Jump to content
Dogomania

Jaką hodowle wybrać?


Edziooo

Recommended Posts

[COLOR=#000000]Witam. Nie wiem czy piszę w dobrym dziale, ale chyba tak [/COLOR]:-D[COLOR=#000000] [/COLOR]
[COLOR=#000000]Otóż mam taki "problem" pod koniec sierpnia prawdopodobnie możliwe, że stanę się właścicielką rasowego Yorka. Jest to pewne tak na 85%. Mam 16 lat i mam już trzy psy. Jednego kundelka ze schroniska oraz dwa "Yorki" tak bez rodowodu są już staruszkami jedna ma 8 lat druga 10, kiedy moja mama z babcią kupowały pierwszego Yorka nie miałam na to wpływu czy są z rodowodem czy bez bo po prostu miałam ok. 6 lat. Moim marzonkiem jest taki prawdziwy rasowy pies z rodowodem. Strasznie dużo czytam o psach na każdy temat. Wiem co nie co na temat pseudo i nie chcę właśnie kupić psa od tak zwanych "handlarzy". Wiem, że szczeniak musi być ze związku kynologicznego żadne SwKipr czy coś takiego itd. Ale wiem, że w zkwp też zdarzają się przypadki, że psy z hodowli nie są dobrze traktowane. I tu pojawia się moje pytanie czy znacie jakieś sprawdzone, polecone hodowle? Dodam, że na zakup szczeniaka przeznaczone są pieniądze do 1500zł. [/COLOR]
[COLOR=#000000]z góry dziękuję za każdą odpowiedź [/COLOR];-)
(Ps dodałam taki sam post w dziale Yorkshire Terrier -> Hodowla jak usunąć?)

Link to comment
Share on other sites

Hodowli Yorkshire Terrierów w Polsce jest bardzo wiele. W Internecie znajdziesz wiele stron hodowli, jednak sądzę, że najlepiej byłoby napisać do Związku Kynologicznego aby dowiedzieć się, gdzie w najbliższych miesiącach planowane są mioty tej rasy. ;)

Link to comment
Share on other sites

Tak wiem, że jest bardzo wiele. Byłam na stronie zkwp, ale ponoć zdarza się, że nawet hodowle, które są zarejstrowane w zkwp są tak zwaną wylęgarnią. Dlatego pytam czy zna ktoś jakieś sprawdzone hodowle ;) Plus dodam, że jestem ze śląska.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Rinuś']A pisałaś na forum jorasów? chociaż nie wiem czy tam ludzie napiszą coś mądrego, jesli ktoś poi swojego psa poidełkiem dla gryzoni :diabloti:[/QUOTE]
A co jest złego w poidełku [B]DLA PSÓW[/B]?
Sama mam takie poidło dla mojej suki (nie, nie mam yorka) i używam go na wystawach. Świetna sprawa.

Autorko, na pewno na Śląsku/Zagłębiu znajdziesz mnóstwo hodowli yorków ;) Wybierz kilka i je odwiedź. Zobaczysz w jakich warunkach trzymane są psy i jak są traktowane ;)

Link to comment
Share on other sites

Nie zauważyłam różnicy. Obok mojego psa może stać miska z wodą, a on i tak napije się z poidła. Dodam, że mam bardzo niezależnego psa, który nie zrobi czegoś, co mu się nie podoba. Z poidła bez problemu nauczył się pić w wieku 7 lat i jakoś nie widać, żeby mu to przeszkadzało.

I nie pije z poidła dla gryzoni, tylko z poidła dla psów, które sprowadziłam z zagranicy. Przypuszczam, że właściciele yorków, o których napisała Rinuś mają takie same poidła dla swoich psów.

Sorry za off'a.

Link to comment
Share on other sites

Edzio, przede wszystkim sprawdź osobiście warunki w hodowli. zwróć uwagę na to, jak zachowuje się matka szczeniaków w stosunku do ludzi, innych zwierząt, czy nie jest lękliwa,agresywna, wycofana. zwróć uwagę na to, w jaki sposób hodowca mówi o psach, jak się do nich odnosi, czy odpowiada na wszystkie Twoje pytania tak, że wiesz o co chodzi czy próbuje Cię zbyć, czy przebadał psy pod kątem chorych rzepek (nie wiem, na co jeszcze się bada yorki, nie moja rasa), czy hodowca jasno mówi, że po zakupie z każdym problemem możesz się do niego zwrócić czy raczej odnosisz wrażenie, że w momencie podpisania umowy i wyjścia z psem za drzwi zostajesz zdana sama na siebie. zapytaj, czy jeździ z psami na wystawy, czy jedynie odbębnił minimum do hodowlanki i teraz rozmnaża. zapytaj, czy jest możliwość kupna szczeniaka bez rodowodu: jeśli tak, to od razu skreśl taką "hodowlę", bo jak nic suka rodzi jeden miot rodowodowy, a drugi "na lewo". zwróć uwagę, jak traktowane są szczyle: czy hodowca je socjalizuje, czy spotykają się z innymi zwierzętami, bodźcami, dźwiękami, osobami, dziećmi, czy są dotykane czy raczej zostawione same sobie, czy są żywiołowe, zabawowe, czyste, czy nie mają żadnego łupieżu etc.

Link to comment
Share on other sites

Ze śląska mogę ci polecić hodowle:
-Z Kociego dworu (tutaj szczeniaki nie są drogie, niedawno były do sprzedania, ale czy dalej są to już musisz popytać ;) )
-Srebrne Marzenie (czasami trafia im się york na kolanka, więc i w niższej cenie)
-Soul of Magic (została u nich jedna półroczna sunia, ale niestety nie wiem w jakiej jest obecnie cenie, wcześniej było to 2000zł)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Beatrx']Edzio, przede wszystkim sprawdź osobiście warunki w hodowli. zwróć uwagę na to, jak zachowuje się matka szczeniaków w stosunku do ludzi, innych zwierząt, czy nie jest lękliwa,agresywna, wycofana. zwróć uwagę na to, w jaki sposób hodowca mówi o psach, jak się do nich odnosi, czy odpowiada na wszystkie Twoje pytania tak, że wiesz o co chodzi czy próbuje Cię zbyć, czy przebadał psy pod kątem chorych rzepek (nie wiem, na co jeszcze się bada yorki, nie moja rasa), czy hodowca jasno mówi, że po zakupie z każdym problemem możesz się do niego zwrócić czy raczej odnosisz wrażenie, że w momencie podpisania umowy i wyjścia z psem za drzwi zostajesz zdana sama na siebie. zapytaj, czy jeździ z psami na wystawy, czy jedynie odbębnił minimum do hodowlanki i teraz rozmnaża. zapytaj, czy jest możliwość kupna szczeniaka bez rodowodu: jeśli tak, to od razu skreśl taką "hodowlę", bo jak nic suka rodzi jeden miot rodowodowy, a drugi "na lewo". zwróć uwagę, jak traktowane są szczyle: czy hodowca je socjalizuje, czy spotykają się z innymi zwierzętami, bodźcami, dźwiękami, osobami, dziećmi, czy są dotykane czy raczej zostawione same sobie, czy są żywiołowe, zabawowe, czyste, czy nie mają żadnego łupieżu etc.[/QUOTE]

ja jestem ciekawa ile hodowców yorków robi jakiekolwiek badania....

Link to comment
Share on other sites

[B]Beatrx [/B]-dziękuje bardzo za wszelkie rady i wszystko co napisałaś ;) Twój post naprawdę dużo mi pomoże jeśli już na 100 procent będę miała się stać posiadaczką piesia bo bym np nie pomyślała o tym, żeby np zapytać czy można kupić szczeniaka bez rodowodu.
[B]Hahnoto[/B]- My dopiero planujemy szczeniaczka na sierpień/wrzesień więc wtedy będę na pewno w pierwszej kolejności brała pod uwagę hodowle, które mi poleciłaś ;)

edit: Dlaczego na stronie [COLOR=#000000]Soul of Magic pisze Yorkshire Terrier Kennel? :o [/COLOR]

Edited by Edziooo
Link to comment
Share on other sites

Dokładnie ;)
Jak ci się nie uda wziąć z tych hodowli, które wyżej podałam to są też inne (na Yorklandzie jest spis hodowli z twojego województwa).
Tyle, że o tamtych nic ci nie powiem, bo ani nie znam tych hodowli, ani nie mam znajomych, którzy mają akurat psiaka z tych hodowli ;P

Link to comment
Share on other sites

[quote name='masdamerka']Bo yorki to tak pełną nazwą yotkshire terrier a kennel to po angielsku "hodowla" :)[/QUOTE]
aaa bo nie wiedziałam co to znaczy to kennel :lol:
a tak po za tym to słyszał ktoś o hodowli "Makaniwi"? Mają planowany miot na lipiec/sierpień dlatego pytam ;)

Edit: Czy Związek Hodowców Psów Rasowych jest tak samo legalny jak Zkwp? Czy to też jakaś przykrywka dla pseudo typu "Kennel Club" "SwiKrp" (coś takiego) itd?

Edited by Edziooo
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[quote name='Edziooo']Spotkaliście się kiedyś z taką odmianą? :O [URL]http://tablica.pl/oferta/czekoladowe-yorki-yorkshire-pierwsze-w-polsce-z-rodowodem-4-pokole-ID2YeTB.html#982088077e[/URL][/QUOTE]
Nie, bo pieski z ogłoszenia to kundelki ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Edziooo']Spotkaliście się kiedyś z taką odmianą? :O [URL]http://tablica.pl/oferta/czekoladowe-yorki-yorkshire-pierwsze-w-polsce-z-rodowodem-4-pokole-ID2YeTB.html#982088077e[/URL][/QUOTE]

[quote name='vege*']Nie, bo pieski z ogłoszenia to kundelki ;)[/QUOTE]


A w Niemczech biewery nie są czasem pełnowartościowymi yorkami? Bo coś mi się obiło o uszy, że w DE to umaszczenie jest dopuszczalne, ale może się mylę :hmmmm:

Link to comment
Share on other sites

Guest Lotty

[quote name='ewunian']Biewery sa normalnie juz wystawiane w PL, nie wiem na jakich zasadach, ale np na miedzynarodowce w Katowicach widzialam osobna kategorie...[/QUOTE]

Są wystawiane w tzw. grupie 0, czyli ras nieuznanych przez FCI podobnie jak np. boerboel czy tajgan.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...