Jump to content
Dogomania

wrażliwa sunia, jak jej pomóc?


Encepence

Recommended Posts

witajcie, moja trzyletnia suczka zaczęła się dziwnie zachowywać - wszystko zaczęło się od weekendu podczas którego musiałam ją zostawić pod opieką innych ludzi, zawsze bardzo tęskni, ale nie robi problemów zarówno w czasie mojej nieobecności jak i po powrocie. Tym razem jednak odkąd wróciłam nie odstępuje mnie na krok, gdy tylko zniknę np do toalety -piszczy, kiedy kładę się spać kładzie się obok mnie, inaczej piszczy. Myślałam że może potrzebuje bliskość po rozłące, więc pozwalałam jej na spanie w łóżku (sama nie wskakuje, czeka na pozwolenie, ale piszczy)
Minął już prawie tydzień a nie widzę poprawy. Mało je, nie ma ochoty na zabawy, niechętnie wychodzi na spacery. Upodobała sobie piłkę, którą wszędzie ze sobą nosi (piłka była z nią przez weekend kiedy musiałam zostawić ją znajomym)
Przypuszczam że może jakieś instynkty macierzyńskie się w niej odezwały? to by tłumaczyło dlaczego tak polubiła tą piłkę (sunia jest przed sterylizacją) ale zdarzało się jej już wcześniej traktować zabawke jak szczeniaka, wystarczyło wtedy pozbyć się zabawki i wszystko wracało do normy.
Tym razem jest inaczej, jest smutna, domaga się pieszczot, piszczy bez powodu
Jak mogę jej pomóc? pomijając sterylizację, bo z tym musimy poczekać jeszcze miesiąc. Pozwalać jej na spanie w łóżku? czy tylko pogarszam sprawe poświęcając jej więcej uwagi??

Link to comment
Share on other sites

poczekaj. Nawet jeśli to ciąża urojona, to to jest rzecz normalna dla suni i nic jej nie będzie. Ja bym jej dawała odrobinę pieszczot i kończyła w momencie, kiedy widzisz, że zaczyna się ,,nakręcać".
Czy dajesz jej np kostki lub jakiś inne suszone gryzaki do zjedzenia? i jak się zachowuje na spacerach (napisałaś, że niechętnie wychodzi) akle czy węszy tak jak zwykle i interesuje się otoczeniem?

Link to comment
Share on other sites

dostaje chrząstki, kostki i kurze łapki od czasu do czasu (średnio raz na tydzień)
na spacerach jest tak, że niby wącha, ale zaraz chce wracać o domu (np staje w miejscu i nie chce dalej iść gdy widzi że idziemy w kierunku parku) załawia się od razu i "ciągnie" w kierunku domu, jakby bała się oddalić. nie interesuje się patykami (które do tej pory uwielbiała) na inne pieski reaguje tak samo jak o tej pory (nieufnie, ale jeśli piesek podchodzi z zamiarem zabawy to wita się radośnie)
nie wspomniałam, że suczka jest "znajdą" przygarnęłam ją z ulicy, była bardzo nieufna wobec ludzi i innych zwierząt, źle reagowała na jakikolwiek hałas, podniesiony głos, lub gwałtowny ruch, z czasem nabrała odwagi i wszystko układało się wspaniale, lubiła zabawy i pieszczoty, ale nie piszczała bez powodu. teraz nie wiem dlaczego tak robi:(
dziś pierwszy raz nie pozwoliłam jej spać w moim łóżku, kiedy zaczęła piszczeć kazałam jej "przestać" uspokoiła się i poszła spać na swoje posłanie, więc może powoli wszystko wróci do normy..

Link to comment
Share on other sites

Jeśli to ciąża urojona, to każda Twoja czułość pogłębia problem. W przypadku takich zaburzeń konieczny jest raczej chłód, a nie ciepłe uczucia które tylko go wzmacniają.
Zabierz jej piłkę i schowaj, gdy nie będzie tego widziała, zabieraj na długie spacery, ogranicz jedzenie do minimalnej dawki. Legowisko "oczyszczaj" z wszystkich znalezionych tam zabawek.Zmęcz ją, niech będzie aktywna. Nie pozwól na lizanie sutków.Wtedy powinno się to trochę unormować.

Natomiast jeszcze jedna ważna sprawa - jeśli to rzeczywiście to, pamiętaj wspomnieć o tym lekarzowi weterynarii przed operacją. Suka w trakcie laktacji, nawet drobnej, ma strasznie ukrwioną listwę mleczną i okolice, cięcie w tym miejscu może łatwo doprowadzić nawet do wykrwawienia.. Chirurg musi o tym wiedzieć, nim zostanie podana narkoza a najlepiej kilka dni wcześniej (być może będą konieczne dodatkowe badania lub podanie blokerów produkcji prolaktyny

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

może też przeżyła szok, kiedy została u innych ludzi...tak jak psiaki po schronisku mają często? na pewno więcej pieszczot tylko pogłębi problem...wg mnie trzeba się zachowywać tak jak do tej pory...przy czym, np głaskanie i mizianie zastąpić zabawą (nauka komend, aport, może jakaś zabawka interaktywna, kong) i więcej ruchu - tak, żeby mogła "Zapomnieć" o tym, na czym teraz się skupia ... no i sterylka...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...