Jump to content
Dogomania

Dysplazja


pawel2502

Recommended Posts

Witam wszystkich mam od niedawna szczeniaka owczarka niemieckiego Piorun ma 3 miesiące powiem od razu to pies bez rodowodu (ojciec ma rodowód matka nie).Po rozmowie z kolegą który zajmuje się owczarkami od lat trochę się zacząłem martwić troszkę mnie nastraszył na temat Dysplazji bo on miał z nią do czynienia. Stwierdził on żebym przebadał psa pod tym kątem.Czytałem trochę na ten temat i sam nie wiem tu piszą że dobrym wiekiem na badania jest 3-4 miesiące a na w innym piśmie 1-1,5roku i co mam robić?Jeśli wiecie coś na ten temat Napiszcie z góry dziękuję. Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

badać 4-5 miesięcznego malucha bo jeśli okaże się,ze jest duży problem będzie mu można pomóc niezbyt obciążającym zabiegiem chirurgicznym,który wg standardów powinno się wykonać najpóźniej do 6 m.ż. Jeśli zaś RTG bedzie ok kolejne badanie wykonaj już u w pełni rozwiniętego psa tzn ok 18 m.ż. Wtedy wszystko już bedzie jasne. Zresztą dobry wet-ortopeda wyjaśni Ci ten temat najlepiej:)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pawel2502']Witam wszystkich mam od niedawna szczeniaka owczarka niemieckiego Piorun ma 3 miesiące powiem od razu to pies bez rodowodu (ojciec ma rodowód matka nie).Po rozmowie z kolegą który zajmuje się owczarkami od lat trochę się zacząłem martwić troszkę mnie nastraszył na temat Dysplazji bo on miał z nią do czynienia. Stwierdził on żebym przebadał psa pod tym kątem.Czytałem trochę na ten temat i sam nie wiem tu piszą że dobrym wiekiem na badania jest 3-4 miesiące a na w innym piśmie 1-1,5roku i co mam robić?Jeśli wiecie coś na ten temat Napiszcie z góry dziękuję. Pozdrawiam[/QUOTE]


a szczeniak ma jakieś niepokojące objawy? tzn "iksuje tylne nogi" ,czy może kuleje? pierwsze badanie w kierunku dysplazji stawów biodrowych i łokciowych przeważnie wykonuję sie ok 6-9mies. i co ważne powinien to zrobić uprawniony do tego lekarz (np dr.Siembieda).Podstawą jest dieta i jeszcze raz dieta! odpowiednie żywienie ,i preparaty wspomagające rozwój chrząstki stawowej (tak od siebie polecam Arthroflex) dobry jest też cani agil ale mój miał po nim luźne stolce.Psy z dendencją do dysplazji do ok roku nie powinny się męczyć ,broń Boże chodzić po schodach! czy biegać przy rowerze! jak już to wolne spacerki .Nie powinien też być gruby.
To czy pies jest z rodowodem czy nie nie ma znaczenia czy będzeie zdrowy czy chory,nawet po rodzicach wolnych mogą być chore szczenięta.
może wstaw foty młodego przednie łapki i tylne?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...