Jump to content
Dogomania

Sodoma vel Soda - spanielka znaleziona w Równem k. Krosna


Recommended Posts

8 maja znalazłam sunie w typie cocker spaniela. W sumie to ona mnie znalazła... Ale od początku :)
Mam swoje trzy psiaki: mix ON i collie, adoptowaną sunię w typie mastifa brazylijskiego Jagnę i sunię w typie shih tzu Melkę, dlatego brama jest zwykle zamknięta. Tego dnia od 7 do 7.30 było inaczej, ponieważ znajomy miał zostawić samochód w warsztacie taty. Kiedy wyszłam z psami na podwórko na kanapie pod domem znalazłam JĄ - mokrą, brudną i przestraszoną suczkę. Nie była wychudzona, wręcz przeciwnie, więc stwierdziłam że pewnie komuś uciekła i niedługo właściciel się znajdzie. Wykąpałam ją, wysuszyłam, wyczesałam, powyciągałam kleszcze (bo tych było pełno) i od razu wstawiłam info o znalezieniu na fb i loklnych portalach, tego samego dnia wieczorem rozwiesiłam w sąsiednich miejscowościach plakaty ze zdjęciem - nikt się nie zgłosił. Wydawało mi się, że jest pod koniec cieczki ponieważ pies sąsiadów reagował sporym zaciekawieniem i moje przypuszczenia potwierdziły się tydzień temu podczas usg u weta - Soda spodziewała się szczeniaków... Jako iż nie jestem zwolenniczką powoływania na świat psiaków bez rodowodu (nie ma czipa ani tatuażu) stwierdziłam, że dobrym rozwiązaniem będzie sterylizacja aborcyjna, która została przeprowadzona dzisiaj. Postaram się zamieścić fotorelację z pobytu Sody u mnie i wizyt kontrolnych po zabiegu u weta, ale ostatnio miałam problem z dodawaniem zdjęć.... Gdyby tutaj mi nie wyszło będę prosiła o pomoc, a zdjęcia wrzucę do galerii profilowej :) Na końcu napiszę, że na imię mam Magda i razem ze swoim zwierzyńcem, synem, mężem i rodzicami mieszkamy w Równem 15km od Krosna.

Link to comment
Share on other sites

Soda wpadła w oko wujkowi mojego męża i zdecydował się, że ją przygarnie. Z racji, że jest to pan będący długo "na wydaniu" poprosił żebym ją wzięła do psiego fryzjera i ogoliła - byłoby mu wygodniej dbać o jej czystość, tym bardziej że często mieli wyjeżdżać na działkę i do lasu za miasto. Wszystko byłoby idealnie poza jednym "ale". Wujek ma warsztat samochodowy i pracuje czasem więcej niż 8h - w tym czasie Soda miała przebywać po sąsiedzku u jego rodziców i siostry. Właśnie tutaj pojawił się problem w postaci ich adoptowanej prawie rok temu suni z Azylu u Majki. Psinka musiała mieć ciężkie życie ponieważ jest strachliwa, płochliwa i panicznie boi się obcych, zwłaszcza mężczyzn, niestety Sody też... Do tego stopnia, że na jej widok załatwiała się tam gdzie stała, nie chciała wychodzić z pokoju itp. Wg mnie wystarczyłoby kilka dni popracować nad ich zapoznaniem i byłoby ok, niestety ja mieszkam za daleko na codzienne dojazdy, a ciotka nie miała cierpliwości, więc Soda wróciła do mnie. Wujek zafundował jej 15kg karmy brit, smycz automatyczną i kiltix na pchły i kleszcze.

Tak wygląda Sodoma w krótkiej fryzurce:

[IMG]http://www.dogomania.pl/forum/attachment.php?attachmentid=11062&d=1371568607[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

Ok 2 godz temu wróciłyśmy sterylizacji aborcyjnej w gabinecie lek. wet. Katarzyny Lorenc "Tygrysek" w Krośnie. Wszystko przebiegło bez komplikacji, Soda zasnęła i obudziła się przy mnie. Grzecznie wsiadła do samochodu i bez sensacji dojechałyśmy do domu. Chodzi jeszcze troszkę chwiejnie po narkozie, ale jest dobrze... Zrobimy sesję w pooperacyjnym kubraczku, foty brzuszka będę mogła zrobić w czwartek w czasie wizyty kontrolnej, ponieważ mamy zakaz ściągania ubranka :) Teraz pilnuję bestyjki żeby nie wskakiwała na meble i niepotrzebnie nie naciągała szwów....

Link to comment
Share on other sites

Próbowałam założyć profil na [url]www.spaniele.pl[/url] ale do tej pory nie przyszedł mail aktywujący :/ Jutro spróbuję jeszcze raz, może to tymczasowe problemy jak z dodawaniem wiadomości tutaj kilka dni temu. Chętnych zapraszam do znajomych na fb - Magdalena Grabowska-Oleniacz - tam jestem zdecydowanie częściej :) Dodam, że poprosiłam Kasie Pisarską z "Psich adopcji" TTV o ogłoszenie Sodomy, więc też można zaglądnąć na jej fb, ukazało się 5 czerwca.
Oto tekst o charakterze Sody:
[COLOR=#333333][FONT=lucida grande]Soda jest spokojną i towarzyską suczką, którą weterynarz ocenił na ok 5 lat. Bez problemu zachowuje czystość w domu, przed wejściem pozwala na wytarcie łapek jeśli jest taka potrzeba. W mieszkaniu praktycznie nie odczuwa się jej obecności - dyskretnie przemieszcza się za człowiekiem aby być blisko niego, od czasu do czasu domaga się łapką pieszczot po czym znów układa się spać. Potrafi chodzić na smyczy, kondycję ma nie najgorszą, jednak przydało[/FONT][/COLOR][COLOR=#333333][FONT=lucida grande]by się jej zrzucić kilka kg. Zostawiona sama na
podwórku drapie w drzwi, chce wejść za człowiekiem, w domu zostaje bez problemu sama. Dogaduje się z psami i sukami różnej wielkości, na początku powarkuje, potem jest neutralna. Trzeba tylko odpowiednio, stopniowo psy z sobą zapoznać. Kotami jest zainteresowana, jak ucieka pogoni, ale raczej bez morderczych zapędów. W tej chwili mieszka z 9-latkiem, relacje z młodszymi dziećmi też były poprawne. Adopcja tylko do domu bądź mieszkania - nie oddam suni na łańcuch! Ewentualny kontakt 606-382-003 lub [email][email protected][/email][/FONT][/COLOR]

Dzwoniła jedna zainteresowana pani z Krakowa, ale czeka na decyzję właściciela mieszkania, które wynajmuje czy ten zgodzi się na psa, więc to nic pewnego. Tak jak pisałam Soda ma wór karmy, smycz, jest zabezpieczona p. kleszczom, wcześniej szczepiłam ją na wściekliznę, ale póki co jestem bezrobotna, dorabiam jako niania, więc byłabym bardzo wdzięczna za chociaż częściowe dofinansowanie zabiegu... Co prawda miałam odłożone pieniążki na sterylizację, ale miał to być zabieg mojej adoptowanej filki... Koszt operacji Sody to 350zł + później wizyty kontrolne.

Link to comment
Share on other sites

Co do oczekiwań względem nowego domu - za nic nie oddam jej na łańcuch czy chociażby typowo jako psa podwórkowego. Ewidentnie widać, że była wychowywana w domu jako członek rodziny i taką też funkcję ma u mnie! Jeśli byłby problem z nowym DS wolę żeby została u mnie - może mama jakoś strawi czwartego psa :P Zachowuje czystość, jest grzeczna, bardzo rzadko szczeka, czasem tylko próbuje ukraść coś do jedzenia... Na poprzednim weekendzie byliśmy u moich teściów w Sanoku z Melką i Sodą. W niedzielę rano siedzimy w salonie, Soda poszła na piętro ze szwagierką. Wydawało mi się podejrzane, że jest taka cisza i tak długo nie przychodzi sprawdzić czy jej gdzieś nie zniknęłam... Zajrzałam do kuchni a ona siedziała na narożniku, przednie łapy na stole i jadła utłuczone schabowe, jeszcze surowe, które miały być na obiad... Z 11 sztuk ocalały 2, więc zjadła ponad kg mięcha... Bałam się, żeby nic jej nie było, nawet odpisałam nr wetów z Sanoka, ale przetrawiła na szczęście. Dwa dni później okazało się, że jest w ciąży więc chwilowe łakomstwo zostało wybaczone :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='madziorek86_']Ok 2 godz temu wróciłyśmy sterylizacji aborcyjnej w gabinecie lek. wet. Katarzyny Lorenc "Tygrysek" w Krośnie. Wszystko przebiegło bez komplikacji, Soda zasnęła i obudziła się przy mnie. Grzecznie wsiadła do samochodu i bez sensacji dojechałyśmy do domu. Chodzi jeszcze troszkę chwiejnie po narkozie, ale jest dobrze... Zrobimy sesję w pooperacyjnym kubraczku, foty brzuszka będę mogła zrobić w czwartek w czasie wizyty kontrolnej, ponieważ mamy zakaz ściągania ubranka :) Teraz pilnuję bestyjki żeby nie wskakiwała na meble i niepotrzebnie nie naciągała szwów....[/QUOTE]
Madziorek86_ witaj na Dogo. :p
Nie ściągać jak nie mamy psiaka na oku, ale rankę trzeba obejrzeć raz czy 2 razy dziennie, czy nic się nie babrze, szczególnie w takie upały, bo gorąc i wilgoć nie sprzyjają gojeniu ran.


[quote name='madziorek86_']Próbowałam założyć profil na [URL="http://www.spaniele.pl"]www.spaniele.pl[/URL] ale do tej pory nie przyszedł mail aktywujący :/ Jutro spróbuję jeszcze raz, może to tymczasowe problemy jak z dodawaniem wiadomości tutaj kilka dni temu. Chętnych zapraszam do znajomych na fb - Magdalena Grabowska-Oleniacz - tam jestem zdecydowanie częściej :) Dodam, że poprosiłam Kasie Pisarską z "Psich adopcji" TTV o ogłoszenie Sodomy, więc też można zaglądnąć na jej fb, ukazało się 5 czerwca.
Oto tekst o charakterze Sody:
[COLOR=#333333][FONT=lucida grande]Soda jest spokojną i towarzyską suczką, którą weterynarz ocenił na ok 5 lat. Bez problemu zachowuje czystość w domu, przed wejściem pozwala na wytarcie łapek jeśli jest taka potrzeba. W mieszkaniu praktycznie nie odczuwa się jej obecności - dyskretnie przemieszcza się za człowiekiem aby być blisko niego, od czasu do czasu domaga się łapką pieszczot po czym znów układa się spać. Potrafi chodzić na smyczy, kondycję ma nie najgorszą, jednak przydało[/FONT][/COLOR][COLOR=#333333][FONT=lucida grande]by się jej zrzucić kilka kg. Zostawiona sama na
podwórku drapie w drzwi, chce wejść za człowiekiem, w domu zostaje bez problemu sama. Dogaduje się z psami i sukami różnej wielkości, na początku powarkuje, potem jest neutralna. Trzeba tylko odpowiednio, stopniowo psy z sobą zapoznać. Kotami jest zainteresowana, jak ucieka pogoni, ale raczej bez morderczych zapędów. W tej chwili mieszka z 9-latkiem, relacje z młodszymi dziećmi też były poprawne. Adopcja tylko do domu bądź mieszkania - nie oddam suni na łańcuch! Ewentualny kontakt 606-382-003 lub [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL][/FONT][/COLOR]

Dzwoniła jedna zainteresowana pani z Krakowa, ale czeka na decyzję właściciela mieszkania, które wynajmuje czy ten zgodzi się na psa, więc to nic pewnego. Tak jak pisałam Soda ma wór karmy, smycz, jest zabezpieczona p. kleszczom, wcześniej szczepiłam ją na wściekliznę, ale póki co jestem bezrobotna, dorabiam jako niania, więc byłabym bardzo wdzięczna za chociaż częściowe dofinansowanie zabiegu... Co prawda miałam odłożone pieniążki na sterylizację, ale miał to być zabieg mojej adoptowanej filki... Koszt operacji Sody to 350zł + później wizyty kontrolne.[/QUOTE]
Pisałam do Ciebie na FB przez stronę Psitulisko Adopcje Spanieli. Myślę, że możemy pomóc w tej sprawie, tylko poprosimy o fakturkę. ;-)

Zapraszam też na drugie forum spanielowe: [URL="http://www.cockerspaniel.webd.pl"]www.cockerspaniel.webd.pl[/URL]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Asia & Ginger']Madziorek86_ witaj na Dogo. :p
Nie ściągać jak nie mamy psiaka na oku, ale rankę trzeba obejrzeć raz czy 2 razy dziennie, czy nic się nie babrze, szczególnie w takie upały, bo gorąc i wilgoć nie sprzyjają gojeniu ran.



Pisałam do Ciebie na FB przez stronę Psitulisko Adopcje Spanieli. Myślę, że możemy pomóc w tej sprawie, tylko poprosimy o fakturkę. ;-)

Zapraszam też na drugie forum spanielowe: [URL="http://www.cockerspaniel.webd.pl"]www.cockerspaniel.webd.pl[/URL][/QUOTE]

w takim razie zerknę co tam się dzieje pod spodem :) nigdy nie miałam okazji opiekować się psem po zabiegu... niedługo czeka mnie pilnowanie 55kg mojej "kruszynki" po sterylce, więc to dopiero będzie wyzwanie....
z fakturą nie będzie problemu tylko najpierw wolałam się upewnić na kogo konkretnie ona ma być :)

Link to comment
Share on other sites

Z raną nic złego się nie dzieje - pozaglądałam troszkę. Niestety nie miał kto pomóc zdjęcia zrobić, więc fotorelacja chyba faktycznie dopiero jutro wieczorem będzie. Soda zjadła wytęsknione śniadanie z wielkim apetytem, chociaż porcja chyba ją nie zadowoliła :D Kiedy wyszłyśmy wieczorem na siq zabierała się już za trawę... głodomor... Teraz głównie odpoczywa albo śpi.

Link to comment
Share on other sites

Witaj,
rozmawiałyśmy o Sodzie na fb, sugerowałam Ci sprawdzenie, czy nie jest w ciąży, spisałam Ci nawet historię innych bezdomnych suczek, które zostały znalezione i okazało się później, że były ciężarne, pamiętasz?
Cieszę się, że operacja się udała i oby sunia znalazła dobry domek.
W którym tygodniu ciąży była ta sterylka? I do którego tyg. można bezpiecznie robić sterylizacje aborcyjne, macie jakieś doświadczenie w tym?
I jeszcze pytanie, jak masz colaka, to może będziesz wiedzieć, potrzebna na gwałt fundacja, która pomaga owczarkom szkockim colie, znasz kogoś? i Jeszcze kogoś od labków, na dogo i na fb.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='JaMnIŚ_Jogi']Witaj,
rozmawiałyśmy o Sodzie na fb, sugerowałam Ci sprawdzenie, czy nie jest w ciąży, spisałam Ci nawet historię innych bezdomnych suczek, które zostały znalezione i okazało się później, że były ciężarne, pamiętasz?
Cieszę się, że operacja się udała i oby sunia znalazła dobry domek.
W którym tygodniu ciąży była ta sterylka? I do którego tyg. można bezpiecznie robić sterylizacje aborcyjne, macie jakieś doświadczenie w tym?
I jeszcze pytanie, jak masz colaka, to może będziesz wiedzieć, potrzebna na gwałt fundacja, która pomaga owczarkom szkockim colie, znasz kogoś?[/QUOTE]

To do kiedy można zrobić sterylkę aborcyjną zależy od weterynarzy. Niektórzy nie chcą robić sterylki przy końcówce ciąży. Jeśli się jednak ma dobrego weterynarza, który nie ma z tym problemów zabieg można robić do ostatnich dni. My niedawna robiłyśmy aborcyjną u suki, która niedługo by zaczęła rodzić.
Fundacja zajmująca się collie to fundacja Dr Lucy: [url]http://drlucy.pl/[/url]

Link to comment
Share on other sites

Jeśli chodzi o labki to jest fundacja Prima: [URL]http://www.fundacjaprima.pl/index.php[/URL] Są też dwa fora zajmujące się labkami: [URL]http://forum.labradory.org/index.php?c=25[/URL] oraz [URL]http://labradory.info/index.php?c=40&sid=580d942226c6f8726c6665d1e902b0c5[/URL]
Jednak trzeba brać pod uwagę, że labków do adopcji jest bardzo dużo i nie wiadomo czy ktokolwiek będzie dysponować jakimś miejscem. Wiem, że znajoma od labków miała ostatnio fajnego chętnego. Jakbyś mi mogła napisać coś więcej o psach na pw?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='JaMnIŚ_Jogi']Witaj,
rozmawiałyśmy o Sodzie na fb, sugerowałam Ci sprawdzenie, czy nie jest w ciąży, spisałam Ci nawet historię innych bezdomnych suczek, które zostały znalezione i okazało się później, że były ciężarne, pamiętasz?
Cieszę się, że operacja się udała i oby sunia znalazła dobry domek.
W którym tygodniu ciąży była ta sterylka? I do którego tyg. można bezpiecznie robić sterylizacje aborcyjne, macie jakieś doświadczenie w tym?
I jeszcze pytanie, jak masz colaka, to może będziesz wiedzieć, potrzebna na gwałt fundacja, która pomaga owczarkom szkockim colie, znasz kogoś? i Jeszcze kogoś od labków, na dogo i na fb.[/QUOTE]


Pamiętam :) Liczyłam jednak po cichu, że obejdzie się bez ciąży... Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło - przynajmniej pójdzie do ewentualnej adopcji już "na gotowo" :). Był to ok 6-7 tydzień ciąży, bardziej 6 bo z tego co mówiła wetka na poród nie zanosiło na 100% w ciągu najbliższego tyg. Widocznie została pokryta max 3 dni wcześniej niż trafiła do mnie. Nasza pani weterynarz podjęłaby się chyba nawet późnej sterylizacji. Po studiach pracowała w Krk i mówiła, że tam często zdarzały się takie zabiegi (a na pewno częściej niż teraz w Krośnie).
Z fundacji nie znam niestety nikogo, bardziej w pomocy molosom się orientuję.

Link to comment
Share on other sites

Ale jaką rozmowę przeprowadziła ze mną żona kuzyna dzień przed zabiegiem!!! Ktoś jej powiedział że planuję aborcję szczeniaków i zaczęła: że to szkoda, że ona by pomogła finansowo.. i znaleźć im domy, sama może by jakiegoś wzięła, może nawet ze trzy... Generalnie o ochronie życia poczętego... Na sugestię, że może wybrać się do schroniska, bądź tylko przechowalni w okolicy i tam zobaczyć jak kończą szczeniaczki i nie tylko i im pomóc nic nie odpowiedziała...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='madziorek86_']Ale jaką rozmowę przeprowadziła ze mną żona kuzyna dzień przed zabiegiem!!! Ktoś jej powiedział że planuję aborcję szczeniaków i zaczęła: że to szkoda, że ona by pomogła finansowo.. i znaleźć im domy, sama może by jakiegoś wzięła, może nawet ze trzy... Generalnie o ochronie życia poczętego... Na sugestię, że może wybrać się do schroniska, bądź tylko przechowalni w okolicy i tam zobaczyć jak kończą szczeniaczki i nie tylko i im pomóc nic nie odpowiedziała...[/QUOTE]

Norma niestety... Ochrona życia poczętego, a co się po porodzie z tym życiem dzieje już ważne nie jest. Ja podaję za przykład sterylki aborcyjne suk pod naszą opieką. Nie da się jednoznacznie stwierdzić ilości, ale dzięki tym zabiegom jest o mniej więcej 100 szczeniaków mniej. To tyle ile mamy w schronisku! I to przez ostatnie dwa, trzy lata. To są ogromne ilości przy i tak wielokrotnie przekroczonej liczbie bezdomnych psów w Polsce.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='madziorek86_']Popatrzcie co się dzieje w przytulisku w Rymanowie - może ktoś może wziąć chociaż na DT?

[URL]http://www.facebook.com/photo.php?v=153585858162871[/URL]

Będą miały tutaj założony watek, ale kto może niech pyta już i udostępnia....[/QUOTE]

Tutaj wątek założony przez pomóżpomagać (dzięki):

[URL="http://www.dogomania.pl/forum/threads/244553-DRAMAT-w-gminnym-%E2%80%9Eprzytulisku%E2%80%9D-w-Rymanowie-PILNIE-SZUKAMY-DT-DS!-Pom%C3%B3%C5%BCcie"]http://www.dogomania.pl/forum/threads/244553-DRAMAT-w-gminnym-%E2%80%9Eprzytulisku%E2%80%9D-w-Rymanowie-PILNIE-SZUKAMY-DT-DS!-Pom%C3%B3%C5%BCcie[/URL]

Link to comment
Share on other sites

Obiecane zdjęcie rany:

[IMG]http://www.dogomania.pl/forum/attachment.php?attachmentid=11084&d=1371748742[/IMG]

Chciałam jeszcze wrzucić fote na stole wet. ale brakło miejsca w albumie - jutro wrzucę w inny sposób :) Rana bardzo ładnie się goi, nic się nie sączy. Dzisiejszą wizytę mieliśmy gratis jako stali klienci :D

Link to comment
Share on other sites

Soda ma się całkiem dobrze, w sumie zachowuje się tak jakby nie miała żadnego zabiegu. Dzisiaj była z nami u teściów, więc miała wycieczkę samochodową. Jedyny minus to podarte ubranko - ociera się o wszystko, ale pozaszywam i może jeszcze trochę wytrzyma, jeśli nie to wet kazał przyjechać po drugie :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...