Jump to content
Dogomania

Nie przemyślana decyzja o psie. Pytania/


giggs19985

Recommended Posts

Witam. Zawsze chciałem mieć psa. Gdy wyprowadziłem się od rodziców postanowiłem [FONT=arial][COLOR=#000000]wziąć pieska. Znalazłem ogłoszenie i postanowiłem pojechać po pieska. Nie była to bardzo przemyślana decyzja, raczej spontaniczna. Jest to suczka bez rodowodu. Ma ok 4 tyg. Przeczytałem że to nie dobrze ze w takim wieku piesek został oddzielony od matki lecz trudno, piesek jest już ze mną i nigdzie się nie wybiera[/COLOR][/FONT][FONT=arial][COLOR=#000000]. I teraz mam kilka pytań.
[/COLOR][/FONT][COLOR=#000000][FONT=arial]- Co i jak ze szczepieniem? Ile to kosztuje, ile jest takich szczepień?[/FONT][/COLOR][FONT=arial][COLOR=#000000]
- Czy piesek może zostawać na max 7h sam w domu?
- Czy mogę wychodzić z nim na spacery czy muszę chodzić tam gdzie nie ma psów ani ich odchodów?
- Ile piesek musi musi mieć tyg. żeby chodzić z nim na spa[/COLOR][/FONT][FONT=arial][COLOR=#000000]cery?
- Gdzie się płaci i ile kosztuje podatek od posiadania pieska?
Przepraszam za tyle pytań lecz mam nadzieję że znajdę tutaj pomoc :)
[/COLOR][/FONT][attachment=2536:10268.attach]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='giggs19985']Witam. Zawsze chciałem mieć psa. Gdy wyprowadziłem się od rodziców postanowiłem [FONT=arial][COLOR=#000000]wziąć pieska. Znalazłem ogłoszenie i postanowiłem pojechać po pieska. Nie była to bardzo przemyślana decyzja, raczej spontaniczna. Jest to suczka bez rodowodu. Ma ok 4 tyg. Przeczytałem że to nie dobrze ze w takim wieku piesek został oddzielony od matki lecz trudno, piesek jest już ze mną i nigdzie się nie wybiera[/COLOR][/FONT][FONT=arial][COLOR=#000000]. I teraz mam kilka pytań.
[/COLOR][/FONT][COLOR=#000000][FONT=arial]- Co i jak ze szczepieniem? Ile to kosztuje, ile jest takich szczepień?[/FONT][/COLOR][FONT=arial][COLOR=#000000]
- Czy piesek może zostawać na max 7h sam w domu?
- Czy mogę wychodzić z nim na spacery czy muszę chodzić tam gdzie nie ma psów ani ich odchodów?
- Ile piesek musi musi mieć tyg. żeby chodzić z nim na spa[/COLOR][/FONT][FONT=arial][COLOR=#000000]cery?
- Gdzie się płaci i ile kosztuje podatek od posiadania pieska?
Przepraszam za tyle pytań lecz mam nadzieję że znajdę tutaj pomoc :)
[/COLOR][/FONT][/QUOTE]
1. Ile szczepienie kosztuje to zależy od miasta i danego weterynarza :) Pierwsze szczepienia zawsze są na nosówkę i parwowirozę, dalej poprowadzi cię lekarz ;)
2. Taki 4 tyg szczeniak nie wytrzyma tyle czasu sam w mieszkaniu bez załatwiania się. Ja swoją sunię samą zostawiałam chyba jak miała 4 mies.
3. Po szczepieniach szczenie jest osłabione i łatwiej łapie wirusy, lepiej na początek wychodzić tylko na szybkie załatwienie potrzeb i zero kontaktów z psami na początku.
4. Na dłuższe (dłuższe tzn, że nie tylko na siku ;) ) to jak wyżej po wszystkich szczepieniach ;)
5. Gdzie to nie pamiętam bo moja mama poszła za naszą sunię zapłacić, ale płaci się chyba ok 100 zł rocznie, ale tu nie jestem pewna ;)

Link to comment
Share on other sites

Po pierwsze, to powinieneś iść z nim do weta, bo piesek musi być odrobaczony. Do tego, jeśli jest tak młodym psiakiem, to powinien jeszcze ssać mleko matki, oprócz stałego pokarmu. A skoro nie jest przy matce, to musisz Ty go dokarmiać mlekiem ;) Takie mleko kupisz albo u weta albo w dobrze zaopatrzonym zoologu :)
Co do spacerów, to jeśli masz kogoś kto posiada psa i ten pies jest regularnie odrobaczony i jest szczepiony (na choroby zakaźne), to ja na Twoim miejscu spotykała pieska z takim psem. Po to, żeby Twój psiak uczył się od małego "języka" psów ;) Normalnie byłby z mamą i rodzeństwem i tam nabierałby takich umiejętności. Skoro jest już u Ciebie, to teraz Ty musisz mu to zapewnić, a taki dobrze znany i zadbany pies, byłby do tego odpowiedni ;)
Co do podatku za psa, to ja go płaciłam do Urzędu Miasta i była to kwota 12zł/mies.

Link to comment
Share on other sites

[COLOR=#000000][FONT=arial]- Co i jak ze szczepieniem? Ile to kosztuje, ile jest takich szczepień?[/FONT][/COLOR][FONT=arial][COLOR=#000000] - na to pytanie odpowie weterynarz - zalezy od psa/rasy/wieku
- Czy piesek może zostawać na max 7h sam w domu? - moze, ale wez pod uwage fakt, ze musi miec wode+jedzenie i moze Ci nabrudzic w mieszkaniu
- Czy mogę wychodzić z nim na spacery czy muszę chodzić tam gdzie nie ma psów ani ich odchodów? - mozesz, o ile bedzie juz zaszczepiony
- Ile piesek musi musi mieć tyg. żeby chodzić z nim na spa[/COLOR][/FONT][FONT=arial][COLOR=#000000]cery? - zalezy od psa/rasy - weterynarz odpowie na to pytanie lepiej niz na forum
- Gdzie się płaci i ile kosztuje podatek od posiadania pieska? - zalezy od miasta:> sa gminy, ktore nie maja takich podatkow, a sa gminy, ktore maja - jak chcesz placic, to idz do urzedu miasta i sie dowiedz co i jak[/COLOR][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

Szczenięta w 4 tygodniu przechodzą okres lękowy, więc jest to najgorszy moment na odstawienie od matki. Psy, które są odstawione poniżej 7 tygodni mają problem ze zrozumieniem mowy ciała własnego gatunku. Nie dość, że nie rozumieją sygnałów wysyłanych im, to jeszcze nieświadomie swoją mową ciała mogą prowokować inne psy do ataku. Musisz bardzo wziąć się za socjalizację, jeśli nie chcesz mieć psa, który boi się wszystkiego. Jak trochę podrośnie, najlepiej zapisz go do psiego przedszkola.

Ten szczeniak jest za mały, by zostawał sam. Jeszcze kilka tygodni powinien spędzić wśród rodzeństwa. Po 8 tygodniach trzeba zacząć go stopniowo uczyć zostawać samemu. Ale jeszcze długo nie będzie fizycznie w stanie wytrzymać bez załatwienia potrzeb fizjologicznych.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...