Jump to content
Dogomania

Przegląd hodowlany - tatuaż


Skibi

Recommended Posts

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Tatuaż robi się w dniu przeglądu miotu,czyli jak maluchy mają 6 tygodni.

Widzę,że Łódź ma ten sam problem co południe Polski....

Mam sunię z Warszawy i ona ma super tatuaż,w pachwinie, robiony bezboleśnie, a wyglądający jakby był napisany czarnym mazakiem.Jestem bardzo zakręcona na punkcie moich psów, ale robić 700 km,żeby wytatuować trzy maluchy to byłaby przesada...

Moje szczenięta maja teraz 9 tygodni i tradycyjne tatuaże pozostawiają wiele do życzenia.... :(

Pozdrawiam,

Link to comment
Share on other sites

Tatuaz robi sie przed przegladem miotu a niekoniecznie w tym samym dniu. To bym akurat odradzała bo szczeniak zestresowany tatuowaniem potrzebuje troche spokoju a nie zeby go obcy ludzie macali i ogladali.

Ja robie tatuaze kilka dni przed przegladem miotu.

A przeglad miotu jest w wieku 7 tygodni a nie 6 tygodni!

Link to comment
Share on other sites

akurat jestem na biezaco...tatuaz sioe robi kiedy maluchy maja kolo 6 tygodni, bo wtedy sa tez szczepione...a przeglad, mobly byc juz robiony (moje maluchy maja 6 tygodni wlasnie i sa po tatuazu od wczoraj) ale nikt nie powinien sie zadawc z nimi po szczepionce...prez pare dni..znaczy nikt obcy..no i wyszlo ze przeglad jest za tydzien czy kiedy maluchy beda mialy 7 tygodni :) (a mialbyc wczoraj...lecz jak pisalem wczesniej musial byc przelozony)

Link to comment
Share on other sites

Widziałam kilka takich tatuazy po roku, poltora

Niestety wiele z nich przeczytac sie nie da bo po prostu sa tak niewidoczne lub rozmazane :-(

A szkoda bo metoda fajna i praktycznie bezbolesna.

Ja to jestem chora i skrajnie zla jak musze tatuowac szczeniaki bo nie lubie patrzec jak sprawia sie zwierzakowi bol ;-(

Link to comment
Share on other sites

Z tym się niestety zgodzić nie mogę. Efi (york) była tatuowana w Łodzi we wrześniu 2003 r a tatoo ma bardzo nieczytelne, więc....

Pies znajomej ma juz ponad rok, i tatuaz czarny, "napisany" :wink:

Z tego co sie orientuje, taki dlugopis posiada Pani Niciewicz - przewodniczaca klubu pasterskich niepolskich

Link to comment
Share on other sites

U nas psiaki tatuuje się w dniu odbioru miotu, nie wcześniej niż w siódmym tygodniu życia. Na protokole zaznaczamy, że szczenięta można wydawać dopiero kiedy skończa 7 tygodni.

Nasz oddziałowy wet ma nowoczesną tatuownicę, która robi zgrabne , małe , ale bardzo czytelne tatuaże.

Owszem, trochę to bolesne, ale bardzo pomaga w identyfikacji znalezionych/zaginionych zwierzaków. Wiele psów dzięki temu trafiło szybko do zrozpaczonych właścicieli :) .

Link to comment
Share on other sites

Mam suke z Warszawy. Ma OKROPNY tatuaż. Taki czarnym ołówkiem. Wygląda jakby miał się zaraz "sprać". Psa mam z Poznania. Tatuaz równiutki, trwały, zielony, "maszynowy". Cacuszko.

A na odbiór miotu u nas sie umawiamy szanując czas i zobowiązania sędziów i hodowcy. To nie apteka. Choć oczywiście trzymamy się mniej więcej zalecanych terminów.

Link to comment
Share on other sites

Roznie sie zachowuja rozne tatulaze. Mam dwie sunie tatulowane tradycyjnie - jednak ma idealnie czytelny tatulaz, druga zielony, neiczytelny. Wlasne szczenieta tatulowalam (tzn lek. wet u siebie) czarnym pisakiem. Tatulaze wygladaja czytelnie i ladnie.

Pozdrawiam

Asia i moloski

Link to comment
Share on other sites

Witam wszystkich jestem osobą uprawnioną przez ZK do tatuażu szczeniąt.

Może wyjaśnię kilka pytań odnośnie tatuowania. Szczenięta można wytatuować dopiero gdy mają skończone 6 tygodni. Najczęściej tatuaże i przegląd robione są tego samego dnia przez tę sama osobę. Oczywiście nie upoważnia to hodowcę do natychmiastowego sprzedawania szczeniaków w dużej mierze zależy to od jego uczciwości, a na to nikt właściwie nie ma wpływu. Spotkałam się z takimi praktykami, ze ”hodowca” sprzedawał szczeniaki jeszcze przed tatuażem, a w dniu tatuowania i przeglądu przyjeżdżali właściciele ze swoimi pieskami. Na szczęście takich cwaniaków jest mało. W warszawskim oddziale zaostrzono przepisy dotyczące tatuażu szczeniąt – numery wydawane są osobie uprawnionej do tatuażu dopiero wtedy gdy hodowca złoży w biurze: kartę krycia i kartę miotu, opłaci przegląd i metryki.

Co do samego tatuażu używane są dwa rodzaje maszynek : pisakowa lub jak kto woli piórkowa i tatuownice podłużne w które trzeba wkładać cyferki. Jeśli chodzi o maszynki piórkowe są one o wiele lepsze od maszynek podłużnych. Choć cyferki nie są tak idealnie równiutkie jak z tej drugiej ale za to doskonale czytelne. Robiąc przeglądy wielokrotnie spotkałam się z nie czytelnymi tatuażami po maszynce podłużnej czego nie mogę powiedzieć o tatuażach wykonanych maszynką pisakową.

Strona techniczna - igły jakie są używane w maszynce pisakowej ( od 5 do 7 cieniutkich zlutowanych razem igiełek) są o wiele ostrzejsze od gotowych już cyferek do maszynek płaskich. Gdzie średnica pręcika który wbija się w skórę jest zbliżona do igły lekarskiej nr.9-10, przy czym pręcik jest pełen w środku.

Ja u siebie w domu mam 7 psów które były tatuowane maszynka płaską, 6 z nich ma czarne tatuaże, ale nie wszystkie można odczytać, 1 tatoo zielony którego kompletnie nie widać.

W Warszawie jest kilkanaście osób uprawnionych do tatuowania lecz tylko kilka ma tatuownice pisakowe. Hodowcy więc mają wolny wybór czym chcą aby były wytatuowane ich szczeniaki tym bardziej, że płacą za tatuaże.

Jeśli mogę coś doradzić to dla szczeniąt które mają jasną skórę używajcie czarnego tuszu, natomiast dla takich szczeniaczków u których pachwiny są czarne lepiej używać tuszu zielonego jest on lepiej widoczny.

Pamiętajcie, też o tym że tatoo z czasem niestety trochę się wyciera, wiedzą o tym osoby które same posiadają tatuaże.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Fajnie, że jest na forum ktoś , kto tak wyczerpująco wyjaśnił technikę tatuowania :D

Nadal jednak nie rozumiem dlaczego zielony tatuaż mojej prawie 8-mio letniej suni jest świetnia widoczny a psa, który jest o 7 miesięcy młodszy (i tatuowany był w tym samym oddziale!) ma czarny kolor i jest kompletnie zamazany :-? Dodam, że skóra obu psiaków jest jasna , a tatuowano je w uchu. Oczywiście oba są tej samej rasy :)

Link to comment
Share on other sites

Wykonanie tatoo w uchu jest dość proste, jest gładka równa powierzchnia i nie trzeba tak jak w pachwinie naciągać skóry. Niestety tatoo wykonany maszynką podłużną dość często bywa nie czytelny. Przyczyn jest wiele : źle odtłuszczona skóra, za słabo zaciśnięta maszynka na skórze, źle wtarty tusz w skórę przed i po tatuażu, tępe pręty numerków. Myślę, że w przypadku Twojego psa to mogło być podwójne nabicie tatuażu ( pierwszy raz było za lekko to poprawiono mocniej drugi raz) dlatego jest on zbitą masą kropek. Gdyby ten tratoo był w pachwinie no to można by powiedzieć, że źle został złapany fałd skóry. Dlatego uważam, że tatuaże robione pisakiem są o wiele lepsze choć może nie tak ładne. Robiąc tatoo pisakiem od razu się wyciera tatuaż i widać co jest wytatuowane, jeśli coś jest nie dość widoczne od razu można to poprawić. Niestety w przypadku maszynki podłużnej efekt tatuowania widać dopiero po kilku dniach no i oczywiście nic nie można poprawić.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Udoskanalanie technologii ma sens tylko o tyle o ile zmniejsza ból odczuwany przez psa w czasie tatuowania.

Ważna jest jednak przede wszystkim czytelność oznaczenia, więc nawet mniej bolesny tatuaż nie jest lepszy jeśli po kilku latach przestaje być widoczny, czyli przestaje spałniać swoja rolę.

A co sądzicie o chipowaniu?

Już niedługo, w zwiazku z wejściem do UE może się okazać, że tatuaż nie wystarcza :roll:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...