Jump to content
Dogomania

Co warto zapytać hodowcę?


AnysiaczeQ

Recommended Posts

[COLOR=#800080][SIZE=3][FONT=comic sans ms][I][B]Cześć, jestem nowa na forum, więc bardzo przepraszam, jeżeli już było wiele takich tematów.
Planuję zakup szczeniaczka, będzie to mój pierwszy piesek, więc nie wiem o co warto zapytać hodowcę, by jak najwięcej dowiedzieć się o jego hodowli, futrzakach itd.
Za każdą serdeczną radę będę wdzięczna[/B][/I][/FONT][/SIZE][/COLOR] ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[quote name='AnysiaczeQ'][COLOR=#800080][SIZE=3][FONT=comic sans ms][I][B]Cześć, jestem nowa na forum, więc bardzo przepraszam, jeżeli już było wiele takich tematów.
Planuję zakup szczeniaczka, będzie to mój pierwszy piesek, więc nie wiem o co warto zapytać hodowcę, by jak najwięcej dowiedzieć się o jego hodowli, futrzakach itd.
Za każdą serdeczną radę będę wdzięczna[/B][/I][/FONT][/SIZE][/COLOR] ;)[/QUOTE]
O rodowód. Inaczej to pseudohodowla....
I ważne też: Czym go tam karmili, o jakich porach, ile miał już szczepień, kiedy mają być następne, czy był odrobaczany. Jeśli to dobry hodowca to wszystko Ci powie ;)

Link to comment
Share on other sites

Pamiętaj żeby spytać czy należy do Związku Kynologicznego w PL - jak nie, to pseudohodowla , więc najlepiej nie szukaj ogłoszeń na stronach typu tablica czy allegro bo łatwo tam się naciąć. Wpisz sobie np. "Golden Retriever hodowla" i Ci wyskoczą ale sprawdzaj czy są zarejestrowani w ZkwP.
Spytaj czy wśród rodziców szczeniąt i ich przodków występowały jakieś choroby genetyczne, charakter rodziców no i wszystko co tak naprawdę chcesz wiedzieć , ale dobry hodowca wszystko Ci dokładnie powie ;)

Link to comment
Share on other sites

pros o pokazanie rodzicow szczeniaka,warunkow w jakich przebywa piesek,czy ma kontakt z hodowca,gdzie przebywa ,nie kupuj psa z klatek i kojcow,czy piesek sie nie boi ludzi czy nie boi sie reki czy przyjdzie do ciebie.Obejrzy pieska skore ,oczy czy jest wesoly czy nie jest osowialy. Zobacz pozostale rodzenstwo
zobacz ksiazeczke szczepien ,czy piesek jest 2 x szczepiony p/wirusowkom i wsciekliznie.Czy odrobaczenie jest wpisane w ksiazeczce szczepien.
Dobry hodowca powinien psa zaczipowac.
wszysko zalezy jaka rase szczeniaka chcesz kupic bo u niektorych ras nalezy sprawdzic zdjecia RTG czy nie maja obciazen genetycznych np.w chorobach zwyrodnierowych stawow i kregoslupa
przy zakupie psa uzyskaj zaswiadczenie ,ze piesek jesz zdrowy.
Nigdy nie kupuj psa z litosci

Edited by xxxx52
Link to comment
Share on other sites

[quote name='xxxx52']pros o pokazanie rodzicow szczeniaka,warunkow w jakich przebywa piesek,czy ma kontakt z hodowca,gdzie przebywa ,nie kupuj psa z klatek i kojcow,czy piesek sie nie boi ludzi czy nie boi sie reki czy przyjdzie do ciebie.Obejrzy pieska skore ,oczy czy jest wesoly czy nie jest osowialy. Zobacz pozostale rodzenstwo
zobacz ksiazeczke szczepien ,czy piesek jest 2 x szczepiony p/wirusowkom i wsciekliznie.Czy odrobaczenie jest wpisane w ksiazeczce szczepien.
Dobry hodowca powinien psa zaczipowac.
wszysko zalezy jaka rase szczeniaka chcesz kupic bo u niektorych ras nalezy sprawdzic zdjecia RTG czy nie maja obciazen genetycznych np.w chorobach zwyrodnierowych stawow i kregoslupa
przy zakupie psa uzyskaj zaswiadczenie ,ze piesek jesz zdrowy.
Nigdy nie kupuj psa z litosci[/QUOTE]

Jeśli "hodowca" z własnej woli nie będzie chętny do pokazania rodziców i będziemy musieli go o to prosić to od razu lepiej w tył zwrot i do drzwi ...

Link to comment
Share on other sites

Zawsze warto pytać o zdrowie rodziców,wśród wielu ras posiadacze zmagają się chorobami typowymi dla konkretnej rasy więc również warto wiedzieć czy są badania w kierunku wyeliminowania danego choróbska(dysplazja,nerki itd).Decydując się na rasę,wiesz na pewno jakimi przypadłościami może być jej przedstawiciel obarczony.
Zwróć uwagę na charakter szczeniaka i rodziców.Dobry hodowca powinien chętnie opowiadać o temperamencie swoich psów i dobrać Ci szczeniaka pod kątem Twoich predyspozycji i potrzeb.
A reszta? Jak wyżej już napisano.

Link to comment
Share on other sites

widzialam w telewizji sprawdzajacy szczeniaki pod katem dominacji.
a wygladalo tak: kladzie sie szczeniaki na grzbiet na dlonie ,jezeli grzecznie lezy ,sie nie poddaje, znaczy ze jest podporzadkowany czlowiekowi,
jezeli natomaist sie zlosci i bedzie chcial jak najszybciej wstac na nogi tzn to piesek moze byc dominujacym.Stad nalezy wszystkie szczeniaki do sprzedazy tak sprawdzac.
ja nie sprawdzilam ,tylko widzialam w telewizji

Link to comment
Share on other sites

[quote name='xxxx52']widzialam w telewizji sprawdzajacy szczeniaki pod katem dominacji.
a wygladalo tak: kladzie sie szczeniaki na grzbiet na dlonie ,jezeli grzecznie lezy ,sie nie poddaje, znaczy ze jest podporzadkowany czlowiekowi,
jezeli natomaist sie zlosci i bedzie chcial jak najszybciej wstac na nogi tzn to piesek moze byc dominujacym.Stad nalezy wszystkie szczeniaki do sprzedazy tak sprawdzac.
ja nie sprawdzilam ,tylko widzialam w telewizji[/QUOTE]

Czasem to zależy bo czasem szczeniak jest bardzo pobudzony i się wyrywa z tego powodu . Hodowca powinien Ci powiedzieć , który szczeniak jest najbardziej dominujący w stadzie bo widzi je na co dzień jak się bawią ze sobą , ustalają hierarchię, jedzą itd.

Link to comment
Share on other sites

Zależy, co to za rasa i co zamierzasz robić z psem. Czy chcesz go na wystawy, czy chcesz kupić peta (tańszego, nie wystawowego)

To bardziej dotyczy psów użytkowych, bo na takich się skupiam, ale wiele z tych pytań dotyczy każdej rasy:
-Czemu hodowca hoduje akurat tę rasę
-Co chciał osiągnąć poprzez takie krycie, jakie cele ma jego hodowla? Dlaczego wybrał takiego reproduktora, a nie innego
-Co robi z psami, jakie sporty, jakie mają osiągnięcia?
-Jakie są wady rasy? Jakie choroby pojawiały się w jego hodowli (jeśli hodowca uważa, że wszystkie jego psy są idealnie zdrowe, to zły sygnał, bo zawsze może coś się przytrafić) Które szczeniaki są wystawowe, a które nie? Czy w jego hodowli występują jakieś wady dyskwalifikujące
-Lepiej poprosić o treść umowy, by móc ją na spokojnie przeczytać w domu
-Nie zgadzaj się na przesłanie rodowodu później, dowiedz się czegoś więcej o rodzicach szczeniaka. Czy mają zalecane badania? Jeśli hodowca twierdzi, że nie trzeba bo na pewno będą zdrowe, to bardzo źle o nim świadczy
-Jak przebiegała socjalizacja szczeniąt u hodowcy?

Jak mi się jeszcze coś przypomni, to napiszę

Link to comment
Share on other sites

Ja bym zapytała o takie rzeczy jak:
1) Czego oczekuje od przyszłych właścicieli szczeniąt? (Żeby potem nie było niedomówień ;) )
2) Czy spisuje umowę kupna-sprzedaży z właścicielami? Czy może ją pokazać/przesłać?
3) Czego oczekuje po szczeniakach z tego miotu?
4) W jaki sposób socjalizuje szczenięta?
5) Czemu zdecydował się na połączenie tych dwóch psów?
6) Co jest dla niego ważne w tej rasie?
7) Na co są zbadani rodzice?
8) Jakie osiągnięcia mają rodzice?
9) Jeżeli suka/pies miały już wcześniej miot - jakie wyszły szczenięta z poprzednich miotów psa/suki?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...