Jump to content
Dogomania

Ile mięsa?


Mehari

Recommended Posts

D. Sumińska daje wzór: 2 dkg mięsa na kilogram masy ciała psa małego i 1 dkg mięsa na kilogram masy psa dużego - zdrowego, niepracującego.
Niestety nie precyzuje, czy ma na myśli mięso surowe czy gotowane (w gotowanym zwiększa się zawartość białka w stosunku do masy).
Bardziej precyzyjnie można policzyć przyjmując wybraną dawkę białka na kilogram masy ciała psa z widełek 3-5 gram na kilogram masy ciała psa. Tabele z zawartością białka w różnych rodzajach mięsa można znaleźć m.in. na portalu czarnego teriera w dziale żywienie, w artykule o białku.

Link to comment
Share on other sites

I jakieś warzywa. D. Sumińska zakłada karmienie wg schematu 1 część mięsa, 1 część warzyw, 1 część wypełniacza (oczywiście zdroworozsądkowo - uwzględniając indywidualne zapotrzebowanie na energię, tryb życia itp.)
Inna szkoła mówi o stosunku 1 część mięsa plus 1 część warzyw i wypełniacza razem - ale tutaj tego mięsa musi być więcej.
Z kalkulatorem tego nie wyliczysz - trzeba obserwować psa i dopasować się do niego.

Link to comment
Share on other sites

Rozumiem. No my tutaj mamy bardzo indywidualne podejście. W tej chwili dostaje 5 posiłków po 100 gram mięsa (już ugotowanego). Ale zwiększymy je do 600 gramów dziennie. Bruno ma wycięte 1/3 jelita cienkiego, więc ma problemy z wchłanianiem, dlatego potrzebuje więcej. Na razie dostaje 300 gramów ryżu na posiłek i 50 g marchewki (ważone już ugotowane). Od jutra będziemy zamieniać ryż na ziemniaki.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mehari']Rozumiem. No my tutaj mamy bardzo indywidualne podejście. W tej chwili dostaje 5 posiłków po 100 gram mięsa (już ugotowanego). Ale zwiększymy je do 600 gramów dziennie. Bruno ma wycięte 1/3 jelita cienkiego, więc ma problemy z wchłanianiem, dlatego potrzebuje więcej. Na razie dostaje 300 gramów ryżu na posiłek i 50 g marchewki (ważone już ugotowane). Od jutra będziemy zamieniać ryż na ziemniaki.[/QUOTE]
Ej, ale jak tak, to ten Twój pierwszy post nie był do końca uczciwy. W takiej sytuacji to się nie pyta o ogólniki dot. zdrowego psa, tylko szuka dietetyka - a na forum uderza w dział dotyczący specjalistycznych diet.

Link to comment
Share on other sites

Dlaczego nie był uczciwy? Chciałam tylko wiedzieć, ile normalny, zdrowy pies powinien dostawać mięsa dziennie, jeśli się daje gotowane jedzenie.
Na gastrologii mam swój wątek, owszem. Jestem w kontakcie z kilkoma wetami. Ale miałam wątpliwości co do ilości mięsa. Więc pytałam jakie są założenia przy zdrowym psie.
Przepraszam, jeśli tak źle to odebrałaś...

Link to comment
Share on other sites

W stosunku do psa mógł się okazać "nieuczciwy" :) bo jednak Wasza sytuacja diametralnie odbiega od sytuacji psa zdrowego.
Spojrzałam na ten wątek na gastrologii. Nie wiem, skąd jesteś, ale jeśli masz możliwość skontaktować się z jakimś uniwerkiem przyrodniczym, gdzieś gdzie są kliniki weterynarii, to może dobrze byłoby to konsultować z "prawdziwym" dietetykiem - z weterynarzem o takiej specjalizacji.

Link to comment
Share on other sites

Wiem, że we Wrocławiu działa dr. Agnieszka Kurosad - dietetyk. Ale w Warszawie powinien się ktoś znaleźć - w końcu tu jest SGGW z wydziałem medycyny weterynaryjnej. Jest tam zakład dietetyki (tutaj: [URL]http://www.latajacepsy.pl/porady-eksperta/zapytaj-dietetyka[/URL] chyba ktoś stamtąd udziela porad, ale nic nie wiem o tej pani), są też podyplomowe studia z zakresu pielęgnacji i żywienia zwierząt towarzyszących. Trzeba by popytać na miejscu albo tu - są tu jacyś studenci z SGGW

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...