Jump to content
Dogomania

Pomocy! Czy to rasowy pies?


Skuuta

Recommended Posts

Skuuta
Szukasz BOS 'dlugowlosego' czy krotko?
Kiedys sie ta rasa interesowalam i w hodowli kosztowal 2500-3000 zaleznie czy wystawowy czy 'pet'. Ja szukalam wtedy dlugowlosego BOSa, zapisy trzeba bylo robic dlugo przed miotem. Bylo to dokladnie 6 lat temu.
Fajna rasa, fajna psychika, trzeba uwazac na kilka chorob genetycznycha. Przy podpisywaniu umowy trzeba zwrocic uwage jak jest napisana czy za wady genetyczne ty odpowiadasz, czy tez hodowca - spotkalam sie z BOSem ktoremu 2 zeby nie wyrosly i byl problem natomiast w umowie mieli wpisane ze wlasciciele odpowiadaja za 'wady' (ciekawe czy mieli psy sztuczne wstawic, czy jak...).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Skuuta']Mógł by to być pet. A szukam pieska długowłosego ;-([/QUOTE]

[FONT=lucida grande, tahoma, verdana, arial, sans-serif][COLOR=#333333]ja radze przed kupnem owczarka(jakiego kolwiek)zrobić badania na współczynnik ryzyka wystąpienia dysplazji i wtedy czy on będzie z fci czy klubu to jest pewność że będzie zdrowy,ja mam psa z fci któego kupiłam jako super wystawowego a jest petem... tak więc nie wszystko złoto co się świeci[/COLOR][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

Akurat przy zakupie owczarka (bardziej niemieckiego) osobiście ZKwP nie brałbym pod uwagę ani trochę. ON ma mnóstwo doskonałych hodowli poza ZK, a zrzeszonych w innych organizacjach (przy czym nie mam na myśli tych nowych organizacji) miłośników rasy.
I celowałbym w psy z linii użytkowych.

Natomiast jedna uwaga: czy nam się to podoba, czy nie psy z nowych stowarzyszeń są rasowe. Posiadają rodowody wydane przez te stowarzyszenia, więc uważam, że nie mamy prawa tego kwestionować. Jest to sprzeczne ze stanem faktycznym, a także sprzeczne z prawem.
Powinniśmy wskazywać różnice między rodowodami wydanymi przez ZKwP a tymi wydanymi przez inne stowarzyszenia. I tyle w temacie.
Dla napinaczy od razu dodam, że sam mam psa z ZKwP ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Beatrx']jeśli ktoś wpisuje w "rodowodzie" matę Sabę, ojca Pimpusia, a dziadkowie są NN to to żaden rodowód.
a w ZKwP jest cała masa bardzo dobrych hodowli ONków.[/QUOTE]

'Mnie akurat to nie razi, przeciez kazda rasa wywodzila sie od 'kundli' zanim FCI ja uznalo.
Razi mnie natomiast fakt braku wystaw w tych dziwnych organizacjach i na dobra sprawe brak trzymania wzorcow. Tych psow tak naprawde nikt nie kontroluje.

Link to comment
Share on other sites

Stare rasy nowo 'odkryte' tak samo ;)

Owszem niema przegladow, brak wystaw, brak trzymania sie wzorcow, brak dbania o genetyke i 'usuwania' psow z wadami. To mnie wlasnie najbardziej razi :angryy:. Aczkolwiek jak cofniemy sie pare lat wstecz i przypomnimy starsze wystawy, to niektore rasy sie strasznie pozmienialy wiec jak to ma sie w sumie do trzymania wzorca ras :-o

Link to comment
Share on other sites

owczarek niemiecki to nie jest stara rasa odkryta na nowo, żeby rozmnażać psy czarno podpalane ze stojącymi uszami, ogonem na dole sięgające do kolana i zakładać im "rodowody", gdzie nie ma wypisanych żadnych przodków poza suką i psem.

Link to comment
Share on other sites

może faktycznie trochę źle to wymyślili wypisując metryki , powinni raczej wydawać certyfikaty legalności hodowli......
no i jak by nie patrzeć to są hodowle legalne ,odprowadzają jakąś tam kase, są zarejestrowani inaczej podchodzą do tego niż ci co jeszcze do tej pory się nigdzie nie zarejestrowali i na legalu wstawiają sobię ogłoszenia na różnych portalach a ich ogłoszenia pomimo ciągłego zgłaszania nie są usuwane.....

Link to comment
Share on other sites

To, że pies ma rodowód FCI (ZKwP) nie jest gwarancją, że będzie zdrowy, a ze skojarzeniem jest wszystko ok (Białe do "hodowlanki" potrzebują tylko 3 wystaw), ale w przypadku hodowli zarejestrowanych w ZKwP masz większy dostęp do informacji i zarazem możliwość ich sprawdzenia.
Cena białego owczarka z papierami FCI (ZKwP) to obecnie 1800-2500zł (czasem cena dochodzi do 3000zł), ale z wieloma hodowcami białych owczarków można się "dogadać", troszkę negocjować cenę i/lub rozłożyć płatność na raty.
W tym roku mioty długowłosych szczeniaków zapowiedziały już hodowle (chyba wszystkie na wiosnę/lato):
Las Kornas
U Źródła
Domi Pearl
Z Chaty Leona
Czychiraki
wspomniany Boski Biały Dom
mogą też być w Jagodowych Borach (w zależności od tego czy ojciec niesie długi włos)
...i u mnie ;) ale u mnie wszystko już zarezerwowane :)

Białe owczarki są dość zdrowe, występuje u nich część dolegliwości spotykanych u ON. Poza dysplazją większość hodowców bada psy na MDR1 (nadwrażliwość na niektóre leki). Więcej informacji o rasie powinnaś otrzymać od hodowców, ewentualnie na forach białych owczarków

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Skuuta']Mógł by to być pet. A szukam pieska długowłosego ;-([/QUOTE]

jeśli jesteś z małopolskiego,to możesz jeszcze poszukać w Czechach czy Słowacji.
zwrot "stenka s PP" oznacza szczeniaka z rodowodem:)
zwykle Czesi mają pieski rodowodowe nieco tańsze niż w pl-średnio kilka stów[przykład z dzisiaj-szczeniak pudla królewskiego znaleziony na spechato.cz kosztuje ok.1,9tys zł,szczeniak w pl tej samej rasy to zwykle ok.2,5-3,0tys zł]
ładną długowłosą suczkę BOS ma hodowla Grand Canyon,ale nie mają szczeniaczków.musiałbyś poczekać.
przy szukaniu hodowli zwracaj uwagę na to,czy rodzice szczeniaków mają prześwietlane stawy biodrowe[idealnie,gdyby przy imieniu rodowodowym rodzica było oznaczenie HD A czyli stawy biodrowe zdrowe]

[quote name='Maron86']'Mnie akurat to nie razi, przeciez kazda rasa wywodzila sie od 'kundli' zanim FCI ja uznalo.
Razi mnie natomiast fakt braku wystaw w tych dziwnych organizacjach i na dobra sprawe brak trzymania wzorcow. Tych psow tak naprawde nikt nie kontroluje.[/QUOTE]
wystawy wystawami-dla mnie jest niepokojący brak kontroli,brak świadomości 'hodowców' w tych śmiesznych stowarzyszeniach co do badań pod kątem chorób właściwych dla danej rasy.
zebranie się i hodowanie pod auspicjami nowego stowarzysznia nie musi być złe,pod warunkiem że będzie to miało ręce i nogi,np.hodujemy psy według wzroców FCI sprzed 1939,ważniejsze od eksteriera są wyniki z prób polowych.za takim stowarzyszeniem byłabym całym sercem,ale takich stowarzyszeń nie ma.

Edited by Koszmaria
Link to comment
Share on other sites

a ja uważam, że kupując szczeniaka oczywiście ważna jest organizacja z jakiej wybieramy szczeniaka, ale ważniejsza jest sama hodowla i warunki w jakich żyją szczeniaki i ich rodzice, a następna sprawa podkładanie szczeniaków pod mioty a jest to notoryczny proceder nawet w ZKwP w rasach popularnych a ON do nich należy, a zwykły laik o tym nie wie i kupuje "rasowego szczeniaczka"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...