Jump to content
Dogomania

Puchatość collie rough


Tree

Recommended Posts

Jakiś czas temu zauważyłam, że wystawowe collie mają bardzo obfitą sierść, przez co wyglądają jak wielkie pluszaki. Zastanawia mnie, czy teraz wszystkie Rough mają aż tak obfite futro, czy są różne typy? Są jeszcze collie zgodne z wzorcem, które mają mniej obfitą sierść? A może dużo zależy od pielęgnacji?

Może pokaże na przykładzie:
[IMG]http://www.dogbreedinfo.com/images10/CollieManny1year.jpg[/IMG]
Ten collie ma o wiele krótszą sierść od poniższego:

[IMG]http://images.champdogs.co.uk/images/k17966d1.jpg?3[/IMG]

Czy hodowla collie zmierza w kierunku tak długowłosych psów? Czy taka sierść sprawia dużo problemów w deszczowy dzień/zimą? Od czego zależy długość ich sierści?

Link to comment
Share on other sites

Z tego co wiem to są trzy typy collie długowłosych: amerykański, klasyczny i modern. Dla mnie najfajniejszy to typ klasyczny o niezbyt obfitej sierści. Ten "puchacz" to chyba typ modern całkowicie nie w moim guście. Collie w typie klasycznym nie mamy chyba zbyt dużo w kraju ale są. Nie są popularne bo późno obrastają i według niektórych wyglądają mało efektownie. Jeśli miałabym kupić collie to tylko w typie klasycznym. Lubię psy dynamiczne a nie wyobrażam sobie "puchacza" łapiącego frisbee.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Tree']A jak to jest na wystawie? Modern są faworyzowane przez sędziów?[/QUOTE]
To zależy od sędziego ;)
Tzn od tego jaki typ lubi i z jakim bardziej jest "obyty".

[QUOTE]Są jeszcze collie zgodne z wzorcem, które mają mniej obfitą sierść? A może dużo zależy od pielęgnacji?[/QUOTE]
Najwięcej zależy od genów a dopiero w drugiej kolejności żywienie i pielęgnacja.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

Obfitość szaty collie zalezy od genów i od typu. Oczywiście można używać różnego typu kosmetyków i narzędzi, ale nie zmieni to typu psa.
[B]Tree[/B], collie którego pokazałaś na 1 zdjęciu to tzw. collie amerykański. Collie dzieli się na klasyki i moderny, które należą do jednej rasy, w Ameryce jednak tak wyolbrzymiono niektóre cechy, że powstał typ, który wydaje się być inną rasą i np. w Europie nie zdobyłby tak wysokich not jak tradycyjny collie. Collie amerykańskie róznią się nie tylko typem okrywy włosowej, ale też budową i wyrazem pyska, co widac na zamieszczonym przez cb zdjęciu.

Wśród collie długowłosych rózróżnia się kalsyki i moderny, o czym pisano w Przyjacielu Psie. Klasyki mają bardziej "suchą" głowę i skromniejszą szatę od modernów. Niektóre psy obrastają naprawdę długo i chociaż zdarzają się osobniki o długiej szacie, to [U]NIGDY[/U] nie jest ona tak gęsta i obfita jak u modernów. Z kolei u modernów często spotyka się nadmiernie owłosione collie,albo kolaki o puszystej, a nie twardej szacie,cóż, żaden typ nie jest idealny.
Mi osobiście najbardziej podobają się klasyki z domieszką modernów, bo często mają długą i gęstą sierść, a jednocześnie nadal są w klasycznym typie.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Mam hodowle collie. 

Zanim ja założyłam moim pierwszym psem była sunia collie właśnie w typie amerykański. 

Gdy otwarlam hodowle zakupiłam pierwszego psa do hodowli w typie amerykański właśnie mniej puchatym niż angielski typ. 

Po zdobyciu uprawnień reproduktora pojawił się na świecie miot po moim psie sunia która została matka szczeniąt była w typie angielskim już bardziej napuszona. 

W miocie było 8 psiakow teraz po 2 latach od ich narodzin ich właściel przesyłają mi zdjęcia tych psiakow 6 psów jest w typie amerykański jak ich tata a mój psiak a 2 w typie angielskim jak ich mama. 

Zostawiłam sobie 1 psiaka z tego miotu który jest w typie angielskim mam 2 collaki w różnych typach. 

Ale bardziej przypadły mi do gustu collie typ amerykański są ładniejsze i mniej kudlate a takich jest w Polsce coraz mniej niesety. 

Na chwilę obecną w hodowli mam 2 collie samce 1 na emeryturze hodowlanej już a drugi jako pies reproduktor a w przyszłym roku planuje zakup suni w typie amerykański. 

Jesli ktoś by chciał zobaczyć moje collaki zapraszam. 

Hodowla The World of Collie. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...