Jump to content
Dogomania

Dogoterapia w rehabilitacji ruchowej


Recommended Posts

Z racji tego, że jest to mój pierwszy post - chciałabym się z Wami wszystkimi serdecznie przywitać ! ; )

Dłuższy czas przeglądałam to forum- w szczególności jego część dotyczącą dogoterapii. Niesamowite, że w jednym miejscu jest tyle interesujących mnie wątków: zaprzęgi, agility, wychowanie... Kolejne forum, które bez wątpienia muszę przejrzeć od A do Z! Ale zanim to zrobię, bardzo chciałabym prosić Was o pomoc.

Przejdę więc do rzeczy. Jestem studentką II roku fizjoterapii, właśnie czeka mnie pisanie pracy licencjackiej. Na ten kierunek poszłam, ze względu na to, że w przyszłości chciałabym się związać zarówno z dogo- jak i hipoterapią dlatego bardzo zależało mi na pisaniu pracy właśnie na ten temat. Mój promotor jednak stwierdził, że animaloterapia to temat pedagogiczny i psychologiczny, w żadnym wypadku nie związany z fizjoterapią. Ubłagałam go wręcz, aby zgodził się na ten temat, dlatego chciałabym mu "przytrzeć nosa" i udowodnić mu jakie znaczenie ma dogoterapia.
I tutaj, zwracam się do Was z uprzejmą prośbą. Przetrząsam wszystkie biblioteki jak i strony internetowe w poszukiwaniu konkretnych tekstów dotyczących wspomagania rehabilitacji ruchowej. Pracę tego typu dobrze byłoby oprzeć literaturą naukową.

Mam dostęp do "Witaj, piesku!" Beaty Kulisiewicz, "Terapia z udziałem psa" Beaty Pawlik-Popielarskiej, "ANIMALOterapia" Program Przedszkolnego Klubu Animals Cztery Łapy, "Terapia psychopedagogiczna z udziałem psa" pod redakcją Moniki Włodarczyk-Dudki. Jednak odnalazłam tam jedynie szczątkowe informację.
Czy ktoś z Was mógłby polecić jeszcze jakieś pozycje? A może dysponuje ktoś jakimiś materiałami ze szkoleń, którymi chciałby się podzielić (tylko w ramach pracy licencjackiej, oczywiście!)? A może jest tu jakiś fizjoterapeuta, który znalazłby trochę czasu i chęci żeby podzielić się ze mną wiedzą i doświadczeniami?

Będę naprawdę BARDZO wdzięczna za przejaw jakiejkolwiek pomocy.
No i oczywiście pozdrawiam wszystkich Dogo-maniaków ! : )

Link to comment
Share on other sites

nie wiem na ile ta książka jest godna polecenia ale jeszcze jest Kynoterapia w integracji odruchów, metody i techniki neurokinezjologiczne w pracy z dziećmi z deficytami rozwoju psychoruchowego, ogólnie jest też trochę prac i materiałów nieksiążkowych, czy materiałów konferencyjnych

Link to comment
Share on other sites

Bardzo dziękuję Ci za podanie tej pozycji. Przeoczyłam ją, a okazuje się że znajduje się w czytelni AWF Poznań, a tam właśnie wybieram się by pisać pracę. : )
Możecie polecić jeszcze jakieś książki? Albo dobrze wyposażone biblioteki? Materiałów konferencyjnych i szkoleniowych niestety nie mam i nie wiem jak mogłabym takie zdobyć, a wiem że na kursach poruszany jest temat fizjoterapii w dogoterapii. Jeśli ktoś chciałby się podzielić ze mną chociaż częścią materiałów, byłabym bardzo wdzięczna.
Chcę się przyłożyć do tej pracy z trzech bardzo ważnych powodów 1. Samorealizacja i udowodnienie sobie, że można! 2. Udowodnienie wszystkim nadętym fizjoterapeutą ze są inne możliwości pracy z ludźmi niż tylko podłączanie do wszelakiej aparatury i cudotwórczy masaż gratis (niestety wielu ma takie podejście). 3. Bardzo bym chciała, żeby ta praca mogła kiedyś posłużyć innym animalo-terapeutą (;p) i jakkolwiek mogła wspomóc czyjeś działania.
Dlatego jeszcze raz proszę o pomoc. Każda sugestia, rada, podpowiedź, jest dla mnie na wagę złota : )

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Nynek.']
Chcę się przyłożyć do tej pracy z trzech bardzo ważnych powodów 1. Samorealizacja i udowodnienie sobie, że można! 2. Udowodnienie wszystkim nadętym fizjoterapeutą ze są inne możliwości pracy z ludźmi niż tylko podłączanie do wszelakiej aparatury i cudotwórczy masaż gratis (niestety wielu ma takie podejście)QUOTE

Jeżeli uważasz, że metoda dogoterapii zastąpi ciężką pracę fizjoterapeutów w rehabilitacji ludzi, to mogę sugerować tylko zmianę tematu pracy.
Myślę, że promotor miał rację.

Link to comment
Share on other sites

Nie mówiłam o zastępowaniu innych metod rehabilitacji i pracy terapeutów, absolutnie. Źle mnie pani zrozumiała. Po prostu moim zdaniem ważna jest dbałość o stronę psychologiczną, pedagogiczną i społeczną rehabilitacji. Usprawnianie pacjenta jako podmiotu, a nie tylko jego ciała. Wskazane wyżej funkcje rehabilitacji są doskonale spełniane w dogoterapii i to chciałam pokazać "nadętym fizjoterapeutom" jak wspomniałam wyżej. Fizjoterapeutą, którzy widzą jedynie jednostkę chorobową, albo ograniczają się tylko i wyłącznie do jednej z miliona technik rehabilitacyjnych. Może faktycznie ubrałam to w złe słowa, więc jeśli panią uraziłam- bardzo przepraszam.

Link to comment
Share on other sites

Ja nie czuję się urażona. Mam szczęście znać fizjoterapeutów, a nie "nadętych fizjoterapeutów". Mam pytanie, a co jeśli pacjent nie nawiąże więzi psychicznej lub emocjonalnej z psem. Nie każdy lubi psy. Czym zastąpić wtedy dogoterapię ?
Może mam mylne wrażenie, że chce Pani wyważyć już dawno otwarte drzwi. Są fizjoterapeuci, którzy widząc motywację u pacjenta wykorzystują dogoterapię jako metodę wspomagającą. A jeśli nie to artreterapię, bajkoterapię /rewelacyjna metoda wspomagająca rehabilitację. Motywacja do podejmowania wysiłku jest często większa niż na zajęciach z dogo/.

Edited by jjuzwa
błąd literowy
Link to comment
Share on other sites

Nie chcę niczego wyważać. Może po prostu zbyt dobitnie wyraziłam swoją desperacką chęć pisania pracy na ten właśnie temat. Uważam, że jakakolwiek Terapia Zajęciowa prowadzona z sercem, może prowadzić do małych, indywidualnych cudów. Czy to zajmowanie się ogrodem -hortikuloterapia (tak, to ma swoją nazwę ;p), czy terapia przez gry i zabawy (ludoterapia), jest wiele metod angażowania do ruchu i wspomagających rehabilitację psychiczną, społeczną. Ja jednak chciałam skupić się na dogoterapii i hipoterapii, bowiem są to metody niezbyt jeszcze popularne (przynajmniej w mojej okolicy).
Jeśli pacjent nie będzie współpracował z terapeutą ani z psem- nie można go do niczego zmuszać. Dogoterapia nie jest lekiem na całe zło tego świata, poza tym jak już wspomniałaś, jest wiele innych form terapii godnych uwagi. Więc w takim przypadku należy małymi krokami oswajać pacjenta z nową sytuacją i obecnością psa albo zrezygnować z tej formy terapii i poszukać innej. Przynajmniej moim zdaniem, ale jak już wspomniałam, nie mam praktycznych doświadczeń związanych z dogoterapią.
Wbrew pozorom nie mam klapek na oczach. Staram się mieć do tego podejście holistyczne. Nie spodziewałam się, że zostanę tak negatywnie odebrana. Być może źle dobrałam swoje wcześniejsze słowa- stąd to nieporozumienie.
Cieszę się, że pani nie uraziłam. Jeśli jednak ktoś poczuł się dotknięty moimi słowami- przepraszam, bowiem moje założenie było całkowicie inne.

Link to comment
Share on other sites

Człowiek całe życie się uczy :lol: Podobają mi się te terapie. Jak Pani sama widzi rehabilitację, czy terapię specjalistyczną zawsze można wspomóc jakąś [U][B]metodą[/B][/U]. Fizjoterapeutę może [B][U]wspomóc [/U][/B]np. dogoterapeuta, lecz nie działa to w przeciwnym kierunku.
Życzę powodzenia.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 month later...

IMHO powinnaś przejrzeć jakąś zagraniczną literaturę, bo PL kuleje ;) Wejdź na np. pubmed i poszukaj wpisując "dogotherapy" i "kynotherapy", zaznacz opcję darmowych artykułów i nawet jeśli artykuł nie będzie ściśle związany z tym o czym chcesz pisać, to możesz przejrzeć bibliografię takiego artykułu i znaleźć jakieś ciekawe pozycje.
Temat sobie wybrałaś trudny, mam nadzieję, że zdajesz sobie z tego sprawę, że będzie Ci ciężko.
Pozdrawiam i życzę powodzenia :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...