Jump to content
Dogomania

whippet - jaki na prawdę jest?


phalagorn

Recommended Posts

Witam, zastanawiam się nad tym pieskiem, ale mam kilka pytań. Z góry proszę o wypowiadanie się osób, które hodują/hodowały lub miały styczność z tą rasę. Nie chcę, aby pisały osoby, które są zachwycone swoim psiakiem i wypisują, że whippets are the best! Chciałbym prawdziwej i szczerej opinii co do rasy. Jej wady, które Wam się u nich nie podobają, nie ukrywajcie nic! Jestem przed wyborem psa i mam nadzieję, że mi pomożecie. A więc... czy to prawda, że to głupia rasa? Czytałęm wiele o nich, ale nigdzie nie pisze o ich inteligencji. Jak Wasze się zachowują? Może uczyć ich posłuszeństwa, komend, słuchają się? Jak jest u nich z tą delikatnością? Faktycznie są takie wrażliwe i trzeba siez nimi starannie obchodzić, bo inaczej będą strachliwe? Nie chcę, aby przez ich psychiczną delikatność, będę miał smutnego psa. Czy lubią dzieci? Garną się do nich czy raczej uciekają i wolą być same? Proszę o wypowiedzi

Link to comment
Share on other sites

Wątek "Jaką rasę wybrać?" został nieco zawalony innymi postami, więc po prostu wkleję swoją wypowiedź i Mozartino z tamtego tematu:

[quote name='Gezowa']Ach, ten krzywdzący stereotyp jakoby charty były głupie... :-D Aż dziw, że jeszcze jest w obiegu.
Whippety to bardzo inteligentne stwory, ale niezależne i nieco uparte. Najłatwiejszy z chartów. Biorąc whippeta czy to do sportów czy wspólnego życia, należy pamiętać, że te psy były hodowane do polowania bez udziału człowieka, to nie jest i nigdy nie będzie owczarek, choćbyśmy na rzęsach stanęli. Whippeta nudzi powtarzanie ciągle i ciągle tej samej komendy, więc niewykluczone, że za 4 czy 5 razem po prostu nas "oleje" i znajdzie sobie coś lepszego do roboty (aczkolwiek to zależy od konkretnego osobnika, jak się nad psem pracuje od początku to istnieje spora szansa na to, że nie znudzi się nami tak szybko - może dopiero za 10 razem... :evil_lol:).
Whippety są bardzo stadne, potrzebują bliskości drugiego psa czy człowieka, albo nawet kota, więc mogą wystąpić problemy z zostawianiem ich samych w domu (piski, jęki) i cały proces może trwać nieco dłużej niż u innych psów. Za tym wiążą się jednak pewne plusy - whippet przylepi się nas jak rzep psiego ogona. Będzie chodził za nami niczym cień czy to do kuchni, łazienki, czy drugiego pokoju. Lubią się przytulać i naprawdę [I]krzywdą[/I] dla tych psów jest zakaz spania w łóżku z Panem :diabloti:. Nie mają one większych problemów z ludźmi: do obcych są nieufne, podchodzą z rezerwą (aczkolwiek nie każdy - wszystko zależy od osobnika, podkreślam raz jeszcze), a znajomych wycałują. Mój (i kilka znanych mi jeszcze whippetów) UWIELBIA dzieci. O tyle do dorosłych, obcych ludzi podchodzi z rezerwą to jak widzi dziecko na horyzoncie - musi się przywitać.
Whippet to absolutnie nie jest pies stróżujący. Może obszczeka kogoś zza płotu, ale są zbyt przyjaźnie nastawione do świata, żeby kogokolwiek zaatakować. No, znałam też zniszczonego psa bez absolutnie żadnej socjalizacji, który rzucał się na wszystko co się rusza - psy, koty, ludzie, w tym nawet dzieci...
Co do delikatności fizycznej - nie można przesadzać. Powiem w ten sposób: urazy mechaniczne to norma. Podrapane podwozie, strupy, niekiedy też pocięte łapy (u nas dwa razy było szycie). Nie mają podszerstka ani całego zbiornika tłuszczu pod skórą, więc legowisko musi być dość miękkie, a zimą trzeba psa ubierać (aczkolwiek to zależy od formy spacerów - mój zimą biega luzem, więc jak jest do -15C to nie ubieram go, bo się chłopak zgrzeje). W naszym wypadku popękana skóra przy opuszkach, od zimna to norma... nie wiem jak u reszty ;-)
Jeśli chodzi o ich psychikę to tak jak było napisane wyżej - whippety są wrażliwe na krzyki i wychowanie "twardą ręką". Takiego psa absolutnie nie można bić, bo się w sobie zamknie i zacznie się nas bać. I po raz kolejny - to wszystko zależy od charakteru psa. Mojemu krzyki niewiele robią, gdzie na inne whippety wystarczy spojrzeć się krzywo i już przepraszają za to, że żyją... I bynajmniej nie przesadzam.
Ponadto na charta trzeba mieć zezwolenie, załatwia się to przeważnie w urzędzie miasta. W zależności od miasta - albo przyjdą do domu sprawdzać w jakich warunkach będzie żył pies, albo wydadzą to od ręki... U mnie zezwolenie gotowe było w ciągu tygodnia, bez "domowej wizyty".[/QUOTE]

[quote name='Mozartino']Co do whippeta to rzeczywiscie tryb spacerowy by mu raczej odpowiadal. Delikatnosc u nich zalezy duzo od danego osobnika, niektore z nich to histerycy, zas na innych nie robia wrazenia jakies skaleczenia czy rozdarcia (oczywiscie w pewnym stopniu mozna to wypracowac). Czesto zdarzaja sie u whippetow zadrapania, skaleczenia podczas zwyklych spacerow, ale bez przesady ;-) Upaly i mrozy gorzej znosza, ale oczywscie nie wszystkie, zdarzaja sie takie, ktore przy -20 przez dwie godziny biegaja a sa i takie, ktorym taka temperatura odpowiada tylko na higieniczny spacer. Whippety bywaja lekliwe, ale dobrze dobrana linia i rodzice oraz odpowiednia socjalizacja pozwoli uniknac takiego problemu. Glupie to pojecie wzgledne :smile: inne do pracy, ale chocby tutaj na forum jest kilka przykladow ogarniajacych whippetow. Do dzieci to kwestia przyzwyczajenia i odpowiedniego doboru szczeniaka z miotu.[/QUOTE]

Przeważnie ludzie idealizują rasę, którą hodują/posiadają, ale głośno mogę powiedzieć, że whippet to bardzo fajny "pies", jeśli ktoś chce mieć przytulaska, nie odstępującego nas na krok. Bardzo fajny pies rodzinny, są bardzo wrażliwe i garną się do człowieka.
Jeśli chodzi o to, czy charty są głupie to powiem w ten sposób: są tak nisko we wszystkich rankingach nie dlatego, że są głupie, ale dlatego, że przeważnie w takim rankingu ocenia się wrodzoną chęć do pracy z człowiekiem; dlatego najwyższe noty dostają bordery, pudle, owczarki i goldeny. Charty jak wiadomo wrodzonej chęci do pracy nie mają - to nigdy nie był, nie jest i nie będzie ślepo wpatrzony w nas owczarek. Sporty z chartami to trudna sprawa, dlatego ich tak mało, a predyspozycje to mają... we frisbee byłyby absolutnymi wymiataczami, w agility pomimo innej niż border budowy - też się super sprawdzają, bo mają coś, czego żaden border, belg, czy inny owczarek nie będzie nigdy miał - wrodzoną szybkość. No, chyba, że spieprzymy pieseczka i będzie truchtał obok nas ;). Obedience to nieco inna sprawa, bo większość chartów nie lubi takich monotonnych ćwiczeń, ale mamy obediencowego whippeta tutaj, na forum, i niebawem sama mam zamiar zacząć obi ze swoim chudzielcem, więc nie wypowiem się jak to wygląda.
Generalnie dużo zależy od konkretnego psa...

I powiem całkiem szczerze, że jeśli chodzi o sport - na pierwszego psa nie poleciłabym whippeta czy każdego innego charta. Sama siebie wrzuciłam na głęboką wodę i pomimo, że dałam radę to jednak kosztowało mnie to naprawdę sporo wysiłku i samozaparcia, a nie każdy jest na tyle cierpliwy, żeby znosić wygłupy dorastającego whippeta (a warto zaznaczyć, że charty dojrzewają dość późno, więc taki "dzieciak" z sianem w głowie może się utrzymywać i do trzeciego roku życia...). Chcesz coś zrobić, ale pies ma inne plany, inny pomysł i wszystko robi pod górkę ;)

Edited by Gezowa
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Pokrótce:
- whippet nie jest psem idealnym i dla każdego
- do szkoleń powinno się stosować tylko pozytywne metody
- nie mają podszerstka i łatwo zadrapują skórę
- są zdecydowanie rodzinne - kochają ludzi, więc nie będą potrzebowały dużo samotności
- dużo śpią, w domu są w 95% czasu spokojne
- na dworze szaleją na maksa
- nie są "głupie" - psią inteligencję mierzy się za pomocą ilości zapamiętywanych komend, a moje psy nie mają problemu ze zrozumieniem sztuczek, nauczeniem się ich, wykonywaniem i pamiętaniem
- są dość wrażliwe - zależnie od osobnika
- zdecydowanie nie są to psy dla ludzi, którzy nie chcą ich szkolić i się uczyć o behawiorze
- ich właściciel musi być opanowany
- ich instynktowne zachowania mogą być dla nich niebezpieczne (samochody)
- trzeba je ubierać zimą
- moje psy uwielbiają dzieci, ale przypuszczam, że to kwestia dobrego wprowadzenia w temat - jak z wszystkim u psa
Pozdrawiam serdecznie :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...