Jump to content
Dogomania

Nasz nowy akitek i pierwszy dylemat ...


Snt

Recommended Posts

[quote name='Kateczka']tylko jeśli pies rozwija sie prawidłowo i nie żadnych przesłanek do tego zeby miał być chory to chyba nie ma sensu go przeświatlać...co innego jesli szczeniak od razu ma problemy z chodzeniem...dodatkowo rodzice nie byli badani i dorzucamy mu sliskie płytki czy panel...ale to też nie musi oznaczac dysplazji...[/QUOTE]

Wiesz co też tak myślałem.
Nie chce się już w tym poście rozpisywać o dysplazji bo to nir ten temat i dlatego to mój ostatni post w tej sprawie. Jak ktoś chce to możemy dalej rozmawiać ale w innym wątku.
Ale do rzeczy. Moje szczenie w wieku chyba 7-8 miesięcy miał zdiagnozowaną dysplazję. Przedtem nie było żadnych oznak. "Wielcy" psiarze podczas rozmów na spacerach mówili że wszystko jest ok, że biega ładnie itd. Pewnego dnia na spacerze pies zwichnął sobie staw biodrowy i tak się historia zaczęła.
Tylko że u mnie pies jest bez rodowodu, rodzice nie badani czyli firma krzak. To był mój błąd za który zapłaciłem wysoką cenę, pies zapłacił niestety wyższą cenę. Ale teraz jest już ok. Przypadek mojego psa był skrajnym przypadkiem i chyba nie często taka dysplazja się trafia.
Ale nie zapominajmy że akity chorują również na inne paskudne choroby (odklejanie się rogówki od dna oka czy jak to tam było)

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście, że lepiej zrobic w wieku ok. 6 mies. bo jeśli taka dysplazja nawet zostanie wykryta ( tfu, tfu ) to jakąś niewielką ingerencją nacięciem można naprawic sytuację. cysiek jeśli możesz to wyślij mi takie namiary jeśli masz jakąś sprawdzoną klinikę ale już gdzieś czytałem o 2 takich w Wawie, może to te same.
Nasz piesek jest z Hodowli Shiroiarashi, z rodowodem itp, rodzice wolni od dysplazji, więc mam nadzieje że nie będą go dotyczyc takie sytuacje :)

Link to comment
Share on other sites

A może warto wrócić do początku - mówiliśmy o rozjeżdzających sie lapkach na panelach/kafelkach a nie o genetycznych chorobach. Dysplazja nie tylko może być genetyczna, ale i nabyta i myśle, że taką wlasnie ma moja sunia. Pewności nie mam bo nie robilam jej prześwietlenia jak była młoda. Ale w wieku 11 lat dysplazja to nie dysplazja tylko "starcze zmiany zwyrodnieniowe". I to że zrobisz psu prześwietlenie jak będzie miał pól roku i wyjdzie, że ma super stawy to nie oznacza, że po kilku latach ta sytuacje nie ulegnie zmianie. Tak więc bez wzgledu na prześwietenia za młodu panele i śliskie podłogi są zabójcze dla stawów i należy ich unikać.

A w kwestiach prześwietlenia i genetyki - tata mojej panienki był prześwietlony, mama nie, ale jej rodzice już tak. Przez prawie całe swoje życie chodziłam z nią po wystawach, wizyty u wetów byly regularne i nigdy nikt nie zasugerował, że powinnam prześwietlić psa pod kierunkiem dyspazji, nawet pomimo, że zdarzało jej się kuleć, więc do ocen 'na oko' podchodziłabym mocno sceptycznie

Link to comment
Share on other sites

Ok już omówilismy temat dysplazji :) wszystko jasne. Co do śliskiej podłogi to juz w 85% jest pokryta przyczepnym dywanem i problem zniknął :) na włochatym dywanie ma taką frajde, że 1/2 czasu na nim spędza ;)
Zaczynają mu rosnąc ząbki i mam pytanie, mianowicie hodowca zaleca stosowanie co drugi dzień na zmiane wapna calcium vitrum i [URL]http://www.krakvet.pl/fitmin-stawy-125tabl-p-18242.html[/URL], a czasem czytając gdzieniegdzie ludzie mówią, żeby wapna nie stosowac bo za szybko łapy będą rosły czy jakoś tak?

Link to comment
Share on other sites

Pierwsze słysze żeby łapy za szybko rosły ( może komuś chodziło o dysproporcje we wzrastaniu , co nie jest dziwną rzeczą u dorastających ssaków). Mój pies dostawał dodadtkowe suplementy do jedzenia gdy rósł. Poza tym wapna , przy zdrowych nerkach i p.pokarmowym nie za bardzo da się przedawkować bo organizm bedzie usuwał nadmiar o czym sami ewentualnie bedziecie sie mogli przekonać oglądając,,kupę psia na spacerach".

Link to comment
Share on other sites

Niestety, u dużych ras zdarza się coś takiego. Dokładniej chodzi o młodzieńcze zapalenie kości - za jego przyczynę uznaje się m.in. niedobór wapnia i nadmiar fosforu. Wtedy tkanka kostna rośnie szybciej niż tkanka krwionośna, która ją odżywia, a że skupia się to przede wszystkim na kościach długich, które mają najwięcej do nadgonienia, stąd "za szybko rosnące łapy" ;)
Pojawia się przy tym stan zapalny, kulawizna i duża bolesność, a cała sprawa może się rozciągnąć nawet na kilka miesięcy, więc nie jest to błaha sprawa i trzeba na psa uważać.

Link to comment
Share on other sites

Ano też nie do końca - z wapniem też można przedobrzyć. Organizm szczeniaka jeszcze się rozwija i ma problem z pozbywaniem się nadmiaru suplementowanego wapnia z organizmu (z tym pochodzenia naturalnego radzi sobie lepiej). A gdy tego dobra jest za dużo, następuje wadliwa mineralizacja kości, które później mogą być cienkie i łamliwe. Wszystko nastawia się na zwapnianie kości, a opóźnia rozwój więzadeł, torebek stawowych oraz mięśni. Problem nadmiaru wapnia ładnie opisano tutaj: [URL]http://www.leonberger-info.pl/forum/viewtopic.php?t=1316[/URL]

Dlatego najbezpieczniej po prostu zrobić badania krwi, by wiedzieć co dodawać, w jakiej ilości i czy w ogóle suplementacja jest konieczna (bo nieraz jest niezbędna!).
Co prawda, o dysplazji już było, ale jeśli jeszcze ktoś chce poczytać, to tu znajdzie małe kompendium ;) [URL]http://www.zperonowki.pl/site/pl/node/566[/URL]

Link to comment
Share on other sites

witam, ja to czasami jak czytam niektóre wypowiedzi to żal mi sie robi niektórych osób, uważam że po to jest dogomania i dział Gr V aby poradzić sie bardziej doswiadczonych osób w temacie hodowli, faktem jest, że wypowiedzi winny być bardziej kulturalne ale zdewociałe wypowiedzi co niektórych osób zamiast rzeczowych porad niejednego stoika wyprowadzą z równowagi co oczywiście nie usprawiedliwia kultury,........ miedzy innymi rzadko własnie wchodzę na dogomanie i to z tego powodu że co niektóre osoby urządzają sobie piknik na forum i chcą pokazać jakie to są wszechwiedzące na temat Akitek (aż do bólu). Dlatego uważam, że lepiej się nie wypowiadać i tyle, faktem że niektóre pytania są laickie ale cóz zrobić, faktem jest również że przed zakupem psa należy zapoznać sie z charakterem psa, ale........ i uważam i dam dobrą radę ponieważ ja również kiedys byłem poczatkującym akiciarzem i nigdzie nie mogłem uzyskać rad rzeczowych i tylko mi osobiste doświadczenie pozostało no i rzecz najważniejsza!! Podjąłem decyzję o uczestnictwie od szczeniaka w szkoleniach ponieważ wiedziałem bardzo dobrze że sam moge nie sprostać właściwemu ułożeniu psa tzn AKITY gdyż nie jest łatwym psem ta rasa ale jak człowiek sobie ułoży właściwie akite to z pewnością będzie to wspaniały towarzysz , przyjaciel i obrońca I Szanowna Matagi daruj sobie swoje wypowiedzi rozumie że drażnią ale jak ja to powtarzam HAMUJ Piętą :);;)
Do SNT akita zostawiona sama sobie bedzie demolowac i psocic - po prostu sie nudzi, metodą zabaw szkolic nalezy i jak najwięcej spacerów i musi rowniez sie wybiegac no nie tyle co haskacze, trzymana w pomieszczeniach bez spacerów sie dusi i zapewniam że nie jest zadowolona i jezeli bedzie zostawiona samemu sobie to przysporzy jeszcze wiecej problemów. Ja rozumie równiez troske matagi o tą wspaniała rase jaka jest akita poniewaz wiele akit znajduje sie pózniej w schroniskach lub na ulicy co jest konsekwencją niewłaściwego postepowania (delikatnie mówiąc) ludzi.
Myślę że nikogo nie uraziłem a jeżeli to sorki - od tak mi się zebrało a pisanie wszedłem aby zobaczyć czy jest coś ciekawego nt Akit a tu jak zwykle to samo.............. .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

[quote name='Masanori']witam, ja to czasami jak czytam niektóre wypowiedzi to żal mi sie robi niektórych osób, uważam że po to jest dogomania i dział Gr V aby poradzić sie bardziej doswiadczonych osób w temacie hodowli, faktem jest, że wypowiedzi winny być bardziej kulturalne ale zdewociałe wypowiedzi co niektórych osób zamiast rzeczowych porad niejednego stoika wyprowadzą z równowagi co oczywiście nie usprawiedliwia kultury,........ miedzy innymi rzadko własnie wchodzę na dogomanie i to z tego powodu że co niektóre osoby urządzają sobie piknik na forum i chcą pokazać jakie to są wszechwiedzące na temat Akitek (aż do bólu). Dlatego uważam, że lepiej się nie wypowiadać i tyle, faktem że niektóre pytania są laickie ale cóz zrobić, faktem jest również że przed zakupem psa należy zapoznać sie z charakterem psa, ale........ i uważam i dam dobrą radę ponieważ ja również kiedys byłem poczatkującym akiciarzem i nigdzie nie mogłem uzyskać rad rzeczowych i tylko mi osobiste doświadczenie pozostało no i rzecz najważniejsza!! Podjąłem decyzję o uczestnictwie od szczeniaka w szkoleniach ponieważ wiedziałem bardzo dobrze że sam moge nie sprostać właściwemu ułożeniu psa tzn AKITY gdyż nie jest łatwym psem ta rasa ale jak człowiek sobie ułoży właściwie akite to z pewnością będzie to wspaniały towarzysz , przyjaciel i obrońca I Szanowna Matagi daruj sobie swoje wypowiedzi rozumie że drażnią ale jak ja to powtarzam HAMUJ Piętą :);;)
Do SNT akita zostawiona sama sobie bedzie demolowac i psocic - po prostu sie nudzi, metodą zabaw szkolic nalezy i jak najwięcej spacerów i musi rowniez sie wybiegac no nie tyle co haskacze, trzymana w pomieszczeniach bez spacerów sie dusi i zapewniam że nie jest zadowolona i jezeli bedzie zostawiona samemu sobie to przysporzy jeszcze wiecej problemów. Ja rozumie równiez troske matagi o tą wspaniała rase jaka jest akita poniewaz wiele akit znajduje sie pózniej w schroniskach lub na ulicy co jest konsekwencją niewłaściwego postepowania (delikatnie mówiąc) ludzi.
Myślę że nikogo nie uraziłem a jeżeli to sorki - od tak mi się zebrało a pisanie wszedłem aby zobaczyć czy jest coś ciekawego nt Akit a tu jak zwykle to samo.............. .[/QUOTE]


Szanowny Panie Masanori :)
niech Szanowny Pan swoje dobre rady typu:" ale jak ja to powtarzam HAMUJ Piętą :smile:;;-)"odniesie do siebie,bo polecam hamowanie się w ogłoszeniach,polecających psa reproduktora /och,długą miał karierę wystawową-aby zrobic championat+hodowlankę:eviltong:gdzie super reproduktora pokazał Pan w 2-13 roku????-może na Klubową (najważniejszą dla rasy)Pan zawitał????/.Jest Pan,rozumiem,swiadomy,że Pański pies ma w rodowodzie wiele psów/suk niosących SA i VKH????Może należałoby przyhamować ogłoszenia /jak dla mnie to niekoniecznie pietą,może byc i zębami:diabloti:/i poczytac rodowody,choćby własnego psa,a potem zajrzeć na forum AWP,gdzie akity z takich linii hodowlanych szukają nowych domów:pI mam jeszcze pytanie:jak Pan Szanowny sądzi:co Pański pies wniesie do hodowli akita w Polsce,że Pan ogłasza go jako super reproduktora?/pomijam dziedziczone choroby/.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Matagi']Szanowny Panie Masanori :)
niech Szanowny Pan swoje dobre rady typu:" ale jak ja to powtarzam HAMUJ Piętą :smile:;;-)"odniesie do siebie,bo polecam hamowanie się w ogłoszeniach,polecających psa reproduktora /och,długą miał karierę wystawową-aby zrobic championat+hodowlankę:eviltong:gdzie super reproduktora pokazał Pan w 2-13 roku????-może na Klubową (najważniejszą dla rasy)Pan zawitał????/.Jest Pan,rozumiem,swiadomy,że Pański pies ma w rodowodzie wiele psów/suk niosących SA i VKH????Może należałoby przyhamować ogłoszenia /jak dla mnie to niekoniecznie pietą,może byc i zębami:diabloti:/i poczytac rodowody,choćby własnego psa,a potem zajrzeć na forum AWP,gdzie akity z takich linii hodowlanych szukają nowych domów:pI mam jeszcze pytanie:jak Pan Szanowny sądzi:co Pański pies wniesie do hodowli akita w Polsce,że Pan ogłasza go jako super reproduktora?/pomijam dziedziczone choroby/.[/QUOTE]

Bardziej jadowicie sie nie dalo?
Zapewne usmiech nie bedzie Ci schodzil z twarzy przez caly dzien.

Link to comment
Share on other sites

Matagi, Ty ie Twoje cięte riposty... Nie wiem komu lepiej robią... Chyba tylko swojemu ego. Szykanujesz ludzi i ich zycie, bo Tobie z akitami nie wyszło. Masz fajne Shiby i sie ich trzymaj i moze rozpisuj się na ich temat.
Wydaje mi się, ze raczej powinnaś podzieliś się swoja wiedzą wychowawcza i praktycznymi radami.

Link to comment
Share on other sites

Eh.. kobitka się frustruje... ciekawe dlaczego?
VHK i SA NA TOPIE U NIEJ SĄ.
A sama lansuje sie z Hokkaido co nie wyglada jak Hokkaido.
porónajcie sami.

[IMG]http://www.matagiinu.pl/img/sabisabi.jpg[/IMG]
Hokkaido Matagi

A to jak powinno wyglądać Hokkaido
[IMG]http://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-ash3/526942_10202051302269676_18789438_n.jpg[/IMG]

[IMG]http://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-ash3/1005684_10201687787582036_1149234938_n.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Bartosz Gałka']Matagi, Ty ie Twoje cięte riposty... Nie wiem komu lepiej robią... Chyba tylko swojemu ego. Szykanujesz ludzi i ich zycie, bo Tobie z akitami nie wyszło. Masz fajne Shiby i sie ich trzymaj i moze rozpisuj się na ich temat.
Wydaje mi się, ze raczej powinnaś podzieliś się swoja wiedzą wychowawcza i praktycznymi radami.[/QUOTE]

[B]Gałko[/B]-bredzisz:pnikogo nie szykanuję,a tym bardziej niczyjego życia.Co mi z akitami nie wyszło???:crazyeye:Handel jak u Ciebie?co za brednie wypisujesz?Dolecialeś na DGM i starasz się mi "dowalić"?a na żywo ,choćby w Białymstoku,to co-bałeś się?
Piszesz,że powinnam podzielic się wiedzą i radami-ok;)
Oto pierwsza dla Ciebie:

[B]Gałko[/B]-NIE ZAMYKA SIĘ SIE PSA W AUCIE NA KILKA GODZIN JAK TO TY ZROBIŁES NA WYSTAWIE W DOBRYM MIEŚCIE!!!!
link do filmu-http://www.youtube.com/watch?v=4Yr51wVZHZ4
w aucie Gałki "jego ukochany"KOUUN Halne Wzgórze.

Polecam przeczytać komentarze pod filmikiem:p

Link to comment
Share on other sites

[B]Gałko-[/B]druga rada:

naucz się wstawiać zdjęcia i przeczytaj regulamin zamieszczania zdjęć /moderator za te zamieszczone przez Ciebie nie pochwali :mad::eviltong:/.
A tak wygląda moje hokkaido,z którym sie nie "lansuję"-jak twierdzisz.Przedstawiłes fotkę białego hokkaido /bardzo piękne zwierzę/,rozumiem,że chcesz zareklamować tu hodowlę z Węgier.Dopisz może pod zdjęciem ,że właścicielka tejże hodowli CELOWO pokryła suczkę siedmio czy tez ośmiomiesięcznym samcem:angryy:.Na szczęście ciąży nie było,choć właścicielka mocno była tym faktem zawiedziona:p

MŁ.CH.PL.MŁ.CH.LT.MŁ.ZW.KL.LT.2012 SABI MATAGIINU Hakugetsu

[IMG]http://i40.tinypic.com/2uruu55.jpg[/IMG]

Do ukończnia Championatu Polski brakuje jej czasu,ma rozpoczęty Interchampionat

Link to comment
Share on other sites

[B]Gałko-[/B] trzecia rada:

zanim zaczniesz wyśmiewać czyjegoś psa,zastanów się co masz u siebie:p Pomyśl,czy nie lepiej trzeba by zadbac o socjalizację Twojego kishu,zamiast pokazywać go na wystawach.A swoją drogą co też temu psu uczyniono,że aż tak strasznie się boi?:shake:Ta wystawa dla tego psiaka to istna trauma:-(.

[IMG]http://i40.tinypic.com/v2sac7.jpg[/IMG]

[IMG]http://i41.tinypic.com/a26ni9.jpg[/IMG]

[IMG]http://i43.tinypic.com/2aaep3a.jpg[/IMG]

[IMG]http://i39.tinypic.com/15xty6v.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

Aj tam cisza. Nikomu nie chce się odzywać bo Matagi terroryzuje forum. Autor wątku pewnie nie spodziewał się takiego rozwinięcia tematu. Powinien mod jakiś zadbać aby wyrzucić te posty które są nie w temacie :mad: (oczywiście łącznie z moim) :eviltong:

Link to comment
Share on other sites

Kishu inu jest jednym z najtrudniej wystawiajacych się psów na świecie, z ras Japońskich chyba na równi z Nihilon terierem.W Japoni moja droga droga Lilianno bardzo rzadko wystawia sie Kishu.. w zewszlym roku pokazano Kishu 10 lub 12 razy na wszystkich wystawach w Japonii.
Do do Dobrego Miasta, to była czysta zanenta.. podsycona prze "niedouczoną" blondyneczkę w podeszłym wieku. Nie bede tu sie wywodzil na ten tema.. wystarczą mi swiadkowie..poza tym Jednym murem stanęli za nami bezstronni wystawcy z Rosji i Litwy oraz moj oddział ZKwP...
bo znaleźli się swiwdkowie ktorzy widzieli jak uderzano w auto w celu rozdraznienia psa. Mniejsza z tym.
Żmijowata Lila postarała się o zdjęcia Kishu.... to moze pokaż tez zdjecia z Spopotu hm.. no nie bo po co.. bo tam sie wystawila dobrze.
Co do Handlu... to Myszko jesteś w jakimś amoku.. Mówiąc handel, masz na mysli sprzedaż szczeniąt. TO jeśli tak to Ty i wszyscy hodowcy również sa handlowcami. Smarujesz wszystkich do okoła, łącznie z Halniakami (pamiętam nasza rozmowe z Olsztyna z 2012 roku), ze mojego N`Shitara to najlepiej byś wykastrowała itd itp. Twoja Hoka robi intera bo nie ma z kim konkurowac za bardzo ;-)) wiesz jedź na WDS to pogadamy ;-)))
Wracając do "handlu" to i mamy hurtownie w Polsce.. jak pewna Hodowla z okolic Bydgoszczy... która sprzedaje po 6 szczeniąt hurtem.
A szukanie dla znajomych szczenięcia którego my nie mamy albo oddawanie własnych klientów, przyszłych właścicieli akitek chyba w cywilizowanym świecie jest przyjęte;-))))
Cóż, My sie już przyzwyczailiśmy do tego, że ludzie z różnych powodów, nie wiem czy z zazdrości czy głupoty smarują na nas.. cóż ja nikogo z błędu wyprowadzać nie będę a szczególnie Ciebie....
Żmijko;-)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...