Jump to content
Dogomania

Kot i Amstaff pod jednym dachem ??


Recommended Posts

Witam. W domu mojego kolegi zagościły małe Amstaffy. Chciał bym jednego przygarnąć- nawet upatrzyłem sobie piękna biało- brązową suczkę. Ale mam poważny dylemat. Posiadam w domu dwa koty (Rocznego kota i Dwuletnią kotkę). Boję się że gdy pies dorośnie moje koty będą miały problemy. Wiadomo że Amstaff ma trudny charakter. Jeżeli chodzi o koty i ich chęć do nowych znajomości to myślę że nie będzie problemu- miały już styczność z innym psem i bywało że spały razem przytuleni do siebie. Ponadto w domu co jakiś czas pojawia się jakieś nowe zwierzę. Jeżeli teraz udało by mi się przyzwyczaić Amstaffa do kota to czy w przyszłości jeżeli pojawi się nowy będą żyły w zgodzie ??

Link to comment
Share on other sites

[quote name='showpl']Witam. W domu mojego kolegi zagościły małe Amstaffy. Chciał bym jednego przygarnąć- nawet upatrzyłem sobie piękna biało- brązową suczkę. Ale mam poważny dylemat. Posiadam w domu dwa koty (Rocznego kota i Dwuletnią kotkę). Boję się że gdy pies dorośnie moje koty będą miały problemy. Wiadomo że Amstaff ma trudny charakter. Jeżeli chodzi o koty i ich chęć do nowych znajomości to myślę że nie będzie problemu- miały już styczność z innym psem i bywało że spały razem przytuleni do siebie. Ponadto w domu co jakiś czas pojawia się jakieś nowe zwierzę. Jeżeli teraz udało by mi się przyzwyczaić Amstaffa do kota to czy w przyszłości jeżeli pojawi się nowy będą żyły w zgodzie ??[/QUOTE]

Oczywiście, że Ci się uda. Pies może raz dostać "wciry" od kotów, bo to ich terytorium. Ale takto nie będzie problemu, dodatkowo iż napisałeś wyżej, że koty mają dobry socjal. Tak dla twojej informacji amstaf nie ma trudnego charakteru. Przynajmniej ja nie mam problemu z psami tej rasy. Tak jak piszę, koty go sobie podporządkują, bo końcu były tam pierwsze. Wszystko będzie dobrze. Trzymam kciuki .

Link to comment
Share on other sites

mam 13-letnia TTB,wychowywala sie z o rok starsza kotka perska(TM) i kiedy Niunia odeszla ,astunia nie chciala zyc....gasla w oczach....cora kupila nam szczenie buldoga fr-Foxy ,domowo Buba-odzyla ,a w styczniu ub roku zaadoptowalismy druga ,dorosla juz suke buldoga fr....nasza kicia "wychowala "sobie astke i podporzadkowala ,bo byla pierwsza,spaly przytulone do siebie.....obcych kotow Buba nie toleruje ale slucha zakazow i nakazow i zadnemu jeszcze nigdy nic nie zrobila....asty nie maja trudnego charakteru ,sa bardzo rodzinne ,tylko musza byc odpowiednio prowadzone i byc u odpowiedzialnych ,znajacych rase ludzi ....powodzenia zycze

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

aby nie być gołosłowną :evil_lol: oczywiście że się dogadują i Twój również dogada się z kotami życzę powodzenia i więcej wiary w nowego członka rodziny ;)
[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/42/jc8n.jpg/][IMG]http://img42.imageshack.us/img42/8590/jc8n.jpg[/IMG][/URL]

Uploaded with [URL=http://imageshack.us]ImageShack.us[/URL]

[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/191/xzea.jpg/][IMG]http://img191.imageshack.us/img191/7919/xzea.jpg[/IMG][/URL]

Uploaded with [URL=http://imageshack.us]ImageShack.us[/URL]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

witam, ja od tygodnia posiadam dwuletniego amstafa (kastrowany), który został odebrany przez hodowcę poprzedniemu właścicielowi gdyż ten nie przestrzegał zapisów w umowie sprzedaży psiaka. Pani z hodowli z której go adoptowaliśmy poinformowała mnie iż piesek fajnie dogaduje się z innymi psami (dołączył do jej stada 16 astów-bez problemowo) i także nie było problemu z kotami Maine Coon , które też posiada aczkolwiek był nachalny w kontaktach z jej kotami ale krzywdy nie robił. Jej koty przebywają w stadzie astów więc wiedzą jak postępować z nimi. U mnie są dwie kotki dachowce Pyza i Miśka. Niestety pierwsze spotkanie psa z moimi kotami nie było zachwycające -koty powskakiwały na meble a pies skakał za nimi na meble (a skacze wysoko) i szczekał. Obecnie koty są izolowane od psa w innym pokoju gdyż obawiam się aby psiak nie zrobił im krzywdy. Wiadomo iż terier ma ciąg do polowania i gania za wszystkim co ucieka. Proszę o rady jak radziliście sobie z dorosłym astem dołanczającym do domu z kotami.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ja miałam podobny zgrzyt tyle ze to dorosły kocur musiał zaakceptować 3 miesięczną suczyce. Początek wyglądał identycznie jak u Ciebie, tyle ze psica zbytnio skakać nie musiała bo mamy niskie meble.
Koty będą jakiś czas się tak zachowywać, bo to nowa sytuacja i mają intruza na swoim terenie, koty są zwierzakami terytorialnymi przecież. Musisz im poświęcać tyle samo czasu co do tej pory, a nawet i więcej żeby poczuły się ciut ważniejsze od psa i nie czuły zagrożenia swojej pozycji w domu. Oczywiście bez kilku strzałów pazurami po psim pysku się nie obejdzie znając życie. Pamiętaj, że koty i psy mają zupełnie inną mowę ciała np. pies podnosi łapę - chce się bawić, a dla kota to oznacza chęć ataku, musi minąć trochę czasu nim zwierzaki się nauczą siebie nawzajem.
U mnie były nawet akcje tupu kot zaszczał psie legowisko, ale poświęciłam mu więcej czasu niż zwykle i się ogarnął. Negra początkowo i w sumie do teraz potrafi z nim iść obok siebie przez mieszkanie trzymając mu pysk miedzy uszami tak jak by cos mu wyniuchala na czubku głowy i chciała to ciagle niuchać. Śmiesznie to wyglada. Nie moge powiedzieć żeby panowała między nimi jakaś wielka miłość bo nie ma takowej, ale tolerują się nawzajem na tyle że łażą koło siebie, leżą obok siebie ale nigdy sie nie przytulają czy coś. Zdarzają się też drobne pogonie po domu bo kotozol nagle odpala nitro i leci a ta sie zrywa i ciśnie zaraz za nim, ale logiczne bo jak coś ucieka to pies to goni. W kuchni nawet gdy mięcho kroje to wiadomo dwa "sępy" na podłodze siedzą i czekają aż coś skapnie do paszczy, ale nie ma tam żadnych przepychanek syczenia czy warczenia.

Ja bym osobiście kotów nie izolowała bo to tylko zaostrzy sytuacje, właśnie straciły swój teren, wiadomo na czas wyjścia z domu gdy zwierzaki zostają same to owszem rozdzielała bym towarzystwo (dobrze pozabezpieczać wtedy drzwi od pokoju), ale nie gdy jestem w domu. Futrzaki też muszą ustalić w tym momencie swoją hierarchie w waszym stadzie. Powinno się to odbywać pod kontrolą koty wypuścić psa na smycz i przy okazji jak koty wskocza na meble stanąć na smyczy tak, aby pies nie mógł podskoczyć, a tylko stać lub usiąść jeśli chciał by za nimi ruszyć. Nie znam psa więc też tak trochę ciężko coś konkretnego poradzić. Ale oswajanie ich ze sobą nawzajem to podstawa, no i praca nad zachowaniem psa w stosunku co do kotów (lekka tresurka). Nie wymaga to bóg wie czego :) u nas po około tygodniu już panował względny spokoj po 2 już było ok.

Naprawdę polecam socjalizacje zwierzaków ze sobą, bo u kumpla kilka lat temu przez izolowanie zwierząt doszło do tragedii, bo któregoś dnia Vega (suka AST) się dostała do drugiego pokoju i zagryzła Kaje ;(.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Im szybciej będziemy przyzwyczajać do siebie zwierzaki i im młodsze tym lepiej. Mój Nord rok temu znalazł kocurka, na osiedlu (ok. 2miesięczny), a był to już październik więc pewnie zimy bo nie przeżył, a tak żyje sobie w luksusie u mojej lubej z innym kotem. Jednak w kontaktach z kotami zalizałby je, a nie każdy kot lubi takie pieszczoty. Gdy uciekają oczywiście pościg. Zagryzł tylko raz dużego szczura, poza tym łapał myszy bez żadnej szkody dla nich co może wydawać się niemożliwe. Mimo wszystko ast to bardzo towarzyski pies, mój nie lubi sam zostawać w domu. Niestety został tak nauczony od szczeniaka :/ bywa zazdrosny, ale gdy rozkręci się w zabawie z innym psem czy kotem to potem jest wielka miłość :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...