Jump to content
Dogomania

Nowa sunia w domu, prośba o krótkie porady.


aasika

Recommended Posts

Witam, za dwa tygodnie będę w posiadaniu małego 6 tygodniowego szczeniaczka. Jest to suczka, mieszaniec shih Tzu ( matka ) z kundelkiem ( ojciec ). Chciałabym się jak najlepiej przygotować do przyjęcia małej Deisy ( bo tak ją nazwałam ) pod swój dach. Wobec tego liczę na Waszą pomoc. Konkretnie chodzi o kilka rad, wskazówek co potrzebne dla szczeniaczka na początek aby miała zapewnione dobre warunki. Również jaka najlepsza karma, domowe jedzenie, itd. Legowisko, smycz ( taśmową ) i małą obrożę mam już upatrzone, jednak oczywiście jeśli ktoś poradzi mi jakąś szczególną, to jak najbardziej wezmę pod uwagę. Zależy mi na tym, aby szczeniaczek czuł się świetnie u mnie i był szczęśliwy. :) a o to zdjęcie ( tutaj ma 4 tygodnie ):

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

[quote name='aasika']Witam, za dwa tygodnie będę w posiadaniu małego 6 tygodniowego szczeniaczka. Jest to suczka, mieszaniec shih Tzu ( matka ) z kundelkiem ( ojciec ). Chciałabym się jak najlepiej przygotować do przyjęcia małej Deisy ( bo tak ją nazwałam ) pod swój dach. Wobec tego liczę na Waszą pomoc. Konkretnie chodzi o kilka rad, wskazówek co potrzebne dla szczeniaczka na początek aby miała zapewnione dobre warunki. Również jaka najlepsza karma, domowe jedzenie, itd. Legowisko, smycz ( taśmową ) i małą obrożę mam już upatrzone, jednak oczywiście jeśli ktoś poradzi mi jakąś szczególną, to jak najbardziej wezmę pod uwagę. Zależy mi na tym, aby szczeniaczek czuł się świetnie u mnie i był szczęśliwy. :) a o to zdjęcie ( tutaj ma 4 tygodnie ):[/QUOTE]



Ok, po pierwsze- suczka jest malutka, za malutka na rozdzielenie od matki i rodzeństwa. Przede wszystkim w tym okresie najbardziej liczy się kontakt malucha z mamą- uczy ona szczeniaka jak ma się zachowywać, uczy go mowy ciała psów. Pieski wczesniej zabrane od matki często wykazują potem problemy w porozumiewaniu się z innymi czworonogami. Najczęściej reagują lękliwością albo agresją.


Stanowczo odradzam smycz taśmową (flexi). Szczeniak powinien nauczyć sie chodzić na normalnej smyczy (przepinanej-270 cm), a dopiero gdy opanuje tą sztukę możesz kupić flexi. Smycz rozciągana uczy malucha ciągnąć, a tego wierz mi nie chcesz swojego psa nauczyć ;)

Legowisko wybierz jak najtańsze, mięciutkie- i tak zapewne pójdzie w strżepy gdy pies zacznie wymieniać zęby więc nie ma co przepłacać.

O karmach masz tu specjalny dział. Najlepiej wybierz bezzbożową, unikaj wszystkich dostępnych w supermarketach marek. Odpadaj Chappi, Pedigree i inne tego typu. Względnie dobra i tania jest karma Bosch, ale to karma zbożowa z tego co się orientuję.



Na początku szczeniak będzie pewnie przeżywał brak obecności mamy i rodzeństwa ale z czasem jej przejdzie ;)


Pamiętaj o odrobaczeniu i szczepieniach!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Koszmaria']pomyśl o zachipowaniu psinki.

książki o psach pani Mrzewińskiej[napisała też genialny blog o szczeniaku w domu!],Zuli Przybylińskiej[o socjalizacji][/QUOTE]

Psiaka dostane już zaszczepionego, odrobaczonego, zachipowanego itd ;) ... za książki dziękuje, jutro przejdę się do biblioteki, może coś z tego wynajdę. :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='aasika']Psiaka dostane już zaszczepionego, odrobaczonego, zachipowanego itd ;) ... za książki dziękuje, jutro przejdę się do biblioteki, może coś z tego wynajdę. :)[/QUOTE]

Maluch będzie ew.dopiero po pierwszych szczepieniach,więc czekają Cię jeszcze dwie serie. Do tego czasu ma kwarantannę - zaopatrz się w związku z tym w podkłady dla szczeniąt. W ostateczności gazety, ale uważaj, bo farba drukarska może uczulać.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='zuanna']Maluch będzie ew.dopiero po pierwszych szczepieniach,więc czekają Cię jeszcze dwie serie. Do tego czasu ma kwarantannę - zaopatrz się w związku z tym w podkłady dla szczeniąt. W ostateczności gazety, ale uważaj, bo farba drukarska może uczulać.[/QUOTE]


Rozumiem,że po pierwszym szczepieniu nie wolno z psinką wychodzić na dwór ?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='aasika']Rozumiem,że po pierwszym szczepieniu nie wolno z psinką wychodzić na dwór ?[/QUOTE]

Dopiero ok. 2-ch tygodni po trzecim. Chyba, że masz własny, ogrodzony ogród i pewność, że żadne zakażone psy po nim nie biegają. W tym czasie malucha możesz zapoznawać powoli ze znajomymi, "pewnymi" psami - szczepionymi, odrobaczanymi.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='aasika']Niestety, nie ma takiej możliwości.[/QUOTE]
dlaczego nie, czy wiesz jaka krzywde szczenaikowi ,rodzenstwu i matce czynisz?
Normalnie szczeniak dla swego normalnego rozwoju socjalnego potrzebuje przebywac z psia rodzina od 10-12 tygdnia.
[URL]http://nasze-beagle.blog.onet.pl/2010/01/19/w-jakim-wieku-najlepiej-jest-wziac-szczeniaka/[/URL]

Edited by xxxx52
Link to comment
Share on other sites

2 tygodnie po 3 szczepieniu, czyli jak pies ma jakieś 15 tygodni? A gdzie socjalizacja? :roll:


Podkłady osobiście odradzam- jak nauczysz psiaka załatwiać się tylko na nie, to będziesz miała problem z nauczeniem załatwiania się na dworze...
Ja mam w tej chwili 9tygodniowego szczyla w domu- od dwóch tygodni. Kilka dni po odbiorze został zaszczepiony po raz drugi, po kolejnych kilku zaczęliśmy wychodzić na spacery i w tej chwili pies już woła na dwór jak chce się załatwić ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='xxxx52']dlaczego nie czy wiesz jaka krzywde szczenaikowi ,rodzenstwu i matce czynisz?
Normalnie szczeniak dla swego normalnego rozwoju socjalnego potrzebuje przebywac z psia rodzina od 10-12 tygdnia.[/QUOTE]


Przyszła zbawicielka :diabloti: nie masz racji po raz kolejny ;)

Link to comment
Share on other sites

Tak jak większość osób tu napisało, 6 tygodni to faktycznie trochę za mało. Możesz zrobić mu świetne warunki w domu, a istnieje duże prawdopodobieństwo, że i tak będzie psem nie do końca zrównoważonym, jeśli będzie za wcześnie zabrany. Psiak musi się nauczyć od matki i szczeniaków mowy ciała, komunikacji z innymi psami. Jeśli tego nie "zaliczy" może mieć później problem z kontaktem z innymi psami. Do tego prawdopodobne, że będzie miał problem z podgryzaniem. Musisz, więc od razu skupić się na tym, żeby nie podgryzał rąk za mocno, bo później może wejść mu to w naturę ;).

Co do smyczy, jak pisali poprzednicy, również nie polecam smyczy flexi. Ona daje poczucie psu, że musi cały czas ciągnąć, bo ma wrażenie, że ciągnie go do tyłu. Poza tym, czym mniejszy pies, tym bardziej to odczuwa.
Do tego jak nauczysz go na normalnej smyczy, żeby nie ciągnął, będziesz mogła kupić mu szelki, a nie obróżkę, która wg mnie także sprawdza się lepiej u małych psiaków.

Ważne jest też, abyś zapoznawała szczeniaka z jak największą ilością odgłosów etc. Kiedy będzie miał jeszcze kwarantanne, dobrze by było, żebyś brała psiaka w przeróżne miejsca na rękach. Do tramwaju, do parku, koło ulicy. I oczywiście go chwaliła i nagradzała, jeśli będzie spokojny. Przede wszystkim zapoznaj go z odkurzaczem, miotłą, parasolem, suszarka i innymi
"przerażającymi" dla psa rzeczami, bo później może wykazywać lęk wobec nich ;). Najlepiej coś włączyć/pokazywać i nagradzać go, żeby kojarzył to z czymś pozytywnym.

A szczeniak wygląda ślicznie ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='rika']Przyszła zbawicielka :diabloti: nie masz racji po raz kolejny ;)[/QUOTE]
a co ty masz madrego do powiedzenia?
jakimi atutami zakupu 6 tygodniowego szczeniaka zablysniesz?
a kogoz mam ja zbawic ,ciebie ,ta co o psach ..................

[URL]http://nasze-beagle.blog.onet.pl/2010/01/19/w-jakim-wieku-najlepiej-jest-wziac-szczeniaka/[/URL]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Dink']Dziewczyna napisała, że nie ma możliwości wziąć psa później, może właściciele nie chcą trzymać dłużej szczeniaków i nie ma innego wyboru.[/QUOTE]

z litosci nie birze ze sie psow szczegolnie od takich pseuduchow,ktorym juz psy smierdza ,musza sprzatac i moga na nie wydac pieniadze.Normalnie psy od rzeetlnego hodowcy czy organizacji prozwierzecej oddawane powinny juz odrobaczene zaszczepione ,ale musza miec minimalnie 8 tygodnie .najlepiej jak beda w 12 tygodniu zycia.
tym litowaniem nakreca sie popyt

Link to comment
Share on other sites

Nie znam sytuacji, ale wygląda na to, że dziewczyna bierze od kogoś kundelka. Nie widzę tutaj nakręcania popytu. Zgadzam się z tym że wzięcie szczeniaka w tak młodym wieku, może powodować problemy w relacjach z innymi psami, ale pisanie o tym że robi wielką krzywdę szczeniakom i suczce uważam za przesadę.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='xxxx52']z litosci nie birze ze sie psow szczegolnie od takich pseuduchow,ktorym juz psy smierdza ,musza sprzatac i moga na nie wydac pieniadze.Normalnie psy od rzeetlnego hodowcy czy organizacji prozwierzecej oddawane powinny juz odrobaczene zaszczepione ,ale musza miec minimalnie 8 tygodnie .najlepiej jak beda w 12 tygodniu zycia.
tym litowaniem nakreca sie popyt[/QUOTE]

Weź Ty się ogarnij, kobito :shake:
Wszędzie pitolisz androny i swoje mądrości za 3 grosze, chociaż nie znasz sytuacji... No z czym do ludu? :eviltong: Stara kobita, a wykłóca się jak nastka z blond lokami (nie urażając nikogo) ;)


Pomijam już to, że wiele źródeł podaje, iż najlepszy okres na oddzielenie młodych od matki to 6-8 tygodnia... :roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='rika']2 tygodnie po 3 szczepieniu, czyli jak pies ma jakieś 15 tygodni? A gdzie socjalizacja? :roll:
[/QUOTE]

Grunt to dokładnie czytać- napisałam, że owszem, ale ze sprawdzonymi psami :) Podobnie z wychodzeniem. Cóż - trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie: czy moja wygoda, czy zdrowie, a nawet życie psiaka. To jest loteria niestety :shake:

Link to comment
Share on other sites

Nie chodziło mi o kontakt z innymi psami.
Kwestię szczepień pomijam, bo o nich każdy ma swoje zdanie- to tak, jak ze szczepionkami ludzkimi... Nie mówię, żeby nie szczepić, ale nie przesadzajmy w żadną stronę, bo NIE wychodzenie też odbywa się kosztem zwierzaka ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='rika']Weź Ty się ogarnij, kobito :shake:
Wszędzie pitolisz androny i swoje mądrości za 3 grosze, chociaż nie znasz sytuacji... No z czym do ludu? :eviltong: Stara kobita, a wykłóca się jak nastka z blond lokami (nie urażając nikogo) ;)


Pomijam już to, że wiele źródeł podaje, iż najlepszy okres na oddzielenie młodych od matki to 6-8 tygodnia... :roll:[/QUOTE]
piszesz o sobie ,doceniam samokrytyzm
chttp://nasze-beagle.blog.onet.pl/2010/01/19/w-jakim-wieku-najlepiej-jest-wziac-szczeniaka/c o masz do powiedzenia w przypadku adoptowania szczeniakow
Boze jak bym czytala poezje dziecka ktoremu cos tam brakuje w glowce z blond lokami
widze ze dobre maniery sa u ciebie na ostatnim miejscu , deficyty widac golym okiem /:stupid:

Edited by xxxx52
Link to comment
Share on other sites

[quote name='xxxx52']piszesz o sobie ,doceniam samokrytyzm
chttp://nasze-beagle.blog.onet.pl/2010/01/19/w-jakim-wieku-najlepiej-jest-wziac-szczeniaka/c o masz do powiedzenia w przypadku adoptowania szczeniakow
Boze jak bym czytala poezje dziecka ktoremu cos tam brakuje w glowce z blond lokami
widze ze dobre maniery sa u ciebie na ostatnim miejscu , deficyty widac golym okiem /:stupid:[/QUOTE]

Ale u siebie tego nie dostrzegasz? ;) Wybacz, ale KAŻDY, kto przeczyta Twoje posty (o ile w ogóle coś z nich zrozumie) odniesie takie wrażenie, jak ja...
Dziewczyna szuka porad, a Ty przyłazisz i prawisz morały? Po co? Nikogo nie obchodzi Twoje zdanie w tym temacie, a jeśli nie masz nic przydatnego do napisania- nie pisz niczego...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...