Jump to content
Dogomania

Ozzy- Podenco :D


OzzyPI

Recommended Posts

6 lipca przywieźliśmy z Litwy naszego podenco AMUN Blatas Vejas- w domu Ozzy, Koniu, Kostek ^^ Jego rodzice to Genesis First Dynasty's oraz Candyman First Dynasty's. Mały (hmm, nie wiem czy taki mały w sumie, bo na początku ważył 9,2kg, a w ciągu nieco ponad tygodnia przybrał do 9,7 :D) ma obecnie 10 tygodni :) Już zdążyliśmy się troszkę poznać i jestem nim oczarowana. Jak to szczeniak rozrabia i wszystko go interesuje, ale co ciekawe nie żąda uwagi z naszej strony. Doskonale sam zajmuje się sobą- jak jakiś ludź przyłączy się do zabawy to jest fajnie, a jak nie to też ok. Poza tym jest bardzo samodzielny i odważny. Ma niesamowity węch, jak złapie trop to śmiesznie zadziera głowę do góry i węszy w kółko, a czasami nawet robi "surykatkę". Lubi się bawić w zabawy w gonienie różnych rzeczy takich jak reklamówka na sznurku, miś ciągnięty po ziemi, czy patyk (sporo praktykujemy takich zabaw, bo chcemy brać udział w wyścigach w przyszłości). Samo rzucanie mu przedmiotów interesuje go na 5s, podobnie przeciąganie. Jeśli chodzi o wykonywanie poleceń to kliker świetnie się sprawdza, bo jak na przedstawiciela rasy przystało Ozzy zbytnio się nie ekscytuje pochwałami z mojej strony (nie został stworzony do ścisłej współpracy z człowiekiem i nie ma potrzeby zadowalania właściciela), dlatego szkolenie "na sucho" jest mało efektywne, ale sprawa się całkowicie zmienia gdy do gry wchodzą smakołyki i kliker. Tym sposobem umiemy już siad, reagowanie na imię, przychodzenie na zawołanie oraz robimy postępy w chodzeniu na luźnej smyczy i w komendzie "zostaw", a dopiero mija drugi tydzień. W szkoleniu korzystam z rad tej oto Pani: [URL]http://www.youtube.com/channel/UC-qnqaajTk6bfs3UZuue6IQ[/URL] Jej metody na prawdę działają (przynajmniej u nas), a wszystko przede wszystkim bez przymusu, czy podniesionego głosu. Ćwiczymy około 3x dziennie po kilka minut w domu i dodatkowo na spacerach. Ozzy już teraz biega tak szybko, że niektóre dorosłe psy mają problem z jego dogonieniem :D Z psami też najchętniej bawi się w pogoń. Wszyscy ludzie zaczepiają nas na ulicy pytając co to za rasa i często słyszę "jaki on chudy". Już się śmiałam z weterynarzem, że niedługo Animalsi do mnie zapukają, bo ktoś doniesie, że psa głodzę :D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Jako iż Ozik był u hodowcy 2x szczepiony zanim do nas trafił mogliśmy od razu przystąpić do socjalizacji. Wczoraj zapoznaliśmy się z grupą rozbrykanych szczeniorów (Ozzy z nich był najmłodszy. Średnia wieku to 4-7 miesięcy) - saluki, charcik włoski, labrador, basset, amstaf, berneński pies pasterski oraz mieszaniec husky. Oz sobie dobrze radził w grupie- całkiem ładnie CS-uje i czyta różne werbalne i niewerbalne sygnały. Był jeden "niemiły" incydent gdy charcica włoska dobiegając do grupy z impetem wbiegła na Oza, który jej nie zauważył i go wywróciła, a ten się strasznie wystraszył i było jojczenie i uciekanie z podkulonym ogonem. Chwilę mu zajęło żeby dojść do siebie (trzymał się po tym na uboczu i bał się trochę), ale po jakimś czasie zaczął na nowo się oswajać. Wszystkie szczeniory ładnie się bawiły ze sobą, poza astem. Ast mimo, że ma 4 miesiące bawi się tylko w gryzienie gardeł innym psom i robi to tak ostro, że spory saluki aż zaczął charczeć. Cały czas bierze psy przyciska za gardło do ziemi i dusi nawet jak te się poddają. Właściciel mimo zwrócenia mu uwagi aby reagował w przypadku gdy jego pies w ten sposób się "bawi" ma to gdzieś i jeszcze chodzi i się chwali jak to młody mimo 4 miesięcy ma już blizny na pysku, bo został "skarcony" przez inne psy. Mały też bardzo broni patyków i innych rzeczy warcząc i kłapiąc zębami na inne psy, a co najgorsze rzucając się na ludzi. Niestety tłumaczenie, żeby facet popracował nad psiakiem póki czas i wyeliminował takie zachowania, bo jak pies urośnie to stanie się niebezpieczny zarówno dla ludzi jak i innych psów nic nie dało. Jako iż grupa spotykających się ludzi jest w miarę stała z koleżanką stwierdziłyśmy, że będziemy bojkotować tego pana i jak tylko będzie podchodził po prostu będziemy odchodziły gdzie indziej, bo inni też mają dosyć tego że jego pies poddusza inne szczeniaki i nie daje się im bawić. Ja lubie asty, bo w odpowiednich rękach są to cudowne, kochane i wesołe psy, niestety często trafiają w mega nieodpowiednie ręce i po prostu stają się niebezpieczne :(

Link to comment
Share on other sites

Witamy, witamy!

No niestety próbowaliśmy Panu przemówić do rozsądku, ale wszystko zbywał śmiechem. Chciał się nawet zakładać o szampana, że takie zachowanie jest ok... Szkoda słów... Kiedyś się przekona, a najgorsze jest to, że najbardziej ucierpi na tym pies :/ Tacy ludzie nie powinni mieć zwierząt.

Ostatnio jedna Pani zapytała mnie: "Czy on jest chory?" :evil_lol: Chyba zacznę odpowiadać, że tak :P inna znowu: "On chyba taki niejadek jest", co mija się całkowicie z prawdą bo wcina za trzech.

Link to comment
Share on other sites

A jakiej rasy masz psisko, bo nigdzie nie mogłam znaleźć? Jak dla mnie z awataru wygląda na jakiegoś szpica... ;)

[QUOTE][COLOR=#000000]Wstawiaj tu też fotki[/COLOR]:smile:[/QUOTE]

Taki mam zamiar :)

Dzisiaj byliśmy na 3 szczepieniu. Jeszcze tylko ostatnie i będzie koniec. Jutro idziemy pierwszy raz na zajęcia do psiego przedszkola :D Jeśli chodzi o naukę to ciężko to widzę, bo Ozzy jak zobaczy psy to bożego świata nie widzi.

Link to comment
Share on other sites

Mam dwa, samoyed i buldog francuski ;)
Galerię mamy tu: [URL="http://www.dogomania.pl/forum/threads/172632-Eris-z-Reptowskiego-Lasu-wieczny-bia%C5%82y-u%C5%9Bmiech-i-Franek-buldo%C5%BCer"]http://www.dogomania.pl/forum/threads/172632-Eris-z-Reptowskiego-Lasu-wieczny-bia%C5%82y-u%C5%9Bmiech-i-Franek-buldo%C5%BCer[/URL]

Oj będzie dobrze w psim przedszkolu! A jaka zabawa!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='FredziaFredzia']Mam dwa, samoyed i buldog francuski ;)
Galerię mamy tu: [URL]http://www.dogomania.pl/forum/threads/172632-Eris-z-Reptowskiego-Lasu-wieczny-biały-uśmiech-i-Franek-buldożer[/URL]

Oj będzie dobrze w psim przedszkolu! A jaka zabawa![/QUOTE]

Piękne psiaki! Hmm... W życiu bym nie wpadła na to żeby Samoyeda porównać do Chow Chow :D Ludzie mają wyobraźnię :P hihi

Z przedszkola nici. Byłam dzisiaj z Ozzym na 3 szczepieniu i jako iż Podenco są często alergikami i mogą być wrażliwe na narkozę, szczepionki i środki na pasożyty (wiadomość z hiszpańskiej książki o Podencach z Ibizy) to ostrzegłam o tym weta. Na szczęście mój Ozzy nie jest alergikiem jeśli chodzi o jedzenie, ale po szczepiące wystąpił poważny odczyn alergiczny i ma gulę o średnicy 10 cm, która go bardzo boli :( Dzwoniłam do weta i stwierdziła, że zna tylko kilka przypadków odczynu alergicznego po tej szczepiące, ale to były bąble max 2 cm średnicy i była zaskoczona wielkością guli. Jutro mam się pokazać w gabinecie, bo babka chce to obejrzeć i jak coś to dostaniemy jakąś maść. Ozuch właśnie śpi i co jakiś czas się budzi i popiskuje nawet przez sen i jest mi go strasznie szkoda ;(

Link to comment
Share on other sites

Moja kiedyś po szczepieniu miała przez pewien czas gulkę w miejscu wkłucia, ale właśnie taką nie większą niż 2 cm średnicy, z tym że ona dotychczas była tylko dwa razy szczepiona - u hodowcy raz w wieku 7 tygodni i u mnie potem w wieku 3 miesięcy dostała powtórkę razem z wścieklizną i to wszystko. Będzie dobrze, trzymam kciuki za Ozziego!

Za to Nala pecha miała takiego, że dosłownie kilka dni po przyjeździe do Polski złamała palec przedniej łapy... A po jakiś dwóch miesiącach złamała kolejny tym razem tylnej łapy. No cóż, mam nadzieję że więcej przygód z łamaniem palców mieć nie będziemy ;)

Co do komentarzy na temat rasy to najczęściej słyszę że to chart :razz: Bywa także porównywana do sarny.

Link to comment
Share on other sites

Przepraszam z gory za brak polskich znakow ale pisze z telefonu. Gula na szczescie przez noc I dzisiejszy dzien powoli sie rozeszla I Ozz czuje sie juz normalnie. Oz byl szczepiony dwa razy u hodowcy (pierwszy raz w wieku 4 tygodni), trzeci raz wczoraj na choroby zakazne I ostatni raz bedzie na poczatku sierpnia na wscieklizne (juz sie boje :P).

Dzisiaj pierwszy raz go kapalismy :D calkiem niezle poszlo, ale przed chwila bawil sie z godzine z buldogiem francuskim I razem kopali dolki wiec po spektakularnych efektach z kapieli :(

Jesli chodzi o polamane palce to masakra ale sie nie dziwie bo Ozziemu sie placza te szczudla non stop :D Raz biegal z psem po parku I noga wpadla mu w dolek. Myslalam ze ja polamal bo narobil pisku, nie mogl wstac I isc, ale jak sie okazalo Oz to jest lekki panikarz I na szczescie z noga jest wszystko ok.

Ja juz slyszalam okreslenia: anorektyk, zrebak, szczurek

Dzisiaj tez mnie Pani na ulicy ostrzegala ze ktos moze pomyslec ze go glodze I zglosic gdzies :P

Jutro wstawie troche zdjec :)

Link to comment
Share on other sites

Zgodnie z obietnicą trochę zdjęć :)

Oz i jego łóżko ^^

[IMG]https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/q88/s720x720/995758_497476183668647_20274933_n.jpg[/IMG]

[IMG]https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/q88/s720x720/21398_497462720336660_1668872446_n.jpg[/IMG]

[IMG]https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/q84/s720x720/540705_496144680468464_591840606_n.jpg[/IMG]

Pierwszy spacer po lesie

[IMG]https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/q81/s720x720/996522_493814090701523_1368991468_n.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję! Ale pozory mylą :P Oz jest słodki jak śpi tak to jest niezły urwis, ale kochany. Szczególnie jak ma dzień to potrafi wkurzać szczekając jak opętany na kota, a ma bardzo piskliwy i donośny głosik. Pracujemy nad tym cały czas, ale wiadomo że efekty nie będą od razu widoczne. Kot też ma swoje za uszami, bo obsikuje regularnie wszystkie legowiska Ozziego i nie mogę ich doprać, bo tak śmierdzą :/ Tak, więc mamy mały armagedon w domu :P

[QUOTE][COLOR=#000000]Czemu akurat podenco?[/COLOR] [/QUOTE]

Głównie ze względu na cechy rasy: niezależność, przywiązanie do rodziny, wylewność, inteligencję, pajacowanie oraz brak agresii i miłe, wesołe, usposobienie. Pośrednio przez elegancki, szlachetny wygląd i przepiękne, żywe, mądre oczy. Poza tym podziwiam w tej rasie grację z jaką polują, biegają i skaczą. Podenco w biegu jest przepiękny.

Wczoraj byliśmy na pierwszych zajęciach psiego przedszkola i Oz spisał się świetnie. Doszliśmy do grupy w trakcie, a on ładnie przy innych psach siadał i się słuchał. W grupie mieliśmy mega nadpobudliwą spanielkę, która miała wszystko w d... oraz mega szczekliwego i panikującego wyżła wejmarskiego, który prawie przez całe zajęcia szczekał, wył i piszczał. Bałam się, że właśnie Oz będzie się przy psach tak zachowywał, ale się pomyliłam :) Na koniec dostałam pochwałę za podejście.

Link to comment
Share on other sites

Pierwsze zdjęcie jest po prostu genialne!
Uwielbiam patrzeć na podenco, niestety na razie widuję je tylko na zdjęciach :P ale przez wzgląd na to, że mieszkam na wsi i na spacerach spotykam dziką zwierzynę, chyba pozostanie to moja platoniczna miłość, ponieważ podenco na tych swoich długich nogach pewnie i zająca i sarnę byłby w stanie dogonić?

Link to comment
Share on other sites

Spokojnie zająca czy sarnę byłby wstanie dogonić, ponieważ rasa jest używana głównie do polowania na króliki, jednak też wykorzystuje się je czasami do polowania na większe zwierzęta. Ozzy już tak biega, że spokojnie przegania dorosłe psy i poluje na owady, mrówki, gołębie a ostatnio znalazł nawet jeża O_O

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Dawno się nie odzywaliśmy. Ozzy mega urósł z 9kg jakie miał na początku jak go przywieźliśmy do domu zrobiło się aktualnie ok. 15-16kg. Młody rośnie z tygodnia na tydzień. Jeszcze niedawno był o wiele mniejszy od swojej koleżanki Diany (owczarek niemiecki), a aktualnie jest zbliżonej wysokości do niej :D Zdążyliśmy się już trochę poznać i mogę powiedzieć, że Oz ma silny, niezależny charakter i jest bardzo inteligentny oraz aktywny. Oprócz tego potrafi być uparty, ale w urzekający sposób ^^ Ale najbardziej urzekające w nim jest jego wylewność i przywiązanie do nas. Aktualnie Ozzy ma 14 tygodni i zgubił 2 małe ząbki na dole i już widać zęby stałe. Od 2 tyg. przygotowujemy się do wystaw- Oz pięknie biega przy nodze, jednakże nie bardzo nam idzie stanie bez ruchu oraz trzymanie ładnie głowy, może dlatego, że ja sama nie lubię tego trenować, a Ozzy jest bardzo żywy i ruchliwy...

[IMG]https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/1186285_511305108952421_720901003_n.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='puchu']Boski :loveu: Daj jeskieś "stojące" zdjęcia. Pewnie teraz składa się z łap i uszu :loveu:[/QUOTE]

Dokladnie :D Jednak coraz bardziej zaczyna przypominac dorosla wersje. Juz siega mi do pol uda 0_0

Co do stojacych zdjec to sie postaram jednak to jest ciezkie bo Oz jest w ciaglym ruchu :D

Teraz potrafi byc nieznosny, bo go nosi i czasami jest sfrustrowany podejrzewam, ze z powodu zebow.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...