Jump to content
Dogomania

Dominujący kot i szczeniak


Olga91

Recommended Posts

Witam, jestem tu nowa i chciałabym się poradzić w kwestii szczeniaczka.
Otóż, mam kota (6 lat) i kotkę (3 lata). Przez 10 lat mieliśmy owczarka niemieckiego, z którym żyły w zgodzie. Właściwie nawet w symbiozie, bo wzajemnie sobie pomagały i uwielbiały się. Pies zawsze przeganiał "intruzów". :) Od czasu jego śmierci, starszy kociak się zmienił. Wcześniej był nieporadny (znaleziony jako 4 tygodniowe kociątko) i raczej uległy. W tej chwili jest dość nieznośny- czasem próbuje dominować inne zwierzęta. Dodam, że oba koty są wysterylizowane.

Jakiś miesiąc temu, moi rodzice znaleźli porzuconą, spragnioną suczkę, która chyba nigdy weterynarza nie widziała. Zrobiło nam się żal i ją przygarnęliśmy. Ma ok. 4.5 miesiąca i nie bardzo wiem jaka to mieszanka, ale raczej będzie średnim psem. Koty przed nią uciekają, a to jeszcze bardziej zachęca ją do pogoni. Liczę na to, że to kwestia czasu.
Natomiast, przeraża mnie zachowanie starszego kota, który niby ucieka, a za chwilę rzuca się i bije ją. Boję się, że może jej krzywdę zrobić. Suczka jest raczej pozytywnie nastawiona do kotów i próbuje się z nimi bawić jak z innymi psami. Oczywiście koty odbierają to zupełnie inaczej... Nie wiem jak pomóc zwierzakom w 'polubieniu się'.

Będę wdzięczna za wszelkie rady. ;)
Pozdrawiam serdecznie!

Link to comment
Share on other sites

Muszę przyznać, że ciężko jest pogodzić szczeniaka z dominującym kotem. To kwestia ich porozumienia, które jak widać, nie wychodzi na dobre żadnej ze stron. Kot czuje się zagrożony (zresztą słusznie), a suczka zainteresowana jest jedynie zabawą. Możesz dać im czas. Niech psiak zobaczy, że kota nie powinno się zaczepiać. To tzw. metoda jej prób i jej błędów. Możesz też izolować zwierzaki od siebie, co nie rozwiąże przyczyny konfliktu, a jedynie usunie pretekst do ciągłych gonitw. Możesz także uspokajać suczkę. Gdy zaczyna gonić kicię, przywołać ją do siebie, skusić przysmakiem. Po prostu pokazać, że istnieją rzeczy ciekawsze niż polowanie na ruchomą zdobycz.
Życzę powodzenia i cierpliwości :)
PS Cieszę się, że daliście dom pokrzywdzonemu stworzeniu. To piękny gest. Zmieniliście jej cały świat.

Link to comment
Share on other sites

Wiesz mi się to troche śmieszne wydaje bo przypomniało mi się jak mój pies reaguje na koty w domu.
A mianowicie jeśli chodzi o te zachowania to nic się nie bój. To szczeniak, wiesz abawy psoty, figle i te sprawy. Koty z tego co rozumiem wychowały się z psem więc są juz nauczone przebywania w ich otoczeniu.

Napisałaś że psiaka znaleźliście więc nie macie żadnych informacji czy widział już kota, jak się zachowywał w ich otoczeniu?

To jest poprostu kwestia przyzwyczajenia oby dwóch stron. Koty mogą przezywać taką "żałobę" po stracie kumpla:roll:

Link to comment
Share on other sites

Bardzo dziękuję za odpowiedzi :)
Oczywiście, nie mamy żadnych informacji na temat tego czy psina widziała już kota, czy nie. W zasadzie widać wyraźnie, że ona chce się bawić, ale koty nie rozumieją jej intencji i uciekają. A ten dominant tak na nią syczy, prycha i próbuje bić, że albo kończy się na ucieczce psa z podkulonym ogonem, albo na nieustannym szczekaniu. Już nie pamiętam jak to było z poprzednim psem zanim się z kotami zakumplował... No, ale mam cały czas nadzieję, że to kwestia czasu. Jeszcze raz dziękuję! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

[quote name='Olga91']Witam, jestem tu nowa i chciałabym się poradzić w kwestii szczeniaczka.
Otóż, mam kota (6 lat) i kotkę (3 lata). Przez 10 lat mieliśmy owczarka niemieckiego, z którym żyły w zgodzie. Właściwie nawet w symbiozie, bo wzajemnie sobie pomagały i uwielbiały się. Pies zawsze przeganiał "intruzów". :) Od czasu jego śmierci, starszy kociak się zmienił. Wcześniej był nieporadny (znaleziony jako 4 tygodniowe kociątko) i raczej uległy. W tej chwili jest dość nieznośny- czasem próbuje dominować inne zwierzęta. Dodam, że oba koty są wysterylizowane.

Jakiś miesiąc temu, moi rodzice znaleźli porzuconą, spragnioną suczkę, która chyba nigdy weterynarza nie widziała. Zrobiło nam się żal i ją przygarnęliśmy. Ma ok. 4.5 miesiąca i nie bardzo wiem jaka to mieszanka, ale raczej będzie średnim psem. Koty przed nią uciekają, a to jeszcze bardziej zachęca ją do pogoni. Liczę na to, że to kwestia czasu.
Natomiast, przeraża mnie zachowanie starszego kota, który niby ucieka, a za chwilę rzuca się i bije ją. Boję się, że może jej krzywdę zrobić. Suczka jest raczej pozytywnie nastawiona do kotów i próbuje się z nimi bawić jak z innymi psami. Oczywiście koty odbierają to zupełnie inaczej... Nie wiem jak pomóc zwierzakom w 'polubieniu się'.

Będę wdzięczna za wszelkie rady. ;)
Pozdrawiam serdecznie![/QUOTE]

Myślę, że wszystkie te zwierzaki potrzebują trochę czasu żeby się oswoić z nową sytuacją. Zwłaszcza koty, które z doświadczenia wiem, że nie są zbyt przyjazne do innych zwierząt i ciężko im się przekonać. Mam nadzieję, ze od sierpnia jest już okey.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...