Jump to content
Dogomania

Sierść, wszędzie sierść...


52um1k

Recommended Posts

Witam.

Od niecałych 2 miesięcy jestem posiadaczem psiaka ze schroniska.

Rasa : Kundel podwórzowy
Wiek : 1,5-2 lata
Wielkość : Średni
Sierść : krótka
Żywienie : sucha karma (chappi), czasem coś ze stołu

Przez pierwszy miesiąc było trudno ale jest lepiej. Po przywiezieniu ze schroniska został wykąpany i wyczesany. Wszystko było ok, od czasu do czasu (patrz jakiś 1 w tygodniu) był wyczesywany. Ale od jakiś 2 - 3 tygodni nie mogę sobie poradzić z sierścią w całym mieszkaniu, moim zdaniem gubi jej stanowczo za dużo! I tu jest moje pytanie. Co powinienem sprawdzić na początku? Czy powinienem iść z tym do weterynarza?

Z góry dzięki za każdą odpowiedź.

Link to comment
Share on other sites

Z własnego doświadczenia:
Zmiana karmy na lepszą, nie marketówke. Osobiście polecam karmy 'rybne'.
Do karmy można podawać zmielone siemię lniane lub suplement wspomagający sierść (miałam kiedyś super środek, ale nie pamiętam w tej chwili nazwy - kupiony na allegro)
Kupno odpowiednich grzebieni/szczotek: w przypadku krótkiego włosa polecam furminator
Do tego można wykąpać psa w odpowiednim do rodzaju sierści szamponie (ale to dodatkowo)

Link to comment
Share on other sites

Ja mam podobny problem, moja sunia je Brit Premium Junior z kurczakiem i do tego gotowane mięso z kurczaka + ryż + marchewka. Od około miesiąca obserwuję bardzo wzmożone wypadanie sierści. Zapytałam weta przy okazji co z tym zrobić, powiedział, że w tych temperaturach to norma... sama nie wiem, jak było chłodniej to rzeczywiście tak się nie sypała.

Link to comment
Share on other sites

Temperatura faktycznie przyczynia się do gubienia sierści, ale jeśli masz klimatyzacje w domu/wentylatory i jest chłodniej niż na zewnątrz to temp. jest znikomym czynnikiem. Tak samo jest w zimie: psy mieszkające na podwórku mają gęstą sierść i gruby podszerstek, natomiast te mieszkające w grzanych mieszkaniach skąpą (w porównaniu do podwórkowych).
Nasza najstarsza suka się sypie jak choinka, niektóre rasy same w sobie też mają predyspozycje do 'prószenia się'.

Jednak wszystkie psy wspomagane odpowiednią karmą, w razie potrzeby suplementami tracą tej sierści dużo mniej.
Ważne jest też dobranie odpowiednich grzebieni do typu sierści psa, bo tym czym wyczeszesz długowłosego może nie łyknąć krótkowłosego sierściucha, jedne psy mają szorstki włos, inne jedwabisty. itd.

Moje nie jadły brit premium więc się na temat tej karmy nie wypowiem. Wiem że nasza suka po RC dla staruchów zaczęła się niemiłosiernie sypać, zmieniliśmy karmę i jest spokój - pomimo że cały rok (już 10ty) na okrągło się sypie

Link to comment
Share on other sites

Moja sunia również gubi ogromne ilości sierści i też weterynarz mówił , że to przez upały . U mnie w takiej sytuacji sprawdza się OMEGAN [url]http://www.krakvet.pl/omegan-preparat-poprawiajacy-wyglad-wlosow-funkcjonowanie-skory-250ml-p-407.html[/url] Po nim sierść jest gęsta i lśniąca .

Link to comment
Share on other sites

[quote name='52um1k']Dzięki wielkie za odpowiedzi.

Niestety karmy chwilowo nie zmienię, ponieważ mam kupione na zapas (przecena w TESCO :P całe 20 kg).
Zastanowię się nad tym preparatem.[/QUOTE]

Ja na twoim miejscu oddałabym karmę dla schroniska, a swojemu domowemu psu kupiła chociaż trochę lepszą...
Nie wiem jak dużego masz psa, ale moja starsza suka musiałaby jeść jakieś 3m-c 20kg karmy (nie wiem jak zalecają dawkowanie w tej konkretnej karmie).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Maron86']Ja na twoim miejscu oddałabym karmę dla schroniska, a swojemu domowemu psu kupiła chociaż trochę lepszą...
[/QUOTE]

Właśnie to miałam napisać . Nie miałabym sumienia czymś takim faszerować psa ! Kupowałam karmy drogie i nie służyły psu , wtedy oddawałam za darmo potrzebującym psiakom . A co dopiero taki badziewie , nie mogłabym spać spokojnie wiedząc , że podaję psu taki syf !

Link to comment
Share on other sites

[quote name='vicvictoria']Właśnie to miałam napisać . Nie miałabym sumienia czymś takim faszerować psa ! Kupowałam karmy drogie i nie służyły psu , wtedy oddawałam za darmo potrzebującym psiakom . A co dopiero taki badziewie , nie mogłabym spać spokojnie wiedząc , że podaję psu taki syf ![/QUOTE]

W takim razie poleć coś dobrego? Powtarzam mam go od niecałych 2 miechów, nie znam się na karmach. A po 2 nie chciał i nadal nie chce tknąć innej karmy może leżeć tygodniami w misce i nic. :/

Link to comment
Share on other sites

Skład Chappi -
Skład:

Zboża (min 4%), mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (drób min 4% oraz wołowina min. 4%) tłuszcze i oleje, produkty pochodzenia roślinnego, substancje mineralne, witamina A – 400 j.m./kg, witamina D3 – 400 j.m./kg, witamina E – 40 mg/kg, miedź (jako siarczan miedzi) 0,9 mg/kg.
Analiza składu:
Białko ogólne 16%, tłuszcze i oleje surowe 8%, popiół 7%, włókno surowe 3%, wapń 1%. I to się nazywa karmienie ? Nie każdy musi mieć psa , jeśli ktoś się decyduje na jego posiadanie , to powinien liczyć się z kosztami ! Oszczędzając na karmie , wydasz później o wiele więcej na weterynarza ! Ile za tą karmę zapłaciłeś na promocji ? 50 zł ? To taki majątek ?

Link to comment
Share on other sites

Vicvictoria:

Pies został zabrany ze schroniska. I nic nie jadł dopóki nie dostał właśnie tej gó.... karmy jak to ujęłaś. W schronisku podobno dostawał surowe mięso, w co trudno mi uwierzyć bo w domu nie chciał nawet ruszyć surowego. I tak łącznie za 24 kg karmy dałem 60 zł, no i co w takiego ? Każdy oszczędza jak może, nie każdy jest tak bogaty jak ty.

Maron86:

Rzeczywiście nie napisałem. Jest to typowy kundel. 5-7 kg nie więcej. Granica cenowa hm... Wiem, że takie coś nie istnieje ale dobra i tania.

Z góry dzięki za pomoc.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='52um1k']Vicvictoria:

Każdy oszczędza jak może, nie każdy jest tak bogaty jak ty.


[/QUOTE]

Ja też oszczędzam i z wielu rzeczy zrezygnowałam , właśnie ze względu na psa . I też jest mieszańcem i to przygarniętym . Twoje określenie " kundel podwórzowy " już sugeruje , że może jeść byle co ! Nie będę ci pisała jaka jestem "bogata" , ale na pewno bardzo byś się zdziwił . Co do Chappi , to znajomy weterynarz zrobił eksperyment - podał psom w miskach kilka karm o różnej jakości . Wszystkie psy pochłaniały właśnie Chappi . Wniosek - do karmy dodają uzależniaczy , tak samo jak palaczom ciężko rzucić nałóg . Kopalnią wiedzy na temat karm jest forum Krakvetu , gdzie można się dużo dowiedzieć.

Link to comment
Share on other sites

Fakt kiedyś czytałam artykuł że niektóre firmy mają jakieś tam środki 'polepszające' smak i zapach, do tego ponoć uzależniają.
Ja osobiście omijam karmy marketowe, ale też szukam w miarę tanich karm które pomimo że są teoretycznie droższe to przy 'dawkowaniu' wychodzą taniej/tak samo lub nie wiele drożej. Jest to spowodowane faktem że mam 3 psy w domu (50kg, 30kg, 16kg) ;)
Karmienie małego psa ma swoje wady i zalety, wadą jest fakt że trzeba szukać karm w mniejszych workach - zaletą że karmienie 5-10kg psa jest dużo tańsze od karmienia 50kg psa ;)

Brit Premium nie 'jedliśmy' więc się nie wypowiem, na zwykłym Brit mój pies miał wielką S (pies ma problemy trawienne/żołądkowe), za to na Brit Care ładnie wchłaniał jednak miał trochę niefajną sierść w dotyku.

Mogę polecić tą (chociaż jest droższa od Brit Premium):
[URL]http://www.swiatkarm.pl/p,canidae-grain-free-pure-sea-with-salmon-68kg-promocja,17007,956.html[/URL]
Ma 'krótki' termin więc jest w promocji, starczy ci na około 2,5miesiąca jeden taki worek.

Link to comment
Share on other sites

To mały pies, taki wór karmy to już chyba trochę przesadna oszczędność (pomijając to, że najpewniej tylko pozorna).
Brit Premium jest spoko- nieporównywalnie lepszy od tego syfu, kupy są po nim ładne i jest całkiem tani.
Ile możesz wydać miesięcznie na karmę? Taki maluch na pewno nie je sporo- ze 3,5kg/miesiąc? W tym wypadku nawet Taste Of The Wild nie wychodzi drogo ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

[B]52um1k[/B][B],[/B]przede wszystkim musisz się przygotować na to, że każda zmiana warunków życia wiąże się z osłabieniem organizmu. Twojemu psu trochę zajmie przyzwyczajenie się do nowego otoczenia, dlatego warto wspomóc go dobra karma i preparatami witaminowym.

Ja swojemu [U]kundlowi[/U], który mieszkał w bloku u innej rodziny, dodaję do mokrej karmy trochę oleju (to, co mam pod ręką: ryżowy, z pestek winogron, oliwę z oliwek, słonecznikowy). Suchej karmy nie dosmaczam, bo wiem, że przestałby ją jeść saute.
W tej chwili podjada Bozitę i jest okej. Pies sypie się umiarkowanie, ma błyszcząca sierść, ładne kupki. Dojście do tego etapu zajęło nam kilka miesięcy, więc musisz być cierpliwy.

Link to comment
Share on other sites

A nie myślicie że pies się przystosowywuje do ciepłoty mieszkania? Tzn chodzi mi o to że jeśli mieszkał w kojcu na polu, a teraz trafił do mieszkania to zrzuca sierść bo jest mu zwyczajnie niepotrzebna aż taka warstwa jak na pole. Tak sobie pomyślałam, ze może to wcale nic złego tylko taka aklimatyzacja...

Osobiście bym poczekała jeszcze trochę żeby pies się zaaklimatyzował, albo powiedzieć weterynarzowi i niech się wypowie co o tym myśli. Na sierść podobno bardzo fajnie działa łosoś i wszelkie trany i oleje tego typu. Osobiście testowałam na moim psie olej kukurydziany i sprawdził się fajnie, jeśli tylko pies nie ma żadnych przeciwskazań to polecam. Sierść zrobiła się fajna, mocna , a pies witalny i dobrze wyglądający.

Naszego poprzedniego psa karmiliśmy boschem. Różne są opinie o tej karmie, ale cena chyba też przystępna. Obecnemu psu też kupiłam ale mu nie służy, więc idziemy w stronę czegoś innego.
Karma typu marketówka napewno dobra nie jest. Wydaje mi się że najrozsądniej będzie przetestować sobie kilka karm a potem wybrać tą najodpowiedniejszą. To wcale nie taki majątek, zresztą kto powiedział że pies jest tani w utrzymaniu. Oszczędzanie na psie może skończyć się problemami zdrowotnymi a w rezultacie jeszcze większymi wydatkami żeby potem pupilowi pomóc gdy zaczną się różne zdrowotne hece.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...