Jump to content
Dogomania

Pomoc przy wyborze psa


kamilo960

Recommended Posts

Witajcie.Chciałbym się do was zwrócić o pomoc przy wyborze psa, który pasowałby do mnie i dobrze czułby się w moim domu.
Szukam psa rasowego.Mieszkam na wsi więc mam sporo miejsca w którym pies może biegać.Jeśli chodzi o wielkość psa to zastanawiam się, ponieważ do mojego wzrostu (2m) pasuje raczej duzy pies, ale chcialbym zeby poruszal sie po domu mozliwie jak najmniej destruktywnie.Długość sierści nie ma znaczenia.
Pielęgnowanie psa nie powinno być dla mnie większym problemem,więc jesli chodzi o to, to jego potrzeby w tym kierunki mogą być średnie(raz w tygodniu kąpiel).
Charakter psa powinien być raczej uległy, ale w razie konieczności powinien szczekać. Koszty utrzymania psa nie grają roli.

Zawsze podobały mi się psy takie jak husky albo malamut, ale nie wiem czy dałbym rade go dobrze wychować.

*Nie chce kierować się internetowymi testami, ponieważ nie za bardzo im ufam.

Jeśli będą potrzebne jeszcze jakieś informacje to proszę pisać, a ja je uzupełnię.

Link to comment
Share on other sites

husky czy malamut to w domu zostawi Ci masę futra, do tego ani to uległe ani nie będzie szczekało jak ktoś będzie chciał wejść na podwórko;)

a ile mniej więcej dziennie jesteś w stanie przeznaczyć na potrzeby psa? prowadzisz aktywny tryb życia czy raczej "kanapowy"?

Link to comment
Share on other sites

Nie zapomnijmy również że taki malamut czy husky potrzebują zrobić dziennie masę km biegnąc, niezależnie od pogody - taki ich żywioł ;)
Czy chcesz mieć psa pewnego siebie, ale i samodzielnego? Czy chcesz psa który nauczony komend zawsze je wykona bez 'dyskusji'? Czy pies ma być pracujący czy też typowo domowy leń?

Link to comment
Share on other sites

Czytając wasze komentarze doszedłem do wniosku ze husky i malamut odpadają.W zimie byłby trochę problem z bieganiem.
Jesli chodzi o czas ktory moge poswiecic na potrzeby psa to nie moge sprecyzowac. Teraz mam dosyć sporo wolnego czasu, ale z koncem wakacji bede wracal do domu dopiero kolo 16. Moj styl zycia jest raczej pol na pol. Trochę kanapowania,a później na dwór pobiegać/pograć w piłkę.
Dla mnie idealny pies powinien być tak jak napisał Maron86 pewny siebie ale i samodzielny. Chciałbym zeby latwo uczyl sie komend i potrafil je wykonywać(chociaz podstawowe).
Doswiadczenie z psami mam niewielkie, ponieważ do tej pory miałem tylko jednego, który niestety był mało posłuszny i bardzo nieufny.Potrafił zaatakować nawet właściciela.Taki zwykły kundelek. Teraz szukam jego przeciwienstwa, czyli bardzo ufnego, poslusznego i przyjacielskiego psa.

A jesli chodzi o cene to najlepiej gdyby nie przekraczala 700-800zl.

Link to comment
Share on other sites

Z tego co piszesz to bym 'polecała' Doga Niemieckiego (opanowane, stateczne, psy obronne), Hovawarta (posiadam psa w typie, uległa, wpatrzona w człowieka, szybko się uczy), Nowofunland (znałam kilka psów tej rasy: opanowane, stateczne, potrafią obcych oszczekać, lubią towarzystwo ludzi i dzieci, kochają pływać - o ile ci ślina i duuuuuzoooo sierści nie przeszkadza).
Cena szczeniaka z prawdziwej hodowli trochę kosztuje (1800-3000zł) i naprawdę nie ma co oszczędzać przy szczeniaku dużych ras bo to inwestycja na 10-15lat. Tym bardziej że sam piszesz że koszt utrzymania psa nie gra roli, lepiej poczekać i wziąć psa z nikłym prawdopodobieństwem chorób niż takiego z pseudo gdzie pies może nie dożyć połowy swojego życia...
Jeśli jednak rasa ci będzie odpowiadać, a z innych względów jak finansowych nie chcesz wydawać tyle pieniąchów na szczeniaka to jest inne rozwiązanie. Adoptuj psa w typie rasy, sprawdzonego do dzieciaczków :)

Ważne żebyś w psa na początku włożył mnóstwo pracy i poświęcenia, to też rzutuje na spokojne życie z psim przyjacielem. Kupując psa z hodowli powiadom hodowcę że chodzi ci o szczeniaka uległego, nie koniecznie wystawowego (o ile tak właśnie jest). Każdy szczeniak pomimo że jednej rasy i z jednego miotu ma inny charakter!
Rozejrzyj się również za psimi szkołami w okolicy, rasy które ci podałam to molosy - są to psy bardzo inteligentne, ale zarazem samodzielne. Przy małym doświadczeniu mogą powstać problemy wychowawcze, psie przedszkole czy też szkółka dla psów pomoże ci je uniknąć.
Jeśli zdecydujesz się na molosa (któregoś z wyżej wymienionych czy też innych) koniecznie poczytaj/pooglądaj/poszukaj informacji dotyczących pozytywnego szkolenia - krzykiem i frustracją nic nie zdziałasz przy tych psach.
Molosy są bardzo pamiętliwe!

PS. Przy dogach niemieckich koniecznie szukaj psów z hodowli zarejestrowanej w ZKWP, to samo tyczy sie Hovawartów - są to psy bardzo narażone genetycznie na choroby.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='spart93']Ja polecam rasę labrador retriver, jeżeli szukasz dużego psa :) W internecie znajdziesz dużo informacji o tej rasie.[/QUOTE]

U nas w okolicy tylko 1 pies (dokładniej sunia) ma fajną psychikę, reszta to agresywne psy. Zdecydowanie przereklamowana rasa, potrzebuje pracy z człowiekiem, pomimo krótkiej sierści sypie się cały rok, do tego spora ilość osobników się ślini.
No i co komu duże, u nas najmniejsza suka jest wielkości labradora - dla nas jest mała

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Maron86']U nas w okolicy tylko 1 pies (dokładniej sunia) ma fajną psychikę, reszta to agresywne psy. Zdecydowanie przereklamowana rasa, potrzebuje pracy z człowiekiem, pomimo krótkiej sierści sypie się cały rok, do tego spora ilość osobników się ślini.
No i co komu duże, u nas najmniejsza suka jest wielkości labradora - dla nas jest mała[/QUOTE]

Labradory agresywne psy ? Dobre sobie. Chyba jeżeli ktoś nie umie ich ułożyć, a to na prawdę nie trudne zadanie, są to bardzo inteligentne psy i szybko się uczą. I nie przypadkowo są to przewodnicy dla niewidomych i psy stosowane w dogoterapii. Widać, że osoba która wysnuwa takie opinie nie miała za dużo do czynienia z tą rasą.

PS. Psy się ślinią ? To mi nowość :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='spart93']Labradory agresywne psy ? Dobre sobie. Chyba jeżeli ktoś nie umie ich ułożyć, a to na prawdę nie trudne zadanie, są to bardzo inteligentne psy i szybko się uczą. I nie przypadkowo są to przewodnicy dla niewidomych i psy stosowane w dogoterapii. Widać, że osoba która wysnuwa takie opinie nie miała za dużo do czynienia z tą rasą.

PS. Psy się ślinią ? To mi nowość :)[/QUOTE]

W takim razie 90% właścicieli psów tej rasy przerasta to wielce łatwe zadanie, bo niestety większość labradorów jakie ja spotkałam, jest agresywna wobec innych psów, nachalna i nieposłuszna - czy więc są to takie łatwe w wychowaniu psy...? :roll:
Owszem, miałam do czynienia z labradorami - o wiele więcej niż bym chciała, bo większość właścicieli tych psów nad nimi nie panuje ani nie potrafi ich ułożyć.
Ja zdecydowanie odradzam labradora osobom, które nie mają zacięcia do zapewnienia psu dużej ilości ruchu, a tak zadeklarował się raczej założyciel wątku.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='spart93']Labradory agresywne psy ? Dobre sobie. Chyba jeżeli ktoś nie umie ich ułożyć, a to na prawdę nie trudne zadanie, są to bardzo inteligentne psy i szybko się uczą. I nie przypadkowo są to przewodnicy dla niewidomych i psy stosowane w dogoterapii. Widać, że osoba która wysnuwa takie opinie nie miała za dużo do czynienia z tą rasą.

PS. Psy się ślinią ? To mi nowość :)[/QUOTE]

Dobre sobie to chyba ty nie miałaś do czynienia z wieloma labradorami - na samym moim podwórku (okolica 5 bloków) jest 9labów, z czego AŻ 1 suka jest spokojna, uległa, posłuszna. Reszta to agresory w stosunku do psów/suk/kotów/jeden to nawet ludzi atakuje. Są nie posłuszne, nie wracają do właściciela.
Nie oszukujmy się laby to psy PRACUJĄCE i potrzebują PRACY, a nie 'spacerków' które mają im zapewnić wysiłek psychiczny i fizyczny.
I tak LABY SIĘ SYPIĄ JAK SUCHA CHOINKA i tak laby się ślinią (opinia właścicieli labów które znam), nie twierdze że się ślinią jak mastify angielskie - ale się ślinią!

Na małych rasach się nie znam więc nie pomogę ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Maron86']Dobre sobie to chyba ty nie miałaś do czynienia z wieloma labradorami - na samym moim podwórku (okolica 5 bloków) jest 9labów, z czego AŻ 1 suka jest spokojna, uległa, posłuszna. Reszta to agresory w stosunku do psów/suk/kotów/jeden to nawet ludzi atakuje. Są nie posłuszne, nie wracają do właściciela.
Nie oszukujmy się laby to psy PRACUJĄCE i potrzebują PRACY, a nie 'spacerków' które mają im zapewnić wysiłek psychiczny i fizyczny.
I tak LABY SIĘ SYPIĄ JAK SUCHA CHOINKA i tak laby się ślinią (opinia właścicieli labów które znam), nie twierdze że się ślinią jak mastify angielskie - ale się ślinią!

Na małych rasach się nie znam więc nie pomogę ;)[/QUOTE]

Widzę ktoś prowadzi statystyki na swoim osiedlu :) A ja jednak nie opierałbym się na takich statystykach tylko na opiniach ludzi którzy znają się na tej rasie i prowadzą nad nią badania. Nie będę się powtarzał, jeżeli ktoś nie umie ułożyć swojego psa to później takie są tego efekty że psy sąagresywne, a z moich obserwacji wynika że większość osób która decyduje się na nie, nie raczy nawet sięgnąć do jakichkolwiek źródeł wiedzy na ich temat, nie mówiąc już o znajomości podstaw szkolenia psów. Nie trudno się zgodzić że labradory to psy pracujące i potrzebują dużo ruchu ale spokojnie mogą być trzymane w blokach jednak jak napisałeś nie wystarczą im "spacerki" to może byc przyczyną zachowania psów. Chciałbym jednak zwrócić uwagę, że autor wątku ma duże podwórko i raczej pies miejsca do biegania będzie miał wystarczająco.
Z tym "sypaniem się jak sucha choinka" bym nie przesadzał, labradory 2 razy do roku intensywniej linieją: wiosną i jesienią.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='spart93']Widzę ktoś prowadzi statystyki na swoim osiedlu :) A ja jednak nie opierałbym się na takich statystykach tylko na opiniach ludzi którzy znają się na tej rasie i prowadzą nad nią badania. Nie będę się powtarzał, jeżeli ktoś nie umie ułożyć swojego psa to później takie są tego efekty że psy sąagresywne, a z moich obserwacji wynika że większość osób która decyduje się na nie, nie raczy nawet sięgnąć do jakichkolwiek źródeł wiedzy na ich temat, nie mówiąc już o znajomości podstaw szkolenia psów. Nie trudno się zgodzić że labradory to psy pracujące i potrzebują dużo ruchu ale spokojnie mogą być trzymane w blokach jednak jak napisałeś nie wystarczą im "spacerki" to może byc przyczyną zachowania psów. Chciałbym jednak zwrócić uwagę, że autor wątku ma duże podwórko i raczej pies miejsca do biegania będzie miał wystarczająco.
Z tym "sypaniem się jak sucha choinka" bym nie przesadzał, labradory 2 razy do roku intensywniej linieją: wiosną i jesienią.[/QUOTE]


Labradory sypią się cały rok. Jesienią i wiosną sypią jeszcze bardziej. Większość krótkowłosych ras gubi mase sierści, taki urok krótkowłosego psa.

Link to comment
Share on other sites

Sypią się jak cholera i nikt mi nie wmówi że jest inaczej.
Prawda jest taka że samo posiadanie ogrodu nie sprawia że pies będzie w nim pracował węchowo czy też intensywnie w inny sposób, ba wręcz statystycznie rzecz ujmując psy w ogrodach znają mniej świata i bodźców niż psy blokowe. Taki pies najczęściej siedzi większość życia w ogrodzie i domu, psy takie jak beagle czy labek na bank z nudów przekopią cały ogród.
To że opieram swoją opinie na psach z którymi miałam styczność jest zdecydowanie naturalne w tym wypadku. Pan zakładający wątek napisał wprost że miał do czynienia z wychowaniem 1 psa który był i tak agresywny do domowników. Przecież nie mówimy tu o psach używanych jako psy pracujące czy też dobrze socjalizowane psy wystawowe, piszemy tu o psach 'domowych' które nie przechodzą super szkolenia i nie pracują z człowiekiem. W takim wypadku dobranie psa/rasy musi być w 100% przemyślane.

Link to comment
Share on other sites

Są to psy bardzo, ale to bardzo aktywne więc z góry przygotuj się na pracę z psem. Bieganie, Frisbee, agility, z tymi psami możesz zapomnieć o nudzie. Pozostawione samym sobą mają skłonność do niszczenia domu/przekopywania [COLOR=#003366][/COLOR]ogrodu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='spart93']A ja jednak nie opierałbym się na takich statystykach tylko na opiniach ludzi którzy znają się na tej rasie i prowadzą nad nią badania. [/QUOTE]

Taaak, od osób znających się na owczarkach też słyszę, że to takie wspaniałe, zrównoważone psy - szkoda, że psy w moim otoczeniu świadczą o czymś odwrotnym, podobnie jak te, które mam okazję zaobserwować na wystawach na ringu tej rasy :diabloti: To, jaki jest wzorzec rasy i jak powinny się zachowywać jej przedstawiciele to jedn; praktyka drugie...

[quote name='spart93']Nie trudno się zgodzić że labradory to psy pracujące i potrzebują dużo ruchu ale spokojnie mogą być trzymane w blokach jednak jak napisałeś nie wystarczą im "spacerki" to może byc przyczyną zachowania psów. Chciałbym jednak zwrócić uwagę, że autor wątku ma duże podwórko i raczej pies miejsca do biegania będzie miał wystarczająco.
[/QUOTE]

Jedno zaprzecza drugiemu, pies pracujący potrzebuje pracy, a nie podwórka do biegania. Puszczany po prostu do ogródka, może się zachowywać na spacerach jeszcze gorzej niż pies blokowy - znudzony ciągle tym samym otoczeniem, i jednocześnie rzadziej mający kontakt ze miastem, okolicą.

[quote name='kamilo960']
Dlatego poszperałem trochę w internecie i natrafiłem na rasę Russel terrier. Co o niej myślicie?[/QUOTE]

Blog jednej z forumowiczek, właścicielki psa tej rasy:
[url]http://bialyjack.blogspot.com/[/url] ;)
Myślę, że dowiesz się wszystkiego, czego potrzebujesz. I też dodam, że to niełatwy pies dla osoby bez wiedzy i zacięcia do szkolenia psa.

Link to comment
Share on other sites

kamilo.martens podała ci strone bloga i dobrze.nikt tak nie opisze życia na co dzień z psem jak jego własciciel.ja moge dodac tylko ,że pies tej rasy na wsi moze dokonac równie dużych zniszczeń w ogrodzie jak np.owczarek.kopia dziury namietnie-co prawda za gryzoniami,ale co rozkopane to rozkopane i polowanie nie zawsze oznacza sukces-i dośc często

Link to comment
Share on other sites

Ogólnie mnie się zdaje, że autor nie do końca wie czego chce :) Nie wiem co dla niego oznacza średnia pielęgnacja, pisze o kąpieli raz na tydzień... Wątpię by tak częsta kąpiel była potrzebna, ale za to przy terierze zdaje się trzeba trymować.
Koszt utrzymania psa nie gra roli, ale chciałby rasowego za 800 zl :)
Chce żeby był pewny siebie i samodzielny, ale jednocześnie bardzo ufny, przyjacielski i posłuszny. Żeby był trochę kanapowcem, a trochę sportowcem.

Moim zdaniem powinieneś skupić się na mniejszych i średnich psach (skoro duży się słabo sprawdzi w mieszkaniu), nie ograniczać się tylko do małych. I sprecyzować trochę czego oczekujesz od psa, bo masz sporo różnych wymagań, które nie aż tak często idą ze sobą w parze.

Po Twoim poście o poprzednim agresywnym psie sugerowałabym skupić się na rasach łatwiejszych w ułożeniu, przyjacielskich, łatwo się uczących, lubiących spędzać czas z właścicielem, be skłonności do agresji i dominacji.

Link to comment
Share on other sites

Zgadzam sięz [B]Martens[/B]. Nie można kierować się tylko wzorcem. Nie wszystkie labradory nadają się do dogoterapii, tak samo jak nie wszystkie mogą być psami asystującymi. Nie ma czegoś takiego, że labrador sam z siebie będzie przyjazny, ułożony, grzeczny. To wszystko wymaga pracy i dużo zależy od przewodnika, ile czasu może psu poświęcić i nie mówię tutaj o spacerkach.
Życzę powodzenia w szukaniu odpowiedniej rasy :)

Link to comment
Share on other sites

...generalnie nie lubie takich zapytan,jaki pies bylby dla mnie odpowiedni.Swiadczy to o totalnej niewiedzy o psach wogole.Albo jakas rasa,albo grupa sie podoba,albo nie.Na poczatku wspomniano o malamutach ,potem zeszlo na shi tzu,dwa rozne swiaty!Wymienilbym kilkadziesiat ras ktore spelnialyby wymogi autora,ale po co? Skoro autor nie skupia sie na jakiejs szczegolnej rasie,moze najlepszym rozwiazaniem byloby,pojechanie do najblizszego schroniska,poobserwowanie psow i po prostu zaadoptowaniu jakiejs biedy.

Co do lobkow,sypia sie jak diabli,swego czasu najwiecej pogryzien w Holandii bylo wlasnie przez ta rase,to tak na marginesie!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...