Jump to content
Dogomania

Pies manipuluje mnie, szczekaniem.


Klaudia M.

Recommended Posts

Od kilku dni moja sunia (anioł w psiej skórze) nauczyła się manipulować mną i mężem -szczekaniem. Wieczorem gdy kładziemy się spać kładzie się pod drzwiami i szczeka i piszczy. Jak tą małpę tego oduczyć? Dzisiejszej nocy wstawaliśmy po cztery razy i "zwracaliśmy jej uwagę" żeby zamilkła. Myśleliśmy,że się znudzi ale uparte zwierzę z niej. Oczywiście nie wpuściliśmy jej do sypialni;) bo też uparte bestie z nas. Pomocy:)

Ps: Zaznaczam, że wcześniej od czasu do czasu,braliśmy ją do sypialni bo fajnie jest przytulić się do jej futerka. (Rasa pon)
Ale jesteśmy zdania, że to my decydujemy kiedy będzie z nami spać, a nie ona.

Zastanawialiśmy się w którym momencie łobuz załapał że gdy szczeka to ją wpuszczamy do środka. Rano wychodzi z meżem i resztą psów na krótki spacer. I gdy się załatwi to zaczyna szczekać pod drzwiami to ją wpuszczam do domu, czy to może być to?
Tak samo, gdy głaskam inne psy albo nie zwracam na nią uwagi, to zaczyna szczekać i patrzy na mnie bokiem czy działa to na mnie.

Edited by Klaudia M.
Link to comment
Share on other sites

No i zasadniczy błąd polegał na tym, że do niej wychodziliście. W takiej sytuacji psa się ignoruje i tyle. W końcu odpuści, a tak jeżeli zwróciła waszą uwagę to miała osiagnięty efekt.
Poza tym bądźcie konsekwentni, jeżeli nie chcecie psa w sypialni, to po prostu nigdy go tam ma nie byc. Skad suka ma wiedziec kiedy chcecie się do jej futerka przytulić, a kiedy nie? Trochę egoistyczne, jak dla mnie, podejście.

Z drugiej strony, jeżeli taka sytuacja ma miejsce, to odeślijcie psa na legowisko. Wychodzenie i "zwracanie psy uwagi" to za mało. Pokażcie jej zachowanie jakiego oczekujecie. Chociaż tak jak napisałam, dla mnie to trochę nie fair wobec suki, bo robicie jej wodę z mózgu. Sypialnia niedostępna albo dostępna w pełni. To jest dla psa dużo bardziej klarowny przekaz. :roll:

Link to comment
Share on other sites

wystarczy psa nauczyć, że do sypialni wchodzi się na zawołanie, a bez zawołania absolutnie psu nie wolno progu przekroczyć, nawet jak drzwi są otwarte;)

inna sprawa, że nauczyliście ją, że szczekanie zwraca waszą uwagę. jak idą na spacer razem to i niech wracają razem. suka się szykuje do szczekania pod drzwiami to niech mąż ją odwołuje, da jej jakieś zajęcie. "zwracanie uwagi" suce jak najbardziej, tylko tak jak asiak pisze później dajcie jej zachowanie zastępcze (np. w nocy wysłanie na legowisko a przy głaskaniu innych psów warowanie).

Link to comment
Share on other sites

Szczekanie to zachowanie samonagradzające, czyli pies dostaje za nie nagrodę, tak samo, jak w przypadku przykładowo zjadania śmieci. To będzie cud, jeżeli przestanie szczekać, tylko dlatego, że będzie ignorowana. Jasno należy jej określić reguły, czy wolno, czy też nie wchodzić do sypialni i tego się trzymać. Musicie być konsekwentni. Wychodzenie w nocy do psa i mówienie mu, żeby nie szczekał, jest dla niego nagrodą i formą zwrócenia uwagi.

Możecie pomyśleć nad całkiem odmiennym pomysłem- wpuszczać psa do sypialni i nagradzać go wtedy, gdy jest cicho ;) I tak przez dłuższy czas, a później nagradzać wybiórczo- nie za każdym razem jak jest cicho. Wy jesteście panami sytuacji, ponieważ dysponujecie mnóstwem nagród, które mogą być atrakcyjne dla psa, tylko musie je dobrze wykorzystać ;))

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...