Jump to content
Dogomania

Cavalier - czy wszystkie są takie uległe i płochliwe?


Adrianka

Recommended Posts

Witajcie;)
Mam uroczego psiaka - Cavaliera. To suczka. Od urodzenia jest bardzo płochliwa i przed każdym psem pokazuje swoją uległość, kładąc się.
Czy jest to typowe dla tej rasy? Wygląda to naprawdę dziwnie, kiedy okazuje ona uległość przed mniejszym od niej pieskiem, np. przed yorkiem.
No i ta płochliwość. Moja sunia potrafi się małego listka wystraszyć. Czy mogę coś zrobić, aby zwiększyć jej odwagę?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Adrianka']Witajcie;)
Mam uroczego psiaka - Cavaliera. To suczka. Od urodzenia jest bardzo płochliwa i przed każdym psem pokazuje swoją uległość, kładąc się.
Czy jest to typowe dla tej rasy? Wygląda to naprawdę dziwnie, kiedy okazuje ona uległość przed mniejszym od niej pieskiem, np. przed yorkiem.
No i ta płochliwość. Moja sunia potrafi się małego listka wystraszyć. Czy mogę coś zrobić, aby zwiększyć jej odwagę?[/QUOTE]


Nie to nie jest kwestia rasy, aczkolwiek cavaliery uchodzą za bardzo proludzkie i propsie psy ;)
natomiast lękliwosć, uległość to cecha osobnicza, duze znaczenie ma tu tez socjalizacja

jeśli pies potrafi wystraszyc sie listka to warto pomyslec nad tym czy aby na pewno funduje mu sie odpowiedni socjal

Link to comment
Share on other sites

Hmm, nie wiem za bardzo co znaczy odpowiedni socjal. Może napiszę jak to u mnie jest. Mieszkam w 2-pokojowym mieszkaniu razem z mężem, córką i oczywiście naszą sunią. Jako że oboje z mężem pracujemy, psiula zostaje sama w domu na ok. 8 godzin (dobrze znosi samotność, większość dnia sądzę że przesypia) Po pracy wyprowadzamy ją na dłuższy spacer żeby mogla się wybiegać. I to chyba tyle, co do jej socjala:)
Czy to może mieć jakikolwiek wpływ na jej strachliwość?

Link to comment
Share on other sites

Jak najbardziej może mieć :) szczeniak powinien poznawać jak najwięcej osób, miejsc, zwierząt, przedmiotów- w taki sposób żeby nie wywołać przesadnego strachu. Jeśli piesek ma ograniczony dostęp do świata zewnętrznego to istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że będzie się obawiał różnych rzeczy np. przejeżdżających samochodów, leżących na ulicy śmieci, innych psów. Dlatego warto urządzać sobie wyprawy w różne miejsca, nie ograniczać psiego świata tylko do domu, ogrodu i stałych miejsc spacerowych.
Równocześnie trzeba dbać o to, żeby piesek nie wpadał w przerażenie w nowych miejscach, kojarzyć mu pozytywnie nowe doświadczenia (najlepiej smakołykami), dbać o to żeby zachować odpowiedni dystans od przerażających szczeniaka przedmiotów, stopniowo przyzwyczajać do różnych zjawisk itd ;)

socjalizacja to bardzo złożony proces, duuużo mozna o niej pisać :)

Akurat uległość w stousnku do obcych psów moim zdaniem jest dobrą cechą, ułatwia wiele rzeczy ;) wszystko dobrze dopóki uległość nie zamienia się w lękliwość

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...