak zauważają każdy błąd swojego właściciela, tak zauważają je w innych sytuacjach.
Jeżeli dla border collie, ważne jest, aby ochronić swoja kość od ludzi, on będzie gryźć. Jeśli jest dla niego ważne, aby człowiek był dalej od niego , to również pokaże jak jest to dla niego ważne. A jeśli on uważa, że dziecko musi teraz " skarcić," zrobi to samo.


BORDER COLLIE MA SKŁONNOŚĆ DO PODEJMOWANIA WŁASNYCH DECYZJI

Jeżeli pies dostanie sygnał od człowieka w jakim kierunku ma prowadzić owce, posłucha, lecz jeśli pies musi skorygować oporne owce, musi natychmiast zareagować i sam podjąć decyzję. Dlatego ważne jest, aby pies przybierał formę "inteligentnego nieposłuszeństwa". Jest to trudne w życiu codziennym. Szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę wszystko, co zostało wcześniej opisane. Niekiedy mówi się że Border Collie, wykonuje pewne zadania, zanim właściciel podejmie decyzje. Tutaj nie pomaga szukanie nietypowych rozwiązań. Należy mieć na uwadze, pełne postępowanie psa, ponieważ ma skłonność do reakcji niezależnie i natychmiast oraz bezkompromisowo w danej sytuacji.


I WRESZCIE FANTASTYCZNE SŁOWO "PIŁKA"

Nawet najmniejszemu „szaleństwu” za łupem” należy przeciwdziałać tak aby nie stało się chorobliwym uzależnieniem .
Ze względu na zachowanie myśliwskie Border Collie goni zdobycz. Uwalnia się przy tym seria hormonów stresu. Uwalniają się bardzo szybko, jednak trzeba długiego czasu aby opuściły organizm
Rzucasz piłkę znowu i znowu i taki pies jest bardzo zestresowany. To tak jak narkotyk dla narkomanów, w głowie mają tylko to i tylko o nich myślą. Ponieważ te psy nauczyły się realizować w ten sposób, jak i odpowiadać na inne bodźce tym zachowaniem łowiecki, możemy dojść do punktu który będzie bardzo niebezpieczny.
Wyobraź sobie jak dzieci bawią się piłką, kijami i pies chce mieć na to wpływ, kontrolować i dostać to… Abstrahując od faktu, że jako stały stan stresu dla psa jest to bardzo szkodliwe na dłuższą metę i ma wpływ na jego psychikę i zdrowie. Nie ma powodu, od czasu do czasu, aby rzucić psu piłkę - ale musi to odbywać się w zasadzie w bardzo kontrolowanych warunkach.
Zmutowanie psa do " piłka, piłka" to znaczy że coś poszło nie tak i należy ponownie wrócić do innych zabaw .


BORDER COLLIE JAKO PIES RODZINNY?

Border Collie jako pies rodzinny? Jak widać nie musi być to nonsensem. Oczywiście, Border Collie jest po prostu "psem". On myśli, uczy się i zachowuje się jak pies. Jednak on niesie też zestaw typowych cech rasy i zachowań, które należy rozważyć przed zakupem .
Trudność polega na " obciążeniu", tu należy mieć więcej wiedzy , aby uwzględnić jego istotę, to co sprawiło że jest tak wyspecjalizowanym psem do pracy odpowiada bardzo wyspecjalizowany pies pracy.. Na pytanie "czy mogę wystarczająco wykorzystać Border collie ?" Należałoby raczej pytanie "Czy mam do czynienia z innymi psami i jak go chce wyszkolić?" Przeważnie nie chodzi tu o jego obciążenia, ale brak doświadczenia właściciela jak postępować z takim psem.
Jako pies rodzinny i towarzysz, ta rasa niesie ze sobą szereg zachowań, które są problematyczne w codziennym życiu. Jako takie, te psy są psami problemu tak rozmawiać.
Kto chce mieć ładnego psa, może chce troszkę szkolić i troszkę sportu z nim robić, powinien się zdecydować na inną rasę. Jest dużo innych ras bardziej odpowiednich do tego.
Ten pies jest dla tych, którzy chcą mieć psa, z którym można działać, zawsze mają dla niego nowe wyzwania, cieszą się inteligencją takiego psa, mają wystarczającą wiedzę i doświadczenie, aby nie popełniać błędów, Musza mieć wiedzę aby w razie problemów być w stanie w stanie wyprostować go ponownie, aby zmienić niepożądane zachowania w pożądanym zachowaniu. Jeżeli damy mu bezpieczeństwo, spokój i stabilność, tyle ile potrzebuje ten pies, wystarczająco uwzględniając jego wrażliwość- stanie się fantastycznym psem rodzinnym i pójdzie za swoim właścicielem w ogień.


RÓŻNORODNOŚĆ BORDER COLLIE - OSTATNIE SŁOWO O LINIACH

Na szczęście Border Collie to rasa która ma szeroką różnorodność genetyczną. To jest widoczne w wyglądzie i cechach. Wiele Border Collie jest hodowana jako "dog show", co jest wyraźnie sprzedawane jako pies rodzinny.
Nie jest selekcjonowany do pracy, ale w zależności od wyglądu. W przeciwieństwie do tych pracujących które są rozmnażane po próbach pracy i tylko w zależności od pracy a nie po to aby ładnie wyglądały. Te psy powinny iść do właścicieli, którzy również znają się na psach. Aby także ich „popęd” zaspokoić w zatrudnieniu zastępczym.
Psy nie mogą żyć, rozwijając problematyczne zachowania, takie jak ustalanie hierarchii, ganianie samochodów itp… Nie zawsze pomaga, odciąć się od tych problemów, prędzej czy później katastrofa nieunikniona.
Oczywiście pozostaje pytanie, czy pies który jest selekcjonowany na wygląd i zatraca pierwotną użytkowość nadal spełnia wymogi rasy. Jeżeli nie będziemy selekcjonować na pierwotną pracę, jego zachowania mogą zaniknąć.
Jednak trzeba też pamiętać, że Border Collie z linii pracujących nie mogąc pracować przy owcach, może przerzucić te zachowania na inne opisane tutaj. Może nie móc pracować ale to jest częścią jego istoty, tego nie da się wyłączyć.
Wiele zachowań które pokazuje Border Collie jest niezwykle złożone i dziedziczone. Zawsze może się zdarzyć, że pies z linii pracujących nie ma talentu i zainteresowania owcami. I może się zdarzyć że z linii wystawowych będzie zainteresowany.
Oprócz linii show i linii pracujących , są jeszcze linie sportowe, psy asystenckie, wystawowe itp….
Dziesiątki innych kierunków hodowlanych, takich jak wybór dla psów sportowych , do przyjaznych rodzinie psów pracujących do pracy psów, które się dobre pozycje w ringu i tak dalej.
Aby zwiększyć prawdopodobieństwo wybrania odpowiedniego psa , należy mądrze wybrać hodowcę i nie bać się pytać o jego psy, jego cele hodowlane. I nie tylko są ważne wyniki rodziców, ale i przodków. Aby to prześledzić nieodzowne są rodowody dzięki którym możemy śledzić jego linie.
Border Collie jako psy towarzyszące z pochodzeniem pracującym mogą być odradzane. Hodowcy psów pracujących, którzy reklamują swoje psy jako " psy rodzinne" nie są poważni. Wielowiekową selekcję na czystym użytkowaniu nie może "wyeliminować" w ciągu kilku pokoleń.

Alternatywnym rozwiązaniem jest wzięcie dorosłego border collie który był testowany na owcach, gdzie można określić jego charakter i inne cechy. Nie zawsze u szczeniaka widzimy jego przyszły charakter, wybór dorosłego psa może być bezpieczniejszy. Bez względu na to, w jaki sposób zdecydujemy się na psa - ważna jest rasa-specyficzne właściwości Border Collie i postawienie sobie uczciwie pytania czy my spełniamy wymagania takiego psa.. Border Collie nie są to "proste psy”. Są to psy pracujące, i musimy je rozważyć też jako takie psy .
To nie tylko będzie towarzysz ale pies który ma szereg konkretnych zachowań i cech. Jeżeli nie możemy temu sprostać lepiej zdecydować się na inną rasę.
Border Collie to pies, w którym miesza się skrajność. Od przytulnego psa kanapowca może mutować w milisekundach dla asertywnego psa w pracy. Kto potrafi to docenić i wie jak to spożytkować i ukierunkować w sporcie, pracy będzie mieć wspaniałego psa.
Jeśli nie , dostanie potencjalnie problematycznego psa , który może sterroryzować całą rodzinę. Należałoby zastosować do siebie krytyczną analizę aby mądrze wybrać rasę i psa. Włączony tylko wtedy, gdy właściciel chce, Border Collie może pokazać cały swój wielki potencjał.

Link do oryginalnego tekstu wraz ze zdjęciami: [URL="http://www.planethund.com/hundewissen/border-collie-problemhund-2808.html"]http://www.planethund.com/hundewissen/bo...-2808.html[/URL]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


Announcements

×
×
  • Create New...