Jump to content
Dogomania

Flat jak seter?


Whisky1

Recommended Posts

Witam, Ja i moja rodzina jestesmy na etapie szukania rodzinnego pieska wiekszych gabarytów 25-40kg:) Wybieramy, czytamy, dokształcamy się. Wiele osób na forach myli flaty z seterami, pod względem urody i wyglądu jak i zachowania ,,trzepniętego". Czy te dwie rasy rzeczywiście są do siebie podobne w zachowaniu? bo z wyglądu wiem :) Chodzi mi mianowicie u ułożenie psa, piszą że setery potrafia być uparte i głuche, że jak poczują coś nosem to potrafią zwiewać na długo. Czy to kwestia wychowania czy rasy? jak jest u flacików? Czytałam że pilnuja się pana, ale kto się ma do praktyki;)? Łaczy te dwie rasy również zamiłowanie do wody i taplania się:) Czy flaty również przynoszą ze spaceru brud na sierści i łapach? Seterki się ponoć ślinią dość mocno czy flaciki też?
Proszę o wskazówki doświadczonych psiarzy czy wady i zalety w zachowaniu danej rasy to kwestia właśnie rasy czy ułożenia psa i pracy nad nim. Zastanawiam się nad obiema rasami, które dla mnie wyglądają bardzo podobnie i pięknie:) Chodzi tylko o kwestie zachowania...

Link to comment
Share on other sites

Zarówno seter jak i flat coated retriever to psy myśliwskie.... tylko inna jest ich rola - seter na polowaniu okłada pole w poszukiwaniu zwierzyny, więc naturalne jest dla tej rasy odbieganie na duże odległości od właściciela. Flat coated retriever natomiast jest aporterem (jak sama nazwa wskazuje) i jego głównym zadaniem jest właśnie aportowanie, ale wykorzystywany był także do tropienia i płoszenia zwierzyny.

Obie rasy różnią się dość mocno między sobą, inaczej wygląda praca z retrieverem, inaczej z seterem. Seter potrzebuje wielu godzin intensywnego ruchu, musi się porządnie wybiegać, na spacerach lubi węszyć i zdarza mu się oddalać od właściciela. Bardzo ważna jest więc nauka podstawowego posłuszeństwa, żeby można było go w miarę możliwości odwołać. Nie jest to łatwe, znam setera szkockiego gordona, to wspaniały pies, jednak wymagający - 2-5 godzin dziennie ruchu na świeżym powietrzu, biegania bez smyczy po lasach i polach.

Flat coated retriever będzie natomiast wymagał większej ilości pracy umysłowej, więc spacery będą pewnie wyglądały trochę inaczej. Dobrze się zastanówcie nad wyborem rasy - setery i flaty to psy wymagające sporej dawki ruchu i uwagi ze strony właściciela.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...