Jump to content
Dogomania
Sign in to follow this  
Tree

Puchatość collie rough

Recommended Posts

Jakiś czas temu zauważyłam, że wystawowe collie mają bardzo obfitą sierść, przez co wyglądają jak wielkie pluszaki. Zastanawia mnie, czy teraz wszystkie Rough mają aż tak obfite futro, czy są różne typy? Są jeszcze collie zgodne z wzorcem, które mają mniej obfitą sierść? A może dużo zależy od pielęgnacji?

Może pokaże na przykładzie:
[IMG]http://www.dogbreedinfo.com/images10/CollieManny1year.jpg[/IMG]
Ten collie ma o wiele krótszą sierść od poniższego:

[IMG]http://images.champdogs.co.uk/images/k17966d1.jpg?3[/IMG]

Czy hodowla collie zmierza w kierunku tak długowłosych psów? Czy taka sierść sprawia dużo problemów w deszczowy dzień/zimą? Od czego zależy długość ich sierści?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Z tego co wiem to są trzy typy collie długowłosych: amerykański, klasyczny i modern. Dla mnie najfajniejszy to typ klasyczny o niezbyt obfitej sierści. Ten "puchacz" to chyba typ modern całkowicie nie w moim guście. Collie w typie klasycznym nie mamy chyba zbyt dużo w kraju ale są. Nie są popularne bo późno obrastają i według niektórych wyglądają mało efektownie. Jeśli miałabym kupić collie to tylko w typie klasycznym. Lubię psy dynamiczne a nie wyobrażam sobie "puchacza" łapiącego frisbee.

Share this post


Link to post
Share on other sites
[quote name='Tree']A jak to jest na wystawie? Modern są faworyzowane przez sędziów?[/QUOTE]
To zależy od sędziego ;)
Tzn od tego jaki typ lubi i z jakim bardziej jest "obyty".

[QUOTE]Są jeszcze collie zgodne z wzorcem, które mają mniej obfitą sierść? A może dużo zależy od pielęgnacji?[/QUOTE]
Najwięcej zależy od genów a dopiero w drugiej kolejności żywienie i pielęgnacja.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Obfitość szaty collie zalezy od genów i od typu. Oczywiście można używać różnego typu kosmetyków i narzędzi, ale nie zmieni to typu psa.
[B]Tree[/B], collie którego pokazałaś na 1 zdjęciu to tzw. collie amerykański. Collie dzieli się na klasyki i moderny, które należą do jednej rasy, w Ameryce jednak tak wyolbrzymiono niektóre cechy, że powstał typ, który wydaje się być inną rasą i np. w Europie nie zdobyłby tak wysokich not jak tradycyjny collie. Collie amerykańskie róznią się nie tylko typem okrywy włosowej, ale też budową i wyrazem pyska, co widac na zamieszczonym przez cb zdjęciu.

Wśród collie długowłosych rózróżnia się kalsyki i moderny, o czym pisano w Przyjacielu Psie. Klasyki mają bardziej "suchą" głowę i skromniejszą szatę od modernów. Niektóre psy obrastają naprawdę długo i chociaż zdarzają się osobniki o długiej szacie, to [U]NIGDY[/U] nie jest ona tak gęsta i obfita jak u modernów. Z kolei u modernów często spotyka się nadmiernie owłosione collie,albo kolaki o puszystej, a nie twardej szacie,cóż, żaden typ nie jest idealny.
Mi osobiście najbardziej podobają się klasyki z domieszką modernów, bo często mają długą i gęstą sierść, a jednocześnie nadal są w klasycznym typie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

Announcements

×