Jump to content
Dogomania

Gruczoły okołoodbytnicze - szczeniak Golden


Mopsik26

Recommended Posts

Witam, mój szczeniak ma aktualnie 10 tygodni. Kiedy go przywiozłem do domu zachowywał się normalnie, zaniepokoił mnie jedynie kolor jego kupki oraz jej zapach (wydawało mi się że jest w nim odrobinka krwi oraz dziwnie śmierdziała). Sytuacja się powtarzała więc pojechałem do weterynarza. Ten przebadał gruczoły i stwierdził jakieś zapalenie; chyba ropne (powiedział że przyczyną mogło być siedzenie na zimnym), opróżnił je, podał lek domiejscowy i zrobił zastrzyk. Na drugi dzień (wczoraj) pojechałem do kontroli, wet opróżnił gruczoły i stwierdził dużą poprawę (zarówno w 1 dzień jak i 2 piesek cierpiał przy tej czynności) po czym zaaplikował lek domiejscowy. Powiedział że powinno być wszystko ok i objawy powinny ustąpić - jeśli nie to mam się pojawić ponownie. Aha, dodam że szczeniak w 1 dzień miał podwyższoną temperaturę natomiast 2 dnia już była ona w normie.

I teraz moje pytanie.. Mianowicie szczeniak wypróżnił się przy mnie i zaobserwowałem (a raczej poczułem) że kupka intensywnie śmierdzi; żeby nie powiedzieć że trochę cuchnie . Nie widziałem żadnej krwi natomiast klocek prawidłowej konsystencji pokryty był taką lśniącą substancją (jakby śluz).. Czy to jest wydzielina z wyżej wymienionych gruczołów (czytałem że opróżniają się właśnie podczas defekacji) i zjawisko to jest prawidłowym? Taki sam smrodek czułem gdy wet opróżniał gruczoły i przy praktycznie każdej defekacji pieska. Czy powinienem się martwić o stan zdrowia mojego pieska?

Przepraszam jeśli pytania mogą się komuś wydać oczywiste albo absurdalne ale nie znam się narazie na psiakach z racji tego, że od bardzo dawna żadnego nie miałem...... a się po prostu martwię o mojego pupila :(

Link to comment
Share on other sites

może tak być. Mam psiaka który od miesięcy ma problemy z gruczołami, przeszliśmy już chyba wszystkie badania i leki jakie tylko są możliwe, ale problem z zapaleniem i tak powraca. Z własnego doświadczenia wiem, że smrodek przy defekacji znacznie ustapił gdy zmieniłam na inną karmę(taka która w składzie ma wyciąg z jukki np. canidae i hipoalergiczny husse).

Bardzo możliwe, że do końca życia będziesz musiał chodzić na regularne wizyty do weterynarza i opróżniać psiakowi gruczoły. Czasami zdarza się tak że psy rodzą się z tak pokręconymi gruczołami że ich organizm nie jest w stanie sam opróżniać tej wydzieliny i wtedy należy to robić sztucznie-za pomocą palca:)

Dla pozostałych:
koleżanka czytała jakiś artykuł mówiący o gruczołach kołoodbytowych...i okazuje się że czasami jeśli pies jest alergikiem pokarmowym może przejawiać się to problemami z gruczołami. W chwili obecnej przestawiam psa na karmę hipoalergiczną i zobaczę co z tego wyjdzie, jeśli nic się nie poprawi wet mówił że jedynym rozwiązaniem jest usunięcie gruczołów.

Link to comment
Share on other sites

Ale czy to, że pojawia się ten smrodek nie świadczy o tym, że gruczoły opróżniają się prawidłowo? Ja to w ten sposób zrozumiałem, poza tym kupka pokryta jest jasną wydzieliną którą właśnie tłumaczyłem sobie jako tę z gruczołów. Czyli takie zapalenie w młodym wieku może świadczyć o przyszłych problemach ?:( Początkowo gdy pieska przywiozłem miał problem z biegunką, teraz już się wszystko ustabilizowało.

PS. Jego odchody nie śmierdzą jak "kupa" czy jak bąki (z przeproszeniem) które nieraz puszcza. Mają taki nieprzyjemny odorek którego nigdy wcześniej nie czułem. Aż się krzywię jak muszę je sprzątnąć.
PS2. Właśnie ta krew rzekomo pochodziła z gruczołów a pojawiała się ona tylko na kupce, zatem czy to nie znaczy że opróżniały się one przy defekacji?

Nie wiem już teraz co o tym sądzić.

Edited by Mopsik26
Link to comment
Share on other sites

Powiem tak: Dzień przed tym jak go wziąłem dostał tabletkę na robaki i jakąś jeszcze (przy mnie hodowca je podawał). Czy może to mieć jakiś związek? Czy jeśli to był problem gruczołów i teraz działają one prawidłowo (np. przyczyną były jakieś bakterie które się tam dostały) to jest szansa że nie będzie z nimi w przyszłości problemu? Wydaje mi się że dziwnym byłoby gdyby gorączka wzięła się po prostu z przepełnienia gruczołów (które wg. mnie piesek wypróżniał przy defekacji bo widziałem plamy płynu). Wezmę kupkę na badanie ale pytania te zadaję bo chcę się trochę uspokoić.. Na prawdę się martwię o niego

Link to comment
Share on other sites

ok.dobrze że sie przejmujesz.ale zawsze należy rozpoczynac od rzeczy najprostszych ,najłatwiejszych do wykonania.jeśli hodowca podał szczeniakom tablety p/robaczne tylko raz i tylko 1 x powtórzył za jakis tam czas to faktycznie może miec pasożyty-jeszcze zależy jakim preparatem do odrobaczania-póki co nie ma co debatowac i czekamy na wynik badania koproskopowego(kału)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...