Jump to content
Dogomania

Nowa sunia w domu, prośba o krótkie porady.


aasika

Recommended Posts

Tak, od początku, aczkolwiek ja jej nie mam od szczeniaka -wyciągnęłam ją ze schroniska z interwencji z ul. Pawiej w Krakowie (nie wiem czy kojarzysz), więc ma już 1,5 roku.

Co do potykania się o bandamkę, to ona nie jest aż taka długa. Mój york spokojnie też w niej chodzi, a jest pyrtek wielkościowo.
Zmierzyłam teraz i długość tej bandamki co moje mają to 7,5cm. Nie wiem jaki malusi jest ten szczeniak.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

[quote name='aasika']

Taka mała perełka, myślę,że jeśli założę ją w sposób aby nie potykała się o nią to może być ?[/QUOTE]
Ale błagam, na cholerę jej ta bandanka? Może jej być niewygodnie, poza tym, to kolejny czynnik stresogenny. Najpierw przyzwyczaj ją do obroży, potem myśl o chustkach. A z praktycznego punktu widzenia, żeby przyzwyczaić psa do obroży, zazwyczaj zakłada się ją w domu. A w domu, nie na smyczy, psina zaraz będzie próbowała chustkę zjeść, pogryzie ją, zaślini i jeszcze ufajda żarciem. Kup zwykłą taśmową obrożę, o potem dokupuj jakieś wymyślne akcesoria.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Aneta Nowak']Najzwyklejsza,najtańsza,miękka(!)-i tak zaraz wyrośnie.. Co do przyblokowych trawników-właśnie ich unikać na razie-a dreptać chodnikiem/asfaltem(woreczek na kupe i zbieramy to co z suni wypadnie :) )..I nie "paniować" mi tu..w necie uchodzę za młoda i piękna :D
Smyczkę też mozna już w domu przypinac i dreptać-coby się dziewczę nie zdziwiło,ze pańcia nagle na sznurku ciągnie psa:D
Smakołyki-dla szczeniaka(są z reguły opisane,ewentualnie obsługa sklepu stacjonarnego wskaże odpowiednie). Zabawki? Ja osobiście daję małym szczylom na początek..pluszaki(miśki pluszowe). Na pewno nie kupować miliona zabawek.Psiak -jesli schowasz starą zabawkę i dasz za tydzień jako "nową"-będzie się cieszył tak samo jak z nowo zakupionej.Jak jesteś cierpliwa,to za jakiśczas kupić możesz coś gumowo-piszczącego :D.Teraz bym nie polecała-żeby maluch się nie wystraszył piszczenia:)[/QUOTE]
szczeniakowi do cwiczen domowych ,zeby przyzwyczail sie smaczy zawiazuje sie krotka lekka wstazeczke tak okolo 50cm zamiast linki ktora jest po chodzeniu w domu za dluga i pies moze sie poprzez poruszanie przewrocic i udusic

pluszowe zwierzatka tylko takie ktore nie maja za dlugiego wlosow bo pies moze polknac i w brzuchu utworzy sie zator z wlosow
pluszowym zwierzatkom usuwamy wszystkie elementy metalowe i plastikowe np.oczy itd
pluszowe zwierzatko mozemy wlozyc do legowiska pieska bedzie to przypominalo mu tulenie sie do mama i rodzenstwa , ktorego zostal za wczesnie pozbawiony
zeby piesek spal spokojnie w nocy pierwsze dni mozemy legowisko ustawic kolo lozka w ktorym spimy i wlozyc reke do legowiska pieska
najlepszymi zabawwkami w pierszych tygodniach pobytu psa sa:rolki od papieru toaletowego ,czy reczkow papierowych ,stara czysta skarpetka
W zadnym przypadku nie podajemy zadnych plastkiowych zabawek szczeniakowi gdyz moze czesc on polknac
Kwiczace zabawki sa odradzane szczeniakom ,gdyz nie o wystraszenie chodzi ale o to ze pies slyszac pisk podczas gryzienia nie bedzie odrozniaj naszego pisku kiedy pies nas ugryzie .Wtedy bedzie nas gryzl gdyz pomysli ze tak musi byc ,przeciez to jest tylko zabawa.

Edited by xxxx52
Link to comment
Share on other sites

[quote name='rika']To są porady dziewczyny, która prowadziła blog i dodała wpis PRZED zakupem psa, do tego 3!!! lata temu :eviltong:[/QUOTE]
ojej czyzybys miala pierwszego psa?
to jest najlepszy kawal tygodnia to co napisalas ,co za bzdury!
Czy cos sie zmienilo przez 3 lata?Moze to ze sie psy staly sie 3 letnie.Hi

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Karoola']Może jej być niewygodnie, poza tym, to kolejny czynnik stresogenny.[/QUOTE]
Czynnik stresogenny? Proszę Cię, chyba trochę przesadzasz. :D
Poza tym to nie jest koc falujący na wietrze.
Jest to delikatny materiał, nie wyobrażam sobie jak mógłby jakkolwiek przeszkadzać.
Jedyne z czym się zgodzę to, że faktycznie będzie mógł chcieć się tym bawić i gryźć.
Możesz kupić zwykłą i bandamkę, z tego co się orientuje kosztuje 5zł.

Link to comment
Share on other sites

aasika-poniewaz twoj nowy czlonek rodziny nie jest w pelni zabezpieczony p/chorobami wirusowymi ,a przed blokami to strach pomyslec ile chorobsk na psa czycha ,proponuje pieska wynosic w miejsce gdzie moze najmniej psy urzeduja.Poza tym z doswiadczenia wiem ze do czasu kiedy psy zaczynaja byc czyste ,chodza za nami gdyz my zajelismy miejsce psiej mamy i nie potrzebuja linki.Nie wiem tylko jakie warunki posiadsz w swoim otoczeniu ,czy mozesz sobie pozwolic chodzenia z psem bez linki ?
Wazne jest zeby piesek nic na spacerach nie zjadal
czy wiesz czym bedziesz psa karmila?Gdzie ustawisz legowiska?w jakim miejscu maja stac naczynka dla twojej suczki?
Poza tym jest wspaniaal literatura dotyczaca szczeniakow i psow dojrzalych oraz o ich wychowaniu dla osob majacych pierwszego psa.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='xxxx52']
pluszowe zwierzatka tylko takie ktore nie maja za dlugiego wlosow bo pies moze polknac i w brzuchu utworzy sie zator z wlosow
pluszowym zwierzatkom usuwamy wszystkie elementy metalowe i plastikowe np.oczy itd
(...)
W zadnym przypadku nie podajemy zadnych plastkiowych zabawek szczeniakowi gdyz moze czesc on polknac
Kwiczace zabawki sa odradzane szczeniakom ,gdyz nie o wystraszenie chodzi ale o to ze pies slyszac pisk podczas gryzienia nie bedzie odrozniaj naszego pisku kiedy pies nas ugryzie .Wtedy bedzie nas gryzl gdyz pomysli ze tak musi byc ,przeciez to jest tylko zabawa.[/QUOTE]

Na tym się naprawdę skup, bo bardzo mądrze ktoś to napisał.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='xxxx52']szczeniakowi do cwiczen domowych ,zeby przyzwyczail sie smaczy zawiazuje sie krotka lekka wstazeczke tak okolo 50cm zamiast linki ktora jest po chodzeniu w domu za dluga i pies moze sie poprzez poruszanie przewrocic i udusic

pluszowe zwierzatka tylko takie ktore nie maja za dlugiego wlosow bo pies moze polknac i w brzuchu utworzy sie zator z wlosow
pluszowym zwierzatkom usuwamy wszystkie elementy metalowe i plastikowe np.oczy itd
pluszowe zwierzatko mozemy wlozyc do legowiska pieska bedzie to przypominalo mu tulenie sie do mama i rodzenstwa , ktorego zostal za wczesnie pozbawiony
zeby piesek spal spokojnie w nocy pierwsze dni mozemy legowisko ustawic kolo lozka w ktorym spimy i wlozyc reke do legowiska pieska
najlepszymi zabawwkami w pierszych tygodniach pobytu psa sa:rolki od papieru toaletowego ,czy reczkow papierowych ,stara czysta skarpetka
W zadnym przypadku nie podajemy zadnych plastkiowych zabawek szczeniakowi gdyz moze czesc on polknac
Kwiczace zabawki sa odradzane szczeniakom ,gdyz nie o wystraszenie chodzi ale o to ze pies slyszac pisk podczas gryzienia nie bedzie odrozniaj naszego pisku kiedy pies nas ugryzie .Wtedy bedzie nas gryzl gdyz pomysli ze tak musi byc ,przeciez to jest tylko zabawa.[/QUOTE]

Właśnie mam w domu dużo pluszaków PIESKÓW, nawet takie większe ( z żabki, jeśli ktoś się orientuje ) i chciałam mu takie włożyć, jednak one są okłaczone, więc zrezygnuje. Co do zabawek, świetnie mnie uświadomiłaś. :) Dzięki.

A cz legowisko później może stać np pod telewizorem?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='xxxx52']aasika-poniewaz twoj nowy czlonek rodziny nie jest w pelni zabezpieczony p/chorobami wirusowymi ,a przed blokami to strach pomyslec ile chorobsk na psa czycha ,proponuje pieska wynosic w miejsce gdzie moze najmniej psy urzeduja.Poza tym z doswiadczenia wiem ze do czasu kiedy psy zaczynaja byc czyste ,chodza za nami gdyz my zajelismy miejsce psiej mamy i nie potrzebuja linki.Nie wiem tylko jakie warunki posiadsz w swoim otoczeniu ,czy mozesz sobie pozwolic chodzenia z psem bez linki ?
Wazne jest zeby piesek nic na spacerach nie zjadal
czy wiesz czym bedziesz psa karmila?Gdzie ustawisz legowiska?w jakim miejscu maja stac naczynka dla twojej suczki?
Poza tym jest wspaniaal literatura dotyczaca szczeniakow i psow dojrzalych oraz o ich wychowaniu dla osob majacych pierwszego psa.[/QUOTE]

Jeśli chodzi o linkę, to owszem, są miejsca gdzie sunia nie będzie jej potrzebowała. ;) Co do karmienia, cały czas nad konkretną karmą się zastanawiam. Legowisko tak jak poprzedniczka doradziła na początku będzie przy łóżku, później chciałam ustawić je pod telewizorem, ponieważ mam taką półkę do tv, gdzie pod nim jest pusta przestrzeń, tylko nie wiem czy to odpowiednie miejsce. Co do naczynek, myślę że w kuchni ;)

Link to comment
Share on other sites

Pod telewizorem, to nie jest najlepszy pomysł. Legowisko powinno stać w miejscu, gdzie pies będzie miał zapewnioną względną ciszę i spokój. Jeśli będziesz miała taką możliwość, obserwuj psa gdzie lubi leżeć i tam postaw mu później legowisko. W temacie pluszaków - uważaj również na to, czym zabawka jest wypchana. Nie dawaj takich z groszkami w środku, a i w przypadku tych wypchanych czymś innym, natychmiast zaszywaj lub wyrzucaj, żeby maluch nie najadł się tych "wnętrzności".

Link to comment
Share on other sites

Nie zgodze się co do piszczacych zabawek.One własnie uczą szczeniaka siły uścisku przez dźwiek (tak ogólnie). jesli zbyt mocno scicnie taka zabawke to dźwiek jest bardziej przeciągły i intensywny-wtedy zwalnia uscisk. jakos tez nie zauwazyłam powiazania miedzy gryzieniem zabawek i rąk (a psów mam obecnie kilka..i nie sa to moje pierwsze psy.kazdy miał-i ma-zabawki piszczące i zaden nie podgryzał mocniej/intensywniej rąk czy nóg.). Co do pluszaków-równiez nie zauwazyłam,żeby kilkutygodniowy szczylek zjadał pluszaki.Z reguły mietoszą,noszą i podrzucaja-mówimy tu przecież o 6tygodniowym szczeniaku a nie-kurde-rozbuchanym kilkumiesięczniaku.
"[COLOR=#000000]pluszowe zwierzatko mozemy wlozyc do legowiska pieska bedzie to przypominalo mu tulenie sie do mama i rodzenstwa , ktorego zostal za wczesnie pozbawiony"-a to,przynajmniej,bzdura i dziwny stereotyp. Pies nie idiota-odróżni pluszaka (z zapachem nowego domu) od mamy i rodzeństwa.juz lepiej-żeby spał w legowisku-dać mu jakąś koszulkę z "naszym" zapachem do legowiska.Szczeniak ma przywyknac do NOWEGO,a nie "tęskić" za "starym".
Co do wstążeczki przy obroży-nie chodziło mi o puszczenie szczyla luzem po domu z zapięta smycza..tylko chodzenie NA smyczy w domu(jesli ktos bardzo,bardzo chce).Psiakowi nie przeszkadza z reguły smycz jako taka..tylko opór przy chodzeniu na niej:pies chce w inna stronę..a tu się nie da. Nie idzie na pierwszy spacer i nie patrzy,że NAD jego głowa cos mu dynda.

xxxx52-a te porady z bloga..to nie są porady autorki..to zerznięte od innych blogowiczów/włascicieli stron www hodowli np. I akurat...6tydzień życia jest tam pominiety (jest opis rozwoju DO 5 tyg i OD 7 tygodnia).Poza tym...w przypadku ras małych szczeniak staje sie samodzielny ciut szybciej niż w przypadku ras/psów wiekszych(i żeby nie było,bo lubisz sie czepiać:mam psy małe i psa duzego).
Autorko postu,zdaj się na swoja intuicję. Pies to nie pilotowanie odrzutowca :)
W pózniejszym czasie-co do legowiska-pewnie sama zauwazysz,gdzie sunia lubi leżec/odpoczywać...i tam ustaw posłanie po prostu.
Co do linki-autorka,mniemam,mieszka w bloku na osiedlu..uczenie szczeniaka chodzenia bez smyczy moze byc..lekko niebezpieczne(a to pies,a to listek..a to ptaszek).Chyba najpierw uczymy psa chodzić na smyczy a dopiero w pewnym momencie uczymy przywoływania/bo,żeby pies chodził luzem-t przywołanie musi miec opanowane,prawda?
Karma-a wiesz,co je w obecnym domu?nawet jesli to karma marketowa..to przy tak młodziutkim sie trzeba ją zmienić stopniowo-wiec kupujesz ta sama i druga na zmiane i karmisz,zmieniajac proporcje.[/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

Założyłam, że autorka wątku nie planuje zabawek na pierwsze kilka dni. O ile 6 tygodniowy maluch nie rozpruje pluszaka, to 10 tyg. już tak :) Nie potrzebny do tego rozbuchany kilkumiesięczniak ;) Co do zabawek gumowych, szkoły są różne - jak w każdym temacie zresztą. O związku z podgryzaniem ręki słyszę pierwszy raz. Wszystkie moje szczeniaki bawiły się piszczącymi zabawkami i żaden nie wykazuje/wykazywał odchyłek od normy ;). Ponownie będę zdaniem niektórych uprawiać czarnowidztwo, ale z tych piszczących lubią wypadać te małe piszczące elementy... Niby nic strasznego, ale ja jakoś nie lubię jak moje psy zjadają coś, co im nie służy ;)

Link to comment
Share on other sites

Sa "piszczałki" bez tego elementu piszczacego w środku..przestają piszczeć w momencie...przedziurawienia.
Nie wiem-co do pluszaków-moje jako szczeniaki nie rozrywają misków..czasem 2letniemu astowi zdarzy się "od swięta" zabawkę wypatroszyc..i latac z materiałowym flakiem. Ani 9tygodniowa suka ani 8miesięczna suka(moje najmłodsze)-zabawek nie patroszy.Nosi,rzuca,tarmosi z innym psem,wali po łbie asta..ale nie rozrywa(małe rasy). więc może-jako że radza tu ludzie z własnym doświadczeniem-warto wziąc pod uwagę to,że każdy pies troszkę inaczej się bawi?A nie demonizować,że sie wata i kłakami z zabawki udusi?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='aasika']Jeśli chodzi o linkę, to owszem, są miejsca gdzie sunia nie będzie jej potrzebowała. ;) Co do karmienia, cały czas nad konkretną karmą się zastanawiam. Legowisko tak jak poprzedniczka doradziła na początku będzie przy łóżku, później chciałam ustawić je pod telewizorem, ponieważ mam taką półkę do tv, gdzie pod nim jest pusta przestrzeń, tylko nie wiem czy to odpowiednie miejsce. Co do naczynek, myślę że w kuchni ;)[/QUOTE]
co do karmy moge z polecic RC , Happy dog , lub Josera dla malych ras do 10 kg -sucha karma,mozesz na poczatek dawac startera RC to jest karma dla najmlodszej generacji psiakow.karmimy swoje pociechy 3 x dziennie.wazne jest zeby karma nie stala caly dzien w kuchni.Naczynka najlepsze sa metalowe Woda musi ciagle swieza stac
Wazne jest obserwacja stolcow tzn w stolcu nie moze sie pojawic krew jak i sluz ,no i biegunka .To moze oznaczas obecnosc robakow lub giardi.
mozesz tez gotowac kurczaka z ryzem i marchewka ,ale wazne zeby ryz byl rozgotowany i zeby nie dawac do ryzu tej wody z gotowanych kurczak


co do ustawienia legowiska i legowiska (najlepsze sa albo plastikowe ,albo miekkie z materialu.Bron boze z wikliny to po tygodniu moze zostac tylko spod i piesek moze saobie jelita uszkodzic.
Wazne zeby legowiska mozna bylo albo wyprac albo wymyc.na spod kladzime recznik ktory czesto zmieniamy.
do czesania pieska stosujemy szczotke z miekkiego wlosa ,mozemy szczotkowac codziennie ,zeby pieska przyzwyczaic
Ustawiamy legowiska z dali od przciagu w przejsciach czy kolo kaloryfera czy telewizora.kLegowisko jest miejscem odpoczynku ,jest to tabu
ja w pokoju mam 3 legowiska
Wazne jezeli od szczeniaczka pozwaalsz psu spac na kanapie czy lozku to do 20 lat pieskowi nie mozna zakazac.Jezeli od szczeniaka zakazujesz to krzywna mu sie nie stanie ale zakazuje sie zawsze.Konsekwencja to och i ach.
Pies nie rozumienia dlczego raz sie zabrania ,raz pozwala.
jezeli masz jakies pytania to prosze pytaj
pozdrawiam
ps pozniej troche o karach nagrodach i dobrych manierach

Edited by xxxx52
Link to comment
Share on other sites

[quote name='Aneta Nowak']Sa "piszczałki" bez tego elementu piszczacego w środku..przestają piszczeć w momencie...przedziurawienia.
Nie wiem-co do pluszaków-moje jako szczeniaki nie rozrywają misków..czasem 2letniemu astowi zdarzy się "od swięta" zabawkę wypatroszyc..i latac z materiałowym flakiem. Ani 9tygodniowa suka ani 8miesięczna suka(moje najmłodsze)-zabawek nie patroszy.Nosi,rzuca,tarmosi z innym psem,wali po łbie asta..ale nie rozrywa(małe rasy). więc może-jako że radza tu ludzie z własnym doświadczeniem-warto wziąc pod uwagę to,że każdy pies troszkę inaczej się bawi?A nie demonizować,że sie wata i kłakami z zabawki udusi?[/QUOTE]

Sama więc wiesz, że zależy od egzemplarza - moje jedne patroszyły, inne nie. I nie demonizuję - widać, że dziewczyna nigdy psa nie miała. Życzę jej spokojnego maleństwa, ale chyba lepiej jak będzie przygotowana na to, co ew. może ją czekać, niz by miało przytrafić się nieszczęście?

Edit: Poza tym - kłakami lub watą się nie udusi. Za to zatka się "tylko" światło jelita lub ujście żołądka

Link to comment
Share on other sites

moze sie pies nie udusic ale sznurki dluga sztuczna sierscia , plastik ,jest nie strawialny i moze skupiony w jelicie zatkac je.
stad wazne podwac psom rzeczy w z naturalnych produktow w pozniejszym wieku suszony penis z bawolu,ze strusia suszone mieso czy wolowe.
wazne jest zeby tez wiedziec ze trucicznami sa:czekolada ,rodzynki,cebula,avokado,winogrona,ze tylko gotowana marchew jest strawiona
szkodliwymi sa swieze cale jajka ,mleko krowie ,cukier ,sol,ze gotowane kosci z kury to tabu(to tak na przyszlosc)
trucizny zawieraja wiele kwiatow i ozdobnych roslin np oleander,bluszcz,difenbachia,

Link to comment
Share on other sites

[quote name='zuanna']Sama więc wiesz, że zależy od egzemplarza - moje jedne patroszyły, inne nie. I nie demonizuję - widać, że dziewczyna nigdy psa nie miała. Życzę jej spokojnego maleństwa, ale chyba lepiej jak będzie przygotowana na to, co ew. może ją czekać, niz by miało przytrafić się nieszczęście?

Edit: Poza tym - kłakami lub watą się nie udusi. Za to zatka się "tylko" światło jelita lub ujście żołądka[/QUOTE]
Alez ja o demonizowanie nie personalnie do Ciebie,naprawdę..Daleka jestem od tego.

Karmy:Josera, 1st Choice, Cibau,od biedy pro plan-polecam. Ale RC nie,nie i nie polecam . Skład nieadekwatny do ceny-to raz. Dwa-skład czesto słabszy niz inne karmy nie marketowe-to dwa. Josera ma dobrą karmę startową-nie pamietam do którego miesiaca-ale jest ona dla suk w końcowej fazie ciąży,odchowie młodych i własnie dla młodych na etapie odsadzania.

Link to comment
Share on other sites

moja mama ma suczkę shih tzu, miała też szczeniaczki i powiem Ci że taka obroża z bandanką, dla takiego okruszka ;) może być uciążliwa, raczej wybrałabym zwykłą obrożę z regulowanym paseczkiem.
coś w tym stylu [IMG]http://shopet.pl/2554-3279-thickbox/zolux-muscat-obroza-regulowana-10mm.jpg[/IMG]
przy takich szczeniaczkach świetnie się sprawdza :) (bynajmniej u mnie sie sprawdziło przy szczeniakach shih tzu i husky)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...