Jump to content
Dogomania

Czym różnią się pod względem charakteru i użytkowości?


chicken

Recommended Posts

Jestem bardzo ciekawa czym pod wzgledem charakteru i uzytkowosci roznia sie wyzly: wegierski, weimarski i niemiecki.
Wszystkie 3 bardzo mi sie podobaja, kiedys chcialabym wychowac ktoregos z nich :lol::loveu:
Czytam sobie ksiazke o wyzlach ( Autor: Edward Dembiniok) i z tegoo co tam wyczytalam to wyzel niemiecki jest najbardziej niezalezny, wegierski jest posluszny a weimarski ostry w stosunku do ludzi! (tzn dobrze broni teren).
A jakie sa wasze opinie?

Link to comment
Share on other sites

Nigdy w życiu nie określiłabym mojej suni jako ostrej w stosunku do kogokolwiek lub czegokolwiek. To łagodne, kochające wszystkich stworzenie, które pozwoliłoby się ukraść i jeszcze wylizałoby złodzieja. Ale może ona jest wyjątkiem. Mam nadzieję, że dzieci odziedziczą po niej charakter. Podobno rzeczywiście można weimara nauczyć, by był stróżem. Ale na pewno nie moją Grzankę :-)
Z rozmów z innymi hodowcami - węgry są chyba znacznie wrażliwsze, co może oznaczać, że łatwo coś spaprać w ich szkoleniu lub wychowaniu. Nie wybaczają błędów, np. nerwów czy złości. Weimary mają pod tym względem twardszą psychikę, co nie znaczy, że są ostre ani agresywne, tylko że przeczekają burzę i wrócą merdając na zgodę.
O niemcach nie wiem zbyt wiele, niestety.

Link to comment
Share on other sites

Aha, pewien czeski hodowca określił węgry jako "wariaty", co to pędzą, "bryle" stłuką, nosem pacną, takie szałaputy fiu-bzdziu we łbie. Weimary sa chyba ciut poważniejsze, choć oczywiście też lubią poszaleć. Ale to nie są jednak takie wieczne dzieci.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Saskja']Nigdy w życiu nie określiłabym mojej suni jako ostrej w stosunku do kogokolwiek lub czegokolwiek. To łagodne, kochające wszystkich stworzenie, które pozwoliłoby się ukraść i jeszcze wylizałoby złodzieja. Ale może ona jest wyjątkiem. [/quote]
Może ona nie jest wyjatkiem, ale nie powinna się tak zachowywać. Owszem weimary są dość uczuciowe , przyjacielskie i kochające, ale w stosunku do obcych ludzi zawsze zachowują rezerwę. Standardem charakteru weimara jest skłonność do pracy jako pies obronny (pożądana ciętość, rezerwa, odwaga, gotowość do obrony itd.). Tej cechy nie można nauczyć, one po prostu powinny takie być. Nie wyobrażam sobie, żeby "wzorcowy" weimar mógł wpuścić złodzieja do domu. Weimar to nie ciepłe kluchy. MUSI np. na polowaniu zdławić drapieżnika i nie wyobrażam sobie, żeby lizał sie z kotem hehehe...
Co do porównania weimara z pozostałymi dwoma rasami, to moge dodać, że weimary sa powolniejsze i bardziej trzymają się człowieka. Na spacerze nie odbiegaja tak daleko, jak niemieckie i węgry i stale pozostaja w kontakcie wzrokowym w właścicielem. (Aczkolwiek węgry równiez powinny utrzymywać podczas polowania kontakt wzrokowy z człowiekiem.) Wynika to ze specyficznych uwarunkowań spowodowanych wymogami, jakie stawia się tym rasom w czasie pracy podczas polowania.

chicken przeczytaj ten wątek, porównanie weimara i niemieckiego: [url]http://www.dogomania.pl/forum/showthread.php?t=6314[/url]

Link to comment
Share on other sites

Szarasforo, oczywiście przesadziłam z tym wylizaniem złodzieja, ale generalnie Grzanka np. nie szczeka, co przecież jest elementem stróżowania.
Z drugiej strony, gdy jeździmy na wieś na wakacje, a tam jest inna suka, która stróżuje, Grzanka od razu wie, co robić, gdy na horyzoncie pojawia się obcy. To chyba specyfika warunków, w jakich żyje, wciąż te same twarze, ci sami goście, nie ma powodów do "bronienia" czegokowiek.

Co do kotów, to kiedyś jeden dał jej po nosie, więc już przedstawicieli tego gatunku nie rusza.
A co do odwagi, to ona owszem, jest odważna, ale tylko w tym sensie, że nie jest lękliwa - nie boi się prawie nigdy, jest wszystkiego ciekawa. Myślę, że ta cecha jest pożądana. Natomiast z ciętością bywa różnie. Czasem nie wiadomo kiedy może się ona przerodzić w zachowania agresywne. Sporo słyszałam o agresji u niektórych szaraków, zreszta moją Grzankę kiedyś zaatakowała inna suka na ringu (niestety sędzia tego nie widział). Grzanka się nie odgryzła, bo ona jest z tych podporządkowanych. Przylgnęła do ziemi brzuszyskiem i przeczekała. Czy to znaczy, że nie jest wzorcowym weimarem? Jeśli tak, to wolę, aby nie była.

Link to comment
Share on other sites

Weimary krótkowłose w ogóle nie są szczekliwe. Szczekanie jest owszem elementem stróżowania, ale weimar nie jest psem stróżującym, tylko obronnym. A to znaczna różnica.

Jeżeli pies na atak drugiego psa reaguje położeniem się na ziemi, to to jest objaw lękliwości. U weimarów jest to cecha bardzo niepożądana, tak samo z resztą jak i agresja.

Link to comment
Share on other sites

Cóż, moim zdaniem to jest po prostu jeden z sygnałów uspokajających. Gdyby uciekała, to rzeczywiście byłaby to lękliwość. Ale ona się kładzie i merda, nie ucieka, ale też nie staje do walki. Moim skromnym zdaniem jest to dowód, że została prawidłowo zsocjalizowana w grupie psów przed opuszczeniem gniazda, i po prostu wie, co robić.
Ale chyba Ty masz inne zdanie i koniecznie chcesz mi powiedzieć, że moja weimarka nie jest dobrą weimarką :-) Jaka szkoda. A tak ją lubiłam :-)

I jeszcze jedno. Psy nie są przecież jednakowe. Jedne mają skłonność do dominacji, inne nie. Grzanka nie ma. To nie jest zależne od rasy, w każdym razie nie jedynie. Moim zdaniem, jeśli pies bez skłonności do dominacji kładzie się na ziemi w starciu z takim dominującym, to to z pewnością nie jest pies lękliwy.
Poza tym psy lękliwe jednak często atakują ze strachu. Więc proszę, nie nazywaj mojej spokojnej, zrównoważonej suni lękliwą.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...